IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kомпарации на некои камери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kомпарации на некои камери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 09:54
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Aleksandar, dali mozhes da vidis razlika?

Mene ovaa Sony kamera mi izgleda kako HD kamera vo sporedba so navedeniot Canon. I tuka zboruvame samo za kvalitet na slika, ne pravime niakov muabet za robustnost. Razlikava e ochigledna vo idealni svetlinski uslovi - sred bel den.

A zamisli da se napravat snimki vo polumrak i materijalot da go gledame na 40-50 inchi ekrani, a ne kako mali slikichki na kompjuterskive skrinovi...

E, togas ke go vidime vistinskiot kvalitet na slikata na kamerite (povtorno bez da zboruvame za robustnosta, kvalitetot na izrabotkata, ergonomijata, i t.n i t.n.).

Зоран гледам разлика фала Богу. Па нормално дека има разлика и од 3500 евра до 25000 евра.
Ама дека е едната во однос на другата како спрема SD и HD, мислам....
дај малце да бидеме реални. ConfusedWink


Изменето од Александар_А - 17.Април.2007 во 10:39
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 09:56
decki dosta za cenite, pisete nesto okolu samite kameri i moznostite. da zboruvame i za babite i za zhabite, bez da gi mesame... mislam ako moze?


Изменето од jane971 - 17.Април.2007 во 10:08
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 13:51
Ace neznam sto e problemot,nemozam da svatam zosto tolku si zapnal za Canon,pa Zoran ubavo kaza daj da gi vidime na monitor pa togas ke prajme muabet,iskreno ako jas kako firma ovde vo Avstralija se pojavam so Canon kamera veruvaj sledniot pat ke najdat druga firma da raboti za niv,mislam na kompanii sto baraat da se snima nesto za niv,mislam smesno e da se nategame sega okolu toa se znae vo svetot sto odi i so sto se raboti koga se misli na profi standartWink










http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 14:38
zatko, ne bi sakal nikogo da branam ili napagam. i dvajcata ste vo pravo. ti vo pogled na kvalitet i profi upotreba, a ace vo pogled na onaa narodnata " kolku pari, tolku muzika".
dzabe e nateganjeto, jas koga bi plakal bi sakal da e najdobroto sto moze da se dobie za parite, no ako sakam da pominam poeftino i da dobijam nesto samo radi reda, togas i canonot e preskap i predobar.
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 14:58
Затко, вака ќе бидам искрен. Неможам да си дозволам камера поскапа од 4000 евра оптимум ми е 3000 до 3500 евра (мада и тие во моментов ми се проблем). Значи разгледувам камери во оваа категорија и класа, што реално за наши услови се повеќе од доволно. (НЕЛИQuestion) Притоа сакам да инвестирам во нешто што ќе подржува HD.
Е сега, во оваа класа влегуваат оние модели кои веќе ги набројав, плус како опција има и некои (мислам една) панасоник и (една) JVS, што излегува од тој круг поради цената. (инаку нај фалена во глобала е JVS-тo), значи пак ми се стеснува кругот на 3-4 камери (канон и сони).
Одиме понатаму, од тие камери (Z1, FX1, FX7, V1U, XH A1 и XH G1), по она што го имам видено FX7 т.е. V1U има помали чипови 1/4 инч релативно солидна оптика, многу малце подесувања (кориснични копчиња) што по мене е хендикеп во однос на тоа кога треба да се работи на терен а не се има којзнае колку време да се влегува во мени па од таму да се дотерува нешто. Оваа во однос на претходните модели (FX1 т.е. Z1) има подобра слика но не и на слабо светло, малце зголемиа на острина т.е. резолуција и тоа е тоа.
Canon-то за разлика од нив е многу појак со резолуција, има многу солиден објектив, сите работи што би ми затребале ми се одма при рака (WB, gain, бленда, фокус...) по солиден е од овие при слабо светло, има многу параметри што моше да се подесуваат и....?
Од многу примери кои ги имам видено за споредбите Canon-от води.
Не сум запнал гледам да бидам објективен. Затоа ставив фотки по кои што може да се види дека се носи и со некои од оние модели кои вие ги посочивте.
Од друга страна размената на искуства ми значи за да знам што е како е, оти кога ќе ги дадеш парите после ќе биде доцна.
 
