IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 31>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 09:54
ne e tolku vazno dali isus rekol deka e bog
od sustinsko znacenje na kristijanstvoto e -

DALI BOG REKOL DEKA E ISUS????

. oti sekoj moze da tvrdi deka e bog, duri i jasголема%20насмевка


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 14:39
Ama Isus ne rekol deka e Bog, nitu pak tvrdel.

Toj "stanal" Bog. Nemalo potreba da go kazhe toa.

I da, duri i ti mozhesh da bidesh EDNO so nego ili

potochno, toa vekje si.

Изменето од viktorija123 - 01.Декември.2010 во 14:44
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 16:38
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ama Isus ne rekol deka e Bog, nitu pak tvrdel.

Toj "stanal" Bog. Nemalo potreba da go kazhe toa.

I da, duri i ti mozhesh da bidesh EDNO so nego ili

potochno, toa vekje si.


Pa sigurno.

Toa go rekol i Isus, no nekoi povekje miluvaat da ja sledat Hristijanskata doktrina i dogma otkolku nego.


221 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 17:30
Majkl, temava ne e postavena za razgleduvanje na razlichnite vernichki koncepti, no bidejki ti ja posoci vo eden od tvoite kometari, mi privleche vnimanie oti ostana neshto nedovolno objasneto.

Imeno, velish:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ние имаме божествено потекло на кое треба повторно да му се вратиме, но не сме богови ниту Бог самиот. Ние не сме ниту христоси, ние само ја носиме во себе Христовата спасителска искра која со духовно-законито живеење треба да се распламти за да ни свети на патот кон изворната вечна Татковина. Меѓутоа кога ќе се вратиме во божјото царство, таа искра ќе се влее повторно во Христовото наследство.


Kako shto go velish i slednovo:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Во источните религии се зборува за стопување со браманот и за нирвана, а во повеќето источни школи тоа дури се слави како конечна цел. .


Mozhesh da objasnish dali spored tvoeto mislenje ima sushtinska razlika megju prvoto vleenje i vtoroto stopuvanje na Bozhjite cheda so Sinot Bozhji i Boga i dali e toa konechnata cel ili postoi nekoja druga konechna cel ? Ako mozhe, stori go toa so generalizirani zborovi, bez da navleguvash vo specifichnata vernichka terminologija na dvata koncepti zatoa shto toa bi ne odvleklo nadvor od sushtinskoto prashanje i odgovor, pa bi ne svrtelo povtorno kon sporeduvanje na razlichni institucjalizirani religii.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 20:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ние имаме божествено потекло на кое треба повторно да му се вратиме, но не сме богови ниту Бог самиот. Ние не сме ниту христоси, ние само ја носиме во себе Христовата спасителска искра која со духовно-законито живеење треба да се распламти за да ни свети на патот кон изворната вечна Татковина. Меѓутоа кога ќе се вратиме во божјото царство, таа искра ќе се влее повторно во Христовото наследство.

Kako shto go velish i slednovo:
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Во источните религии се зборува за стопување со браманот и за нирвана, а во повеќето источни школи тоа дури се слави како конечна цел. .
Mozhesh da objasnish dali spored tvoeto mislenje ima sushtinska razlika megju prvoto vleenje i vtoroto stopuvanje na Bozhjite cheda so Sinot Bozhji i Boga i dali e toa konechnata cel ili postoi nekoja druga konechna cel ?
Да, постои битна разлика.

Сите духовни битија и форми произлегле од вечно струечкиот етер, на истокот наречен браман. Дел од тие битија и форми преку отпаѓањето од Бога се обвиткале со материјата која исто е резултат на отпаѓањето. Но ниту едно битие нема повторно да се стопи со безличниот етер повторно, ниту пак ќе згасне неговото постоење независно колку далеку се оддалечува од пра-изворот Бог, ниту ќе има бесконечни циклуси на создавање, уништување па повторно создавање и тн. Но тоа некогаш била реална опасност. Таа тенденција ја гледале видовитите од времето на индијските древни списи и не случајно тоа и го запишале, бидејќи во тоа време сеуште не бил инкарниран Христос да донесе пресвртница со својата мисија.

Значи Христовата спасителска искра е распределена по она „Се сврши!„ на Голгота. Пред тоа душите ја немаа истата во себе. Таа искра на спасителот Христос е гаранција дека еден ден сите отпаднати битија ќе се вратат во царството Небесно и им дава сила за тоа. Кога ќе го искористи тоа поединецот, препуштено е на неговата слободна волја. Додека сме инкарнирани на планетава тоа враќање оди полесно, во рамништата каде живеат бестелесните души по смртта на телото, тоа (генерално земено) оди потешко и побавно.
Но оној момент кога една душа ќе се врати во царството Небесно, Христовата искра не и е повеќе потребна. Таа е и спасена и избавена. Симболично: Изгубениот син се вратил дома. Низ слика кажано, паричката му ја враќа на Христос. Но душата самата си егзистира како засебно битие и си ги обавува своите задачи кои ќе ги превземе дома во Небото.

Изменето од Majkl - 01.Декември.2010 во 20:29
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 20:54
Originally posted by Majkl Majkl напиша:



Сите духовни битија и форми произлегле од вечно струечкиот етер, на истокот наречен браман. Дел од тие битија и форми преку отпаѓањето од Бога се обвиткале со материјата која исто е резултат на отпаѓањето. Но ниту едно битие нема повторно да се стопи со безличниот етер повторно, ниту пак ќе згасне неговото постоење независно колку далеку се оддалечува од пра-изворот Бог, ниту ќе има бесконечни циклуси на создавање, уништување па повторно создавање и тн. Но тоа некогаш била реална опасност. Таа тенденција ја гледале видовитите од времето на индијските древни списи и не случајно тоа и го запишале, бидејќи во тоа време сеуште не бил инкарниран Христос да донесе пресвртница со својата мисија.




