IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 00:39
Chisto me interesira...

So standardnite podesuvanja shto gi koristish,
kolku vreme ti renderira sistemot 1-pass, CBR,
da recheme materijal od 1 saat?

Na vremeto imashe eden MPEG-2 converter shto
tvrdea deka beshe najbrz, vo realno vreme,
t.e. odnos 1:1.

Nesho CSS ili SCC beshe imeto na plug-ot.

Nema li ubrzuvanje od tie hardverskite
MPG2 edit cartichki?


Pozdrav

Igor




Изменето од Igor-T - 04.Декември.2007 во 00:45
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 00:57
U stvari CCE.

CINEMA CRAFT Encoder SP2

Samo 1.950 USD! голема%20насмевка


Na vremeto sum probal edna verzija od softverot.
Na noviov hardware ne sum probal da vidam
kako perfomira programot.

Do dusha, retko imam potreba za MPEG2 encoding.



Pozdrav

Igor

PS: Eve link do test na MPEG2 encoderi:
http://www.tecoltd.com/enctest/enctest.htm

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 09:25

Па зависи од тоа колку ефекти има во монтажата, но за еден час материјал,  рендерот оди отприлика час и пол до два часа.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 09:41
Игор, дали добро те разбрав, спомна плагин. Тоа значи дека се додава на основниот програм кој се користи и така го забрзура времето на рендање?
Сигурно дека хардверските картички го убрзуваат рендањето, во тоа не се сомневам.


Изменето од Александар_А - 05.Декември.2007 во 09:24
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 18:23
aleksandar gledam deka go koristis premierot1,5 i mozda si vo pravo za varijabilniot del,no premierot e odlicen za pomali raboti mislam vremenski,dali si go probal adobe elemennt 2,vo nego mozes kopletno da go srabotis videoto komplet so meni i drugo sto sakas mislam na obrabotka,na primer kaj mene 1 sat bi go srabotil za 1sat i 5 min,isto e i so ponacleto 10+,a kaj tebe mozebi konfiguracijata te poslaba,
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:30
Tokmu zaradi toa go sakam pinnacleto si pravis capture vo mpeg2 i za kratko vreme imas dvd renderirano so site nisani, a ako e snimeno vo dv/avi ke saka malku encoding. Ako ne se preteruva so dolzinata na materijalot koj ke odi na edev dvd disk razlikata vo kvalitet e skoro zanemarliva
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:09
Cinema Craft Encoder koj go spomna Igor e mnogu napreden encoder. Moze da renda vo kolku pasovi sakate. Jas sum go teral so 10 pass.
Inaku znam deka Ulead DVD Workshop pravi capture od bilo koj vlez direktno vo Mpeg. Mnogu e brzo, ama kvalitetot ne e bas naj naj. Sepak brka rabota.
Adobe Premiere Pro 2.0 i CS3 imaat moznost za DVD avtorizacija direktno na timeline.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:32
Originally posted by caki99 caki99 напиша:

aleksandar gledam deka go koristis premierot1,5 i mozda si vo pravo za varijabilniot del,no premierot e odlicen za pomali raboti mislam vremenski,dali si go probal adobe elemennt 2,vo nego mozes kopletno da go srabotis videoto komplet so meni i drugo sto sakas mislam na obrabotka,na primer kaj mene 1 sat bi go srabotil za 1sat i 5 min,isto e i so ponacleto 10+,a kaj tebe mozebi konfiguracijata te poslaba,
 
Цаки, ја користам 2.0 верзијата не 1.5. Да ги имам пробано од Елементот претпоследната верзија (чинам 2.0) и неговиот претходник (1.5).
Во него и почнав да ја учам монтажата, но за некои делови е многу послаб од Про верзијатазбунетост
Точно дека има и некои предности: може да се види кој каков ефект е, без притоа човек да се мисли, па што кај беше... немора да пресметува оптимално на колку треба да го намести битрејт-от и т.н. и т.н.
Што процесор користиш ти?
 
Поздрав, добредојде на форумов и се надевам дека активно ќе се вклучиш во иднина. 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:37
Тегла, добродојде и до тебе. На каква авторизација мислиш? Дај малце поопширно, не штеди на зборови.намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:39
Moze li edno prasanje?! sakam da naucam montaza!!no probav so premiere i mnogu mi deluva tesko direktno so nego... da naucam imav eden opomalo programce od samsung toa pa lesno go sovladav!!dali moze da mi kazete nekoj drug program za montaza koj sto ne  e tolku tezok ko adobe premier|!!!
fala odnapred

Изменето од Александар_А - 05.Декември.2007 во 10:22
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:44
Кукоч, а со кој премиер почна, со Про или со Елемент?
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 09:45
ЛЕЛЕ ПРИЈАТЕЛ КЕ ТЕ ИЗЛАЖАМ.... А ИМА И ЕЛЕМЕНТ? НА НЕГО КЕ МОЖАМ ДА ПОДУЧАМ НЕШТО?

Изменето од Александар_А - 05.Декември.2007 во 10:22
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:11
Да, затоа те прашав. Елементот е баш кориснички програм. По мене нема подобар од него, а не е многу тежок за учење, и плус нуди неверојатни опции. Кога се стартува дава, колку што се сеќавам да избереш туторијал, кој ако го разлисташ, доволно е за да можеш да се снајдеш. Сигурно дека на него ќе можеш многу да поднаучиш, а ако не ти треба за професионална работа и јас лично неверувам дека ќе преминеш на друг.
Кукоч, да те замолам, не користи волку голем фонд.


Изменето од Александар_А - 05.Декември.2007 во 10:12
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:15
Благодарам! само уште кажи да го барам Адобе - Премиер елементал или?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.