IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 98>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 12:08
Кои свои евреи - а овие од Македонија кој ги депортираше.Виде ли плочата во логорите - за македонските евреи и др. кои се депортирани од страна на фашиститезбунетост
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 12:32
Да, за македонските евреи си во право.

Тие од старите предели се спасени и тоа е факт. Сега што - ќе признаеш или пак како ретка кал....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 13:48
Незнам јас за вашите БУгарски евреи - знам дека сите МАкедонски евреи се затворени и пратени во концентрационите логори - има плочи по логорите поставениод преживеаните - исто се гради во Скопје моментално голем меморијален центар за евреите загинати во втората светска војнанамигнување
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 15:14
Ne sum bas so istorijata kako sto treba, ama sepak sakam da pisam nesto... Poznavam edna baba tuka od PP, na drugarka mi i bese baba i mnogupati ni kazuvashe kako ja machele Bugarite... Celata besae luzni na racete i nozete... kazuvashe kako ja machele i potoa so kofa voda ja osvestuvale... so nozevi meso i vadele (navistina dlaboki luzni imase mnogu), so cigari ja gorele.... uzasi nevideniтага... Sega e veke pokojna, ama bese nositel na medaji i borechka penzija... Ima poveke od 10 god odkoga posleden pat ja vidov ama uzasi kazuvashe nevideni za toj period vo Prilep... Imame PP muzej, spomenici i sl od toj period...
 
Pa i jas imam eden dedo sto ¨blagodarenie¨na toa bugaristava ne moze da zboruva kako sto treba... ne znam sto mu napravile... ama od togash e taka...
 
Kako i da e  ZVEROVI i tie i site nashi sosedi... kako togash, taka i sega... site lamji...
Прилепчанка
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 16:10
И тука има многу мачени и убиени, ама нивните роднини не викаат Бугарите ги мачиле а ФАШИСТИТЕ.

Дали таа покојна жена била мачена зошто била Македонка или зошто вршела терористички актови?





Изменето од macedon_alex - 23.Април.2009 во 17:10
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 16:12
Неможе да си терорист во сопствена окупирана земја туку борец за слобода и правдининамигнување
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 17:54
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

И тука има многу мачени и убиени, ама нивните роднини не викаат Бугарите ги мачиле а ФАШИСТИТЕ.

Дали таа покојна жена била мачена зошто била Македонка или зошто вршела терористички актови?

Ако била терористка тогаш сама е крива.

 
Gluposti!!! Sto tropa be ovaj!!!!! Kako ne ti e stram...лутина
 
 
Jas znam deka Bugari machea i ubivaa vo PP, ne znaev deka za drukarstvo sirenje idele... Sega od vas go slusam toa... Jas znam deka Bugarski fashisti bea toa... Jas mozi ne znam mnogu istorija, ama ne sum dotolku kako tebe izduvana...
 
Zenata bese borec od NOB, i borechka penzija imase i site tie priznanija sto odat kako borec... a vie tropate tuka gluposti kako nezdravi... лутина
 
Jas rekov aj da napisam nesto sto mi kazale za toa vreme, ama ne znaev deka bugarchinja bilo polno tuka, ama mislev deka na makedonski forum sum, jas ne idam kaj vasi forumi da provociram... Jas si kazuvam onaka kako sto e...
 
Stram da vi e!!!!лутина
 
 


Изменето од biljana.madrid - 05.Ноември.2008 во 17:55
Прилепчанка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 18:09
И јас имам роднина која се борела во НОБ ( првоборец ) и е инвалид- не гледа на десното око и не и работи едниот бубрег. Жената е комунистка и пред тоа излегувала на буни и против Србите.
Истотака еден мој дедо, брат на баба ми од на татко ми страната го регрутираа и го однесоа во Бугарија да служи војска.
А на баба ми фамилијата криеле скоро 1 година човек од Охрид, дојден во Скопје, кој не сакал да служи во бугарската војска.


Не сакам со ова никого од Бугарите кои се на форумот ( никој не е виновен за делата на предците) да ги обвинам, се надевам дека никој не ме сфаќа погрешно, ама сепак сакам некои работи да ги пренесам тука.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 18:13

jaс пак имам список на 13 000 македонци и 1000 одринци запишани во доброволно во БГ дружините доброволно - име, фамилија, родно место, медали 13 000 бројат


Изменето од macedon_alex - 23.Април.2009 во 17:14
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 18:23
Originally posted by да бе да бе напиша:


jaс пак имам список на 13 000 македонци и 1000 одринци запишани доброволно во БГ дружините доброволно - име, фамилија, родно место, медали 13 000 бројат



Можеби имаш ама тоа не го менува фактот дека вашите предци се однесувале лошо кон македонскиот народ, а посебно кон македонските Евреи ( знам дека вие не сте криви за тоа, ама сепак факт е дека вашите предци тоа го направиле).

И ние имаме списоци дека во Пиринска Македонија има мнозинско македонско население, ама знам што ќе речеш ако се постира.

Изменето од macedon_alex - 23.Април.2009 во 17:14
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 19:02
78 загинати во Битолско.

Нека тие луге почиваат во мир.

Сакам да прашам колку се загинатите заради тоа што беа против Југославија?


Повеќе за борбата со Бугарскиот окупатор во Битола



http://sojuznaborcibitola.org.mk/lichnosti.htm

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 19:06
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

78 загинати во Битолско.

Нека тие луге почиваат во мир.

Сакам да прашам колку се загинатите заради тоа што беа против Југославија?


Повеќе за борбата со Бугарскиот окупатор во Битола



http://sojuznaborcibitola.org.mk/lichnosti.htm




На оваа страна има само борци. А и обичен народ не заборавај.И тие не се малку
А дека загинале Македонци кои се бореле за македонските интереси во Југославија, тоа е факт( тука влегува и македонското раководство). И овде обичниот народ не е вброен. А и овде не се малку луѓе.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 14:30
Зошто не се остварил. Заради комунистите!

2 Август 1943 година
Преспанско советување
На слободната територија во Преспа на Илинден, 2 Август 1943 година, ЦК на КПМ одржал советување на кое присуствувал и членот на ЦК на КПЈ и делегат на Врховниот Штаб Светозар Вукмановиќ - Темпо. На ова советување биле донесени историски решенија кои имале големо значење за натамошниот развиток на НОБ во Македонија. На советувањето било решено:

да се формираат регуларни воени единици кои би можеле да дејствуваат во пошироки размери и би воделе поголеми воени акции;
да се засили проширувањето на мрежата од НОО и истовремено да бидат вршени подготовки за свикување и конструирање на АСНОМ;
да се засилат работите на сите партиски комитети;

да се води политичката борба против сепарасистичките тенденции.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 15:10
ОСсварен е  -  Македонија беше у федерација како единка и денес е слободна и независна држава - единствено пиринскиот и егејскиот дел останаа поробенинамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.