IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни или Државни факултети?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни или Државни факултети?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031>
Автор
Порака
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 12:27
Draga mila babo! mozam da ti kazam deka vo odreden del ne se soglasuvam so tebe, okolu brojot na krediti koi studentot treba da gi osvoi vo tekot na ednogodisnite studii, 60 akomulirani krediti se odnesuvaat vkupno i za predmetite i za odbranata na magisterskiot trud toa bi doslo deka za predmetite moze vkupno da se osvojat 40 krediti i ostanatite 20 se odnesuvaat na magisterskata teza, i taka se doaga do brojkata od 60 akumulirani krediti
Okolu tvojata konstatacija deka so namaluvanjeto na brojot na predmetite avtomatski se namaluva i materijalot za istite toa na prv pogled mozebi izgleda e taka, no ne e, na primer za odreden predmet mozebi vie imate materijal koj iznesuva 400 strani no na drzavnite fakulteti imaat materijal od 1200 strani, toa ne e isto ke se soglasis so mene odnosot vo materijalot e 3:1. Taka da tvojot revolt okolu brojot na predmeti koj go izucuvas vo tekot na dvegodisnite studii a koj iznesuva 16 nisto ne znaci. Moe mislenje e deka ovaa godina i privatnite fakulteti ke ja revidiraat programata na postdiplomskite studii i ke go namalat brojot na predmeti koi gi izucuvate, na radost i zadovolstvo na vas studentite koi ste zapisani i studirate tamu.
I vo vrska so brojot na krediti koi moze da go nosi odreden predmet ne se soglasuvam so tebe, tocno e deka brojot na krediti koi moze da go nosi odreden predmet e spored odredeni pravila kriteriumi, no postoat predmeti koi nosat po 10 a na nekoi fakulteti na primer na Filozofski Fakultet Institut za Psihologija postojat ispiti na postdiplomsi studii koi nosat 20 krediti da! da! 20 kako sto kazav nemoj da bides pak . Okolu moite presmetki za iznosot na sredstva koi idnite postdiplomci treba da gi izdvojat za zavsuvanje na postdiplomskite studii apsolutno sum vo pravo i tie na drzavnite fakulteti iznesuvaat 1500 -1600 evra vo zavisnost od fakultetot. Dodeka kako sto kaza i ti samata taa cifra na privatnite fakulteti e mnogu pogolema, no pa zatoa e mnogu polesno zavrsuvanjeto na istite i dobivanjeto titula magister.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 16:36
Одсекогаш по -фер и по газопотечки (ќе ми извините на новосмислениов израз) ми делувале едит: државните.
Лапсуз.


Изменето од Tiggy Vicious - 25.Август.2010 во 19:39
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 18:44
Да бев на приватен досега ќе магистриравкубење%20коса
и немаше да се расправам со вакви административни проблеми, самите не си ги знаат правилата кои ги донеле пред некој ден, ние ќе ги знаемема%20ајде...како прва генерација по ЕКТС на државен факултет можам да кажам дека ништо ама баш ништо не се спроведуваше и тоа само кај нас на нашата насока...ниту имавме колоквиуми, ниту доволно сесиии....сега им текна дека 3 сесии се малку изненадување па ги дуплирале август + септември и сл., но мора да избереш дали ќе го полагаш испитот во терминот од август или септември и тоа се се дознава во последен моментне откако почна да си тече сесијата, значи откако испитите се пријавени...
немам зборови, има толку многу пропусти, барем кај насне
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 19:12
Колку ме мрзи да пишувам на темава, ама ај пак. Некако не се дообјаснивме со пантер.

Поим за кредитот (бодот) во ЕКТС   
Кредитот претставува релативна нумеричка целобројна вредност, која се дефинира во предметните програми, со која се опишува квантитетот на работата на студентот во однос на вкупниот квантум на работа, потребен да се заврши една академска година на единицата на Универзитетот. Бројот на кредитите (бодовите) што студентот треба да го оствари за да се здобие со одредена стручна подготовка (диплома) изнесува 60 кредити (бода) за една академска година.   Еден кредит (бод) одговара на 25 до 30 часа работа, што значи дека вкупната годишна оптовареност на студентите треба да изнесува од 1500 до 1800 часа. Според тоа, за тригодишните студии од прв циклус вкупно се потребни минимум 180 кредити, за четиригодишните студии од прв циклус минимум 240 кредити, за универзитетски студии од втор циклус кумулација од минимум 300 кредити (заедно прв + втор циклус), и за универзитетски студии од трет циклус кумулација на минимум 480 кредити (прв + втор + трет циклус заедно). Бројот на кредитите (бодовите) што студентот треба да ги оствари за да се здобие со соодветна стручна подготовка (диплома) по завршување на тригодишните стручни студии изнесува 180 кредити.