Majkl, ajde ushte ednash preprochitaj shto si napishal i vidi dali mozhesh ova da go poednostavish i iskristilizirash bidejki vaka napishano... ne e tokmu onoa shto pretstavuvaat istochnite filozofii i religii koe potochno go objasni so prethodniot komentar kade velish:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Во источните религии се зборува за стопување со браманот и за нирвана, а во повеќето источни школи тоа дури се слави како конечна цел. .



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 21:08
Источните религии токму тоа го велат. Еден ден се ќе се стопи со вечниот браман.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 21:16
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Источните религии токму тоа го велат. Еден ден се ќе се стопи со вечниот браман.


Tokmu taka, shto e i istoto onoa shto go veli i Isus:

221 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17

... a shto go parafrazirash so voi zborovi

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ние имаме божествено потекло на кое треба повторно да му се вратиме, но не сме богови ниту Бог самиот. Ние не сме ниту христоси, ние само ја носиме во себе Христовата спасителска искра која со духовно-законито живеење треба да се распламти за да ни свети на патот кон изворната вечна Татковина. Меѓутоа кога ќе се вратиме во божјото царство, таа искра ќе се влее повторно во Христовото наследство.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 21:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Источните религии токму тоа го велат. Еден ден се ќе се стопи со вечниот браман.


Tokmu taka, shto e i istoto onoa shto go veli i Isus:

221 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17
... a shto go parafrazirash so voi zborovi
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ние имаме божествено потекло на кое треба повторно да му се вратиме, но не сме богови ниту Бог самиот. Ние не сме ниту христоси, ние само ја носиме во себе Христовата спасителска искра која со духовно-законито живеење треба да се распламти за да ни свети на патот кон изворната вечна Татковина. Меѓутоа кога ќе се вратиме во божјото царство, таа искра ќе се влее повторно во Христовото наследство.
Смислата на тие Христови зборови е дека сме повторно сите поврзани во единстената свест на Бога. Меѓусебно сме во хармонија. Додека на истокот се зборува за уништување на кое ќе подлежат дури и тнр. полубогови а потоа следи ново создавање. Има битна разлика.

Изменето од Majkl - 01.Декември.2010 во 21:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 21:29
Majkl, so siot respekt, govorime za Ednobitieto, a ne za toa shto kje bide ponatamu so Nego... dali kje ostane takvo ili povtorno kje s emanifestira vo nova Kreacija i t.n. Toa ne e tema na diskusija.

Temata i prashanjeto koe ti go upativ beshe koja e razlikata megju stopuvanjeto vo Braman i vleenjeto vo Boga, a ne shto kje naumi Bog da pravi potoa.






Изменето од Messenger - 01.Декември.2010 во 21:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 21:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Majkl, so siot respekt, govorime za Ednobitieto, a ne za toa shto kje bide ponatamu so Nego... dali kje ostane takvo ili povtorno kje s emanifestira vo nova Kreacija i t.n. Toa ne e tema na diskusija.

Temata i prashanjeto koe ti go upativ beshe koja e razlikata megju stopuvanjeto vo Braman i vleenjeto vo Boga, a ne shto kje naumi Bog da pravi potoa.
Ти очигледно не ме разбираш. Раликата беше објаснета. Еве уште еднаш со поинакви зборови: нема влевање, стопување. Има враќање дома. Илустративно кажано сите ќе станеме повторно со исто државјанство, работиме како ЕДНО за големата целина но одново сме различни со своите менталитети и активности.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 22:00
Togash toa e tvoja interpretacija, bidejhki Isus ne veli taka, tuku:

21 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17

Isus govori kristalno jasno tokmu za Ednobitie megju Boga, nego i lugjeto, objasneto so najdnostavni zborovi i na nachin kako shto im bil blizok na togashnite judejci.

Ako sakash toa da go narechesh so nekoj drug termin, togash kje se soglasam so tebe, no pod uslov istata promeneta terminologija da ja koristime i za drugite filozofii i religii.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 22:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Togash toa e tvoja interpretacija, bidejhki Isus ne veli taka, tuku:

21 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17

Isus govori kristalno jasno tokmu za Ednobitie megju Boga, nego i lugjeto, objasneto so najdnostavni zborovi i na nachin kako shto im bil blizok na togashnite judejci.
Јас ти пренесувам што објаснил лично Христос преку откровение денес преку својот медиум - значи информација од прва рака. Ако ти сметаш дека тоа не е така, дека откровенијата кои ги изговара пророкот самата ги измислува или дека е тоа некој друг кој говори, тогаш тоа е твој слободен избор да веруваш така, на тоа немам што да приговорам.

Изменето од Majkl - 01.Декември.2010 во 22:11
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 22:10

 Tocno e deka ISUS nikade ne rekol Vo Biblijata za sebe deka e BOG .

Toj samiot za sebe zboruval deka e  Sin Bozji, zboruval deka e Sin Covecki ( sinonim za Mesijata ) i deka e Gospod i Ucitel.

Isto taka , spomnuval deka Toj i Tatkoto se Edno .


No, samiot nikade nema izjaveno JAS SUM BOG.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.