 
 
Ќе гледам да закачам и некои фотки од мојата камера, па може и нив да ги прокоментирате. Инаку се од концертот на Тања и Реџеп во музејот на град Скопје.
Би ми значело доколку сте во можност да го сторите истото, направено на слични светлосни услови, од вашите камери.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 15:11
Уште нешто! Луѓе, бидете реални дај видете како и со што снимаат и некои телевизии и тоа го гледа цела јавност, што квалитет и т.н. и т.н. (СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИТЕ! има и такви фала Богу). И ова е Македонија не Америка ни Австралија...
Луѓето тука имаат друг стандард, јас искрено на некои што ги гледам дека го ценат квалитетот и тоа им значи гледам да им дадам што е можно повеќе но тоа е тоа, и луѓето не се криви (со 200-300 евра плата, мада ако е толку е солидна) колку можат да платат? Сигурно не повеќе од 300-400 евра и тоа да изгледа ко пренос да било.


Изменето од Александар_А - 17.Април.2007 во 15:12
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 17:16
Zatko, kazi mi sto da pravam, eve pred 10 minuti imav razgovor so nasi luge od australia koi imaat svadba vo mkd vo juni i se pazarev za cena i tie baraa i kvalitet po austral. standardi a mnogu dobro bea informiran za cenite vo mkd. kako jas da im pruzam australski kvalitet po makedonski ceni?
im kazale deka za pola euro e slika 13x18 cm za mladite i 50 eura dvd so kompletna montaza i postprodukcija. kogo da najmam da fotografira ili dda snima so mene za da seto toa finansiski se pokrie i da izleze kakva takva zarabotuvacka.Ouch
pisi mislenje
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 17:43
Aleksandar vo pravo si za site raboti i potpolno se slozhuvam so tebe do momentot koga na "entry" i "consumer" modeli kameri ke stavis epitet "profesionalni". Mislam deka istoto go misli i Zatko i celava ovaa nepotrebna razmena na tekstovi e samo poradi toa.

Zatoa rekov, ajde nie, vo ineteres na podobro vzaemno razbiranje, da vnimavame kakva terminologija koristime dodeka komunicirame megju nas na sajtov, a na vasite musterii zboruvajte im sto sakate.

Seto ova nema nikava vrska so kupovnata mok na lugjeto i standardot na produkciite bilo kade vo svetot. Oti vo sprotivno, terminite konzumerska, industriska i profesionalna klasa nema da imaat ama bas nikakva smisla i ke zavisat samo od zelbata na poedinci koj kako ke si gi koristi. Vo toj sluchaj, zosto voopsto gi upotrebuvame.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 19:27
Jane na tie tvoi prijateli ili musterii od Avstralija slobodno da mu dades cena sto mislis deka ja zasluzuvas a toa sto tie razbrale deka za 50 evra ke dobiele se i sesto dzabe mu e ke mu kazes ako sakaat za tie pari neka si najdat samite a ako sakaat kvalitet a sigurno imas da im pokazes sto si rabotel togas ke treba da platat,e sega ke ti kazam deka znam dosta luge narocito od Avstralija syo platile od 300 do 500 evra za video,veruvaj deka e taka ti tvrdam deka e tocno bidejki bratmi im ima tolku naplateno,a toj snima so Sony 170 i montira na Premier pro 2 zatoa velam ke dobies kolku sto ke platisWink







