IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РЕЛИГИОЗНИ СИМБОЛИ (ОД СИТЕ РЕЛИГИИ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РЕЛИГИОЗНИ СИМБОЛИ (ОД СИТЕ РЕЛИГИИ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: РЕЛИГИОЗНИ СИМБОЛИ (ОД СИТЕ РЕЛИГИИ)
    Испратена: 21.Март.2007 во 11:07
какво значење имаат симболите на познатите религии?
еве јас ќе почнам со египетски симбол (мене ми се најинтересни...)
- Дизајнирано да сличи на око на сокол, овој симбол се нарекува Окото на РА, или окото на Хорус, овој симбол го претставува окото на  Египетскиот  бог Хорус, го симболизира Сонцето,и е поврзан со Богот на Сонцето Ра. Mirror ефектот на сликава или левото око, ја претставува месечината и го претставува богот Тот, (концептот на месечина и сонце претставени како очи се јаува и во други религиски верувања)
Според легендата, левото око било откорнато од Богот Хорус, од страна на неговиот брат Сет, но му било магично реставрирано од богот Тот, бог на магијата. После ова Хорус му го подарил окото на Озирис. Заедно очите ја претставуваат целината на универзумот. Спиритуално десното око ја претставува сончевата, машка енергија,разумот и математиката. Левото око ја претставува женската, лунарна енергија , интуицијата и магијата. Ова око се врувало дека има исцелителна моќ,
Масонското ОКО кое гледа СЕ, симбол на американската банкнота е изведено од овој симбол



Изменето од ACELERA - 21.Март.2007 во 11:10
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 15:48
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

какво значење имаат симболите на познатите религии?
еве јас ќе почнам со египетски симбол (мене ми се најинтересни...)
- Дизајнирано да сличи на око на сокол, овој симбол се нарекува Окото на РА, или окото на Хорус, овој симбол го претставува окото на  Египетскиот  бог Хорус, го симболизира Сонцето,и е поврзан со Богот на Сонцето Ра. Mirror ефектот на сликава или левото око, ја претставува месечината и го претставува богот Тот, (концептот на месечина и сонце претставени како очи се јаува и во други религиски верувања)
Според легендата, левото око било откорнато од Богот Хорус, од страна на неговиот брат Сет, но му било магично реставрирано од богот Тот, бог на магијата. После ова Хорус му го подарил окото на Озирис. Заедно очите ја претставуваат целината на универзумот. Спиритуално десното око ја претставува сончевата, машка енергија,разумот и математиката. Левото око ја претставува женската, лунарна енергија , интуицијата и магијата. Ова око се врувало дека има исцелителна моќ,
Масонското ОКО кое гледа СЕ, симбол на американската банкнота е изведено од овој симбол

 
Simbolot go prestavuva dolgo ocekuvaniot evrejski (lazen) mesih Dedzdzal (Antihrist).
Spored Hadisite na posledniot Bozji pratenik Muhammed a.s toj lazen mesih od negovoto ragjanje e roden so defektno oko,sto znaci deka e ednooki (evrejski dolgo ocekuvan spasitel). Spored hadisite na Muhammed a.s prokletiot Mesih dedzal e roden 300 godini pred Musa a.s (Mojsie) i den denes e ziv i go ceka negovoto vreme za pojava.Znaci deka Dedzdzal ima ziveeno so sekakov narod,steknato sekakvi kulturi,sekakvi civilizacii,,, ziveel vo vremeto na Faraonite,vreme na nj golemi magionicari.... So tehnologija e iljada godini pred nas. Ima luge koi rabotat za nego,a luge koi samo primaat negovi poraki a ne go imaat videno.Dedzal e covek,koj ima vkluceno dogovor so gjavolot (iblis,neka e proklet). Spored mnogu Islamski istrazuvaci,negoviot prestol se naogja vo podracjeto na Bermudskiot triagolnik i e vo Oblik na Piramida. Leteckite cinii ne doagjaat od druga planeta (a postojat) tuku se izum na Dedzdzal. Muhammed a.s rekol deka dedzal ke se dvizi so brzina odgovaracka na leteckite cinii.A sredstvoto koe go opisal go opisal (za da bide svatlivo za negovite sledbenici) kako zivotno so golemina (po dolzina i sirina) identicno na edna letecka cinija.Za 40 dena nema da ostavi grad nitu selo a da nema da go poseti.
Piramidata koja se naogja na vodena povrsina go prestavuva prestolot na Prokletiot Mesih dedzdzal koja se naogja vo Bermudskiot Triagolnik. Ednoto oko go prestavuva negovoto edno i edinstveno oko,posto toj e roden so edno oko. Annuit Coeptis znaci-Nasa zavera. A Novus Ordo seclorum znaci Nov svetski poredok. Neznam kolku znaete za toj poredok.
Svetloto okolu ednoto oko prestavuva letecka cinija.
Toa e vsusnost negoviot Pecat. Negovi sledbenici se kako sto rekov 13-te evrejski lozi na celo masonite.
 
