IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 15>
Автор
Порака
filmoholic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filmoholic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 14:09
Stom velis da go izbrisam Nikon D40x mi ostanuva samo Canon EOS 400D bidejki Nikon D80 e nad 1000 evra kit, a samo teloto e nad 800 evra sto e premnogu, a canon ot e 740evo srbija,a vo makedonija e 49000 vo genel.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 15:32
http://www.axelfoto.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=118&category_id=80e2c4650091a5f6576b1eaaa4ac1706&option=com_phpshop&Itemid=1

A Nikon D70s kit???
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 15:35

Verojatno Canon Eos 400D e podobar izbor od Nikon D40x iako i dvata fotoaparati imaat ist broj na megapikseli...

velam verojatno bidejki ne sum gi probal ili pak testiral aparatite. ako baras recenzii za D40x nema da najdes bidejki toa e recisi istot model kako D40 no so povekje megapikseli za da bide konk*rencija na EOS 400D
 
spored bojot na opcii sto gi nudi mislam deka Canonot e podobar izbor.
 
PS: Mire, D80 ke da e vo kategorija so 30d, a ne so 400d Confused
 


Изменето од *deemee* - 24.Април.2007 во 15:39
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 15:42
Originally posted by Mire Mire напиша:

Filmoholic,
Jas vo momentov sum vo faza na razgleduvanje na DSLR varijanti.
Iskreno receno tvojata sporedba ne drzi. Ako sakas da sporeduvas Nikon i Canon togas vo igra se D80 i 400D. Bez ogled na kvalitetot na stakloto na Nikon D40X e daleku poslaba varijanta.

 

Izvini Mire, ama tuka nema da se slozhime.

 
Nikon D80 vo kvalitetot na slikata ne e nisto podobar od D40X. Naprotiv, poradi postarata elektronika i softverskata obrabotka veke zabelezhlivo zaostanuva zad najnoviot D40X. Uste poveke, duri nitu D200 ne mozhe da se pofali deka e podobar. Najnoviot D40X go ima modeficiran senzor kako onoj na D200 i ja ima najnovata elektronika i softverska obrabotka bazirana na dobrite iskustva dobieni od D200 i od greskite voocheni so D80. Dodeka D80 bese osakatena varijanta na D200, noviot D40X e kompletno novo dizajnirana kamera koja samo uslovno se pojavuva kako varijanta na D40. Taa ne e zamena za D40 tuku, od aspekt na kvalitetot na slikata, za D50, D70 i D80 koi bea dobri koga se pojavija, a sega veke chekaat da bidat zameneti.
 
 
Znaejki go ova, jas nikogas ne bi go kupil D80 (vsushnost nikogas ne go zemav kako opcija), dodeka oko ne mi trepnuva za D40X.  Iako ne e zamislen nitu izraboten kako profesionalen alat, ovaa kamera poradi performansata na novovgradeniot harver/softver ke stane najomileniot konsumer/prosumer aparat kako i vtor ili tret aparat na onie koi veke imaat kameri od D2 serijata.
 
Bojata, rezolucijata, a posebno shumot mu se izvonredni i JPG kvalitetot direktno od kamerata e skoro identichen so onoj dobien od RAW fajlot (vo najdobrata tradicija na Nikon). Od toj aspekt, Canon 400D sigurno ne mozhe da se pofali deka e podobar. Duri i prednosta vo shumot veke stanuva diskutabilna, da ne kazham irelevantna. Ako se stavi vo obzir kvalitetot na dobienot objektiv so kitot, superiornite ekspozicija  i blic sistem , mislam deka izborot stanuva mnogu polesen.
 
 


Изменето од Zoran K - 24.Април.2007 во 16:56
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 16:52
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

Verojatno Canon Eos 400D e podobar izbor od Nikon D40x iako i dvata fotoaparati imaat ist broj na megapikseli...

velam verojatno bidejki ne sum gi probal ili pak testiral aparatite. ako baras recenzii za D40x nema da najdes bidejki toa e recisi istot model kako D40 no so povekje megapikseli za da bide konk*rencija na EOS 400D
 
spored bojot na opcii sto gi nudi mislam deka Canonot e podobar izbor.
 
PS: Mire, D80 ke da e vo kategorija so 30d, a ne so 400d Confused
 


Dimi, jas samo se nadovrzav na voobicaenite sporedbi po sajtovite so recenzii. Nisto povece.