http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 01:18
Go citam forumov i svakjam deka Aleksandar tolki mnogu se zagreal za HD kamera, Bravo Clap, aj i ja da kazam nesto.
Jas od pred 4 godini imam PD 150 i sum supe zadovolen od nea, nikad ne mi otkazala, a se rasturi od snimanje dokumentarci, tv serii, muzicki spotovi, reklami slabo deka za toa rentam drug format, digi beta, digital s.
Kamerata ja zemav koga izleze deka ke montiram dokumentarec za ZDF Arte i treba se da se snima i montira tuka, mesto da rentame oprema si ja kupivme i na kraj opremata bese 80% isplatena sose montaznata edinica, togas prv u Skopje napraviv montaza bez karticka tuku samo na firewire port, so P4 na 2GHz, 1GB rambus ecc, Matrox g550 i 320GB vkupno hard diskovi. Imav 80 kaseti materijal miniDV, toa zafakja okolu 1.1TB samo capture + se drugo, da ne bese Avid Xpress DV 3, ke bese mnoguuu tesko, so Avidot bese pesna, montiravme u iznajmen stan i duri i reziserot go nauciv da montira na Avid :)), da ubrzame. Fintata bese sto sepak kolor korekciite gi pravevme vo Berlin na Da Vinci 2K masina, i na kraj slobodno pravevme premiera vo kino Babylon Berlin.
http://www.ohnegepaeck.de/oase.htm (iako sto producentov pisal deka formatot e Beta SP, originalnite kaseti mozam da gi pokazamLOL)
Muabetov mi e deka nema profesionalni i neprofesionalni kameri od ovoj i povisok rang, ima dobri i losi proizvodi, tehnikata pomaga, ama sve e u glava ne u noze, e sega koga nekoj nema u glava.... se zezam.
150-kata sega generalno dreme doma deka sega site nesto sakaat da snimaat so HDV pa ne mi ja rentaat, a montiram HDV materijal. Jas seuste ja koristam koga ima potreba da ne se pozajmuvam za sitno. Inace snimav spot za mojot bend "D'Daltons" so Sony 570 Dvcam (najdobriot togas dvcam), a kako vtora kamera 150, ako primetite koja e koja ja ke ve castam :), go snimav "Lili Dudu" so JVC 550 1/2 inch ccd kako prva kamera i 150 kako vtora, na montaza JVC-to se pokaza kako katastrofa ama bas katastrofa, so xl1 ne ja sporeduvam deka xl1 ima pixel shift i ima ccd so pomala rezolucija i pak e tapa. XL2 e drug muabet, mnogu e dobra. Spored mene od ovie prosumer cameri najhit mi e Panasonic DVX 100, Leica objektiv, top kamera, imam raboteno so nea i e ludnica, Lekjata i e besprekorna. Toa e sto e za postarite modeli.
Lani se zapaliv ke zimam HDV Z1, gotovo, ke ja kupam i kraj. Srekja imase frikovi na internet koi pustaa m2t fajlovi od nea od razni situacii, simnes montiras, probas.... Svativ deka e katastrofa, ne kamerata kolku formatot.
I se otkazav od HD. sedam na SD i mnogu pomalku me boli glava.
Osnoven problem e toa sto kaj ke se prikazuva toj materijal. Ako e za SD format na kraj, bukvalno ne ti treba HD, kaj nas HD mozes da gledas samo po doma na LCD i toa maloto HD 720, za 1080 HD ke treba da opnes 3-4000 evra za salam monitor. Aj ke imas LCD ili plazma, od sto ke go pustis? HD DVD, Blue Ray? mozda 1 godina kaj pobogatite, mozes od PC so dobra graficka (ja imam PNY Quadro) ama nikad ne gledam film od PC, sakam da si pustam od pleer vo dnevna soba. Jas bidejki najveke rabotam za broadcast ne mi treba HD se dodeka televiziive ne stanat HD, a toa znaci deka treba da napraat kompleten "reset" na opremata, a i nie doma, a toa ke pocekame, mnogu ke pocekame.
Drugiot problem so HDV e toa sto e mpeg, a toa ti e GOP (group of pictures), mpeg e odlicen za finalen format a ne za editing, ne mozes eden rez asalno da go napravis, cudno se ponasa, aj toa se sreduva, tuku koga snima, ne snima kamerata slikicki tuku, slikicka pa 12 slikicki kalkulira dodeka ne ja zapise slednata (GOP). Kaj e problemot? Koga testiravme za eden kratok igran so Z1E imase problemi, ama uzasni na brzi dvizenja, problem so tilt od pod nakaj drvo so lisja (lisjata koga ke se pojavat ne moze da procesira decoderot). I na kraj go rabotevme so miniDV na DVX 100. Superzadovolni site.
Formatot e Los, bilo koja mpeg kamera ne e dobra, i poveke vreme se baraat tehnicki resenija otkolku sto se kreira. Problemot e sto mjpg go butkaat samo na epten skapi kameri i formati za nasiov pazar.
Sakam novo nesto ama dodeka ne kupam ne zboram. KOga ke zemam ke se falam :)
Inace moite pikovi od prosumer kamerite se slednive:
1. Panasonic HVX200 - samo zaradi moznosta da snima SD so 50Mbit/s a ne kako DV/DVcam so 25, snimanje so 50 fps, vistinski progresiv skan, problem i e samo so DVCproHD ima glup pixel aspect 1:1.5
2. Canon H1 - zaradi vistinski 1440/1080 digic2 chip, nema interpolacija, i zaradi SDI out i TC in/out
seuste se mislam megju ovie dve koja trebase prva a koja vtora :)
3. Canon G1 - SDI out

i na kraj dzinggg.....

