IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
    Испратена: 21.Април.2015 во 21:17
А ти ја знаеш вистината?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2015 во 19:09

Дали Исус рекол: Јас сум БОГ, може да знае само оној кој што со дечјо срце верува, а не оној кој што човечки умува и мудрува!

ВИСТИНАТА е над секој човечки ум и мудрост!


Те прославувам, Оче, Господи на небото и на земјата,
оти си го сокрил тоа од мудрите и разумните, и си го открил на младенците.
Да, Оче, зашто таква беше волјата Твоја.
Сè ми е предадено од Мојот Отец и никој не Го познава Синот, освен Отецот;
ниту Отецот Го познава некој освен Синот, и кому што сака Синот да Го открие!   

Ев. Матеј 11:25 ...

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2015 во 05:57
Исус не е Бог и тоа, меѓу другото се гледа и во Откровението на Светиот Апостол Јован Богослов:

1:1 Откровението на Исуса Христа, кое му го даде Бог.
Ова потврдува дека Исус не е Бог, бидејќи Бог нему му го даде откровението.

1:2 Кој што го посведочи словото Божје и сведоштвото на Исуса Христа.
1:9 Бев на островот Патмос заради словото Божје и заради сведоштвото за Исуса Христа.
Ова потврдува дека Исус не е Бог, бидеjќи Јован е сведок на Божјото Слово и сведочењeто на Исуса Христа.

1:4 од Оној Кој е, Кој бил и кој иде, и од седумте духови кои се пред неговиот престол
1:5 и од Исуса Христа, кој е  верен сведок.
Ова потврдува дека "Оној Кој е, Кој бил и Кој ќе иде" не е Исус бидеjќи вели "и од Исус кој е верен сведок".

Поседица од претходно кажаното - Бидеjќи "Тој кој ќе иде" не е Исус Христос, тогаш и Исус Христос не е оној кој во Окровение 1:7 Ете, иде со облаците. Според Откровение 1:8 Јас сум Алфа и Омега, почеток и крај - вели Господ, Кој е, Кој бил и Кој иде, Седржателот, следи дека "Оној кој е Алфа и Омега" ќе дојде,а според Откровение 1:5 тоа не е Исус.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 00:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2015 во 18:16
А јас сум меѓу вас како слуга.
Лука 22:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2014 во 16:52
EvAngelos, твојот збор нека биде последен.

Мир посреди нас.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2014 во 10:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


EvAngelos, неколку пати ти препорачав да земеш барем еден академски k*рс за овие работи доколку НАВИСТИНА те интересира вистината за нештата. 

Јас веќе ти пишав дека имам земано такви академски К*рсеви уште на времето и никогаш не сум престанал да се надградувам на тоа поле...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Науката што ја спомнуваш ја лично студиозно сум ја проучувал. Во моето образование имав цел предмет само за евангелието по Јован, а и неформално имам доста истражувано.

Ти постирав и 4 докази, историски и внатрешни докази дека евангелието по Јован е напишано од Јован, но ти сето тоа го игнорираш, заобиколуваш и постојано се повторуваш небаре ако нешто 100 пати го наречеш факт, тоа навистина ќе стане факт среќа
Навистина има една поговорка „1000 пати изговорена лага станува вистина“, ама таа има друго социјално значење, но не и научно.

Значи апостол Јован јасно ни кажува во Откровението дека Исус рекол дека е Бог, но ти не го веруваш тоа негово дело, а од друга страна го веруваш неговото евангелие кое исто така е напишано од него. Демек ваму Јован лажел, а ваму бил искрен, а каде бил искрен исто така сам си одредуваш среќа

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2014 во 15:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

EvAngelos, ако сакаш да си ги "докажеш" своите верувања преку барање "докази" од библијските текстови, можеш тоа секогаш да го сториш интерпретирајќи ги според својата желба. 

