IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 98>
Автор
Порака
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 12:27
golemata makedonks zelba e da se dokaze deka bugarite sa loshi - tatari, mongoli, aziati, glupi, vulgari, fashisti, diagnoza i taka natamu, deka mrazat makedoncite deka tepali makeodncite deka praveli genocid nad makedonskiot narod i t.n.i t.n.

ova koe me chudi e zoshto e nameshana evrejskata tragedia?
koj fakt ot ot holokostot e dokaz deka bugarite gi tepale makedoncite

aj sega ke mi skochite za Vatasha - za Vatasha faktot e deka oficerot koj go narachal masakarot e po poteklo etnichki Makedonec - FAKT

Mr. Mungos ja ima broj 63. E ako mu stiska da prochita godishniot doklad za 1942 vo koj sa opishani site nastani po dni i po imena

znam deka nema da go napravi oti veke me izbrisha nekolku pati

ama broj 63 e fakt i se prodava za 10 lv

i Archivata na VMRO ja ima

i pismata na Georgi Delchev

i dnevnicite na Misirkov

i na Tatarchev, Gruev, Sandanski, i t.n.






Изменето од d4 b3 - 01.Септември.2012 во 12:29
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 12:29
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

На 3.50 е интересно

„Мие мислевме дека ке ги зимат и ќе ги носат у некој логор и после ратот дека ќе се пуштаат“

Е си мислеле , ама сте ги излажале.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 12:32
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

golemata makedonks zelba e da se dokaze deka bugarite sa loshi - tatari, mongoli, aziati, glupi, vulgari, fashisti, diagnoza i taka natamu, deka mrazat makedoncite deka tepali makeodncite deka praveli genocid nad makedonskiot narod i t.n.i t.n.

ova koe me chudi e zoshto e nameshana evrejskata tragedia?
koj fakt ot ot holokostot e dokaz deka bugarite gi tepale makedoncite

aj sega ke mi skochite za Vatasha - za Vatasha faktot e deka oficerot koj go narachal masakarot e po poteklo etnichki Makedonec - FAKT

Mr. Mungos ja ima broj 63. E ako mu stiska da prochita godishniot doklad za 1942 vo koj sa opishani site nastani po dni i po imena

znam deka nema da go napravi oti veke me izbrisha nekolku pati

ama broj 63 e fakt i se prodava za 10 lv

i Archivata na VMRO ja ima

i pismata na Georgi Delchev

i dnevnicite na Misirkov

i na Tatarchev, Gruev, Sandanski, i t.n.





Убаво што читаш , ама мистер дабе , прочитај што зборуваат скопските првенци на сослушувањето за настаните во ваташа. 
Историјата е за толкување а не е за на мис , па да сакаме да ве правиме убави или грди.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 12:36
aj skeniraj i go stavi

Skeniraj i stavi dokladot i zapovedta na vishiot oficer za ova kakvi treba da bidat odnoste na oficerite od Bugarija koj bojnicite od Makedonija

dosta so citati od pianski nastani
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 12:49
Сте се треселе,а гледам и уште се тресете на се Македонско...
Има еден еким низ прикаскиве наши шеташе...Ај да ви помогнам
 рицинус му е мајката за вашиот страв од Македонијаплазење
Човек што бил сведок,на српската и бугарската окупација...
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 13:16
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

aj skeniraj i go stavi

Skeniraj i stavi dokladot i zapovedta na vishiot oficer za ova kakvi treba da bidat odnoste na oficerite od Bugarija koj bojnicite od Makedonija

dosta so citati od pianski nastani

Ќе си купиш еден скенер и да си поставиш тоа што ти душа сака.намигнување
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 16:47
Originally posted by Орка Орка напиша:

Сте се треселе,а гледам и уште се тресете на се Македонско...
Има еден еким низ прикаскиве наши шеташе...Ај да ви помогнам
 рицинус му е мајката за вашиот страв од Македонијаплазење
Човек што бил сведок,на српската и бугарската окупација...


1. svedok ama igral vo klub Makedonia i igral na finale - 2pati

2. svedok ama ja rasturile Makedonija
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 19:08
Е не си морал два пати АМА,и едното доволно говори...
Го имам ставено тој период таму некаде во спомените на предците,
Касанкоски попаметно можеби би му било да забележи од која до која
минута жената скоро и да не заплака,и поради што...
Или можеби оној дел еден е Господ,втор е комшијата...
Тешко овој Балкан кога Господ вакви комшии сместил,
што милуваат очи да си вадат.
На толку замешани бракови,и толку минати години
не е на арно некој да ги повторува истите грешки од минатото.
Како одеше онаа мудрата...Мудриот учи на туѓите,
паметниот на своите,а само глупиот ги повторува истите грешки.
А околу резултатот среќа Ваша што Џаро тој период не го опфатилплазење
Него ај и ја да си се баталам од овој подфорум...Напнат е
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 20:00
ima i ushte edna:

nikogash nepravi nesakano dobro

нека ти е срам


Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:25
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=23DAFA05FACFC348B54582467D68B6F4

Писмо

Окупација по окупацијата

Веќе цели 70 години ме мачат, а верувам има и многу мои истомисленици, а тоа се – како да ги именувам, освен лажни – демагошки временски периоди : „за време на окупацијата“ или „за време (или) по ослободувањето“.

