IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 09:08
Originally posted by Giso`Yo Giso`Yo напиша:

Александар_А , ја земав пред месец дена Adobe Premiere Pro 2.0 книга ,
да ти кажам право , одлична е ... околу 515 страници за учење Wink , али многу ми помогна , добив и ДВД цд со проекти за Адобе , на кој можеш да работиш , и објаснето се во книгата .... Мислам дека е многу корисна .... само за да го користиш цд-то би требало да имаш  Adobe Premiere Pro 2.0 верзија , бидејќи ке си имаш проблеми :D ...... Книгата вклучува и основи за снимање (кадри , секвенци и такви работи....) ... инаку книгата ми е на српско/хрватски , а ако ја најдеш на мак. уште подобро ....Поздрав ;) 
Giso, на македонски братче ќе ја има ако ние ја преведеме.WinkLOL Јас барем засега немам видено нешто од овој тип литература на македонски, може и да има нешто но тоа е сигурно сосема малце.
Овој твој коментар дефинитивно ќе ме убрза да си ја земам книгава. Само да најдам малце време и трк до книжара.
Ти благодарам!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 12:29

Конечно вчера си ја купив книгата (за 2.0.) и воопшто не се каам што ја земав. Прочитав не многу, некои 20-тина страници и ептен ми прави ќеиф, иако премиерот одамна го работам, но сега гледам колку нови финтички може да се научат од книгичево, мада тоа важи и за сите други книги, Ми се чини кога ќе ја испрочитам цела на крај ќе речам *Па јас ништо не сум знаел*LOL. Не ми се верува дека уште на почеток книгава толку ќе ме воодушеви, но дефинитивно е така.

Гисо фала ти што ме подтурна да ја купам, а исто и многу благодарност до Мац за материјалчињатаWinkClap.
 
Поздрав! До љубителите на фото и видео уметноста.Wink
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 03:30
"Premier Pro Bible"

Eve kaj da simnete PDF
http://librus.ru/download.php?li=10&book=04752


Pozdrav

Igor
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 13:54
Игор,
фала за линкот, сигурно ќе му затреба на некого.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 00:56
Molam.

Thumbs%20Up
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 09:31
Да шкртнам нешто онака превентивно.
Форумов ги брише темиве ако не се коментира подолго време.Ouch
Кон врв
денимак Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај денимак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 11:48
Читајќи ги вашите коментари заклучив дека многу се разбирате во оваа тама и решив да ви поставам едно прашање. Како може да се сокрие знакчето од телевизијата кога снимам.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 11:56
Hmmm.....Nikako. A, i sto ke ti e toa? Mozes da go pokries so crna maska gore i dole, ama ke izgubis od slikata. A sepak ne ti treba takva fuskultura. Ostavi go.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 12:27
Далтон ти одговори. Не постои начин на кој можеш квалитетно да го сокриеш знакчето од телевизијата. Секогаш ќе имаш некоја, во најдобар случај МРЉА на негово место.
Освен ако не вработиш едно пеесетина луѓе кои солидно познаваат фотошоп па рачно да го чистат во секој фрејм.LOL
Се шаламм.
Нај едноставен начин ти е маската, ама ако е ниско знакчето ќе ти отиде повеќе од пола слика а и поголем процент луѓето може да бидат со исечени глави.


Изменето од Александар_А - 06.Јули.2007 во 12:34
Кон врв
денимак Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај денимак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 12:27
Tокму тоа сакам да го покријам со црна лента
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 12:37
Дени а што програма користиш, за едитинг?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2007 во 11:40

Каков проблем?!

Луѓе, не ми се верува. Завчера оставив во Премиерот да се ренда видео материјал од една свадба. Материјалот имаше доста ефекти, корекции на боја на една од камерите, контраст, светло и т.н.
Значи се на се доста ефекти кои бараат многу процесорскко време, а башка и материјалот зафаќа 1 час и 20 мин.
Материјалот се рендаше повеќе од 12 часа, и што е најтрагично на 98,** % изрендан материјал, снема струја.AngryAngryAngryCryCryCry
Незнам што се има случено но кога го пуштав повторно да се обработи, двапати падна на 49%, пријави некаква грешкаOuchOuchOuchOuchOuch.
Далтон како го рендаш ти материјалот? (се однесува и на другите кои профи се занимаваат со оваа работа)
Што е попаметно, да се остави да го изренда материјалот со константен или варијабилен bitrate, во еден или во два премина.
Што е по практично а што по квалитетно?
 
Поздрав!
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 16:45
podobro ti e da go rendas vo varijabilen bitrate

Изменето од caki99 - 02.Декември.2007 во 16:46
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 09:53
Добро за тоа си во право, но под следниве околности, до кои сознанија дојдов во меѓувреме.
Ако има повеќе материјал, мислам временски подобро е да се ренда со варијабилен битрејт, за да се штеди протокот на информации при статични сцени, а тоа количество на заштеда да отиде на сцените кои се многу по динамични. Ова е едната причина, а втората е: ако не сте ограничени со време.
Најдобро е со варијабилен битрејт во два премина но за тоа времето на рендерирање е х2.тага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.