Slikata go povrzuva Bukvite M-A-S-O- i N a voedno i "Davidovata" zvezda... koja nema vrska so Dawud a.s tuku prestavuva dve vkrsteni piramidi koi se naogjaat vo spomnatiot predel.Ednata na Iblis drugata na Dedzdzal. Sloganot na 1 dolar e "Vo Boga veruvame" se postavuva prasanje vo koj Bog ?? Jahva i Allah sigurno ne se. Dedzdzal koga ke se pojavi,za sebe ke tvrdi deka toj e Bog,deka gore nema nikoj. Ke ima mok (od Boga dadena) da ozivuva i luge,da predizvika dozd.... Muhammed a.s rekol: "Od stvaranjeto na Adem a.s do sudniot den,nema da se pojavi pogolemo iskusenie od Dedzdzal" Ako se zeme uste vo obzir deka Dzinite nevernici mu se pokorni i poslusni,deka ima pomos od Iblis (gjavlot).... togas se e jasno. Mozeme da pretpostavime kakvi se' spletki moze da se napravat.
 
The Masonic Square and Compass
The "G" stands for "God" (Lucifer)
 
Isto povrzan e znakot i na drugata strana na dolarot:
 
 
Drugata strana e povrzana so brojot 13,koj gi prestavuva evrejskite lozi.
 
 
Na sloganot koj go drzi orelot so klunot pisuva "E plurubus-Unum" Sto znaci (Out of many, one) ili na nas jazik Nadvor od site-eden. Ili podrug od ostanatite,ili poseben... kako sto i prokletiot lazen mesihe. Krugot,vo koj se naogjaat 13 zvezdi koi ja opisuvaat davidovata zvezda prestavuva letecka cinija. Vo levata kandza drzi 13 kopja vo desnata granka so 13 lista i 13 maslinki.Stitot isto taka ima 13 linii.
 
Za nego inaku site luge,bilo sledbenici negovi ili ne... vernici ili ne vernici,Evrei,Hristijani ili Muslimani ili Budisti ili... bez razlika... site sme nie za nego "goi-zivotni" Toj e zanas Samozamislen bog. Otvoren covekov neprijatel,kako i Iblis,neka se prokleti i Dvajcata.
Ima dosta Hristijanski pisateli,koi napisale knigi za povrzanosta na Anti Christ Bermudskiot Triagolnik i Leteckite Cinii.... sakav samo da napomenam i da se nadovrzam na toa,oti Ednoto oko i site tie delovi navistina me potsetuvaat na Zborovite i opomenata koja ni ja dal Muhammed salallahu alejhi we sellem a i site Bozji pratenici Alejhi selam go predupredile svojot narod na toa iskusenie.
 
