IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верувате ли во Велигден?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верувате ли во Велигден?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 02:26
Христос зборваше во парабели и малце треба студирање па да разбериш.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 02:36
Да тоа е секогаш “одговорот“ дека зборувал во параболи. И секогаш можеш да се извлечеш со тоа дека незгодното место во писмото е “парабола“ затоа и имаме толку Христијански цркви и насоки. Но Исус рече дека е дојден овде за изгубените овци на племето Израилево, дека ни една буква од старите закони нема да измени, да учениците негови не одат кај паганите (кои пци ги нарече) па денес не е се како што кажа тој. 
Кон врв
Marina_21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marina_21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:03
Верувам во Исусовото воскресение, зашто немам причина да не верувам.Исус уште додека не бесе распнат и уште додека никој немаше поим дека ќе воскресне, го воскресна Лазар од мртвите.Така да ако тоа беше можно, зошто не би било можно и неговото воскресение?
А и да ги оставиме доказите кои се бројни за Христовото воскресение, и да помислиме дека Бог кој премногу не сака би сторил се за нас, па зашто да не ни даде вечен живот во неговото блажено присуство.
Чиста логикаSmile
Се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние што го сакаат Бог.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 15:23
Veligden me asocira na farbanje na jajca.
Pozadinata na veligden e paganska a e povrzana so slavnje na asiro-vavilonskata bozica na plodnosta Ishtar.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:15
Кога не би верувала во Велигден-т.е. денот на Воскреснувањето на Исус Христос, мојата вера и верување во вечноста би била взалудна.
Јасно дека верувам.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:16
И кој е сега во право?
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:21
Јас сум уверена во вистинитоста на моето верување....

Ако мислиш на КГБ, незнам, прашај го него во што верува.
Тој нешто повеќе се осврнува на обичајот за фарбање јајца, а не ми е познато верувањето на Јеховините Сведоци за воскреснувањето.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:21
Kakvo pravo barash mudzhahid? Zarem ne zboruvame za veruvanja, neshto sto e lichno za sekoj chovek. I dvajcata veruvaat vo Isusovoto propovedanje, no imaat razlichni pogledi na crkovnite tradicii, obichai i dogmi.

Neka me popravat KGB i maria dokolku gresham.

Изменето од Messenger - 14.Април.2008 во 16:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:21
Mudzahid - а кој треба да е во право?! Зарем треба некој да ти каже во што да веруваш за тоа да е "право"...?
КГБ - едно е што е празникот, друго е како се манифестира. Денот на Воскресението е многу значаен, но народните обичаи имаат влијание врз начинот на кој се празнува... но не и врз неговото духовно значење. За оние кои не умеат да ја согледаат духовната важност на овој празник - тоа е нивни проблем и нивна загуба.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 16:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Mudzahid - а кој треба да е во право?! Зарем треба некој да ти каже во што да веруваш за тоа да е "право"...?


Никој не треба да ти каже зидарски, месенџер кој е во право, правото го потврдува правилото на верата, секоја вера си има свои правила, па така моето прашање не треба да го сватите на тоа кој како верува, туку чие верување е исправно според правилото на верата. Марија убаво си одговори.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 17:23
Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 
I koj e sega vo pravo?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 17:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 

I koj e sega vo pravo?Јас не би рекол дека мариа-магдалена ги прифаќа Православните догми,туку Протестантските догми,или уште појасно го дели ставот на ЕвАнгелос,ако грешам нека ме поправи(за што однапред и се извинувам),но,во секој случај во право си,секој си поаѓа од своето верување и убедување...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 17:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 
I koj e sega vo pravo?


Меси зборуваме за христијанство. Па ако знаеш кажи:
 според христијанското учење кој е во право?

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 17:31
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka e mudzhahid, maria gi prifakja dogmite na pravoslavnoto hristijanstvo, a KGB na Jehovinite Svedoci. Ti si imash svoi, chetvrti imaat neshto sosem drugo i t.n.
 

I koj e sega vo pravo?Јас не би рекол дека мариа-магдалена ги прифаќа Православните догми,туку Протестантските догми,или уште појасно го дели ставот на ЕвАнгелос,ако грешам нека ме поправи(за што однапред и се извинувам),но,во секој случај во право си,секој си поаѓа од своето верување и убедување...


Омер, јас воопшто не прифаќам НИКАКВИ догми, но секогаш саум за вистината.
Ако моите ставови и се совпаѓаат со ставови изнесени од Евангелос, не се сметам себеси за протестант, но за човек со отворено срце кој трага по вистината.среќа
За разлика од некои кои и покрај тоа што знаат дека не се во право за некои работи, јазикот ќе го изгризат-ама нема да признаат.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.