Напротив, токму ти го правиш тоа. Конкретно за нашиов случај јас ти дадов 3 надворешни докази и еден внатрешен (од евангелието) дека евангелието по Јован е напишано од апостолот Јован. Од друга страна, ти не даде нити еден единствен доказ дека тоа не е напишано од Јован среќа

EvAngelos, неколку пати ти препорачав да земеш барем еден академски k*рс за овие работи доколку НАВИСТИНА те интересира вистината за нештата. Доколку не си во можност да го сториш тоа, тогаш добар почеток би било бесплатно да ги симнеш овие предавања:

http://www.4shared.com/dir/0eazEzjx/From_Jesus_to_Constantine_A_Hi.html


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Вадењето цитати од минатото на луѓе кои имале истоветно верување, дека Исус е Бог, не претставува никакво истражување, а најмалку научно. Тоа е едноставно собирање истомисленици. Далеку од сериозно истражување, како што самиот велиш.

Молам? Каде јас вадев такви цитати во нашава дискусија? 


Се извинувам, lapsus lingva. Наместо "цитати" сакав да кажам "мислења", но бидејки во дискусијава толку многу го користиме терминот цитат едноставно го напишав мислејќи на друго.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

П.С. Никогаш не сум ги испревртувал зборовите на Исус и секогаш сум барал од соговорниците да постираат пред с'е НЕГОВИ цитати, наместо туѓи. А нaмeсто да претпоставуваш што ќе коментирам и наместо да ставаш твои зборови во моја уста, постирај неколку цитати од Евангелијата каде Исус вели "Јас сум Бог". Во меѓувреме јас ќе ги повторам неговите цитати каде што експлицитно прави разлика меѓу себе и Бога:


1. Исус не напишал ниту едно евнагелие или писмо, така што се што знаеме за него е напишано од Неговите ученици. Ако ти не им веруваш на Неговите ученици, тогаш како можеш да веруваш дека тие веродостојно ги пренесуваат Неговите изјави? Или селективно си одбираш во кои цитати од Библијата ќе веруваш?

2. Јас ти постирав директни изјави од Исус каде што тврди дека е Бог (од Откровението), но не сум јас крив што ти селективно се одбираш во кои книги од Библијата ќе веруваш среќа

3. Во твоите цитати Исус не вели дека не е Бог, туку само прави јасна разлика меѓу себе и Таткото Небесен. Со таа разлика се сложуваат сите христијани кои што веруваат во Тројството.

Темата е "ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ - ЈАС СУМ БОГ".

Факт е дека Исус НИКОГАШ  не го рекол тоа, како што е факт дека СЕКОГАШ правел разлика меѓу себе и Бога.

Hа сите ни е јасно што направило Христијанското верување подоцна - заобиколувајќи ги Исусовите зборови (оти не може да ги игнорира), го промовира и догматизира Исус во Бог преку конструкцијата на Светото Троиство.

Ако го прифатиш таквото тврдење, наместо личните Исусови зборови, тогаш можеш да го прифатиш како факт и верувањето дека Светов е стар 6000 години.

Ако се сложуваш, тогаш можеме да завршиме со следнава констатација: Исус никогаш не рекол дека е Бог, а Христијанското верување го тврди тоа преку Светото Троиство.










Изменето од Messenger - 27.Јули.2014 во 15:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2014 во 11:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

EvAngelos, ако сакаш да си ги "докажеш" своите верувања преку барање "докази" од библијските текстови, можеш тоа секогаш да го сториш интерпретирајќи ги според својата желба. 

Напротив, токму ти го правиш тоа. Конкретно за нашиов случај јас ти дадов 3 надворешни докази и еден внатрешен (од евангелието) дека евангелието по Јован е напишано од апостолот Јован. Од друга страна, ти не даде нити еден единствен доказ дека тоа не е напишано од Јован среќа

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Вадењето цитати од минатото на луѓе кои имале истоветно верување, дека Исус е Бог, не претставува никакво истражување, а најмалку научно. Тоа е едноставно собирање истомисленици. Далеку од сериозно истражување, како што самиот велиш.

Молам? Каде јас вадев такви цитати во нашава дискусија? 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

П.С. Никогаш не сум ги испревртувал зборовите на Исус и секогаш сум барал од соговорниците да постираат пред с'е НЕГОВИ цитати, наместо туѓи. А нaмeсто да претпоставуваш што ќе коментирам и наместо да ставаш твои зборови во моја уста, постирај неколку цитати од Евангелијата каде Исус вели "Јас сум Бог". Во меѓувреме јас ќе ги повторам неговите цитати каде што експлицитно прави разлика меѓу себе и Бога:

1. Исус не напишал ниту едно евнагелие или писмо, така што се што знаеме за него е напишано од Неговите ученици. Ако ти не им веруваш на Неговите ученици, тогаш како можеш да веруваш дека тие веродостојно ги пренесуваат Неговите изјави? Или селективно си одбираш во кои цитати од Библијата ќе веруваш?