Sekoe dobro.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 15:52
одлично Миралем, ке сакаш да го објасниш значењето на месечината и звездата, дали има врска со тоа што во Каабата имало статуа наречена Аллах, кој го симболизирал Богот на месечината (ова не ми е 100% проверено)
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 16:12
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

одлично Миралем, ке сакаш да го објасниш значењето на месечината и звездата, дали има врска со тоа што во Каабата имало статуа наречена Аллах, кој го симболизирал Богот на месечината (ова не ми е 100% проверено)
 
Nema vrska. Naj kratko sto mozam da ti kazam. Statua narecena Allah nema,toa sigurno znam. Znam za Kamenot Hadze-rul Esved-Crn Kamen,koj Muhammed s.a.w.s go nosel na dlanka i go paknal... pa taka i posetitelite na Svetoto Mesto odat i go baknuvaat toj kamen.No ne se dolzni.Znaci ne e Farz,ne e obaveza... ako ne go baknes ne znaci deka si napravil nekakov propust.No noe toa od Ljubov kon Muhammed a.s go pravime.Kako sto ne e idolopoklonie ili mnogobostvo ako ja baknes slikata na tvojot sakan.
Toa sto si go napisala pogore e lazna i sosema pogresna propaganda koja saka da se vmetne. Imase dosta raspravii na toa prasanje so mojot naj prijatel Ortodox a temi koi za zal IZBRISANI SE ! Ne postojat poveke.Kade sto bese se ubavo objasneto i od knigi i od mene i od moite brakja... pozdrav do niv i navistina im se izvinuvam sto nemozev da se vozdrzam a da ne napisam.
Inaku,kako mi se cini ke moram i jas da go napustam Forumov zaradi nepravdi.
 
Sekoe Dobro.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 16:14
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

одлично Миралем, ке сакаш да го објасниш значењето на месечината и звездата, дали има врска со тоа што во Каабата имало статуа наречена Аллах, кој го симболизирал Богот на месечината (ова не ми е 100% проверено)

Сакаш да кажеш дека  муслиманите се клањале , на статуа од алах???
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 16:30
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Nema vrska. Naj kratko sto mozam da ti kazam. Statua narecena Allah nema,toa sigurno znam. Znam za Kamenot Hadze-rul Esved-Crn Kamen,koj Muhammed s.a.w.s go nosel na dlanka i go paknal... pa taka i posetitelite na Svetoto Mesto odat i go baknuvaat toj kamen.No ne se dolzni.Znaci ne e Farz,ne e obaveza... ako ne go baknes ne znaci deka si napravil nekakov propust.

аха Big%20smile
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:


No noe toa od Ljubov kon Muhammed a.s go pravime.Kako sto ne e idolopoklonie ili mnogobostvo ako ja baknes slikata na tvojot sakan.
[QUOTE]
како не од љубов кон мухамед????па тогаш ако не е од љубов кон мухамед зошто , го бакнувате?????
Треба да правиш разлика миралем ,  во бакнувањето на обичен  камен и бакнување на сликата на  твојот саканBig%20smile
[QUOTE=Miralem1]
Toa sto si go napisala pogore e lazna i sosema pogresna propaganda koja saka da se vmetne.
[QUOTE]
исто така МНОГУ ВАЖНО е да правиш разлика помеѓу пропаганда и прашање!Wink
[QUOTE=Miralem1]
Imase dosta raspravii na toa prasanje so mojot naj prijatel Ortodox a temi koi za zal IZBRISANI SE ! Ne postojat poveke.Kade sto bese se ubavo objasneto i od knigi i od mene i od moite brakja... pozdrav do niv i navistina im se izvinuvam sto nemozev da se vozdrzam a da ne napisam.
Inaku,kako mi se cini ke moram i jas da go napustam Forumov zaradi nepravdi.
 
Sekoe Dobro.

немој миралеме да го напушташ форумот , САКМЕ Да научиме нешто повеќе за исламот , ако ИМАWink


Изменето од ACELERA - 21.Март.2007 во 23:24
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 18:15
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Slikata go povrzuva Bukvite M-A-S-O- i N


Ja ovde gi gledam bukvite A-S-N-O-M....

