IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 31>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2010 во 15:57
Mozhe jas da kazham?

NIKAKVA
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2010 во 20:27
Toa shto Sinot Bozji veli deka e pred Avrama, ne znaci deka e BOG, toa go veli Svetiot Duh koj e vo Sinot Bozji - vidi Luka kako Sinot Bozji e roden na zemjava.

Bi sakal da razmenime mislenja na relacijata prv Adam - Vtor Adam - sin Bozji kako Bog.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2010 во 21:59
sk, chudno, ama se slozhuvame barem vo ovaa rabota.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2010 во 22:46
Originally posted by sk sk напиша:

Toa shto Sinot Bozji veli deka e pred Avrama, ne znaci deka e BOG, toa go veli Svetiot Duh koj e vo Sinot Bozji - vidi Luka kako Sinot Bozji e roden na zemjava.

...





Вистинскиот Израил не признава друг бог освен Единсвениот אֱלוֹהַ‎ ЕЛОХИМ, а Неговата Мудрост (Логос) - преку единсвениот רוח הקודש Руах хаКодеш - е нивниот Единствен אֲדֹנָי Адонаи!



Му рече Единсвениот אֱלוֹהַ‎ БОГ на Мојот אֲדֹנָי Господ : Седи од Мојата десна страна,
додека не ги положам непријателите Твои во подножјето на нозете Твои.‘

(Ев. Матеј 22:44)


Поздрав

п.с. Прочитај ги првите 3 стиха на Светото Писмо, земи доволно време во молитва медитирај на што тие всушност укажуваат и Живиот БОГ ќе ти одкрие тајна што со човечки зборови неможе потполно да се доискаже!
Биди благословен со вера!

АМИН






Изменето од spiros - 25.Ноември.2010 во 23:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 01:58
„Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”
Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде.“
(Евангелие по Јован 20:28-29, Библијата)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 02:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„???? ???????? ? ?? ????: „??? ?????? ? ??? ???!”???? ?? ????: „????????, ????? ?? ????.“(????????? ?? ????? 20:28-29, ?????????)


Potrebni ti se dopolnitelni fakti za da dokazesh deka Sinot Bozji e Bog, koj ke bidat vo sklad so drugite izjavi na Sinot Bozji. Ovoj stih ne kazuva deka Sinot Bozji e Bog, tuku kazuva deka Toma pocnal da veruva. Vo negovata izjava ima vistina koga se spomenuva deka Sinot Bozji e Gospodar, zoshto toa istoto go veli I Sinot Bozji I Pavle kako I ostanatite. Lugjeto mozat da zboruvaat shto sakaat, no Sinot Bozji ne rekol deka e Bog. Toa e I naslovot na temata.

Povtorno ke zaprasham za relacijata na prviot Adam, Vtoriot Adam I Bog. Od tuka moze da se vidi vistinata.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 02:23
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Toa shto Sinot Bozji veli deka e pred Avrama, ne znaci deka e BOG, toa go veli Svetiot Duh koj e vo Sinot Bozji - vidi Luka kako Sinot Bozji e roden na zemjava.

...





??????????? ?????? ?? ???????? ???? ??? ????? ??????????? ???????? ??????, ? ???????? ??????? (?????) - ????? ??????????? ??? ????? ???? ??????? - ? ??????? ????????? ??????? ??????!



?? ???? ??????????? ???????? ??? ?? ????? ??????? ?????? : ???? ?? ?????? ????? ??????,
?????? ?? ?? ??????? ????????????? ???? ?? ?????????? ?? ?????? ????.‘

(??. ????? 22:44)


???????

?.?. ???????? ?? ?????? 3 ????? ?? ??????? ?????, ???? ??????? ????? ?? ??????? ????????? ?? ??? ??? ???????? ????????? ? ?????? ??? ?? ?? ?????? ????? ??? ?? ??????? ??????? ?????? ???????? ?? ?? ????????!
???? ??????????? ?? ????!

????




Ima mnogu vistina vo ovoj tvoj post.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 14:16
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде.“(Евангелие по Јован 20:28-29, Библијата)


Potrebni ti se dopolnitelni fakti za da dokazesh deka Sinot Bozji e Bog, koj ke bidat vo sklad so drugite izjavi na Sinot Bozji. Ovoj stih ne kazuva deka Sinot Bozji e Bog, tuku kazuva deka Toma pocnal da veruva. Vo negovata izjava ima vistina koga se spomenuva deka Sinot Bozji e Gospodar, zoshto toa istoto go veli I Sinot Bozji I Pavle kako I ostanatite. Lugjeto mozat da zboruvaat shto sakaat, no Sinot Bozji ne rekol deka e Bog.



Potpolno si vo pravo.

Izjavata na Toma ne treba da se vadi nadvor od kontekstot na momentot.





