IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни или Државни факултети?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни или Државни факултети?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 293031
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 20:39
За знаење на државен, за диплома на приватен...Кој какво си обича што би рекле комшиите...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2012 во 00:00
Знаењето не е само теорија и бубање. Таквото знаење е јалово ако не е применливо. Знаењето треба да ти биде алатка за работа а не украс во витрина. Колку ќе научиш зависи и од тебе а не само од професорот (кој ти е демек господар ако си на државен и те учи на сила, а слуга ако си на приватен факултет и те учи со фино). Која диплома е повредна може да каже работодавачот откако ќе види колку и за што те бидува. И на државните има неспособни влекачи кои со мито се довлекуваат до диплома. И на приватните факултети има амбициозни и бистри деца кои сакаат да бидат ценети поради своето знаење и способниост.
Приватен или државен факултет? Колкава ти е чергата, толку си ги пушташ нозете. Секогаш било така.
Кон врв
butel1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јуни.2012
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2012 во 18:47
Што мислите кој е подобар Штул или државниот ? (економски)
Кон врв
bellas Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bellas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2014 во 22:59
definitivno drzavniot fakultet e podobar od privatniot
Кон врв
ANA_MARIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANA_MARIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2014 во 23:38
drzi do nekde za drzaven no i privtnite (nekoi samo) ne se za potcenuvanje , dodeka nas ne otepuvaa od teorija na drzaven , studentite na (nekoi) privatni se zdobivaat so praksa - iskustvo po evropskite giganti.Taka da ...
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2014 во 10:06
Драга моја МАРОголема насмевка
Образованието посебно високото горе доле е основа на теорија каде што полесно ќе можиш да се снајдиш во праксата.Ако имаш добра теорија секако брзо ќе влезиш во практичниот дел на тоа што си одбрал да се наобразуваш и работиш.
Пример ако имаш пракса а теорија никаква тоа се вика занаетчиски дел на образованието и е состабен од 3 години средно образованите, ИЧ не му се секирај на сите образовни институции и вака и така околу 10 до 15 % остануваат во струката која ја одбрале што поради немање доволно работни места што поради им нема помош со нивната пракса пошто немат никаква основа од теоријата која ја изучуват.
Поради тоа на добар дел од факултетите се изучува и методика, или методика на научни истражувања, во основа високото образовение е во голем дел научо истражување на проблематиката која си ти ја одбрал.
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2014 во 21:36
ako ucis za diploma si go gubis vremeto
Кон врв
ANA_MARIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANA_MARIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2015 во 01:00
Originally posted by konan konan напиша:

Драга моја МАРОголема насмевка
Образованието посебно високото горе доле е основа на теорија каде што полесно ќе можиш да се снајдиш во праксата.Ако имаш добра теорија секако брзо ќе влезиш во практичниот дел на тоа што си одбрал да се наобразуваш и работиш.
Пример ако имаш пракса а теорија никаква тоа се вика занаетчиски дел на образованието и е состабен од 3 години средно образованите, ИЧ не му се секирај на сите образовни институции и вака и така околу 10 до 15 % остануваат во струката која ја одбрале што поради немање доволно работни места што поради им нема помош со нивната пракса пошто немат никаква основа од теоријата која ја изучуват.
Поради тоа на добар дел од факултетите се изучува и методика, или методика на научни истражувања, во основа високото образовение е во голем дел научо истражување на проблематиката која си ти ја одбрал.
драг  конан
ке се воздржам од секаков коментар ради мое и твое добро
Mи е гајле
И за универзумот и законите кои го движат,
Гајле ми е ако утре запре светов
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 09:14
Најдрага Маро(можда и јаче)
Еве решив да ти пишам повторно поради мое и твое добро.Во горе наведениот текст нема ништо што е надвор од реалноста ,туку напшишана е баш реалната состојба во образованието и директно поврзано со иднината на животот на секоја индивидуа
плазење

Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 09:18
Originally posted by lotus flower lotus flower напиша:

ako ucis za diploma si go gubis vremeto

Секако учиш за диплома, тоа дали попат ќе научиш и  нешто за тоа што си одбрал да се наобразуваш и  си одбрал правец во кој ќе твориш во животот е секако  во прв план
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2016 во 13:04
што мислите за европски универзитет?
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2016 во 19:06
,,,,konkretno za evropskiot ne bash mnogu visoko kotira ,,,,no gi ima dva tri privatni/da ne kazhuvam iminja zaradi nelegalna reklama/,,,,na koi vredi da se zapishuvaat studenti,,,,em kvalitet i plus medjunarodno priznaena diploma,,,tolku od moeto skromno iskustvo vo vrska so privatnite univerziteti,,,

,,,i PS,,,,tukurechi za site kvalitetni studenti samiot univerzitet im naodja rabota ,,,ili gi upatuva vo krajna linija,,,


Изменето од pajser - 08.Ноември.2016 во 19:08
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 293031
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.