Soglasen sum deka so noviot D40x vo 10MPx klasata nestata se kompliciraat, no licno ne sum go razgleduval seuste (recenziite koi se na raspolaganje ne gi smetam za dovolno relevantni).

Bas ce razgledam sto nudat Nikon so D40x. D40kata imase nekoi debeli falinki od aspekt na fotografski opcii, mozebi se koregirale.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 17:06
Nikon D40X ne e profesionalna kamera, spored toa dizajnot na negovoto telo i ergonomijata so pristap na site potrebni opcii koi se podrazbiraat za edna profesionalna kamera sigurno ne e napraven kako za profi alat. No ako gi pomeshate fajlovite na ova kamera so onie na semi-pro i pro kamerite, ne veruvam deka ke najdete nekoja golema razlika. Naprotiv, vo najgolemiot broj sluchai ke gi najdete kako favoriti.
 
A neli toa e onoa za koe najmnogu se zainteresirani fotografskite amateri, a i onie ponaprednite? Wink
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 17:27
Zoran, soglasen sum no, dali mislis deka ako vo istoto kupce se zamesaat i fajlovite od 400D, nekoj ce uspee da gi razdvoi od ostanatite?


400D, navodno, imase minorna prednost nad D80 vo kvalitetot na Hi ISO fotkite, a sega D40x, povtorno navodno, ima mala prednost vo kvalitetot nad 400D.

DSLR si e DSLR, ergonomijata i opciiite najcesto se tuka i se e prasanje na navika, i konecno vo kvalitetot na stakloto sto ce go stavite napred (digitalnata tehnologija ne natera pomalku da go zanemaruvame ovoj fakt Confused).

Da ne bese vo prasanje avtomatskoto cistenje na senzorot na 400D, verojatno prednost ce dadev na 80D poradi kade-kade podobriot kit objektiv 18-135 i posvetliot i pogolem viewfinder.
So D40x odi 18-55 objektiv, sto znaci deka za odlicniot all around opseg na 18-135 treba da se doplati. Pogolemiot viewfinder si ostana na D80kata (za zal).
Kako i D80,  D40x nema cistenje na senzorot, a za zal ima i samo 3 tocki na AF. Od licno iskustvo so SLR-ot, povece tocki na AF ne se rabota za otfrlanje (patem 400D go ima AF sistemot na 30D koj bese/e fantasticen). Ne e za zanemaruvanje faktot sto na D40x imate avtofocus samo so AF-S objektivi (nema motorce vo teloto). Toa e sosema OK, dokolku ne resite da zemete nekakov 3rd party objektiv ... Sigma&co. se naviknati deka treba da stavat motorce na objektivite za Canon, no ne i za Nikon ... bi bilo umno koj ce se resi za kombinacija D40x+Sigma/Tamron/Tokina, prvo da si proveri dali ima compatibility issues Wink

So momentalnata sostojba na cenite (izednacena), jas licno davam prednost na 400D ... no toa sum jas ... tuku sto isprintav cca 120 strani testovi na objektivi za da vidam sto od 3rd party objektivi doadja predvid namesto jadnoto staklo sto Canon go dava vo kit (za kit objektivi nikogas ne gi bivalo Dead, duri i vo vreme na filmot Angry)

Pozdrav, od mene

PS Da nema zabuni, daleku sum jas od Canon-ista ... Minolta ruled ... dodeka ne crkna Dead nacisto Cry


Изменето од Mire - 24.Април.2007 во 17:28
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 18:10
Mire, kako sto veke rekovme, sekomu spored afinitetite i potrebite.
 
Moj pogled na nestata:
 
- Ne sum protiv avtomatsko chistenje na senzorot iako smetam deka ne e opcija po koja mora da se trcha. Mojava kamera ja imam veke dovolno dolgo vreme i nemam nikakvi problemi so prashina. Vprochem, odstranuvanjeto na prashinata i ne e nekoja filozofija i smetam deka premnogu akcent se stava na nea kako na "problem".
 