2. Јас ти постирав директни изјави од Исус каде што тврди дека е Бог (од Откровението), но не сум јас крив што ти селективно се одбираш во кои книги од Библијата ќе веруваш среќа

3. Во твоите цитати Исус не вели дека не е Бог, туку само прави јасна разлика меѓу себе и Таткото Небесен. Со таа разлика се сложуваат сите христијани кои што веруваат во Тројството.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2014 во 07:22
EvAngelos, ако сакаш да си ги "докажеш" своите верувања преку барање "докази" од библијските текстови, можеш тоа секогаш да го сториш интерпретирајќи ги според својата желба. 

Но треба да се разбере дека тоа не е наука, туку си останува во сферата на личното верување.

Вадењето цитати од минатото на луѓе кои имале истоветно верување, дека Исус е Бог, не претставува никакво истражување, а најмалку научно. Тоа е едноставно собирање истомисленици. Далеку од сериозно истражување, како што самиот велиш.

Оноа што го реков за двете дела на денес истоименуваниот автор не е никакво верување, ниту сакање, туку денес е утврден научен факт и се учи на сите универзитети каде што научно се студираат Библијските текстови. 

Но, да не навлегуваме понатаму во ваква дискусија бидејќи темата не е за тоа. Еднаш ти препорачав, доколку навистина те интересира вистината, тогаш да земеш к*рс на некој универзитет или барем да набавиш нивни скрипти и книги.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Тома тоа го кажува како покајување и симболично вели дека од тој момент Исус за него претставува Господ и Бог. Тоа е исто како кога ние денeс говориме, на пример,  "Тој е Бог за него". Исус точно го разбира тоа и нема потреба да го корегира кога толку пати веќе кажал дека само еден е неговиот Отец… и да не се повторувам со негови цитати од Новиот Завет. Значи не се работи за потврда дека Исус е Бог, туку за погрешно (буквално) интерпретирање на посочениот цитат без разбирање за традицијата на говорот во тоа време.

Па ти со ваквото толкување можеш да си ја вртиш воденицата како што ќе ти одговара. На пример ако пишуваше дека Исус дословно рекол „Јас сум Бог“ ти пак ќе можеше да кажеш дека Исус тоа симболично го вели и дека тоа е исто како кога некој патријархален маж во село Стојаково ќе и каже на жената: „Јас сум Бог во оваа куќа има мене да ме слушате!“. Значи настрана од симболики и интерпретации, дискутираме за тоа што го пишува или не го пишува.

Последново не вреди да се реплицира, но ќе сторам мукает… Ако има некој кој си ја тера воденицата каде што милува тогаш си ти (како и оние кои сакаат да веруваат во оноа што не постои). Ти посочуваш цитат на  личното мислење на еден човек и Исусовото неодговaрaње го објаснуваш како потврда за ТВОЕТО верување. голема насмевка

Јас ти објаснив што значи тој миг, а истото го поткрепив со Исусови цитати кои не се во никаква контрадикција со кажаното.

Како ќе објасниш дека Исус тврди оти е Бог кога не коментира ништо за тоа и кога, уште повеќе, на посочените цитати тврди дека не е тоа ??? голема насмевка 

Како можеш да си направиш приказна и преќутно да ги анулираш сите најрелевантни Исусови изјави кои се спротивни од твоето верување, навистина претставува потфат за чудење. збунетост

Но, било како, доколку верувањето те задоволува повеќе од вистината, тогаш вeрувај како што милуваш. да

П.С. Никогаш не сум ги испревртувал зборовите на Исус и секогаш сум барал од соговорниците да постираат пред с'е НЕГОВИ цитати, наместо туѓи. А нaмeсто да претпоставуваш што ќе коментирам и наместо да ставаш твои зборови во моја уста, постирај неколку цитати од Евангелијата каде Исус вели "Јас сум Бог". Во меѓувреме јас ќе ги повторам неговите цитати каде што експлицитно прави разлика меѓу себе и Бога:

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18  

54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог. 

