IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:21
Да Adobe Premiere Element. Ај пиши ми на лична порака да исконтактираме нешто.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 01:00
Tegla = D'Dalton?


Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 01:07
da, lele ama sum spiunголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 19:49
aleksadr ja imam ovaa konfiguracija mat.pl.p5w dh deluxe,lga775.intel975. procesor ipentium e6400 coreduo2.13 2m 1066 lga775oem. ram corsair 2gb na 1066 .....
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 10:59
Цаки, твојава конфигурација е јака, затоа е и доста побрзо времето на рендање. Јак процесор=пократко време, освен ако немаш профи картичка за монтажа, па да оди преку неа и уште побрзо.
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 16:57
vremeto sto ti go kazav e za avi materijal.
so mpg2 90 min. go pravi za 30m.
Кон врв
belgijanec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Belgium
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belgijanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 13:56
Jas sum nov clen i bi sakal ako moze nesto poveke da zboruvame za sony vegas7;.Sekoj komentar,sovet..itd na ovaa tema dobrodojdena!Mnogu vi blagodaram....
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 14:42
Jas so moeto golemo iskustvo vo filmska i video montaza, mozam da ti preporacam Premiere Pro. Odlicna integracija so ostanatite Adobe proizvodi, taka sto za PC platforma stana vekje standard. Vegasot e dobar no nekako mi e zatvoren sistem, taka sto ne sum go otvoril podolgo vreme. Ako ti lezi vo rabotata super, no tuka ne mozam da kazuvam finti i trikovi.

No ako imas nekakov problem so hardver i softver slobodno pisi, kje go reshavame.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
belgijanec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Belgium
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belgijanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 14:25
Poveke iskustvo imav so:pinacle,ulead i so roxio7.Sega sakam da probam so Sony Vegas7.So adobe premiere mnogu sakav da rabotam ama,kompjuterot ne izdrzuvase! So sony vegas "lesno" vlegov vo semata,napraviv nekolku probni snimki i na krajot-renderiranjeto so koe nemav nikakvi problemi.Sepak najgolem problem e sto po stiskanjeto na kopçeto "BURN" mi izleguva tekstot "The estimated file size is too large for the CDR.Try changing your render settings or a larger capacity CDR disc!" .Parametrite gi menuvam ama postojano mi izleguva istiot tekst!STO DA NAPRAVAM!Vi blagodaram....
Кон врв
GORGIIV Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GORGIIV Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 10:54
Има или некој да работи со inter video WinkDvd kreator И какви се вашите впечатоци
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 11:56
Nemam iskustvo so toj softver.

Za DVD koristam:

- chesto direktno od Preniere ; file/export/export to dvd/
- za avtorizacija koristam Encore DVD deka dobro se avtomatizira so Premiere
- za batch konverzija (nekolku fajlovi vo nekolku formati odednas) koristam Canopus ProCoder 3.0 (odlicen profi konvertor - konvertira od se vo se)
- poekogas ako brzam i ne mi e biten kvalitetot pravam capture direktno vo mpeg so Ulead DVD Workshop. Odlicen program za domasna upotreba. Ima se sto vi treba da avtorizirate DVD so site napredni funkcii. I se uchi mnogu lesno i intuitivno.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kaktus_oh Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kaktus_oh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 20:48
pobarajgo edius edna od najubavite programi za prerabotka na video.
Кон врв
IPerko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IPerko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 21:14
I jas bi sakal da prasam nesto.
Imam Canon miniDV kamera.

Koga jas bi se prasuval, ne bi pravel konverzija vo mpeg-2 za da mozam da go stavam na DVD,ama nekogas snimam nekoi interesni mometni so drustvo i site sakaat toa da go imaat po doma na DVD disk.

E sega bi sakal da znam kako da do prefrlam snimenoto na DVD za da moze da go dadam na site sto go sakaat.

Znam deka ima programi koi se se vo edno(DVD SAnta) i samo treba da ja priklucis kamerata na kompjuter, ama mene mi e bitno da dobijam kvalitet.

Znaci sakam da mi predlozite programi so koi ke go napravam toa najdobro vo odnos na kvalitet.

Spored toa sto uspeav da go procitam na internet za saat vreme snimen materijal mi trebaat okolu 13GB na hard disk.
Jas go razbrav slednoto:
1.Prefrlanje(capture) na snimenoto na hard disk so pomos na WinDV so sto go dobivam snimenoto bez kompresija kako sto bilo vo DV AVI format
2.Dokolku e potrebno, editiranje i montaza.Za ova nemam izbrano program ama ne bi odel so premnogu profesionalni opcii sto gi spomnuvate
3.Posle pravam konverzija vo MPEG-2 format (TMPGEnc)
4. Oformuvanje na DVD struktura i slicno so GUIForDVD Author i na kraj rezenje so ImgBURN

Dali sum vo prava nasoka i kade bi trebalo da smenam nesto.AKo ima podobra opcija ve molam pisete.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 08:48
Mene ako me prasuvas jas bi ti go preporacal pinekl studio od prosta pricina sto user frendli i sto gi ima site ovie nesta sto gi nabroja vo nego. ke si go skratis patot a ke dobie fajlovi i dvd so extra kvalitet. iskreno k bides uskraten za povolnostite na premierot ili drugite profi programi, ama lesnotijata so koja ke pravis ubavo video ke bide dovolna za da ne ti treba nieden drug video editor.
sega znam deka i drugi ke te sovetuvaat da se fatis za premier (i vo pravo ke bidat) ama toj e masiven program koj baar mnogu resursi igolemo poznavanje.
pozdravсреќа
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.