Znaci komunistite ja napravile amerika...bre bre...bre.... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 22:15


АЛФА И ОМЕГА
како христијански симбол алфа и омега ја претставуваат вечната природа на Исус Христос
Алфа и Омега се првата и последната биква од грчката азбука
но, овие симболи се наоѓаат и во некои пагански верувања, пред христијанството, а се содржат и во името IAO грчко - римска варијанта на еврејскиот тетраграматонWink
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 23:04

Исламскиот симбол, на полумесечина, кој се наоѓа на влезовите или куполите на речиси сите џамии, всушност потекнува од пред-Исламската религија на Арапските пагани. Горе ја имате сликата каде е покажан „богот на Месечината“, со изрезбана полумесечина на неговите гради...

Специфично за религијата на „богот на месечината“, е што историските и археолошките докази укажуваат на тоа дека уште пред исламот се практикувале молењето кон Мека, неколку пати на ден, како и аџилак во храмот наречен Кабала, постење во месецот кој почнува и завршува со полумесечина, жртвување на к*рбан, каменување на ѓаволот, собирања во Петок и друго...

Речиси неверојатно е колку овие нешта се идентични со практикувањето на исламот. Дури и самиот Коран никогаш не го дефинира божеството Алах, (кој е што е?) бидејќи претпоставува дека паганските маси веќе знаат и веруваат во „богот на месечината“... Тоа што Коранот го донесува, како НОВО, е екслузивирањето, односно издигнувањето на месечинското божество, повисоко од другите, и нивно постепено бришење од меморијата на пагнаските народи...

Со овие цврсти археолошки и историски докази, исто така, се поставува сериозна анти-теза на Исламското тврдење дека нивната религија потекнува од Мојсеј, Исус и другите библиски пророци. Во суштина, верувањето е многу послично до паганското обожување на „богот на месечината“, а не до учењето на Еврејските Патријарси, кое има сериозни разлики и спротивставености со Коранот.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 15:50

Acko... ke ni kazes li sto prestavuva toj simbol: Piramida i edno oko ?

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 15:56
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Acko... ke ni kazes li sto prestavuva toj simbol: Piramida i edno oko ?

 
Uste nesto Acki... ova e simbol i mototo na MOSAD... pisuva na Hebrejski,ke ni kazes li sto pisuva:
 
 
Ako ne da kazam jas :)
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 16:01

ова окце го претставувало божеството Осирис (египет)
антички симбол на сонцето...
често се користел во периодот на ренесанса за да го претстави бог, ваквиот приказ се среќава и во христијанската уметност...
покасно ова око е присвоено од масоните за да го симболизира Големиот архитект,тоа е се што најдов...
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 16:03

Se sto si napisal za Islamskite Simboli,se e LAGA. Vsusnost,znaeme site kakvi ste vie Evreite,retko koj ima toa da go kaze vo oci.

Naj prvo,simboli ne postojat kaj Muslimanite.
 
Za Hadzdzot,ke ti kopiram del od Knigata "Razgovor so prijatelot nevernik" :
 
 

Ka`a prijatelot, triej}i gi racete od radost, lukavo potsmevnuvaj}i se dodeka mu svetkaa o~ite so svetnikavost {to mo`e da se zabele`i na liceto na bokserot vo momentot koga se podgotvuva da go nokautira protivnikot:

           -Zar ne voo~uva{ zaedno so mene deka tie obredi na haxot kaj vas se jasno idolopoklonenie... taa kamena gradba {to ja narekuvate ]aba i okolu koja se triete i koja ja obikoluvate, pa kamenuvaweto na {ejtanot, potoa tr~aweto pome|u Safa i Merva, potoa qubeweto na Haxerul-esved (crniot kamen), prikaznata za sedumte obikoluvawa(tavaf), sedumte kamenuvawa i sedumte tr~awa- se se toa prikazni {to se spomnuvaat vo starite {arlantanii, potoa ode`dite-ihrami, koi gi oblekuvate na golite tela..prosti mi ako te navrediv so ovaa svoja otvorenost, oti vo naukata nema sram.

