IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kомпарации на некои камери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kомпарации на некои камери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 03:39
Gleda gi specs za MVX3i.

Ako dobro sum videl, nema Manual  Exposure mod.
Taka?
Hmm....


So tolku svetlo jasno deka treba da/kje izvadesh dobra slika.
:)


Shto sledi naredno za svadbite?... Kran?
:)

Slushaj se zezam.
Shto da ne, ako klientot plakja.Pozdrav

Igor
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 06:22
Aleksandar, chestitki za tvojava majstorija. Na slikive izgleda odlichno! Kako da si go kupil, a ne samiot da si go napravil. Bravo!!!

Kaj nas pred nekolku godini nekoi pochnaa da koristat stedikam, ama nabrzo se otkazhaa. Treba vreme za mestenje i balansiranje na kamerata, a ne mozhe celo vreme da se slika taka... pa stavi, simni, stavi, simni... i im se smachi na lugjeto. Dobro e ako ima dvajca kamermani, pa edniot da e so stedikam.

A za kranovi... i toa ima kaj nas. Eh, pusta Amerika. Nekoi lugje sakaat se sto ke vidat, pa od edna ubava intimna familijarna veselba vo sostojba se da napravat Holivud produkcija.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 09:24
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Gleda gi specs za MVX3i.

Ako dobro sum videl, nema Manual  Exposure mod.
Taka?
Hmm....


So tolku svetlo jasno deka treba da/kje izvadesh dobra slika.
:)


Shto sledi naredno za svadbite?... Kran?
:)

Slushaj se zezam.
Shto da ne, ako klientot plakja.Pozdrav

Igor
 
Игор, Дај малце на македонски. Не те сваќам точно за што мислиш дека нема.
Може рачно да избереш: експозиција, бленда, да подекспонираш, надекспонираш.... Рачно да го работиш фокусот, ако така сакаш, мада со стедикамот тоа е практично неизводливо, барем додека се движиш.
Нетреба којзнае колкаво светло. Во матично не го користевме ни светлото што е ставено на камерата а каква е сликата дојди и види. Може некој нареден ден да извадам некој фрејм и да закачам, да се види. Ако коза лаже рог неLOLLOLLOL нели?!
 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 09:45
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Aleksandar, chestitki za tvojava majstorija. Na slikive izgleda odlichno! Kako da si go kupil, a ne samiot da si go napravil. Bravo!!!

Kaj nas pred nekolku godini nekoi pochnaa da koristat stedikam, ama nabrzo se otkazhaa. Treba vreme za mestenje i balansiranje na kamerata, a ne mozhe celo vreme da se slika taka... pa stavi, simni, stavi, simni... i im se smachi na lugjeto. Dobro e ako ima dvajca kamermani, pa edniot da e so stedikam.

A za kranovi... i toa ima kaj nas. Eh, pusta Amerika. Nekoi lugje sakaat se sto ke vidat, pa od edna ubava intimna familijarna veselba vo sostojba se da napravat Holivud produkcija.
 
Зоран благодарам за комплиментите. Ќе ти пратам на мејл поголема фотка. (форумов не дозволува) Само уште елекот и баш ќе биде ко фабрички. (да не ми биде џабе киснењето на Машински фак. ако не го завршив сеуштеLOL).
Точно, треба бајаги време за местење и балансирање. Јас на свадбава скоро и да немав време, но кога го прегледувам материјалот гледам дека е одлично, ми прави ќеиф.
Ние бевме двајца на оваа свадба, така да се покриваме. (вчера почнав да го средувам материјалот, и уште сум под импресии, две камери, едната подвижна, милина за гледање).
 
Со стедикам комплетно, дефинитивно не е добро да се покрие една свеченост. (да не се навраќам на времето за местење и балансирање)
Сигурно некој ќе те подчукне па тоа изгледа многу полошо отколку кога е од рака или рамо, а во вакви ситуации сигурно некој ќе те подчукнеBig%20smile, па луѓето ти гледаат во монитор наместо во камера, а ако си до младоженците, тие не се интересниOuchLOLLOLLOLLOLLOL. Се шалам ама има многу вистина во ова.
А пак јас си знам како е да носиш наместо 1.5 или 4 кг. (камера и батерии за светло), 15-тина кг. Треба да наплаќам како за две камериWinkConfused. Или во превод 200 евра, не вклучувајќи ги монтажата и другото. Но тоа е нашиот пазарOuchOuchOuch.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 22:12
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Gleda gi specs za MVX3i.

Ako dobro sum videl, nema Manual  Exposure mod.
Taka?
Hmm....


So tolku svetlo jasno deka treba da/kje izvadesh dobra slika.
:)


Shto sledi naredno za svadbite?... Kran?
:)

Slushaj se zezam.
Shto da ne, ako klientot plakja.Pozdrav

Igor
 
Игор, Дај малце на македонски. Не те сваќам точно за што мислиш дека нема.
Може рачно да избереш: експозиција, бленда, да подекспонираш, надекспонираш.... Рачно да го работиш фокусот, ако така сакаш, мада со стедикамот тоа е практично неизводливо, барем додека се движиш.
Нетреба којзнае колкаво светло. Во матично не го користевме ни светлото што е ставено на камерата а каква е сликата дојди и види. Може некој нареден ден да извадам некој фрејм и да закачам, да се види. Ако коза лаже рог неLOLLOLLOL нели?!
 


