IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни или Државни факултети?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни или Државни факултети?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 31>
Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:29
Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Dodeka denes na studentite im se dozvoluva da go polagaat ispitot na 4 kolokviumi duri imaat i popravni kolokviumi, drugo e da polagas ispit po predmet koj ima 500 strani od ednas a drugo e istiot toj predmet da go polagas na 4 pati po 125 strani.


На кој универзитет ова
Секаде е по два, на едно место(барем јас што знам) по три. Ама четири

Vaka jas kolku sto sum informiran taa praktika postoi na nekoi fakulneti na Univerzitetot Kiril i Metodij vo Skopje, na Kliment Ohridski vo Bitola i na Goce Delcev vo Stip. Ajde i neka nebidat 4 kolokviumi iako gi ima na nekoi drzavni fakulteti, po 3 sekako ima plus eden a sekogas mu davaat studentite dobivaat uste eden popraven. Po taa matematika ke izleze deka zadolzitelno imaat 4 a nekogas i 5 kolokviumi. Patem kazi ti kakvi se uslovite kolku kolokviumi imate vie na privatnite univerziteti.


Хах, поправните и тие се сметаат, така? голема%20насмевка

Тогаш, ако испитот е поделен на 3 колоквиуми (јас искрено за повеќе немам никаде слушнато дека има), а за секој колоквиум по еден поправен, тогаш тоа се вкупно 6 колоквиуми (заедно редовни и поправни). Прашањето ми е, на колку делови е поделен материјалот за полагање на колоквиуми? голема%20насмевка 3, 6, 9, 12? голема%20насмевка
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:37
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Dodeka denes na studentite im se dozvoluva da go polagaat ispitot na 4 kolokviumi duri imaat i popravni kolokviumi, drugo e da polagas ispit po predmet koj ima 500 strani od ednas a drugo e istiot toj predmet da go polagas na 4 pati po 125 strani.


На кој универзитет ова
Секаде е по два, на едно место(барем јас што знам) по три. Ама четири

Vaka jas kolku sto sum informiran taa praktika postoi na nekoi fakulneti na Univerzitetot Kiril i Metodij vo Skopje, na Kliment Ohridski vo Bitola i na Goce Delcev vo Stip. Ajde i neka nebidat 4 kolokviumi iako gi ima na nekoi drzavni fakulteti, po 3 sekako ima plus eden a sekogas mu davaat studentite dobivaat uste eden popraven. Po taa matematika ke izleze deka zadolzitelno imaat 4 a nekogas i 5 kolokviumi. Patem kazi ti kakvi se uslovite kolku kolokviumi imate vie na privatnite univerziteti.
Хах, поправните и тие се сметаат, така? голема%20насмевкаТогаш, ако испитот е поделен на 3 колоквиуми (јас искрено за повеќе немам никаде слушнато дека има), а за секој колоквиум по еден поправен, тогаш тоа се вкупно 6 колоквиуми (заедно редовни и поправни). Прашањето ми е, на колку делови е поделен материјалот за полагање на колоквиуми? голема%20насмевка 3, 6, 9, 12? голема%20насмевка

Prasanjevo go teras na majtap, mnogu dobro jas vo mojot post napisav za olesnitelnata okolnost koj sto ja imaat denesnite studenti koi toa im go ovozmozuva EKTS sistemot na studiranje, pogresno go imas svateno mojot odgovor i go interpretiras kako sto tebe ti odgovara, a vo vrska so tvoeto prasanje na kolku delovi im e podelen materijalot mozes sam da presmetas.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:42

Како бре ова? Се чувствувам како да живеам на Марс

Па нели на поправен одиш ако си зезнал работа на редовниот И материјалот е оној што веќе претходно си го полагал, а не си го положил За беља никогаш не сум била на поправен и не знам што се полага

Материјалот за полагање е поделен најчесто на два дела. Прв и втор колоквиум. На Европски колку што знам имаат три.

Што би значело дека ако паднеш на втор, поправниот ти е само од втор. Или се лажам

Меѓу другото ме повика да кажам јас колку имам на приватен. Имам два. Секој ми носи по 35 поени. Плус 10 за редовност, 10 за активност и 10 од семинарска.

На државниве колку што знам ниту еден факултет нема четири колоквиуми. Тешко дека има и три, а не па четири .
--------

Во врска со постот на Anarchy.
Ако не се лажам ова е Академијата на DBack (Знаеш за кого зборам )

Мислам дека е ОК. Во секој случај излегуваат во пресрет на дтудентите. Но од друга страна читав писмо од директорот на БАС во Вест (од викендов) и сеуште не можам да разберам дали некои си игра со нервите на студентите или овие немаат се регулирано како што треба

А мене ако ме праша некој. Мислам дека за студиите треба да се плаќа по ЕКТС поен. А не вака од ракав.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:45
Епа мајтапџиски ми е муабетот дека со воведувањето на ЕКТС системот овозможено е полагање дури на 4 колоквиуми. голема%20насмевка

