IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 19:55
toa e toa mnogu ubavo recenoClap
















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 00:04
Dodeka ne iskochi Premier Pro jas bev zakolnat Avid i Discreet Edit korisnik, sega Premierov mi e koska, najveke zaradi kompatibilnosta so After Effects i Photoshop (iako i so avid imav preku automatik dak prenos na proektot u AE).
Na Avid imam montirano dokumentarci i igrani filmovi i serii, ima mnogu dobar medija menadzment i e dobar za dolgi formi, imav dokumentarec so 80 saati materijal, ke bese nezgodno na premier da se tutkav, za kratki formi so mnogu efekti, kompoziting i sl, premierot e car, sega so PPro2 AE7 i EncoreDVD ima mnogu dobar workflow, montiram u premier, pravam animirani maski u AE, ne rendam nego kompozicijata od AE nerendana ja stavam u premier kako klip i na kraj celata sekvenca od premier nerendana ja stavam u Encore i on direkno renda mpeg, mnogu dobro deka ne gubam nigde nisto, ova e za dvd a za na lenta normalo od premier nadvor.
Encore plus gi prifakja PSD kako meni i kopchinja, a AE exportira PSD so leeri i tuka veke samo kreativnosta e limit
I daj video forum breeee....
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 18:30

Daaaaa. Dajte video forum.

 
D'Dalton bas me raduva sto se sobravme poveke luge vo ovaa diskusija i razmena na iskustva. Vakvo nesto bese potrebno.
 
Bogami od mnogu materijal  znae glava da me zaboli. Rabotev eden golem proekt vo premierot i bev vo haos so toa binovite. Se kaev sto ne go fativ avidot.
Me interesira od tie 80 saati materijal kolkav dokumetarec izleze. Smile
 
Nuke
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 23:51
Izleze 45 minuti LOL, tolku i morase ni sekunda poveke
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 03:24

LOL 45' 00'' 00f

Ke go emituva li nekoja nasa televizija i za sto bese dokumentarecot ? Smile

 
Nuke
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 02:02
LESNO E DENES SO OVAA TEHNOLOGIJA I TEHNIKA NO SAMO ZA ONIE STO JA KORISTAT PRAVILNO NO NE I ZA SEKOJ V...............LL
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 12:58
Lesno e i super e sekoe dete da raboti toa sto saka i da izvadi pristoen tehnicki kvalitet. Demokratija, koje podobar ke uspee. Pazarot se zaebuva vo smisla na ceni sto pagjaat, ama zatoa mora da se nadograduvas non stop inace te izedoa.
I dosta otrov po forumive
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 14:19
Јас воопшто неможам да го сватам нашиов пазар ама баш ич!
Точно да треба постојано да се надоградуваш и да имаш висок критериум за да бидеш соодветно ценет, но кога гледам како многумина работат, без со мало прсте да мрднат за да направат нешто на своја надоградба а им ги земаат парите на луѓевоConfusedOuchCry. Па незнам стварно што да кажам! Многу скоро бев на една свадба, и само да видите кој квалитет беше понуден (и уште пожалосно прифатенCry)
Направив и јас нешто но се мислам дали да им го дадам, или пак воопшто да не го видат. Инаку мојот "алат" што го земав со себе беше "играчка" во однос на она што го носеа професионалците.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 00:18
Da, ima uste edna rabota vo biznisot, a toa se vika marketing.
 
Povazhno e kolku si dobar vo prodavanje otkolku kolku si dobar vo rabotata.
 
Znam, toa e zhalno, no vistinito. Poveketo lugje vsushnost ne se razbiraat vo onoa sto kupuvaat, pa ako si dobar vo matkanje... Thumbs%20Up
 
 
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 09:06
Duri sega ja vidov temeva, pa aj i jas da kazam nesto...
Jas koristam masini so Canopus Storm 2, i oni zaedno so premierot perfektno si ja vrsat rabotata. Postoi i odlicen softver samo za Canopus, se vika edius, ama dodeka ekipata mi se prefrli od edno na drugo, ke ostanam bez kosa.
Premiere Pro 2 ne raboti na procesori koi nemaat SSE2 instrukcii (procesori do p3 i Athlon do XP). Ramot, koga e malku, usporuva rendering (ako mora masinata da swapuva na hdd), Ako e dovolno, kolku i da mu stavas plus, nema vlijanie. Procesorot e biten, brzinata na memorijata isto taka, a grafickata obicno nema vlijanie, povekjeto programi voopsto ne gi koristat potencijalite na grafickata vo rendering. Dedicated karticka za video, ili za rendering e vekje druga rabota...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 09:23

Јанус благодарам што се приклучи на темава.Thumbs%20Up

Зоран, токму така, многу битна работа е маркетингот. Размислувам деновиве околу она што го спомна за создавање на Асоцијација, само незнам колкав интерес ќе побуди оваа работа кај другите.
 
Посебно ми се допаѓа последнава реченица за маткањето. Вистина многумина немаат појма за она што го купуваат, и што е најтрагично не приметуваат никакви мани и недостатоци, дури и ако им ги објаснуваш. Единствено кога ѓе им дадеш две фотки од исто место и исто време, ќе кажат: 
- Еееееее да оваа е многу подобра, еееее па тука се гледа ресторанот, леле ама добро е фатен амбиентот....
(но ова се случува само ако имаат фотографии па можат да ги споредат).


Изменето од Александар_А - 24.Април.2007 во 09:24
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 13:01
Janus Edius e odlicen softver vo odnos na kodecite, ama sepak go sakam Ppro zaradi celiot komplet na alatki koi sto se vrzuvaat so nego.
Za masina za edit i animacija ne se stedat pari. Jas rabotam na Core2Duo 2.4, Asus P5W 975x chipset, 2 GB Corsair 800 DDR2, PNY Quadro Pro Video edition 1500, 1.5 TB HDD, cooler master oprema full aluminium.
Masinata e pipka - trepka, ednostavno raboti i nema pagjane.
Pred toa isto taka vloziv 2800 evra za kompjuter koj 4 godini me sluzese bez niednas da zakoci, padne. Koga ke vlozis poveke za masinata ke ja rabotis podolgo i bez nikakvi problemi ama bas nikakvi, ke ja smenis deka tehnologijata otisla mnogu napred. Mazga si e mazga
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 19:52
Eve malku za gledanje, slusanje i komentiranje

Ova e "De Luxe" albumot na mojot band "D'Daltons" kaj sto sviram bass
http://rapidshare.com/files/27693919/D_Daltons_-_De_Luxe.rar

Ova e spot od albumot sto go snimav so Sony 570 i 150 dvcam camcorderi
http://rapidshare.com/files/27703755/Kama_Sutra.wmv

Ova e spot za bendot na drugar mi Mra, sniman e so JVC 550 DV camcorder
http://rapidshare.com/files/27708922/Numer_3.wmv

Zaboraviv deka rapidshare e nezgoden so poveke golemi fajlovi ama ajde, sepak ima najdobar servis



Изменето од D'Dalton - 24.Април.2007 во 19:52
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 01:42
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Eve malku za gledanje, slusanje i komentiranje

Ova e "De Luxe" albumot na mojot band "D'Daltons" kaj sto sviram bass
http://rapidshare.com/files/27693919/D_Daltons_-_De_Luxe.rar

...



c c c  c c piraterija ejjj mp3ki na kilo LOLLOLLOL

fala mnoguSmile

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.