IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 15>
Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 00:38
Ako nekoj e profesionalec pa da primetuva nekoi bitni razliki megu DSLR aparatite, no na nekoj koj se zanimava amaterski so fotografija i najevtiniot DSLR ke mu bide super. Smile
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 02:25
Pomalu ili poveke, vo pravo si.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 14:29
Fino bi bilo ako moze nekoj so pogolemo iskustvo da objasni na sto treba da se vnimava pri kupuvanje na polovni aparati, objektivi, blcevi....
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:03
Јас мислам дека кога се зема половна порема најдобро е убаво да се види надворешноста и тоа севкупна. Од моето досегашно искуство како корисник и сервисер на елекртонски апарати можам да кажам дека ако нешто работело како што треба 6-12 месеци можноста за појава на дефект е мошне мала. Најголемиот број на дефекти се појавува од удари, паѓања, натопувања или многу прашинливи места, а било кој од овие надворешни фактори е очигледен врз уредот.
Кон врв
trucker21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1609
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:22
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Fino bi bilo ako moze nekoj so pogolemo iskustvo da objasni na sto treba da se vnimava pri kupuvanje na polovni aparati, objektivi, blcevi....
zavisi od aparatot..ako e mehanicki probaj gi site raboti dali funkcioniraat...od tipot na premotuvanje film, motor, shooter - poveke fotografii za kratko vreme x3 vo sekunda i takvi raboti...ako e digit, za zal, od toa nemam aber, ali pred da najdes aparat, so gazdata pravo kaj nekoj od postarite majstori za sovet....imase nekoi aparati so Ok ceni vo ramstor - polovni...ako najdes nekoj dobar, prosledi informacija za mene i jas sum zainteresiran....
sex, trucks & drinks!!!
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 16:45
Pa gledav eden Canon 20D so objektiv Sigma18-50 f2.8 EX DG za 600 evra.

Ubava kombinacija, ama ne mi se dopadna toa sto falat kapacinjata za objektivot i teloto. Edinstveno toa moze da se zema samo ako go imas na nekolku dena da go istestiras i da go vidis ubavo no bidejki jas imav samo 15 minuti da go pogledam ne go zemav.


Kade ima vo ramstor polovni aparati?

Me interesira uste nesto sto vikate za Canon 10D vo sporedba so 20D ili 350D i sto mislite za sigma 18-125 objektivot?

Ako nekoj znae covek sto prodava nesto slicno i po koja cena neka pise.




Изменето од mickeymkd - 26.Април.2007 во 16:48
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 17:26
Canon 10D во однос на 20D и 350D е многу по спор апарат и има многу поголем шум на сликата. Сепак 20D и 350D се многу понова генерација на апарати од 10D и 300D.
18-125 и 18-200 се добри објективи за оние кои не сакаат да менуваат со горе доле солидни перформанси за парите, но мислам дека е 17-70 е многу подобар и поостар од овие два, и мисалм дека е класа над овие два, а со цената се тука.


Изменето од Александар_А - 26.Април.2007 во 17:27
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 19:41
Nie se uste po inercija na filmskite tela mislime deka digitalnive kameri se dobra kupuvachka kako stari modeli.

Kako sto e so kompjuterskata tehnologija, taka e i so digitalnata foto-tehnika. Se sto e staro dve godini, veke e tehnoloshki zaminato.

Onoa sto so kvalitetot na slikata i elektronikata im napravi Nikon D40X na site modeli od istiot proizvoditel do serijata D2xx, im go napravi Canon 400D na site modeli od toj proizvoditel do 5D i 1Dxx. Sekoi dve godini novite modeli gi pravat starite obsolentni.

Ne velam deka so star model na digitalna kamera ne mozhat da se pravat dobri fotografii, no zborot mi e deka so noviot se dobiva nesporedlivo poveke odkolku sto bese sluchajot porano so filmskite tela. Denes so novoto digitalno telo kupuvate nov kompjuter, nov softver i nov "film". I bukvalno se venchate za niv se dodeka go imate toa telo.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 21:13
Zoran, vo pravo si so sporedbata no rabotite kaj nas ne se takvi vo vrska so fotoaparatite, kompjuterite itn....

Na primer:

Cenata na odreden poloven fotoaparat treba da zavisi od:

-starosta
-mesto na kupuvanje
-garancija
-ocuvanost
-dali ima naslednik
-iskoristenosta

itn...