Sakam Kazham Recham... :)

Camerata ima Full auto, Auto, Tv (shutter priority), Av (aperature priority), Sand & Snow, Low Light, Night Mode, Super Night Mode, a nema M (manual) modus.

Predpostavuvam deka ako ima exposure lock,
mozhe da zakluchish i go pomestish drugiot parametar vo Tv ili Av mode i taka da imash
totalna kontrola na exponiranje.

Primer vo Tv izberish 1/50 i meterot kazhe f4.0.
Zakluchish exposure i so nad i podexponiranje
menuvash aperture, primer vo F2.8. Mozhe taka?


Pozdrav

Igor

Изменето од Igor-T - 01.Јуни.2007 во 22:21
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 11:57
Цитирај
Sakam Kazham Recham... :)

Camerata ima Full auto, Auto, Tv (shutter priority), Av (aperature priority), Sand & Snow, Low Light, Night Mode, Super Night Mode, a nema M (manual) modus.

Predpostavuvam deka ako ima exposure lock,
mozhe da zakluchish i go pomestish drugiot parametar vo Tv ili Av mode i taka da imash
totalna kontrola na exponiranje.

Primer vo Tv izberish 1/50 i meterot kazhe f4.0.
Zakluchish exposure i so nad i podexponiranje
menuvash aperture, primer vo F2.8. Mozhe taka?


Pozdrav

Igor 
Да, може така, но не ми текнало да проверам дали ја менува блендата. (за случајов кој го наведе) Инаку ова другово баш така функционира, како што кажа. Баш ќе видам дали ја менува блендата, или го менува осветлувањето електронски, т.е. со gain-от.
Убава досетка!
Не ми затребала регулација во формава која што ја наведе(т.е. дали ја менува блендата и обратно), обично ставам она што ми е приоритетно (Аv или Tv) уклучувам зебра ако има опасности од мноогу прегорени делови (да видам до кај е што е) и после погорната постапка. WinkBig%20smile


Изменето од Александар_А - 02.Јуни.2007 во 11:57
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 15:03
Mislam deka kje ja menuva blendata,
ama nema da pokazhe od kolku na kolku,
tuku samo exposure lock indikatorot  kje ide vo levo i desno. -/+

I mislam deka za nadexponiranje prvo kje otvara blenda do kolku mozhe,
a posle slede gain up .... (++ = = (dzshhhhh - noise) LOL)


Pozdrav

Igor
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 09:20

Конечно проверив. Да по се изгледа дека ја менува блендата. Но шумот не го зголемува во некои нетолерантни граници (во мојов експеримент не приметив дека се зголемува). Оди до некаде и толку. Неможе бесконечно да се менува осветленоста или затемнувањето. 

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 13:19

Дечки, дали има некој користено XL2 и XM2 Canon-ови модели.

Ме интересира која од овие две е подобра при слаби светлосни услови. Или пак може знаете некој кој што ги има споредуваноQuestion 
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 04:15
Jas imam XM2.

Definiraj slabi svetlosni uslovi.

Jas nokje vo grad imam snimano so XM2
Znachi ulichni svetla, ponekoj izlog i neon sign.
I se gleda.  Ama gain +12/18dB. T.e. noise.


Mislam deka XL1s i XL2 treba da se podobri vo low light.
Chunki pogolemi stakla i senzori (1/3") imaat .


Pozdrav

IgorКон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 09:18

Игор, а брзина и бленда?

И јас имам снимано со MVX 3i она што го кажа, баш истото, и се гледа, но сигурно е различно со XM2 или XL2.
И јас мислам дека XL2- ката би требало да биде подобра, но ме бунеше она што го имаат дадено од Canon во спецификациите.
 
Игор, јас сум расположен, а ако си и ти уште подобро, да направиме некои компаративни тестови, на мојата и твојата камера.
Можеме ако си расположен некој ден да снимиме некои делови низ центар, со двете камери (нели да бидат прилично истите кадри и подесувања), и да закачиме по некој фрејм на форумов.
Јас земам касети, ќе симнам фрејмови, ти само да ја наполниш батеријата и да ги снимиш клипчињата. Т.е. заедно ќе ги снимаме.
Ако се сложуваш со предлогов , може да ја истераме работата.
Поздрав!
 
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 12:42
Kolku sto znam koga izleze PD170 bese najfalena zaradi performansite na slabo svetlo. Za kanonite ne znam, znam deka mnogu dobra e i Panasonic DVX100.
Inaku za testovive, dobra ideja se vakvi raboti
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 14:01

Далтон, ако сакаш може и ти да ни се приклучиш во експериментот.

Мислам дека ќе биде интересно да направиме такво нешто и ние тука во МК.
Знам дека ако дојдеш и ти за на слабо светло ќе не изедеш.Ouch За другото мислам дека тука негде ќе се движат резултатите.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 22:41
Jas bi se priklucil, a dali bi ve izel? Pa ne jadam lugje LOL, ama ke gi pustime kamerite kako pitbuli da se grizat, toa moze Big%20smile. Ke vikneme i publika da se kladi
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.