Па, се прашувам, и ја прашувам целата македонска јавност: Дали сме биле под некаква слобода од 1918 година до 1941 година, па дошла окупацијата? Јас како жив свидетел, верувам има и многу други живи, а помладите имаат слушано или читано, за таа „слобода“.

Со секаква одговорност кажувам дека ние во Вардарска бановина, бевме под таква невидена тортура и асимилација, за која можат Србите и ден-денешен да се срамат! Таква беда и сиромаштија со големи давачки спрема државата - „порез – прирез“ и друго, најубаво ни го опишува нашиот мил, а убиен од нив - Kоста Рацин. Вечна му слава!

Да ги спомнам и другите асимилаторски методи: менување имиња и презимиња (иќ) менување на имиња на села и градови, како остаток и по 70 години (Глишиќ, Николиќ, Петровец и др. ). А затворите преплакаа од „Лепоглава“, па до најмалите! Има уште многу, многу да се кажува, а историјата го има сигурно запишано!

Е, сега дојде окупацијата! По изгубената, драга и мила слобода! И за овој тригодишен период, сум жив сведок. Ќе зборувам за моето родно место Свети Николе. Иако беше во Kраљевина Југославија, т.е. во Вардарска бановина, најголем срез во Овчеполието, имавме училиште само до четврто одделение и тоа со по една паралелка. Со доаѓањето на окупаторот отворија про – гимназија, во која и јас како 13-годишно момче продолжив да се школувам. Во гратчето имаше 20 – 30 германски и толку бугарски војници. Со населението, особено со нас младите, се дружевме, спортувавме, игранки и тие на никого ни со малиот прст не удрија, а камоли да убијат. Открија една група „илегалци“, на чело со Г. Гаврилски. По неколку дена притвор ги ослободија. А после и тие и уште други, ни чуени ни видени, станаа „позадинци “, а за време на „ослободувањето“, па и до денешен ден, примаат боречки пензии и со многу други привилегии.

Сега, како жив свидетел, во куси црти да се искажам за „најмилата“, „најзлобната“, „ѕверската“ убиствена епоха – „по ослободувањето“.

Таа „слобода“ што и ден-денешен се користи кај нашиот многу наивен народ не ја донесоа „шумкарите“, како што ни се прикажуваат, туку големите светски сили. Да не беа силите (УСА, Англија, СССР ), уште 100 години да шетале по селата, немале да создадат држава! И со лажни, само за нив својствени лажни пароли: „Да ги уништиме кулаците и воените богаташи и ќе живееме сите еднакво“. Па и до ден-денешен се служат со само ним својствени лаги: „Ќе сечам краци на октоподот“, „ќе сечам лента за една година на пругата за Софија“, „ќе сечам лента на автопатот Велес – Прилеп “ и како бисер ќе рече: „ќе сечам раце на крадците“ - прво на себе, па на други.

На крајот да го кажам и тоа што го прочитав во печатот, а тоа е дека: „нашиот драг и мил Тито, кој не знаел за Голи Оток“, по испитување на германска агенција, го добил „само“ 10. место по убиства на својот народ (1.000.000 )!

И по Тито - Тито! „Друже Тито, ми ти се кунемо“.

Апелирам до сите Македонци, ако сакаат да ја видат сета оваа моја „измислица и лага“ да го посетат Музејот на македонската борба, во кој е прикажано сето минато и трите епохи, кои се потрудив да ги изнесам, за да ми олесне на мојата старечка душа.



ПанЧе Арсов, уЧител во пензиЈа


евала дедо Панче


Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 10:28
Панчино, гледај си го сопствениот двор и остај го дедо Панче нека си кажува како си одел на игранки кога имал 13 години.
Македонија вечна
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 21:59
Каква окупација?Бугарите биле дочекани како ослободители тука во Битола, а и во поголем дел од градојте.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 18.Ноември.2012 во 21:59
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 22:53
Па и Србите беа дочекани како ослободители , не си ги читал весниците од 1918 ? Отвори кој сакаш српски весник и ќе видиш слики и текстови од ослободителите намигнување
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 12:51

За масакрот во Дабница имате ли дискутирано на темава?





Изменето од Анастеа - 19.Ноември.2012 во 13:59
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.