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН , Глава 8 

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8   

28 Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14 

23 Во оној ден нема да Ме прашате за ништо. Вистина, вистина ви велам: што и да молите од Мојот Татко, во Мое име, ќе ви даде. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  16 

46 Извика Исус со висок глас и рече Или! Или! Лама савахтани? А тоа значи: Боже мој, Боже мој, зошто си ме оставил?
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈА 27

19 А по разговорот со нив, Господ се вознесе на небо и седна од десната страна на Бога.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКА 16

20 Се враќам при својот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАНА 20















Изменето од Messenger - 27.Јули.2014 во 07:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2014 во 03:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Првото дело познато како Свето Евангелие по Јован и второто дело познато како Откровение по Јован не се напишани од еден автор, туку од два потполно непознати автори. За да не останат безимени, откога станале составен дел на Новиот Завет, биле именувани како што се сега. Решението е донесено така (како и за други нешта во Новиот Завет) затоа што не е добро да останат безимени, а најсоодветно било да се стават имиња од Исусовите апостоли.

Ако не веруваш дека се од различни автори читај ги и спореди ги стиловите на пишувањето. Патем, ова не само што е очебијно, туку е општорпифатено од науката. Секако, на страна од оноа што му се проповедаше на народот.

Науката што ја спомнуваш ја лично студиозно сум ја проучувал. Во моето образование имав цел предмет само за евангелието по Јован, а и неформално имам доста истражувано.
Евангелието по Јован и Откровението никогаш не биле „безимени“ и нивното авторство добро се знаело. Впрочем ако биле безимени, тогаш ќе имале повеќе автори затоа што секој ќе си го именувал по своја замисла. Но од најраните извори јасно се знаело дека нивен автор е апостолот Јован.

Апостол Јован во воведот на Откровението назначува дека тој е авторот:
„Откровение на Исуса Христа, кое Му го даде Бог, за да го покаже на слугите Свои она, што треба да стане скоро. И Он го јави тоа на слугата Свој Јован, преку Својот ангел,“ (Откровение 1:1, Библијата)

Што се однесува во евангелието по Јован има многу докази дека е напишано од Јован.

1. Иринеј пишувајќи околу 180 година, во своето дело „Против Ересите“ запишал дека Јован е авторот на 4то евангелие т.е. дека Јован е возљубениот ученик кој се претставува како автор на евангелието (Јован 21:24). Иринеј е ученик на Поликарп, а Поликарп бил ученик на апостолот Јован. Посигурен извор здравје.

2. Теофил од Антиохија, пишувајќи во 170г. исто така цитирал дел од тоа евангелие и го припишал на Јован.

3. Исто така и во Муратовиот фрагмент (напишан околу 170г.) исто така се вели дека Јован е авторот на 4-то евангелие.

4. Внатрешен доказ е тоа што авторот се идентификува себе си како „ученикот кој Исус го љубеше“ и е спомнат на неколку наврати:
- до Исус на последната вечера (Јован 13:22-25) - што значи дека тоа бил еден од 12-те апостоли
- под Исусовиот крст каде што Исус му рекол да се грижи за мајка му (Јован 19:25-27)
- оној што трча со Петар за да ги види празниот гроб на Исус (Јован 20:1-8).

Очигледно е дека овој ученик бил еден од поблиските ученици на Исус. Како поблиски ученици на Исус се издвојуваат Петар, Јаков и Јован (кои подоцна биле и сметани за столбови на црквата (Галатјаните 2:9). А нивната близина со Исус ја гледаме и по тоа што Исус често посебно ги издвојувал од другите апостоли. На пример, Петар, Јаков и Јован се издвоени во следниве ситуации:
- При воскреснувањето на Јаировата ќерка.
„А кога пристигна во куќата, никому не му позволи да влезе, освен на Петар, Јована и Јакова, и на таткото и мајката на девојката.“ (Лука 8:51)
- На гората на Христовото преобразение.
„А по шест дни, Исус ги зеде со Себе Петар, Јаков и Јован и ги одведе сами во висока гора, насамо, и се преобрази пред нив.“ (Марко 9:2)
- Ноќта пред да биде уапсен ги земал Петар, Јаков и Јован да се молат со него.
„И кога ги поведе со Себе Петра и двајцата Зеведееви синови (Јован и Јаков), се натажи и почна да тагува.“ (Матеј 26:37)