Ете го тоа што ти го зборував за вкупната оптовареност на студентите. Од ова нема отстапување ни на приватен ни на државен.
Значи, за официјално да дипломираш, магистрираш или докторираш на било која високообразовна институција, без разлика дали е приватна или државна, мораш да го изодиш истиот пат.
Што значи иста оптовареност има и на приватен и на државен. Разликата е во начинот на работа. Страните се исти. По ЕКТС мора да бидат исти. Книгите и мене ми се по 600 страни колку што им се на моите колеги на државниот. Ама баш исти. Разликата е во тоа што мене ми кажуваат, не учи на памет колешке, дојди во канцеларија на консултации ќе ти кажам кои делови можеш да ги отфрлиш и фокусирај се на примерите од реалниот живот за да поврзеш два и два. А не седни колешке и учи на памет, после испитот да немаш врска од материјалот. И немој некој да пишал после мене, на државен сите имаат по 1200 страни книги, затоа што тек тогаш ќе има дискусија. 1200 страни на некои државни не виделе со очи, а не па еден предмет да им е толку. Имаат скрипти од по 40 страни за колоквиум. Срамота ејјј. А зборувате најтешко е на државен. Така јас 3 факултети ќе завршев со скрипти од по 40-50 страни.
---
Што се однесува на оној другиот дел, дека приватните универзитети ќе ја менуваат програмата, можам само да ти кажам дека мојот сигурно нема. Прилично добра програма имаме и тешко дека во брзо време ќе има драстични промени. Значи, си останува истиот број на предмети, истата оптеретеност и истиот број на страни за учење. Дури и цената е иста
--
Schatzii не е само кај вас така. Хмм, се полага на 27 овој месец, објавуваат соопштение по mail на 25 ти, а пријавувањето било од 23ти до 26 Оди фати им го крајот

Изменето од ФорумскаБаба - 25.Август.2010 во 19:15
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 21:32
...ma,..pojmna nemam !збунетост

...koj ke mu najde pari za,...privatnoto ...srasnje?!изненадување


Изменето од brza - 25.Август.2010 во 21:33
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 23:15
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Колку ме мрзи да пишувам на темава, ама ај пак. Некако не се дообјаснивме со пантер.

Поим за кредитот (бодот) во ЕКТС   
Кредитот претставува релативна нумеричка целобројна вредност, која се дефинира во предметните програми, со која се опишува квантитетот на работата на студентот во однос на вкупниот квантум на работа, потребен да се заврши една академска година на единицата на Универзитетот. Бројот на кредитите (бодовите) што студентот треба да го оствари за да се здобие со одредена стручна подготовка (диплома) изнесува 60 кредити (бода) за една академска година.   Еден кредит (бод) одговара на 25 до 30 часа работа, што значи дека вкупната годишна оптовареност на студентите треба да изнесува од 1500 до 1800 часа. Според тоа, за тригодишните студии од прв циклус вкупно се потребни минимум 180 кредити, за четиригодишните студии од прв циклус минимум 240 кредити, за универзитетски студии од втор циклус кумулација од минимум 300 кредити (заедно прв + втор циклус), и за универзитетски студии од трет циклус кумулација на минимум 480 кредити (прв + втор + трет циклус заедно). Бројот на кредитите (бодовите) што студентот треба да ги оствари за да се здобие со соодветна стручна подготовка (диплома) по завршување на тригодишните стручни студии изнесува 180 кредити.



Ете го тоа што ти го зборував за вкупната оптовареност на студентите. Од ова нема отстапување ни на приватен ни на државен.
Значи, за официјално да дипломираш, магистрираш или докторираш на било која високообразовна институција, без разлика дали е приватна или државна, мораш да го изодиш истиот пат.
Што значи иста оптовареност има и на приватен и на државен. Разликата е во начинот на работа. Страните се исти. По ЕКТС мора да бидат исти. Книгите и мене ми се по 600 страни колку што им се на моите колеги на државниот. Ама баш исти. Разликата е во тоа што мене ми кажуваат, не учи на памет колешке, дојди во канцеларија на консултации ќе ти кажам кои делови можеш да ги отфрлиш и фокусирај се на примерите од реалниот живот за да поврзеш два и два. А не седни колешке и учи на памет, после испитот да немаш врска од материјалот. И немој некој да пишал после мене, на државен сите имаат по 1200 страни книги, затоа што тек тогаш ќе има дискусија. 1200 страни на некои државни не виделе со очи, а не па еден предмет да им е толку. Имаат скрипти од по 40 страни за колоквиум. Срамота ејјј. А зборувате најтешко е на државен. Така јас 3 факултети ќе завршев со скрипти од по 40-50 страни.
---
Што се однесува на оној другиот дел, дека приватните универзитети ќе ја менуваат програмата, можам само да ти кажам дека мојот сигурно нема. Прилично добра програма имаме и тешко дека во брзо време ќе има драстични промени. Значи, си останува истиот број на предмети, истата оптеретеност и истиот број на страни за учење. Дури и цената е иста
--
Schatzii не е само кај вас така. Хмм, се полага на 27 овој месец, објавуваат соопштение по mail на 25 ти, а пријавувањето било од 23ти до 26 Оди фати им го крајот

