IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верувате ли во Велигден?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верувате ли во Велигден?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 04:59
pa jas u somnez sum si vikam isus bil nekj kako dejvid koperfild ili kris angels pobarajte na net ce najdete
magionicari profesionalni se iluzionisti ama bas u prava smisla na zborot
si vikam dosol nekoj takov doznal ima moc pa ima vakva varijanta agija:0
ili jok
za sega veruvam u energijata okolu mene ., ne deka prikaznata ne e verodostojna taa i bila takva tuku zboram za sosema nesto drugo:)
agija ne znam dali sum on topic ako ne sum brisi me:)
povece bi kazal vaka vo sekoja dusa ima bog taka eden cel univerzum edna cista energija koj kako moze da ja sprovede mislam u denesnicava sto vo toa vreme bi bile sito bogovi neli :)
spasitel da bil moze
filozov da bil
pameten i cenet pa i toa en mozam da go osporam ama sepak da e toj toj zasto eve ne se pokaze na tv :)
sega poslem 2000 godini a?:)
tak so prstite :)
i neka poveruvaat site
nego jas da vi kazam ne vleguvajte u kashi za spasenie poslem da barate prasajte si go bogot u vas prvin :)
Big%20smilene sakav da bidam neuctliv ili da navredam kogo bilo cisto moja teorija:)
eliksir nekoj vistina postoi :0
pa i talismani i red drugi raboti:)
 
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 06:09
plamenko me plashish so toa shto veruvash deka sekoj je bog i energija.kako mnogu luge i ti isto velish oti HRISTOS BILL MAGESNICHAR I DRUGI RABOTI.ama prashajse ako si vo greshka za kade ke bidesh osuden.da vistina je oti ako se prashash vo sebe ke dobiesh odgovor no od koj.te molam razmisli poopshirno i pomolise na Hristos za eden vistinski pravec i On ke ti odgovori.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 11:03
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

pa jas u somnez sum si vikam isus bil nekj kako dejvid koperfild ili kris angels pobarajte na net ce najdete
magionicari profesionalni se iluzionisti ama bas u prava smisla na zborot
si vikam dosol nekoj takov doznal ima moc pa ima vakva varijanta agija:0
ili jok
za sega veruvam u energijata okolu mene ., ne deka prikaznata ne e verodostojna taa i bila takva tuku zboram za sosema nesto drugo:)
agija ne znam dali sum on topic ako ne sum brisi me:)
povece bi kazal vaka vo sekoja dusa ima bog taka eden cel univerzum edna cista energija koj kako moze da ja sprovede mislam u denesnicava sto vo toa vreme bi bile sito bogovi neli :)
spasitel da bil moze
filozov da bil
pameten i cenet pa i toa en mozam da go osporam ama sepak da e toj toj zasto eve ne se pokaze na tv :)
sega poslem 2000 godini a?:)
tak so prstite :)
i neka poveruvaat site
nego jas da vi kazam ne vleguvajte u kashi za spasenie poslem da barate prasajte si go bogot u vas prvin :)
Big%20smilene sakav da bidam neuctliv ili da navredam kogo bilo cisto moja teorija:)
eliksir nekoj vistina postoi :0
pa i talismani i red drugi raboti:)
 


Работите кои ги кажа, се по малку контрадикторни...

Веруваш дека Христос бил паметен, и добар човек, ама во исто време веруваш, или се сомневаш, дека бил и многу вешт манипулатор. Ако бил манипулатор, тогаш не бил воопшто добар!

Може на долго и широко да се зборува за веродостојноста на Христовото воскресение, но гледам и самиот не се сомневаш во тоа. Тебе изглед повеќе ти пречи тоа што не се појавува тогаш кога ти, или некој друг, ќе направи „клик“ со прстите...

Но ајде малку да хипотезираме...

Замисли си дека Бог навистина постои. Што е Бог? Бог е некој семоќен, огромен, бесконечен дури... И сега, тој треба да трча, кога некој пламенко, или некој аџија, ќе направи пуц со прстите?

Колку што мравката може да го клоцне Монт Еверест, толку можеме ние да го манипулираме Бога...

Бог нема да трча да ни се појавува, докажува, како некој кловн. Има секој од нас понуда: верувај или не верувај! Земи или остави! Ама биди свесен и за последиците од таквиот избор...

Поздрав.


Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 14:33
Верувам и постам и се пречистувам за здравје и душевен мир.
Од мала почнав иако од мојата фамилија ретко кога некој пости, се пречистува ит.н. Верувам во Исус.
Just love
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 21:38
Smeam li da kazam deka ne veruvam a da ne bidam napadnata so komentari?
Ne veruvam zatoa sto.......ednostavno  ne e logicno po site prirodni zakoni i pravila!

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 22:30
a vapcash jajcaConfused
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 22:43
Koga decata mi bea mali,sega veke ne

 Ne mi repliciraj ova sekako ke bide izbrisano


Изменето од mamma - 10.Април.2007 во 23:18

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 01:40
Originally posted by mamma mamma напиша:


Ne veruvam zatoa sto.......ednostavno  ne e logicno po site prirodni zakoni i pravila!


како на пример кои тоа природни закони се косат со моќта на Творецот? Wink
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 20:27

на велигден се слави воскресението на нашиот Христос Бог и Спасител избавувањето од смрта

зарем има нешто лошо во тоа да се слави најголемото приближување на човекот кон Бога????

јас мислам нема!!!!

ВЕСЕЛЕТЕ СЕ ОТИ СЕ ПРИБЛИЖИ ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО!!!!
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 23:40
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


на велигден се слави воскресението на нашиот Христос Бог и Спасител избавувањето од смрта

зарем има нешто лошо во тоа да се слави најголемото приближување на човекот кон Бога????

јас мислам нема!!!!

ВЕСЕЛЕТЕ СЕ ОТИ СЕ ПРИБЛИЖИ ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО!!!!


ClapClapClap
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 15:52
jas ne rekov nisto loso nego kako sto ide vreme :)
ce si doznaeme najubavo a i sto ako vistina mi treba bog i cukam so prstite a nego go kako i uvek
zatoa rekov vo sekoj nas ima bog energija cista pa koj kako ja iskoristi
i ne rekov deka e manipulator
kako prvo loso me svacate
pa on so svojata sila neli kako sto pisuva a koj go napisal toa od koleno na koleno ne znam od kamen im dal leb na lugeto da jadat i ....
rekata krv ja napravil
pa cekajte
pa i nostradamus pogodil sve skoro pa treba i nego bog da go smetam
noe gi spasil zivotnite pa treba i na nego da se molam
jas en mozam da se domolam za mene pa za nekoj drug
ili pak zasto da molam nekogo najvise od sve toa mrzam da mi prosti
aj on neka se simne jas da mu prostam
ne me svacajte pak bukvalno
carstva nebesni inace ako ima edno ima i drugo i treto
koe ce se simne zavisi od nasiot bog vo nas :)
znaete toj bog sto sepka na uvo:)
a sega e 21 prvi vek duri i bog da se se simne sega ce se zbudali odma :)
koga ce vidi sto se desava na ovaa planeta sozdatena za 6 dena pa ce mu trebaat 60000000. dena za da ja popravi i ce se otkaze:)
taka da mislam na ans e ostaveno i vo nas e toa dusevnoto bogce na koe vernicite se molat i toa e
ne deka ne veruvam konmstatiram lafam
neli forum e ova moe mislenje jas kazav
na primer kaj kogo e mojata vrvca za zivot
:)
koj ja cuva kaj kogo se nozicite kaj mene
taka
ili ne e taka?
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 17:32
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

kaj kogo se nozicite kaj mene
taka
ili ne e taka?
 


„Кој од вас, може да додаде макар и еден час на својот живот?“

                - Исус Христос (Матеј 6:27)
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 17:37
pa samiot jas :)
ako imam verba se razbira vo mene najprvin
agijo jas malce na decki nacin objasnuvam amam nema veze ova e moe mislenje
eve primer doagaat vonzemjanci so dokazi oni se posrale pred ne znam kolku godini i opala ljugeto iskocile
a?
veruvas ili ne
toa gas site sto veruvale vo semocniot sto bi im bilo na pamet ili vo sto bi veruvale bi smenile vera li ?
nema veze samo ce porasdlabocam
ps.veruvam deka ima i drug oblik na zivot taka da .....
tolku od mene na ovaa tema
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 17:42
дали има вонземјани е вон темата...

Ако се открие друг начин на настанување на човекот, тогаш ќе правиме муабет, да не забегуваме со триста теории... Засега, е јасно дека освен Творец, нема друго логично решение...

А секоја ти чест, ако можеш да си го продолжиш животот... мислам небулоза кажа, ама ајде... Wink
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.