Не е можно Јаков да бил писател на ова евангелие затоа што Јаков е убиен со меч околу 40тата година (Дела 12:2)
Петар е јасно дистанциран од „ученикот кого Исус го љубеше“ (Јован 20:2)
Оттука следи дека Јован е „ученикот кого Исус го љубеше“.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Тома тоа го кажува како покајување и симболично вели дека од тој момент Исус за него претставува Господ и Бог. Тоа е исто како кога ние денeс говориме, на пример,  "Тој е Бог за него". Исус точно го разбира тоа и нема потреба да го корегира кога толку пати веќе кажал дека само еден е неговиот Отец… и да не се повторувам со негови цитати од Новиот Завет. Значи не се работи за потврда дека Исус е Бог, туку за погрешно (буквално) интерпретирање на посочениот цитат без разбирање за традицијата на говорот во тоа време.

Па ти со ваквото толкување можеш да си ја вртиш воденицата како што ќе ти одговара. На пример ако пишуваше дека Исус дословно рекол „Јас сум Бог“ ти пак ќе можеше да кажеш дека Исус тоа симболично го вели и дека тоа е исто како кога некој патријархален маж во село Стојаково ќе и каже на жената: „Јас сум Бог во оваа куќа има мене да ме слушате!“. Значи настрана од симболики и интерпретации, дискутираме за тоа што го пишува или не го пишува.


Изменето од EvAngelos - 27.Јули.2014 во 03:26
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2014 во 22:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Откровението, како авторско дело, никогаш не се земало како некакво документирање на Исусови зборови.

Откровението е напишано од истиот автор кој го напишал и евангелието по Јован. Ако не му веруваш за првото дело, како можеш да му веруваш за второто? Ако Јован лажел во Откровението, тогаш лажел и во евангелието среќа


Првото дело познато како Свето Евангелие по Јован и второто дело познато како Откровение по Јован не се напишани од еден автор, туку од два потполно непознати автори. За да не останат безимени, откога станале составен дел на Новиот Завет, биле именувани како што се сега. Решението е донесено така (како и за други нешта во Новиот Завет) затоа што не е добро да останат безимени, а најсоодветно било да се стават имиња од Исусовите апостоли.

Ако не веруваш дека се од различни автори читај ги и спореди ги стиловите на пишувањето. Патем, ова не само што е очебијно, туку е општорпифатено од науката. Секако, на страна од оноа што му се проповедаше на народот.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тука Тома си говори за себе - колку го почитува Исуса. Hо тоа не вели дека Исус тврди оти е Бог. Многу луѓе во тие времиња велеле дека сенешто за нив било Господ и Бог, па тоа не го земаме како доказ дека е навистина така.

Да, Тома му се обраќа на Исус со Бог, а Исус не го негира, не го корегира, не го укорува, туку му вели: „Поверува зашто ме виде“.


Тома тоа го кажува како покајување и симболично вели дека од тој момент Исус за него претставува Господ и Бог. Тоа е исто како кога ние денeс говориме, на пример,  "Тој е Бог за него". Исус точно го разбира тоа и нема потреба да го корегира кога толку пати веќе кажал дека само еден е неговиот Отец… и да не се повторувам со негови цитати од Новиот Завет. Значи не се работи за потврда дека Исус е Бог, туку за погрешно (буквално) интерпретирање на посочениот цитат без разбирање за традицијата на говорот во тоа време.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Наместо да претпоставуваме кој што рекол за Исуса и кој што мислел за него, да видиме што самиот тој вели:

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18  


Каде тука Исус вели дека не е добар или дека не е Бог?
Напротив, Исус за себе велел дека е добар т.е. дека е добриот Пастир...