           I prijatelot po~na poleka da go ispu{ta ~adot od svojata cigara, sledej}i me od pod svoite o~ila.

           Mu ka`av sosema mirno:

           -A zar ti ne voo~uva{ zaedno so mene deka spored zakonite na materijata, koi si gi prou~uval, pomalite delovi kru`at okolu pogolemite pa gledame  deka elektronot vo atomot kru`i okolu jadroto, Mese~inata okolu Zemjata, taa okolu Sonceto, toa vo Galaksijata, Galaksijata okolu pogolema Galaksija, dodeka ne stasame  do Apsolutno Najgolemoto, a toa e Allah x.{.. zarem ne velime Allahu ekber-Allah e najgolem. Pa taka soglasno so nau~niot zakon tvoj, okolu Nego kako najgolem, nu`no e se ostanato da se vrti. I ti vo ovoj mig kru`i{ okolu Nego vo sklop na Son~eviot sistem i ne ti preostanuva ni{to drugo do osven  da prodol`i{ da kru`i{. Vo celata vselena nema ni{to nepromenlivo osven Allah x.{. koj e kako takov Neograni~en, Apsoluten, Postojan. Se se vrti okolu nego. Ova e zakonot na odnosot pome|u pomaloto i pogolemoto, koj ti e poznat i od fizikata.

A {to se odnesuva do nas, nie so draga voqa kru`ime okolu Bejtulah (]aba), prvata zgrada koja ~ovek ja zel za da vo nea Go obo`uva Boga. Taa kako prvo Bogomoli{te vo istorijata na ~ove{tvoto stana simbol i Bo`ja ku}a.  Zar nema vo svetot slu~ai da se posetuva nekoj {to e umren i ~ie posetuvawe se pravda so toa deka deka mu koristel na ~ove{tvoto. Pokraj toa tuka se golem broj na golemci ~ii grobovi se nepoznati, a koi sigurno bi gi posetuvale  da bea poznati. Tuka se i grobovite na onie {to vernicite redovno gi posetuvaat. Pa zo{to toga{ nam da ni se pregovara {to nie gi frlame kamen~iwata na simboli~niot spomeink za koj velime deka go simbolizira {ejtanot. Zarem ne `ivee{ vo trka i brzawe od ra|awe pa do smrtta, za da po tvojata smrt tvojot sin zapo~ne da se trkata od po~etok. Taa trka, vsu{nost e simboli~na trka koja zapo~nuva od Safa,zbor koj zna~i ~istina, praznina, pustelija, {to e se simbol na nepostoewe, pa do Merva, ~ij naziv ozna~uva izvor koj e simbol na `ivotot i postoeweto. Ne e li toa, vsu{nost, tr~awe od nepostoewe vo postoewe, potoa od postoewe vo nepostoewe e i ne e li ova nu`no dvi`ewe na site su{testva. Zar, po seto ova vo obredite na haxot ne gleda{ dlaboko simboli~no rezime na site ovie tajni?

           A {to se odnesuva do brojot sedum (vidovme deka nekoi haxski obredi se vr{at sedum pati) koj ti go ismejuva{, dozvoli da ti, pred da uka`am na negovata tajna, postavam nekolku pra{awa. Mo`e{ li da mi ka`e{ vo {to e tajnata pa muzi~kite noti zavr{uvaat so broj sedum: Sol, la, si, do, re, mi, fa? Brojot na stepenite na svetlosniot spektar e isto taka sedum, kako {to i elektronite kru`at okolu atomskoto jadro na sedum pateki. Do potpolnoto formirawe na deteto vo utrobata na majkata doa|a vo sedmiot mesec i ako toa se rodi pred ova, obi~no ne ostanuva `ivo. Kaj site narodi na svetot nedelata ima sedum dena iako nemalo nikakov dogovor za usoglasuvawe na toj broj. Zarem seto ova ne zboruva deka brojot sedum sepak ima nekoja svoja tajna? Ili seto ova se obi~ni spletki?