Изменето од Messenger - 26.Ноември.2010 во 14:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 00:02
Си давате подршка само затоа што стихот не ви е во прилог на вашиот став. Стихот е од јасен појасен. Независно од контекстот апостолот Тома јасно го нарекува Исус "свој Бог", а Исус не одрекува, туку му вели: "Поверува, зашто Ме виде..." Од јасно појасно.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 00:25
Potpolno e vo red da ne se slozhish so nasheto mislenje, no ne e vo red shto velish deka si davame podrshka zatoa shto stihot ne ni odel vo prilog na nashiot stav.

Stihot go potvrduva nashiot stav, a ti go naveduvash nadvor od sekoj kontekst (konvencionalno zaboravash deka toa e voskresnatiot Isus, a ne onoj zemen Isus za koj govorime, a "veruvanjeto" e za Tominoto neveruvanje vo Isusovoto voskresenie i uchenje. Treba da se razbere deka i posle tri godini druzhenje i uchenje apostolite ostanaa nedoverlivi prema Isusa, pa osven Marija site go napushtija za vreme na sudenjeto i egzekucijata. Duri na poslednata sredba so nego ima doblest da go prashaat dali i tie kje mu sednat na Boga od desnata strana! Vistinskoto predavanje na Isusa nim im se sluchuva duri otposle, koga kje mu poveruvaat kako shto napravi Toma. Togash tie se osvetija (prosvetlija) i od togash postanaa negovi vistinski sledbenici. Togash vo potpolnost i bez rezerva go prifakjaat kako svoj uchitel, nivni gospodar i nivni Bog, shto e ultimativniot simbol za Isusovata prosvetlenost i soedinuvanje so Boga).

Nastrana shto vo toj citat Isus ne veli za sebe deka e Bog, nitu dava nekakva asocijacija za toa (prosvetlen chovek nikogash ne bi rekol neshto takvo ), tuku mu odgovara na Toma deka toj poveruval vo nego i negovoto voskresenie otkoga mu gi dopirnal ranite. No sepak na krajot mu upatuva edna kritika so zborovite:

Toma, ti poveruva oti me vide; blazheni se onie koi ne videle,a poveruvale.
Jovan 20: 29


Ne gi vadi citatite nadvor od konteksti samo zatoa shto taka ti odgovara na odnapred usvoenite koncepti.




Изменето од Messenger - 27.Ноември.2010 во 01:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 01:25
Пак ќе речам, без разлика на што точно се однесувала Христовата изјава "поверува зашто ме виде", сепак Исус не одрекол, ниту го укорил апостолот Тома кога овој му се обратил со зборовите "Мој Господ и мој Бог". Ако Исус не беше Бог, тогаш Тој ќе реагирал на таа "богохулна" изјава на Тома. Тие што ги читале евангелијата можат да се уверат дека Исус остро и без влакно на јазикот на сите и беспристрасно им укажувал на гревовите и ги повикувал на покајание. Идолопоклонството и обожавањето луѓе како богови се едни од најтешките гревови во Библијата. Навистина е несвојствено за Исус да премолчи едно вакво евентуално "богохулство" од устата на Тома. Христовото позитивното одоброување на Томината изјава се гледа од врв на Водно, но за да се прифати, потребно е отстранување на предрасудите и чекор на вера.


Изменето од EvAngelos - 27.Ноември.2010 во 01:26
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 01:29
Ne mi se vrakja nazad i ne mi se povtoruva, no zborot Bog vo toj kontekst ne znachi toa shto ti implicirash. Toa go znael Toma, toa go znaele site apostoli, Isus brojni pati se izjasnil jasno i glasno deka ne e Bog i deka ne mohe nishto da napravi bez svojot Otec i ne znam zoshto ochekuvash vo toj moment da se rasprava za neshto shto im bilo kristalno jasno na site... osven na onie koi kje se rodat posle dve iljadi godini i kje si veruvaat vo neshta drugo.


Na deneshen jazik toa e kako nekoj da mu kazhe nekomu "ti si bog i batina za site". I shto treba onoj da napravi, da pochne da se rasprava deka mozhebi e batina, ama sigurno ne e Bog???

Za nekoi raboti ne se troshi popusto vreme, osobeno koga se ochebijni, a ushte povekje koga Isus povekje pati prokomentiral za toa i se izjasnil na najjasen mozhen nachin i so najednostavni direktni zborovi. Nema potreba od pretpostavki, zagadki, prashanja, filozofiranja...

Sepak, toa ne znachi deka ti ne treba i natamu da si veruvash vo onoa shto sakash da si veruvash.