Ne bi trebalo da ima ista cena da receme 350D kupen od kaj nas ili od Amerika, nemanjeto na garancija treba uste poveke da ja namali cenata, kako i toa sto ima izlezeno 400D koj e naslednik na 350kata, potoa dali e koristen od amater ili profesionalec koj vadel pari so aparatot.

Spored mene izleguvanjeto na 400D bi trebalo da vlijae i vrz namaluvanjeto na cenata  i na 30D vo odreden procent a uste poveke na prethodnite modeli 20D, 10D itn....

Najgolemo vlijanie vrz vakvata situacija kaj nas mislam deka ima slabata konk*rencija na pazarot, dali od novi dali od polovni raboti.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 00:01
mickeymkd,

ne znam dali bev jasen so predposlednata rechenica koga rekov :

Denes so novoto digitalno telo kupuvate nov kompjuter, nov softver i nov "film"

Kolku da pojasnam, sakav da potenciram deka denes digitalnoto telo na kamerata sto ja kupuvame e vsushnost kompjuter, softver i "film" vo edno isto kukjishte.

Zatoa potpolno se slozhuvam so tebe deka cenata na takviot proizvod treba da depresira daleku poveke i pobrzo odkolku sto bese toa so mehanichkite filmski kameri. Toa vo Makedonija ne e taka, kako sto pravilno zabelezhuvas, bidejki ponudata na podobri kameri e mala, a cenata na novite e nerealno visoka. Se dodeka ima kupuvachi koi za stara i odminata tehnologija ke davaat golemi pari, cenite ke ostanat visoki.

Toa e ekonomskiot zakon na ponudata i pobaruvachkata.

Изменето од Zoran K - 27.Април.2007 во 00:02
Кон врв
polikarp Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polikarp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 00:09
Веќе подолго време внимателно следам на кои теми се пишува на форумот за фотографија и сум многу задоволен од она што можам да го прочитам.Многу од луѓето кои партиципираат овде со свои мислења се и големи познавачи на дигиталните камери(јас не би ги нарекол дигитални фотоапарати) и техниките кои се пропратен елемнт на истите.Па јас сакам да знам кое е вашето мислење ако се споредуваат горе-долу камери со иста цена ист квалитет и како на сето тоа гледаат луѓето кои се така да кажам професионалци.Еве на пример 4 дигитални SLR камери.

1.Canon Digital Rebel XTi 10.1 MP
2.Nikon d-40x 10.2 MP
3.Sony Alpha  A-100K 10.2 MP
4.Pentax K10D 10.2 MP

Мене ми беше најбитно квалитетот на фотографиите како аматер впрочем тоа е и крајната цел нели?

Кое е вешето мислење и на кој начин би направиле разлика помеѓу нив?

Јас не можев да направам некоја гоолема разлика читајќи денови и денови  review-a но после некое време тоа толку ме заинтересира па решив да проверам на свој начин.Мислев да ги купам и 4 типа на камери, да фотографирам еден месец да видам кој е најдобар и истиот да го задржам а другите 3 да ги вратам.Меѓутоа некој друг се сетил тоа да го направи пред мене па ми помогна да го направам правилниот избор и ми заштеди и пари и време.Иако не сум професионалец сепак како аматер мислам дека  не направив грешка.




Изменето од polikarp - 27.Април.2007 во 06:11
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 00:31
Da ne dolzhime premnogu, bidejki nikoj nema ednomesechno iskustvo so site ovie aparati, a baska od toa sekoj si ima svoi afiniteti vo odnos na onoa sto bara od kamerite, kazhi ni sto kupi ti.
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 00:33
HHHHHMMMMMMMMMMMHeart Cool Hug Tongue
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 00:33
Ako pobaruvackata na nekoja rabota se zgolemi se razbira deka i cenata ke se zgolemi.

A vo Makedonija od edna strana ponudata na polovna oprema e mnoguuuu slaba a od druga strana poskapite raboti tesko i se prodavaat sto e rezultat i poradi nerealnata cena i  ekonomskata sostojba na prosecniot kupuvac.

Da gi razgledame i samite oglasi na formov ke vidime deka cenite se nerealni. Polovni i bez garancija fotoaparati se poskapi od novi vo Srbija.

Bas me interesiraat kako se dvizat cenite na polovni fotoaparati vo Kanada, ako imas nekoj link prati. Me interesira za kolku procenti e namalena cenata vo sporedba so nov fotoaparat.



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.