           Zarem ne se slu~ilo da go bakne{ pismoto od tvojata sakana? Dali samo so toa bi stanal idoloqub? Zo{to ne osuduva{ nas i ne napa|a{ samo zatoa {to go qubime Haxe-rul-esved, koj Muhamed a.s. go nosel na svojata obleka i go bacil. Nema ni{to idolatrisko vo toa. Nie pri vr{eweto na verskite obredi ne obrnuvame vnimanie na kamenot, tuku tragame za dlaboki zna~ewa, simboli i spomeni na koi toj potsetuva.

           Obredite na haxot, od druga strana predstavuvaat izvonredna mo`nost za aktivirawe na mislite, o`ivuvawe na setilata i prodlabo~uvawe na takvalukot vo srceto. A {to se odnesuva do nametkite koi gi nosat haxiite za vreme na haxot, a koi ne smeat da bidat {ieni, tie vsu{nostt simboliziraat odreknuvawe od site ukrasi na ovoj svet i polno osloboduvaawe na ~ovekot, koj mu se pokoruva samo na Allah x.{. ^ovekot doa|a na ovoj svet vo obvivka, zaminuva od ovoj svet vo obvivka i vo kabur biduva polo`en vo obvivkata. Seto ova se simboli ihrami. Zarem ne gleda{ kako protokolot bara vo sve~enostite da se bide vo sve~eno odelo i ako se postapi poinaku praviloto na bonton bi bilo povredeno. Nie velime:

           Samo pred goleminata na Allah x.{. pa|aat site ukrasi i se otfrluvaat site ukrasi na ovoj svet. Samo Allah x.{. zaslu`uva ~ovekot da mu bide potpolno predaden i ponizen. Pokraj toa ihramite gi nosat site bez razlika dali se bogati ili siroma{ni zato {to site lu|e pred Allah x.{. se isti, i toa uka`uva na brastvoto na site lu|e bez razlika na polo`bata i bogastvoto.

           Haxot e na{ golem sobir, godi{en kongres na muslimanite od celiot svet.  Xuma-namazot e nedelen kongres.

           Vo seto ka`ano ima ubavi pouki i misli so dlaboko zna~ewe za sekogo {to razmisluva i pametno prosuduva. Ni{to vo ova nema crti na idolopoklonenie.

           Koga bi stoel so mene na Arafat vo momentot koga nekolku milioni vernici velat:Allah e najgolem i go u~at k*ranot na nekolku desetici jazici i izvikuvaat Ti se javuvam, o Bo`e!, pla~at i gorat od `elba i  zanes, pa i ti bi zaplakal od vosh*t i radost {to ti se uka`ala takva mo`nost da se najde{ so taa ogromna masa pred Semo`nit Allah x.{. koga pa|aat site golemini i ubavini na ovoj svet, pred apsolutniot Gospodar, koj upravuva so site i vo ~ija vlast e se.  



Изменето од Miralem1 - 22.Март.2007 во 16:04
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 16:05
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:


ова окце го претставувало божеството Осирис (египет)
антички симбол на сонцето...
често се користел во периодот на ренесанса за да го претстави бог, ваквиот приказ се среќава и во христијанската уметност...
покасно ова око е присвоено од масоните за да го симболизира Големиот архитект,тоа е се што најдов...
 
Okceto go prestavuva ednookiot dolgo ocekuvan evrejski spasitel,mesih LAZGO,Naj golemoto Iskusenie za covestvoto-Dedzdzal-Antihrist.
 
Nego acki... si posadil li ti koje drvo (Garkad) na golemo se see...
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.