Инаку, се сложувам дека денес е далеку полесно за студирање по тој кредит трансфер систем, каде што не зависиш од еден професор дали ќе пишеш квадрат и цела година ќе ти замине во неповрат. За колоквиумите, не знам како било порано дали можело да се полага на колоквиуми и на колку, јас кај што студирам има по 2-3, ама има и некои предмети кои се полагаат само на испит, со тоа што за нив обавезно има по некоја семинарска работа.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:51
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

 
Ако не се лажам ова е Академијата на DBack (Знаеш за кого зборам )

Мислам дека е ОК. Во секој случај излегуваат во пресрет на дтудентите. Но од друга страна читав писмо од директорот на БАС во Вест (од викендов) и сеуште не можам да разберам дали некои си игра со нервите на студентите или овие немаат се регулирано како што треба

А мене ако ме праша некој. Мислам дека за студиите треба да се плаќа по ЕКТС поен. А не вака од ракав.


Не знам ништо за писмо од директорот на БАС, баш сега ќе побарам. Ако е така како што пишува на веб страната (во меѓувреме ѕирнав што имало), тогаш тоа е многу добро. Ќе се поддржат оние кои што навистина имаат воља да се школуваат и кои навистина се трудат. Белким од година и некои од другиве факултети ќе го следат истиот пример како овие, со што би било ептен олеснето студирањето во државава.

Па што да не, можеме и ние да збичиме по уште еден факултет. голема%20насмевка
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 03:11
Ех па и ти.
Што е уште по еден за нас
Иако треба овој да го средам, јас веќе запишав уште еден
Знам луда сум. И работа и факултет, па сега уште еден. Ама кога ќе налеташ на нешто што лесно го добиваш...сакаш уште..и уште

--------
И за заинтересираните, истата личност за БАС вели:

Цитирај Станува збор за извршен нотарски договор. Кога ќе се вработиш за првпат, имаш обврска да го враќаш - на 2, 5 10 години - како си се договорил. Додека не се вработиш не отплаќаш ништо. Не ти тече камата. Никој не те глави.



Инаку за следење на примерот....
Тешко дека било кој приватен универзитет ќе го направи ова. Иако и ова за БАС ми личи на некој трик, сепак вредно е да се погледне. Од друга страна си го поставувам прашањето ..Како ќе работат доколку немаат прилив на финансии А нивниот проблем беше токму банкарската гаранција
Дали на некој поголем универзитет (како ФОН, Евроски и сл) му се исплати да школува кадар а парите да си ги поврати за 5-10 години
Кога таа личност ќе се вработи
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 03:17
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:


Како бре ова? Се чувствувам како да живеам на Марс

Па нели на поправен одиш ако си зезнал работа на редовниот И материјалот е оној што веќе претходно си го полагал, а не си го положил За беља никогаш не сум била на поправен и не знам што се полага

Материјалот за полагање е поделен најчесто на два дела. Прв и втор колоквиум. На Европски колку што знам имаат три.

Што би значело дека ако паднеш на втор, поправниот ти е само од втор. Или се лажам

Меѓу другото ме повика да кажам јас колку имам на приватен. Имам два. Секој ми носи по 35 поени. Плус 10 за редовност, 10 за активност и 10 од семинарска.

На државниве колку што знам ниту еден факултет нема четири колоквиуми. Тешко дека има и три, а не па четири .
--------

Во врска со постот на Anarchy.
Ако не се лажам ова е Академијата на DBack (Знаеш за кого зборам )

Мислам дека е ОК. Во секој случај излегуваат во пресрет на дтудентите. Но од друга страна читав писмо од директорот на БАС во Вест (од викендов) и сеуште не можам да разберам дали некои си игра со нервите на студентите или овие немаат се регулирано како што треба

А мене ако ме праша некој. Мислам дека за студиите треба да се плаќа по ЕКТС поен. А не вака од ракав.

