IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 12:38

Не бе Јане зошто мислиш дека ќе те демантираме. Премиерот е стварно доста комплициран и треба да се учи.

Мислев да кажам едно мноооогу по едноставно решение, но со него нема да може да се прави авторизација на ДВД.
Кон врв
IPerko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IPerko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 14:58
Jane,
mislam deka toa sto go pisuvas e tokmu toa sto i jas go barav.Nesto poednostavno a sepak kvalitetno.Kolku za po doma.
Voopsto ne ni mislev da probuvam so nesto profesionalno kako Premier.
E sega doobjasni mi sto znaci "gi ima site ovie nesta sto gi nabroja vo nego".Dali toa znaci deka nema da treba da instaliram WinDV za da go kopiram snimenoto na kompjuter.Dali so nego moze da pravam menija i Avtorizacija na DVD za da moza tie dvd-inja da gi citaa site domasni DVD pleeri.
Vsusnot me interesira celiot proces na prefrlanje od kamera do DVD disk sto ti go pravis.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 15:45

Јаааааааааави се Јане!

Ајде Јане помогни му на човекот. Јас овој програм не го работам.тага
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 18:41
iperko mozebi WIN DVD kreator za tebe za pocetok ke bide poednostaven a i misalam uste nekoj prasuvase za nego,ke go razgledas malku i brgu ke go svatis kako raboti i ke si zavsis rabota a i pinakleto e odlicno samo nemoj da ocekuvas nekoj da ti go objasni celiot kako raboti ako ne si zemes sam da vezbas za pocetok pa ako zaglavis da pobaras pomos so direkno prasanje za problemot na koj ke naides a i pinacleto bara pojaka masina
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 21:21
Mislam deka Pinnacle studio kje ti zavrsi rabota za doma. Nemas potreba od premiere.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
belgijanec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Belgium
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belgijanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 01:36
Drugari pomognete!Rabotam so Ulead Video 11plus,ama mi bara aktivatio kode!Pa ako nekoj ima,ve molam....ne treba ,najdov...

Изменето од belgijanec - 07.Мај.2008 во 23:48
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 02:03
Ај и јас да пишам нешто бидејќи со интернет од дома сум понов.

Имам процесор Интел Прескот 3,0, 3 хард диск 2х80 1х250, графичка ати х300, видео карта Matrox RX100. Работам во Премиере 2,0 и одлично соработува со Матроксот иако сеуште ја немам истестирано максимално. Рендерирањето за материјал од 2 сата трае од 2-3 зависно од ефектите што ги користам. Pinacleto, Studio 9 го користам само за некој ефекти во Holyywood fx и има интересни работи т.е. добро соработуваат. За домашна работа е добро но малку ограничено доколку некој сака попрофесионално да работи со видео. Премиерот е посложен но само креативноста и слаб материјал може да е граница, се друго може да се направи. Дали некој има искуство со Matrox RX 100 и ако може некои карактеристики и како би било најдобро за експорт со неа во mpeg2
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 09:42
Originally posted by avramoskislave avramoskislave напиша:

Ај и јас да пишам нешто бидејќи со интернет од дома сум понов.

Имам процесор Интел Прескот 3,0, 3 хард диск 2х80 1х250, графичка ати х300, видео карта Matrox RX100. Работам во Премиере 2,0 и одлично соработува со Матроксот иако сеуште ја немам истестирано максимално. Рендерирањето за материјал од 2 сата трае од 2-3 зависно од ефектите што ги користам. Pinacleto, Studio 9 го користам само за некој ефекти во Holyywood fx и има интересни работи т.е. добро соработуваат. За домашна работа е добро но малку ограничено доколку некој сака попрофесионално да работи со видео. Премиерот е посложен но само креативноста и слаб материјал може да е граница, се друго може да се направи. Дали некој има искуство со Matrox RX 100 и ако може некои карактеристики и како би било најдобро за експорт со неа во mpeg2
 
Славе, прво добродојде на форумов. Бидејќи имаш Matrox графичка карта, мислам дека кај тебе се оди прекку неа. Значи процесорот и другата картичк, не да не се битни, но Matrox е тој кој што носи кај тебе.
Во однос на ова што спомна за 2 часа материјал, матроксот ги ренда за 2-3 часа или минути? голема%20насмевка Претпоставувам дека се часови.
Колку што ми е мене познато Matrox картичката нема подршка за дирекно рендање во MPEG2 (VOB),,т.е. DVD. Може доколку би го рендал материјалот дирекно во avi (мислам на оној кога имаш ставено доста ефекти премини и останати чуда) би одело многу побрзо па потоа да го пуштиш да се ренда во MPEG2 за на DVD.
Јас не ја користам таа картичка, и не би можел нешто подетално да кажам, но да пренесам од она што знам.
 
