IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5960616263 98>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 16:46
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Кажували са ми дека во 1948 година низ цела Македонија по патиштата се чекало повторното идване на Бугарија . Чул сум како луѓето од Куманово, Скопје чекали со букети повторно бугарските војници во сообраќајот, како очекувале дека ќе живеели повторно заедно.
Но судбината повторно не изневери. Всушност, јас лично никогаш не сум му верувал на Тито. Подоцна тој и неговите блиски, си дозволуваат да ja нарекуваат другарката Цола Драгоjчева, к*рва.
Се сеќавам и еден друг момент. Есента 1948 година бев на гости на другарот Пело Пеловски. Тој тогаш живееше на ул Московска № 8. Доjдов во гости и тој ме дочекува усмихнат со зборовите: "Еј, види таму еден Македонец". Се свртив и видов едно познато лице. Ова беше другарот Петар Траjков (Пецо Траjков). Тој ме запраша: Од каде си ти?
Одговорив му дека сум од село Вруток, Гостиварско.

"- А-АА, да те прашувам тогаш. Ај кажи ми право, како се попиша на пописот - Македонец или Бугарин? "Одговорив му:
"- Другар Траjков јас сум чист Бугарин. Подеднакво сакам и Бугарија и Македонија! "


Спомени на Траjко Сергиев Божков


Значи, согласно пишаното, во 1948 година, кога човек бил затворан за една погрешна изјава кажана само пред најблиските, граѓаните од цела Македонија по патиштата ги чекале повторно да дојдат Бугарите?!
Кој и да му го кажувал ова на авторот, можам, да заклучам дека имал бујна фантазија или дека се мајтапел со авторот.
Во однос на тоа за пописот, може и да било така, тоа не го оспорувам, немам докази, ама во 1948 година, кога за мала работа се одело во затвор, некој да говори дека народ излегол со цвеќе во рацете да ја чека бугарската војска би било трагично, да не е смешно.


Се согласувам што кажаното од Траjко Божков е п'лно со хиперболи. Сепак може би е имало извесни нагласи во населението со оглед на тоа што проектот за "Голема Jугославиjа" (старата Jугославиjа + Бугариjа) е бил сеуште на дневен ред. Обичните луге не са знаели за сложните политически маневри кои довели до провалот на идеjата (видно и од материалот во соседната тема за англиското несогласие за таа формула)


Во тој период голем дел од населението е за независна и обединета Македонија, не случајно и имало многу апсења, или пак за обединета Македонија во балканската федерација, а не за Голема Бугарија или Голема Југославија.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 13:22
Originally posted by Македон Македон напиша:

се е јасно


Ima mnogu nejasni raboti.

Primerno za onoj k*rshum za koi ne se znaelo dali bil bugarski shto ti e jasno?
Bugarski li bil ili ne bil?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 13:32
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

се е јасно


Ima mnogu nejasni raboti.

Primerno za onoj k*rshum za koi ne se znaelo dali bil bugarski shto ti e jasno?
Bugarski li bil ili ne bil?


За Вера Циривири-Трена, како што кажав токму тоа и треба да се истражува.
За да нема нејаснотии понатаму, ќе кажам што мене ми е јасно, а верувам и на сите им е јасно:

-гревовите на Асен Богданов, Борис Жуглов, Димитар Раев
-гревовите кон Евреите
-Настаните во Дабница,Ваташа,Пуста Кула
-измачувањето и убиството на Мирче Ацев, Страшо Пинџур и други
-ѕверското убиството на Маца Овчарова во Велес
-палењето и ограбувањето на црквата Рождество на Пресвета Богородица во Скопје од страна на бугарската војска
-убиствата и затворањата посочени во книгата која ти ни ја постираше


Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 13:51
Originally posted by Македон Македон напиша:


За Вера Циривири-Трена, како што кажав токму тоа и треба да се истражува.

Добро, а за оноа убиство, заборавив кој беше функционерот /Јосифовски?/


Originally posted by Македон Македон напиша:

За да нема нејаснотии понатаму, ќе кажам што мене ми е јасно, а верувам и на сите им е јасно:

-гревовите на Асен Богданов, Борис Жуглов, Димитар Раев


За Раев на мене не ми е јасно.
Originally posted by Македон Македон напиша:

-гревовите кон Евреите

Се ти е јасно? Не верувам.


Originally posted by Македон Македон напиша:

-Настаните во Дабница,Ваташа,Пуста Кула

За Ваташа која од многуте верзии е вистинита?
Дај за Пуста Кула нешто да прочитам, мене никако не ми е јасно. Барав, ама не најдов, ако знаеш од каде да видам, дај линк.

Originally posted by Македон Македон напиша:

-измачувањето и убиството на Мирче Ацев, Страшо Пинџур и други


И тука има некои нејасни моменти.

Originally posted by Македон Македон напиша:

-ѕверското убиството на Маца Овчарова во Велес

Се ти е јасно?

Originally posted by Македон Македон напиша:

-палењето и ограбувањето на црквата Рождество на Пресвета Богородица во Скопје од страна на бугарската војска

За тоа се разговаравте со Чоли и се виде дека и тука има нејасни работи.

Originally posted by Македон Македон напиша:

-убиствата и затворањата посочени во книгата која ти ни ја постираше


Книгата е тенденциозна и целосно треба да се анализира.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 14:04
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


За Вера Циривири-Трена, како што кажав токму тоа и треба да се истражува.