Okolu brojot na kreditite koi treba da se osvojat vo tekot na edna godina jas za toa pisuvav, deka istiot broj iznesuva 60 akomulirani krediti vo tekot na edna akademska godina. Toa e taka po pravilnikot za implementacija na EKTS i toa mora da se sproveduva dosledno, no mislam deka i tuka, ima e dadena moznost, prostor vo odreden del za modifikacii. Sekako deka na ednogodisni postdiplomski studii nemoze da se zapise student koj zavrsil trigodisni dodiplomski studii koi nosat vkupno 180 krediti, toj mora da se zapise zadolzitelno na dvegodini postdiplomski studii koi nosat vkupno 120 krediti ili 60 po godina za da se stekne so titula magister od soodvetnoto naucno podracje, toa e taka nema tuka nikakva zabuna nesoglasuvanje, jas toa go napisav i vo eden od moite prethodni postovi.
Okolu goleminata na materijalot koj go imaat studentite na postdiplomskite studii ne se soglasuvam so tebe, deka materijalot e ist stranite se isti, toa ne e taka nemozes da kazuvas za toa kolku imaat materijal studentite na drzaven, zatoa sto ti ne studiras tamu, mozes da kazes kolku vie na privatnite imate materijal po odreden predmet, no kako sto kaza i ti samata vo nekoi od predhodnite tvoi postovi studiranjeto na drzavnite fakulteti e znacitelno potesko za razlika od privatnite kako vo pogled na materijalot koi go imaat drzavnite fakulteti taka i vo nedostapnosta na profesorite za konsultacii i tn, ti samata kazuvas deka od 900 strani vie ucite efektivno 200 - 300 strani a dodeka na drzaven gi baraat site 900 toa ne e isto. Tvoeto negiranje, nesoglasuvanje deka na drzavnite fakulteti konkretno zboruvam za postdiplomskite studii, nemaat materijal od 1200 strani kako sto kazuvas ti studentite so svoi oci nevidele takov materijal apsolutno mozam da te demantiram, koga tvrdis nesto treba istoto da go potkrepis so odredeni fakti, argumenti, jas koga kazuvam deka studentite na drzaven imaat materijal po odredeni predmeti od 1200 strani ne go zboruvam toa napamet, proizvolno, pausalno, tocno kako sto kazav 1200 strani a po nekoi predmeti i poveke, koga ke ti dadat materijal po odreden predmet kako zadolzitelna literatura ti davaat na primer 3 knigi od razlicni avtori ednata ima 600 strani, drugata 400 strani, a tretata 200 strani i ne go selektiraat materijalot kako sto kaza ti ova treba da se uci toa e vazno a ostanatoto da se otfrli kako kaj vas na privatnite univerziteti, tuku mora da se uci cel materijal koj e daden kako zadolzitelna literatura , da ne zboruvam deka posocuvaat uste tolku i poveke materijal vo dopolnitelna literatura, no toj ne e zadolzitelen.
Isto taka nemozam da se soglasam so tebe i okolu dodeluvanjeto na kreditite na predmetite, jas vo mojot prethoden post dadov primer deka na odredeni fakulteti, go posociv Institutot za Psihologija deka na postdiplomski studii odredeni predmeti nosat 20 krediti, vkupno imaat 3 predmeti edniot kako sto prethodno kazav nosi 20 krediti, a drugite dva po 10 krediti, toa se vkupno 40 krediti, nacrt na magisterskiot trud nosi 5 krediti i samiot magisterski trud 15 krediti i taka se doagja do brojkata od 60 akomulirani krediti i studentot dokolku uspesno gi osvoi ovie krediti se steknuva so zvanjeto, titulata magister po psihologija so naznacuvane na potesnoto naucno podracje primer magister po razvojna psihologija ili magister po socijalna psihologija. Patem da te prasam mnogu sakam da znam koi se tie drzavni fakulteti za koi zboruvas, a kade sto studentite imaat po 40 - 50 strani od ispitot na kolokvium. I nesto ke napisam za iznosot na sredstva koi se potrebni za postdiplomski studii, pred nekolku casa go gledav konk*rsot za zapisuvanje na postdiplomski studii ili studii od vtor ciklus na Univerzitetot Kiril i Metodij za akademskata 2010 - 2011 godina. Za zapisuvanje na nekoi od fakultetite e potrebno da se izdvojat od 300 pa se do 1400 evra po semestar vo zavisnost od soodvetniot fakultet. Iznosot e pogolem na Fakultetot za informatika iznesuva od 750 - 1000 vo zavisnost od nasokata, da ne pisuvam oddelno za drugite fakulteti dokolku sakas mozes da go procitas na oficijalnata strana na univerzitetot.