„Јас Сум Добриот Пастир. Добриот пастир го дава својот живот за овците.“ (Исус Христос, ев. Јован 10:11, Библијата)

Исус на богатиот дечко заради друга цел му вели „никој не е добар освен Единиот Бог“. Исус му го рекол тоа затоа што го прочитал срцето на дечкото и видел дека во него се крие една голема самоправедност која и самиот тој ја признал во продолжетокот на стихот:

„.. ги знаеш заповедите. Не прељубодејствувај! Не убивај! Не кради! Не сведочи лажно! Почитувај ги татка си и мајка си! Тој пак рече: Сето тоа го запазив од мојата младост!“ (ев. Лука 18:20-21, Библијата)


Посочениот цитат нема ништо заедничко со следниот кој го постираш како некакво објаснување. Во првиот точно се гледа дека Исус прави ДИСТИНКЦИЈА меѓу СЕБЕ и БОГА.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Како што гледаш овој дечко за себе си мислел дека е доволно добар и дека со таа негова добрина тој ќе го наследи Царството Божјо. Мислел дека нема потреба од Спасител. Дошол кај Исус само за да добие потврда за неговата праведност. Исус на почетокот му ги кажува само вториот дел од Божјите заповеди т.е. оние кои се однесуваат на релација човек-човек, но не и оние на релација човек-Бог. Тоа се првите 4 Божји заповеди, ќе ги напишам во скратена форма:

1. Немај други богови освен Господ.
2. Не си прави идол или слика (со цел да ги обожаваш)
3. Не изговарај го напразно името Божјо.
4. Посвети го 7-от ден (Шабатот) за Господа.

Овие заповеди Исус не му ги спомнал веднаш, а овие заповеди ја истакнуваат љубовта на човекот кон Бог. Затоа Исус не сакал да спори со дечкото околу претходните заповеди и да го убедува дечково дека сепак некогаш излажал, поткраднал, не ги испочитувал родителите, посакал туѓо или сл. туку парафразирано го прашал дали го љуби Бог повеќе од богатството што го има и дали е спремен да продаде се и да го следи Исус. Дечкото, откако го чул тоа, натажено си отишол, бидејќи не бил спремен за тој предизвик. Повеќе го сакал богатството од Бог т.е. од следењето на Исус.


Извини, ама во последново твое размислување (за кое сега не би дискутирал) не гледам ништо во врска со темата.

Останите цитати кои ги наведов во претходниот коментар децидно потврдуваат од устата на Исус дека тој не е Бог:


54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН , Глава 8 

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8   

28 Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14 

23 Во оној ден нема да Ме прашате за ништо. Вистина, вистина ви велам: што и да молите од Мојот Татко, во Мое име, ќе ви даде. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  16 

46 Извика Исус со висок глас и рече Или! Или! Лама савахтани? А тоа значи: Боже мој, Боже мој, зошто си ме оставил?
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈА 27

19 А по разговорот со нив, Господ се вознесе на небо и седна од десната страна на Бога.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКА 16

20 Се враќам при својот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАНА 20

Како подоцна  си верувале луѓето и како тоа го проповедало Христијанството е сосем друга работа.
















Изменето од Messenger - 26.Јули.2014 во 22:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2014 во 20:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Откровението, како авторско дело, никогаш не се земало како некакво документирање на Исусови зборови.

Откровението е напишано од истиот автор кој го напишал и евангелието по Јован. Ако не му веруваш за првото дело, како можеш да му веруваш за второто? Ако Јован лажел во Откровението, тогаш лажел и во евангелието среќа

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тука Тома си говори за себе - колку го почитува Исуса. Hо тоа не вели дека Исус тврди оти е Бог. Многу луѓе во тие времиња велеле дека сенешто за нив било Господ и Бог, па тоа не го земаме како доказ дека е навистина така.

Да, Тома му се обраќа на Исус со Бог, а Исус не го негира, не го корегира, не го укорува, туку му вели: „Поверува зашто ме виде“.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Наместо да претпоставуваме кој што рекол за Исуса и кој што мислел за него, да видиме што самиот тој вели:

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18  


Каде тука Исус вели дека не е добар или дека не е Бог?
Напротив, Исус за себе велел дека е добар т.е. дека е добриот Пастир...

„Јас Сум Добриот Пастир. Добриот пастир го дава својот живот за овците.“ (Исус Христос, ев. Јован 10:11, Библијата)

Исус на богатиот дечко заради друга цел му вели „никој не е добар освен Единиот Бог“. Исус му го рекол тоа затоа што го прочитал срцето на дечкото и видел дека во него се крие една голема самоправедност која и самиот тој ја признал во продолжетокот на стихот:

„.. ги знаеш заповедите. Не прељубодејствувај! Не убивај! Не кради! Не сведочи лажно! Почитувај ги татка си и мајка си! Тој пак рече: Сето тоа го запазив од мојата младост!“ (ев. Лука 18:20-21, Библијата)