4. Canon HV 20 - CMOS chip, hdmi out, vo kombinacija so karticka so ucompressed HDMI in mozam da se trkam ama epten da se jadam so mnogu poskapi kameri za ic pari

Aj dosta veke, ne sum pisuval volku odamna, prstive me zabolea :)))
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 07:05
D'Dalton,

Super sto ni se pridruzhi vo drustvoto! Tvoeto praktichno iskustvo so razlichni kameri i od razni poekti e poveke od dobredojdeno.

Potpolno se slozhuvam so tvoeto mislenje za HDV formatot. Istoto go zboruvav i jas porano na nekoi predhodni temi objaveni na ovie strani, ama osven Zatko izgleda nikoj drug ne sakase da ja razbere vistinskata prikazna sto stoi zad mpeg prirodata na ovoj format. Istoto vazhi i za problemot so finaliziranje i prikazhuvanje na HD (HDV) materijalot. Tvoive zborovi gi zareverberiraat uste ednas tie temi i problemi.

Bi sakal da dodadam nekoi raboti okolu nestata sto tolku ubavo i detalno gi objasni. Prvata e za Panasonic HVX200. Kamerata e dobro osmislena i proizvedena, no za razlika od ostanatite vo konk*rencijata vmesto lenti koristi SD memoriski karti koi se moshne skapi i so kapacitet od samo 8GB. Zamisli kolku trae snimanjeto na nea koga vo DVCPro HD formatot odat po 100Mbps vo sporedba so 25Mbps kaj HDV snimanjeto. Od ergonoska strana, poradi nekako kvadratnata forma i tezhinata koja ne e za potcenuvanje, ne e bas najlesno da se raboti so nea podolgo vreme od raka. Na krajot, Panasonic mozhel da stavi malu pokvaliteten monitor za podobra i pokritichna kontrola na slikata. Bi zabelezhal deka i pokraj site kvaliteti so koi se oddeluva od ostanatite kameri vo svojata klasa, nemam nitu videno, nitu pak slushnato deka se favorizira i upotrebuva od nezavisnite producenti. Vo toj pogled nesporedlivo najpopularna e Sony, sledena od Canon i JVC.

Moeto lichno iskustvo so ostanatite kameri e malu porazlichno od tvoeto. Ne zanm kolku dobro si bil familijariziran so kamerite sto si gi koristel na razni proekti, no od povekegodishno iskustvo so Sony DSR300, DSR250/170 i JVC 550, mozham da kazham deka site se vidlivo razlichni, so svoj poseben karakter i kvalietet na slika, koi gledani na dobar monitor mozhat lesno da se diskriminiraat. Ako gi rangiram, bi gi stavil po red pochnuvajki so 170/250 i zavrshuvajki so 300. JVC 550 bi spadnala vo sredina. Ovaa kamera ima dobar potencijal, no treba da se znae kako da se podesi i da se koristi. Ima isti senzori kako i DSR300, no JVC signalot go ima obraboteno na podrug nachin i bojata, shumot i opstata definicija na slikata se razlikuva od Sony. Iako JVC ja modelirashe taa slika po kriterijumite i potrebite na BBC, mene lichno ne mi se dopagja premnogu. Sony 150/170/250 kolku i da se uspeshno izraboteni, poradi pomalite senzori, poslabite objektivi i elektronski preobrabotenata slika za da se namali shumot pri slaba svetlina, mozhe relativno lesno da se prepoznae vo sporedba so drugive kameri. Od druga strana deluva mnogu podobro pri dobro i difuzno svetlo. Dokolku osvetluvanjeto e silno i tvrdo ( na primer nadvor pod silno sonce), poradi malite senzori, slikata lesno progoruva ako snimatelot ne obrne posebno vnimanie na ekspozicijata.

I toa bi bilo vo glavno sto sakav da pridodadam...

Uste ednas go pozdravuvam tvoeto doagjanje!


Изменето од Zoran K - 18.Април.2007 во 07:06
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 08:57
aj i jas edno dobredojde za daltonce

ps.
koj si od daltonite?WinkEvil%20Smile
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 08:59
daltonce , zosto ne ti se dopaga xl1s? jas mislam deka za parite dava i premnogu muzika...osobeno so wide zumot i manuelniot objektiv, plus site ef leki na canon
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 09:43
Поздрав и ГОЛЕМО ДОБРЕДОЈДЕ и од мене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.