Поздрав!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 09:44
И да прашам нешто. Matrox RX100 има подршка за HD или е од постарите картици само за SD видео материјали?
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 14:41
Александар фала за добредојдето, се надевам дека ќе се дружиме повеќе и ќе размениме повеќе работи.

Matrox RX100 нема поддршка за HD. Инаку рендерирањето е во часови . За извозот во mpeg2 има како додаток како плагин и јас го користам него и работи преку картицата, мислма подесувањето оди преку него само не сум сигурен дали процесорот го врши тоа или картицата.

Инаку и тоа префрлање не е толку со лош квалитет но за на ТВ а за на компјутер се приметува послаб квалитет. Мене ми беше прашањето со кој подесувања би било најдобро да извезувам бидејќи има можност за мпег2 различни подесување од констатн бирате до вариабле па ме интересира кое е поквалитетно а време не е проблем.

Благодарам однапред
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 17:15

Славе, да нагласам, не од мое искуство туку од разговори и што имам читано го кажав она погоре.

Matrox-от не подржувал MPEG2, т.е. картицатане го ренда видеото кога оди од avi, т.е. DV во MPEG2. Тогаш оди процесорски (барем така би требало по некоја логикаголема%20насмевка).
Кога би го рендал од DV повторно во DV тогаш би одело преку катрицата и би било многу побрзо посебно ако имаш многу многу ефекти тразниции.....
Откако ќе го имаш повторно како avi истиот материјал го пререндуваш за на DVD. Ова секогаш не е практично, но тоа е тоа.
 
Е сега во однос на второто прашање, најдобро ти е да го рендаш материјалот со варијабилен битрејд и тоа во 2 премина. со тоа што основното подесување ќе го ставиш на повисоко ниво (над 6) минималното да не е под 4 и максимумот на 9.
(овие параметри се најдобри) Но во овој случај рендањето трае со двојно време.
 
Ако ти се брза тогаш, битрејтот стави го на 8 (зошто тоа е најмногу што подржува ДВД форматот (т.е. плеерите) и тоа со константен.
Јас најмногу го употребувам ова подесубање.
 
Мислам дека е тоа тоа што прашување.
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:07
Фала Аце прашањето во основа е тоа. Истото и јас го мислев но сакав да видам и од други мислење како и да е благодарам па во тема наши работи се надевам дека за брзо време ќе оставам и некое мое дело.

Поздрав и благодарам
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:40
Setinzite sto gi kaza Ace odprilika i jas gi koristam. Sekogas VBR i 2 pass zaradi pogolem kvalitet. I jas sum imal problem ako maximumot e namesten na 9Mbit, pa zatoa go mestam 7 ili 8.
Moeto iskustvo za encodiranje e deka najpristojni rezultati sum dobival od Encore, Canopus Procoder i TMPG Encoder.
I najbitna rabota vo encodiranjeto e procesorot. Lani si staviv Quad Core CPU i toa leta pobrzo od realtime намигнување Milina, ne mu ja mislam vekje so koj encoder, kolku premini, ne me mrzi da pustam vo isto vreme da encodira mpeg za dvd, wmv za mail i flv web. Investicijata se vrakja.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 22:54
Matrox-ot ima on-board MPEG-2 kompresija. Spored stranskite kritiki, stanuva zbor za all-in chipset koj raboti i za DV i za MPEG, a i za site ostanati formati (WMV, RM itn). Vo princip export na timeline od premiere so matrox treba da odi vo realtime bez razlika za toa shto i kako se montira. Znaci ako vo premiere nema potreba od dopolnitelno rendanje za tranzicii i efekti, odnosno overlay, isto e kako da se exportira eden DV fajl.(chipsetot ja vrshi ovaa rabota). A za toa dali treba 2-pass i VBR zavisi od kolicinata na materijalot koj treba da se smesti na edno DVD. Najcesto ako materijalot e nad 1 cas se preporacuva VBR (jas rendam sekogas so 2-pass bidejki 1-pass znae da zabega i da javi artefakti). Ova vazi za plugin na Matrox za export vo MPEG2. Za sekoj drug 3rd party software zavisi od procesorot, a ponekogash i od RAM memorijata.
P.S. @Tegla me interesira kolku rendash 1 cas na highest quality vo Procoder so 2-pass VBR na Quad Core
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.