Изменето од Messenger - 27.Ноември.2010 во 01:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 01:44
Тогаш не сфаќам која е поентата на една ваква тема, кога на некои луѓе дури да им се посочи цитат каде што Исус дословно вели: "Јас сум Бог!" Тие сепак ќе приговараат „Ама Исус не мислел вака, тука вака, туку онака...“
Ајде направете една мала споредба помеѓу почетокот на книгата Битие и почетокот на евангелието по Јован:


1 Во почеток Бог ги создаде небото и земјата.
2 Земјата беше пуста и празна; темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.
3 И Бог рече (Слово): „Нека биде светлина!” И бидна светлина.
4 И Бог виде дека светлината е добра; и Бог ја оддели светлината од темнината.
(Битие 1:1-4, Стариот Завет)


1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог.
2 Тоа беше во почетокот во Бога.
3 Се (небото и Земјата) стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него.
4 Во Него беше живот и животот им беше светлина на луѓето.
5 И светлината свети во темнина, и темнината не ја опфати.
(Eв. Јован 1:1-5, Новиот Завет)


Подоле Јован јасно објаснува дека тоа Слово бил всушнсот Божјиот Син Исус Христос:
„И Словото стана тело (Исус Христос) и се настани меѓу нас...“ (Јован 1:14)




Изменето од EvAngelos - 27.Ноември.2010 во 01:47
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 03:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:




Тогаш не сфаќам која е поентата на една ваква тема, кога на некои луѓе дури да им се посочи цитат каде што Исус дословно вели: "Јас сум Бог!" Тие сепак ќе приговараат „Ама Исус не мислел вака, тука вака, туку онака...“Ајде направете една мала споредба помеѓу почетокот на книгата Битие и почетокот на евангелието по Јован:1 Во почеток Бог ги создаде небото и земјата.2 Земјата беше пуста и празна; темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.
3 И Бог рече (Слово): „Нека биде светлина!” И бидна светлина.
4 И Бог виде дека светлината е добра; и Бог ја оддели светлината од темнината.(Битие 1:1-4, Стариот Завет)

1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог.
2 Тоа беше во почетокот во Бога.
3 Се (небото и Земјата) стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него.
4 Во Него беше живот и животот им беше светлина на луѓето.
5 И светлината свети во темнина, и темнината не ја опфати.(Eв. Јован 1:1-5, Новиот Завет)


Подоле Јован јасно објаснува дека тоа Слово бил всушнсот Божјиот Син Исус Христос:„И Словото стана тело (Исус Христос) и се настани меѓу нас...“ (Јован 1:14)




Toa go gledash ti (kako i onie koi sakaat taka da go gledaat),no toa ne e TOA.

Ubavo pishuva deka s'e stana preku Slovoto (od atomot do galaksiite), vkluchuvajkji go i Isus koj se rodi megju judejcite.

42 зашто Јас од Бога излегов и дојдов; и не дојдов Сам од Себе, туку Тој Ме прати.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 8

Nema nishto nejasno vo seto toa, kako shto go nema nitu toa shto sakash ti da go vidish. Povtorno vadish citati nadvor od kontekst.


Slovoto i svetlinata mu pripagjaat na Boga, a ne na Isus, pa zatoa Isus ne mozhe da bide Bog.



Onoa shto gi buni vernicite e toa shto Jovanovoto evangelie e gnostichko (zatoa edvam beshe usvoeno, posledno i so mnogu raspravii) i treba da se poznava gnostichkata simbolika vo nego za da se razbere vo potpolnost. Slovoto Bozhje e gnosis, a znaenjeto im nosi Svetlina na lugjeto - zhivotno prosvetluvanje (osvetuvanje) koe e dadeno na lugjeto. Slovoto megju judejcite Bog go manifestira preku Isusa - toj e onoj koj kje gi zapoznae lugjeto so negovite tajni i kje gi prosvetli.

Zatoa Isus im veli na judejcite koi mu poveruvaa:

31 „Ако пребивате во Моето слово (nauka, gnosis), навистина сте Мои ученици;
32 и ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 8

43 Зошто не го разбирате Моето зборување? Затоа што не можете да ја слушате Мојата наука (gnosis).
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 8

51 Вистина, вистина ви велам, ако некој го запази Моето слово (nauka, gnosis), нема да види смрт довека.”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 8

38 зашто не слегов од Небото да ја извршувам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме испратил.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 6

Onoj shto kje go osoznae slovoto kje se prosvetli, kje stane Ednobitie so Slovoto, Ednobitie so Boga:

11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 14

221 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава 17

Isus NIKADE ne veli deka e Bog, sekogash pravi stroga distinkcija megju sebe i svojot Otec, no sekogash veli deka toj i sekoj onoj koj go sledi negovoto slovo (nauka, gnosis) kje stane Edno so Boga.

A toa vo sushtina e zhelbata Bozhja... zatoa go prakja svoeto Slovo kako Isusovo telo megju nas.

I TOA e vistinskata radosna vest!

Mnogu ednostavno.








Изменето од Messenger - 27.Ноември.2010 во 04:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.