- Objektivot sto odi so kitot 18-55 e mnogu dobar,a rasponot mu e verojatno najupotrebuvaniot (jas go imam istiot raspon na mojot zum i mozham da kazham deka dobar za 80-90% sluchai). Ednostavno nema potreba za kupuvanje na negova zamena, tuku na kupuvanje drug zum koj ke ponudi uste pogolema fleksibilnost na celiot sistem. Tuka vednas mi pagja na um 55-200VR koj e odlichen zum vo svojata klasa. Se razbira koj saka drugi kombinacii mozhe sekogas da doplati za 18-135 ili 18-200, no isto taka i za 17-55/2.8 i 70-200/2.8. Izborot na vakvi objektivi so nivnite respektivni ceni ne odzema nisto od kvalitetot na fajlovite dadeni od teloto na kamerata i jas ne gi staval vo ist kosh so kamerata.
 
- Ne sum protiv poveke tochki na fokus isto taka, no iskustvoto mi pokazhalo deka, kako po nekoe pravilo, srednata tochka e sekogas najprecizna. Taka, skoro sekogas ja koristam nea (navika od filmskata kamera Wink) i gledam deka ne e tragedija da se zhivee bez ostanatite.
 
- Nedostatok na kardan - ako ne se koristat starite Nikonovi objektivi, ne e nikakov nedostatok, a spored kvalitetot na novite Nikonovi zumovi i nivnite ceni jas mislam deka nema nekoja posebna potreba da se odi so nezavisni proizvoditeli (posebno ako se zeme vo obzir kompletnata elektronska integracija na objektivite/teloto/blic sistemot koj sepak, kako i NEF kompresijata, ostanuva originalna Nikonova umstvena kreacija nikogas kompletno spodelena so ostanatite nezavisni proizvoditeli).
 
- Slabostite sto jas gi gledam vo ovaa kamera,a ne mora da znachat nisto za bilo koj drug,  se goleminata na okularot, nedostatokot na LCD skrin na gorniot del na teloto i sinkot od 1/200 sec. Site ovie raboti se pomalu-poveke voobichaeni i kaj ostanatite kameri vo ovaa klasa i verojatno ne se deal-breakers za amateri.
 
Plusevite od druga strana se odlichniot kvalitet na fajlovite koj ja nadminuva klasata na kamerata, odlichniot kit zum (nema potreba od ekstra troshok za kupuvanje nov), odlichniot blic sistem, odlichniot 3D matrix sistem za merenje na ekspozicija i odlichniot shum.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 18:37
Originally posted by filmoholic filmoholic напиша:


Kolku bi me carinele za aparatot i kolku e povratokot na danok?


Filmoholic,
Sega go zabelezav ova na krajot od tvojata poraka ...

Da ne iskoci deka pottiknuvam nekakov kriminal, ama ne pamtam koga posleden pat nekoj platil carina za foto-aparat.

Za povratok na danok od Srbija i mene bi me interesiralo kakvi se sansite Big%20smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 19:25
Ako sakate da prochitate dobar review-test za Nikon D40X (D40) pojdete tuka:
 
 
Ako ve mrzi da go chitate celiot tekst poglednete gi samo poslednite dve rechenici:
 
"State of the 10mp art. Enough said."
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 20:10
Iskreno Zoran, povece bi se nafatil da go kupam D40x samo na tvoj zbor otkolku bazirano na testov sto go pusti.

Pricinata e ednostavna, tie se sajt koj testira Nikon i samo Nikon!!!
Sorry, ama ima premnogu verojatnost deka se totally biased.

Ne velam deka ne se merodavno, no za da moze covek da sporedi potrebna e nekakva kvantitativna analiza i po moznost baza za sporedba.

Raka na srce, vooduseveni se i drugi sajtovi koi se bavat so recenzii, kako sto e na primer:

http://www.popphoto.com/cameras/3896/camera-test-nikon-d40x.html

no ne go kovaat vo zvezdi. Iskreno receno, ne veruvam deka moze da go pruzi zadovolstvoto sto bi go pruzil D80.

Patem, edna zabeleska vo odnos na ona sto go kaza pogore:

Цитирај Nikon D80 vo kvalitetot na slikata ne e nisto podobar od D40X. Naprotiv, poradi postarata elektronika i softverskata obrabotka veke zabelezhlivo zaostanuva zad najnoviot D40X. Uste poveke, duri nitu D200 ne mozhe da se pofali deka e podobar. Najnoviot D40X go ima modeficiran senzor kako onoj na D200 i ja ima najnovata elektronika i softverska obrabotka bazirana na dobrite iskustva dobieni od D200 i od greskite voocheni so D80. Dodeka D80 bese osakatena varijanta na D200, noviot D40X e kompletno novo dizajnirana kamera koja samo uslovno se pojavuva kako varijanta na D40. Taa ne e zamena za D40 tuku, od aspekt na kvalitetot na slikata, za D50, D70 i D80 koi bea dobri koga se pojavija, a sega veke chekaat da bidat zameneti.