Како што гледаш овој дечко за себе си мислел дека е доволно добар и дека со таа негова добрина тој ќе го наследи Царството Божјо. Мислел дека нема потреба од Спасител. Дошол кај Исус само за да добие потврда за неговата праведност. Исус на почетокот му ги кажува само вториот дел од Божјите заповеди т.е. оние кои се однесуваат на релација човек-човек, но не и оние на релација човек-Бог. Тоа се првите 4 Божји заповеди, ќе ги напишам во скратена форма:

1. Немај други богови освен Господ.
2. Не си прави идол или слика (со цел да ги обожаваш)
3. Не изговарај го напразно името Божјо.
4. Посвети го 7-от ден (Шабатот) за Господа.

Овие заповеди Исус не му ги спомнал веднаш, а овие заповеди ја истакнуваат љубовта на човекот кон Бог. Затоа Исус не сакал да спори со дечкото околу претходните заповеди и да го убедува дечково дека сепак некогаш излажал, поткраднал, не ги испочитувал родителите, посакал туѓо или сл. туку парафразирано го прашал дали го љуби Бог повеќе од богатството што го има и дали е спремен да продаде се и да го следи Исус. Дечкото, откако го чул тоа, натажено си отишол, бидејќи не бил спремен за тој предизвик. Повеќе го сакал богатството од Бог т.е. од следењето на Исус.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2014 во 17:08
Со сета почит ЕvAngelos, никаде во посочените цитати Исус не вели дека е Бог. 

Исус никогаш не тврдел дека е Бог  и тука застанува паричката што постојано се тркала наоколу...

Откровението, како авторско дело, никогаш не се земало како некакво документирање на Исусови зборови.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Подоцна Исус им рекол:
„Исус им одговори: „Многу добри дела ви јавив од Мојот Отец; за кое од тие дела фрлате камења на Мене?” Му одговорија Јудејците, велејќи: „За добро дело камења не фрламе на Тебе, туку за хулење, оти Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.”“ (ев. Јован 10:32-33, Библијата)

Токму така, тој им јавува многу добри дела од НЕГОВИОТ Отец. Не вели ОД МЕНЕ. Он претходно вели дека тој и Отецот се Едно, што е нешто сосем друго, нешто што непросветлените Јудејци го сфатиле како тврдење дека Исус е Бог. Исус тоа не го тврди, туку вели дека тој (Христова свест) и Бог се Еднобитие, нешто што го повторува неколку пати во Евангелијата.

И тоа е одговорот за следниот цитат:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.” Тогаш зедоа камења, за да ги фрлат на Него; Исус се сокри и излезе од храмот, “ (ев. Јован 8:58, Библијата)

На почетокот беше словото и во словото беше С'Е. Во него беше с'е оноа што потоа ќе се материјализира меѓу другото и како Авраам и како сите оние верувања, традиции и заблуди меѓу Јудејците. Христовата свест беше пред сето тоа, а не конкретно Исус како син човеков. среќа

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Тома одговори и Му рече: 'Мој Господ и Мој Бог'. Исус му рече: 'Поверува, зашто Ме виде. Блажени се оние кои не виделе, а поверувале'“ (ев. Јован 20:28-29, Библијата)

Тука Тома си говори за себе - колку го почитува Исуса. Hо тоа не вели дека Исус тврди оти е Бог. Многу луѓе во тие времиња велеле дека сенешто за нив било Господ и Бог, па тоа не го земаме како доказ дека е навистина така.

Наместо да претпоставуваме кој што рекол за Исуса и кој што мислел за него, да видиме што самиот тој вели:

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18  

54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог. 

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН , Глава 8 

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8   

28 Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14 

23 Во оној ден нема да Ме прашате за ништо. Вистина, вистина ви велам: што и да молите од Мојот Татко, во Мое име, ќе ви даде. 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  16 

46 Извика Исус со висок глас и рече Или! Или! Лама савахтани? А тоа значи: Боже мој, Боже мој, зошто си ме оставил?
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈА 27

19 А по разговорот со нив, Господ се вознесе на небо и седна од десната страна на Бога.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКА 16

20 Се враќам при својот Отец и вашиот Отец, при својот Бог и вашиот Бог.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАНА 20

























Изменето од Messenger - 26.Јули.2014 во 17:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.