Изменето од panter123 - 27.Август.2010 во 05:55
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 19:21
Ново правило на нашите мили ем драги факултети

Административни такси ќе си плаќаме на уплатници на име на општината... а каква е врската на општината со факултетот
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 19:35
Да новината им е ужасне
во оваа држава секој те краде додека може...ако таксената марка беше само 50 ден. сега ќе си наплаќаш плус провизија во банката.
Поголема глупост од ова здравје...
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 19:42
плус провизија плус пријавите ги поскапеле, а и онака ко малку пари да дававме
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 21:24
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Ново правило на нашите мили ем драги факултети

Административни такси ќе си плаќаме на уплатници на име на општината... а каква е врската на општината со факултетот


Не се плаќа на општината Сања,се тоа оди на сметка на НБРМ.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2011 во 09:32
Професорот Бошко Јаковски вака велеше: „Ма каков, приватен универзитет, тоа е само легално купување диплома. На Фон ги пуштам со три дена учење, а вас ве малтретирам да учите три месеци.“ И СЕ Е КАЖАНО.
Кон врв
kokomoko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1363
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokomoko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2011 во 09:54
збунетост samo ne mi e jasno - tie profesori , akademski gragjani , visokoceneti vo opstestvoto, koi ja imaat ulogata da vospituvaat i educiraat, a   koi rabotat na privatnite univerziteti.. kakva sovest imaat i dali voopsto imaat , ili se e unisteno so mokta na parite ...

ste se zaprasale li zosto nema privaten medicinski fakultet , interesno neli голема%20насмевка
......
Кон врв
Светлана Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Светлана Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 11:56
Камо да можев да студирам на приватен!Ако тргнам да собирам колку пари сум дала за што се не во текот на студиите на државен(те пријава за испит,за семинарска,за казнен семестар,за скрипти од професорот иткн)па малтретажа од типот одложен испит,професорот никогаш го нема за консултации,резултати чекас со денови а не дај Боже да сакаш да видиш каде и што си згрешил...леле мајко.ЕКТС систем и привтен факс може да е добитна комбинација.Кој сака да учи сака.Ај не ми кажујте дека на државен не се полагале испити по системот пријателот на пријателот го знае професорот ќе ја средиме работата.Како беше онаа народната зрно по зрно погача,плати па плати и може и си дошол до приближно цената за семестар на приватен ако не и повеќе.и кој вика дека на државен си научил нешто а на приватен не.Абе ајде па студент обично учи само за испит,ретки се тие кој се внесуваат во тоа што го учат.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 13:45
Originally posted by Светлана Светлана напиша:

Камо да можев да студирам на приватен!Ако тргнам да собирам колку пари сум дала за што се не во текот на студиите на државен(те пријава за испит,за семинарска,за казнен семестар,за скрипти од професорот иткн)па малтретажа од типот одложен испит,професорот никогаш го нема за консултации,резултати чекас со денови а не дај Боже да сакаш да видиш каде и што си згрешил...леле мајко.ЕКТС систем и привтен факс може да е добитна комбинација.Кој сака да учи сака.Ај не ми кажујте дека на државен не се полагале испити по системот пријателот на пријателот го знае професорот ќе ја средиме работата.Како беше онаа народната зрно по зрно погача,плати па плати и може и си дошол до приближно цената за семестар на приватен ако не и повеќе.и кој вика дека на државен си научил нешто а на приватен не.Абе ајде па студент обично учи само за испит,ретки се тие кој се внесуваат во тоа што го учат.


Мила... и почитувана ... Светлана

И јас на приватен дадов многу повеќе од што некој може да замисли. И верувај ми тоа е 10 пати повеќе од тебе .. на државен.

Колку пари си дала? Биди среќна што само тие пари си ги дала. Па и ние на приватен плаќаме се живо и диво намигнување
Пријава за колоквиум 10 денари, пријава за  испит 20 днари плус таксена марка од 50 денари, за семинарска не плаќаменамигнување .. ако префрлиш испит (односно ако не го положиш во тој семестар во кој што го слушаш) 1500 денари само за полагање, ако го префрлиш во друга година 200 евраголема%20насмевка

Е да, за консултции ми се 24/7 тука .. по телефон, лично, по mail .. ама баш секаде. Книгите си ги плаќавме.. скриптите си ги фотокопиравме.. и се од наш џеб.
И немој мојата школарина од 2000 евра да ја споредиш со државната од 400 еврада


Колку и да фрлиш додатно пари .. е ништо во спореда со тоа колку ќе дадам јаснамигнување

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.