Spored site previews (ovie seuste ne se reviews), D40X e tokmu zamena za D40, koj bese strateska greska na Nikon. Elem, site recenzenti jasno i glasno kazuvaat deka osven vo senzorot, razlikite pomedju D40 i D40x se mali (duri i recenziite im se zaednicki, so posebna napomena kaj sto ima razlika).
Verojatno ima odredeni, povece softverski, razliki za da se akomodira
noviot senzor, no ne bi go staval pred D80.

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 20:52
Mire, povtorno nema da se slozhime, ama ako...taka ni e pointeresno.
 
D40 i 40X delat isto telo, sto znachi ista ergonomija i nachin na upravuvanje i komanduvanje. Tuka zavrshuva se. Toa sto lugjeto gi stavaat vo ist kosh e samo poradi istovetnoto telo.
 
Kolku sto e uspeshen D40 (i kako takov ostanuva vo proizvodstvo, iako go ima istiot senzor kako i D70 i D50 koi si odat vo nepovrat), tolku e pouspeshen D40X. Toj prodolzhuva natamu so senzor koj e prevzemen od D80 (malu modeficiran od D200) i so kompletno nov softver koj se nadograduva na iskustvoto sobrano od D40, D80 (onoa sto pogreshija) i D200 (onoa sto pogodija). Toa e eden chekor ponapred i od D80 i od D200. Ovie dvata se "zreli" za obnova kako D80X i D200X (ili bilo kako podrugo imenuvani). D40X dava podobar fajl od D80, bez dilema. Od toj aspekt e negov zamenik. Bidejki vo osnova ne spagaat vo ista klasa, nikoj ne se osuduva da go spomne toa. Praktichno site sto planiraa da kupat D80 sega ke se najdat na krstopat i ke treba da se reshat megju D40X i D200 (kako vistinska alternativa na D2 serijata). Vo sporedba so D40, noviot D40X e podobar vo sekoj pogled osven vo sinkot na blicot (no tuka ne e podobar nitu D200). Zatoa komentarite deka D40 i D40X se ista kamera samo so razlichen senzor e malu superficijalno.
 
Kako posledica od pojavata na D40X,  D80 ke bide osuden na brzo ischeznuvanje bidejki od edna strana ne ke mozhe da ja opravda cenata vo odnos na D40X, a od druga zatoa sto nikogas ne bil vistinska profi alternativa. Enostavno, profesionalcite ne go prifatija, a amaterite poveke nema zosto da go kupuvaat. Pojduvajki od sebe si, kako vtora kamera ili back-up, jas vednas bi ja kupil D40X bidejki za pomalu pari mi dava podobra slika od D80. Site profesionalci sto imaa namera da kupat poeftin Canon za eventualni low-light fotografii sega imaat proizvod od Nikon na koj mozhat da si gi koristat site objektivi sto gi imaa i do sega.
 
Logikata i ekonomijata vo ovoj sluchaj se mnogu ednostavni.
 
P.S. Linkot sto go staviv za test na D40/D40X ne go navedov za sporedba na Nikon so drugi proizvoditeli, tuku kako sporedba na Nikon so drugi modeli od Nikon. Od toj aspekt e poveke od fer. Patem, chovekot go znam od damna i e eden od najcenetite avtoriteti za Nikon kameri. Ako ne mu veruvas na negovoto mislenje za Nikon kameri, togas...ne znam komu bi mu veruval.
 
 


Изменето од Zoran K - 24.Април.2007 во 21:07
Кон врв
xcomxx Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2007
Локација: Cambodia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xcomxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 22:04
d40
go imam 2.5 meseci (dosega 4000 fotografii), nemie jasno kakva greska e ovoj fotoaparat.
/
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 22:38
Originally posted by xcomxx xcomxx напиша:

d40
go imam 2.5 meseci (dosega 4000 fotografii), nemie jasno kakva greska e ovoj fotoaparat.


Profesionalen fotograf si... mislam toa ti e rabota ?


Изменето од Чорбаџија - 25.Април.2007 во 22:39
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.