Добро, а за оноа убиство, заборавив кој беше функционерот /Јосифовски?/


И за тоа нека се истражува, немам ништо против.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

За да нема нејаснотии понатаму, ќе кажам што мене ми е јасно, а верувам и на сите им е јасно:

-гревовите на Асен Богданов, Борис Жуглов, Димитар Раев



За Раев на мене не ми е јасно.



Не можам да ти помогнам повеќе, жалам. Не сакам да учествувам во разговор на глуви и слепи.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

-гревовите кон Евреите

Се ти е јасно? Не верувам.


Јасно ми е тоа што се случило со нив.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

-Настаните во Дабница,Ваташа,Пуста Кула

За Ваташа која од многуте верзии е вистинита?
Дај за Пуста Кула нешто да прочитам, мене никако не ми е јасно. Барав, ама не најдов, ако знаеш од каде да видам, дај линк.



Тебе многу работи не ти се јасни, знам, дури и при докази.
За Ваташа вистинито е она што е кажано од сведоци кои се нашле на местото на настанот. За настаните во Пуста Кула
прочитај овде.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

-измачувањето и убиството на Мирче Ацев, Страшо Пинџур и други


И тука има некои нејасни моменти.


За тебе нејасни моменти се сите, ама тоа не е мој проблем, ниту имам намера од готово да чинам вересија.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

-ѕверското убиството на Маца Овчарова во Велес

Се ти е јасно?


Од прва рака.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

-палењето и ограбувањето на црквата Рождество на Пресвета Богородица во Скопје од страна на бугарската војска

За тоа се разговаравте со Чоли и се виде дека и тука има нејасни работи.


Понудив докази, сведоштва, а Чоли понуди размислувања кои не се базираа на директни сведоштва.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

-убиствата и затворањата посочени во книгата која ти ни ја постираше



Книгата е тенденциозна и целосно треба да се анализира.


Не ме интересираат толку самите кажувањата на авторот, колку извадоците од судските записници.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:21
Благодарам за Пуста Кула. Има и тука нејасни работи.

Види од книгата на стр. 136.

Зошто мислиш требало да играат театро полицајците. Ако не се плашеле од казнење, зошто ќе си го прават трудот?

Станува збор за Страхил Пинџуров.

Види што кажал за Раев научникот Вакарелски, како се однесувал кон таквите полицајци.


Изменето од Каснакоски - 27.Јуни.2010 во 16:22
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:34
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Благодарам за Пуста Кула. Има и тука нејасни работи.

Види од книгата на стр. 136.

Зошто мислиш требало да играат театро полицајците. Ако не се плашеле од казнење, зошто ќе си го прават трудот?

Станува збор за Страхил Пинџуров.

Види што кажал за Раев научникот Вакарелски, како се однесувал кон таквите полицајци.


Знам дека за тебе секаде работите се нејасни, па и за Пуста Кула.

Во врска со смртта на Страшо, секако дека ќе правеле такви нешта полицјаците, за да може на народот после повторно да му говорат дека му ја донеле "слободата", да се нагласува мирот и стабилноста која ја донела новата власт и да не се зголемува постојното незадоволство.

П.С. Колку што се сеќавам,Вакарелски кажал убави зборови и за Асен Богданов, а не пак за Димитар Раев, да не говорам дека не знаел ниту каков е судот кој им судел.

Изменето од Македон - 27.Јуни.2010 во 16:35
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 16:44
За Богданов каде кажал убави зборови?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 17:08
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

За Богданов каде кажал убави зборови?


Направив превид,се извинувам, не говорел убави зборови за Богданов, Вакарелски говорел за Раев и нешто за активностите околу црквата "Свети Спас" во Скопје, а не за Богданов.

Но, кажи, како пресудил вашиот суд во случајот со Богаднов и зошто не го испорачале на македонските власти навреме? Или пак воопшто и не му судеше?

Изменето од Македон - 27.Јуни.2010 во 17:09
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 03:24


Oд книгата "Судењaтa како последен пораз".

Изменето од Македон - 13.Јули.2010 во 03:26
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 05:50
Originally posted by Македон Македон напиша:



Oд книгата "Судењaтa како последен пораз".

Исто од Стрмица:
Демонстрациjа в Струмицапротив окупаторите
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 11:36
Македон за старите Илинденци имаше напишано дека добиле некакви споменици /заборавив го точниот термин/

Прашам се дали требало да ги вратат бугарските што ги получиле претходно.

Едно сведоштво од времето.
http://www.youtube.com/watch?v=HsK5jCSkxCI&feature=related
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 03:23
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македон за старите Илинденци имаше напишано дека добиле некакви споменици /заборавив го точниот термин/

Прашам се дали требало да ги вратат бугарските што ги получиле претходно.

Едно сведоштво од времето.
http://www.youtube.com/watch?v=HsK5jCSkxCI&feature=related


Не би знаел да ти одговорам нешто за бугарските споменици. На баба ми дедото, колку што знам не земал, не одел на тие собири, напротив, дејствувал против власта,во неговиот дом се криел еден охриѓанин кој бил баран од окупаторската власт.

Знам дека ВМРО делело такви споменици, а подоцна и НР Македонија, која водела евиденција на борците, па и ако се изгуби споменицата, постои можност денес Република Македонија да му издаде на барателот нова.

И медали се делеле, само не знам кој ги делел. Баба ми се сеќава дека дедото нејзин имал неколку, а од каде ги добил и кога, не знам точно. Знам само дека бил запишан   и почитуван и по ослободувањето како Илинденец и секоја прослава го земале од дома, да оди со другите Илинденци.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2010 во 13:52
Има детални списоци со сите илинденци,исто има и книги со нивните адреси и кратки биографии.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5960616263 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.