Vaka sega ocigledno nastana odredeno nedorazbiranje, jas nikade nekazav deka na popravniot kolokvium ne se polaga istiot materijal od redovniot kolokvium, se podrazbira deka e toa taka. Vo vrska so toa deka na nekoi drzavni fakulteti nema 3 kolokviumi mozebi nema na site no na odredeni ima, a isto taka im ovozmozuvaat na studentite im davaat olesnitelna okolnost so popravnite kolokviumi. Pa neznam koj e toj koj nema da go polozi ispitot na tolku kolokviumi koi mu se davaat, i sega najvaznoto koe go kazav go potencirav vo mojot prethoden post a toa e deka so EKTS studiranjeto e mnogu polesno za razlika od nas koi studiravme po stariot model.Vo prilog kon ova ke napravam i edna digresija i drzavnite fakulteti ja menuvaat svojata politika kon studentite, primer na postdiplomskite studii na Ekonomskiot Fakultet vo Skopje pred nekolku dena go posetiv nivniot sajt i ja zabelezav novinata informacijata koja ja potenciraat deka e namalen brojot na predmeti na postdiplomskite studii od 9 na 6 so cel na idnite studenti postdiplomci im se ovozmozi podobruvanje na efikasnosta moznostite na studiranje, se namaluva brojot na zadolzitelni a se zgolemuva brojot na izborni predmeti so cel da im se izleze na studentite vo presret na nivnite afiniteti vo pogled na studiranjeto, ova cisto go istaknav kako ilustracija za da ukazam deka i drzavnite univerziteti poleka se prilagoduvaat se prisposobuvaat na pazarniot ambient koj vladee vo visokoto obrazovanie, a so cel za da privlecat sto pogolem broj na studenti i inkasiraat poveke finansiski sredstva. Na ovoj poteg se odlucija poradi toa sto i Ekonomskiot Institut vo Skopje i drugi fakulteti vo grzavava gi namalija brojot na predmetite na postdiplomskita studii, a so cel da bidat konk*rentni, no i poradi zgolemeniot interes za zapisuvanje na postdiplomski studii i iznosot na sredstva koj studentite go plakaat za postdiplomski koj e 500 evra po semestar a znaeme deka postdiplomskite studii imaat karakter na privatni studii odnosno se so kofinansiranje i taa cifra pretstavuva znacitelna stavka vo budjetot na sekoj fakultet pa poradi site gorenavedeni pricini i konk*rencijata koja postoi pomegju drzavnite i privatnite fakulteti i pomegju samite drzavni fakulteti site tie se vo trka da privlecat i zapisat pogolem broj na studenti pa zaradi toa vrsat promeni vo studiite so sel da gi napravat poprivlecni poatraktivni za idnite potencijalni studenti. Toa e taka sekade vo svetot i toa e legalna i legitimna postapka i marketing na sekoj oddelen fakultet.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 03:35
Што 6 предмети

На мојот факултет за втор циклус на студии ти требаат околу 4000 евра.

И 16 положени испити.

И добиваш титула Магистер по дипломатија.

Е сега имаш и друг вид...(со двојна диплома)
Од октомври има последипломски студии од областа на евроинтеграциите кои ќе ги организира европскиот институт ЦИФЕ и кои ќе бидат заеднички со центрите во Брисел, Ница, Истанбул и Берлин.

Тука мислам дека не се 16 предмети во прашање, ама сепак треба да проверам.
------
И друго нешто..
Многу сум против генерална класификација кога станува збор за приватното образование. Да не помисли некој дека форсирам нешто тука

Изменето од ФорумскаБаба - 24.Август.2010 во 03:36
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 19:26
Nemam nisto protiv privatnoto obrazovanie, ama se povekje preminuva vo prestiz i pododarstvo, ne znam kako se studira ama povekjeto mislat polesno otkolku na drzavnite fakulteti.збунетост
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 01:09
Се сложувам со Форумска Баба, јас истотака сум слушнал дека само на Европскиот Универзитет материјалот е поделен во три колоквиуми, на државните е поделен на два, иако постојат и предмети кои се полагаат само на цел испит, а тоа се предметите кои носат помалку од седум кредити.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 01:18
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Епа мајтапџиски ми е муабетот дека со воведувањето на ЕКТС системот овозможено е полагање дури на 4 колоквиуми. голема%20насмевкаИнаку, се сложувам дека денес е далеку полесно за студирање по тој кредит трансфер систем, каде што не зависиш од еден професор дали ќе пишеш квадрат и цела година ќе ти замине во неповрат. За колоквиумите, не знам како било порано дали можело да се полага на колоквиуми и на колку, јас кај што студирам има по 2-3, ама има и некои предмети кои се полагаат само на испит, со тоа што за нив обавезно има по некоја семинарска работа.


ЕКТС системот има и предности, но и големи слабости, па затоа оваа година го модификуваат, а тие измени ќе важат за новите бруцошите. Несомнено дека студентот не зависи од професорот, со кој остварува минимални контакти, а истотака и има помалку материјал, во зависност од кредитите.

Но, овој систем има и маани. Порано, книгите биле поголеми, но не се барало се, а сега, откако се намалија книгите, односно се селектираше она што е потребно студентот да го има како знаење, се бара дури и фуснотите да се знаат. Истотака, колоквиуите со препознавање се еден вид хендикеп за студентот, затоа што сепак, потребно е да има и усно полагање, особено за некои факултети.

Предметите кои се полагаат на испит не секогаш се проследени со семинарска работа, јас дури првпат и слушам дека морало да има семинарска работа.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 09:19
Ве гледам и добро е си велам да има дискусија,но нема многу да зборувам само ќе реплицирам на Македон,кој меѓудругото се навраќа на поранешното ни студирање и вели дека во минатите времиња имало многу големи книги но на испит не се барало се,е тука следи една голема исправка,ако не си од тоа време не дискутирај,затоа што не знаеш,јас ќе ти кажам не само што се бараше туку и студентите беа и психички малтретирани,поготово од типот на правен,економски и слично.
Инаку, да ,имаше и студенти кои полагаа со по едно тетраче,па со грбот(студентки),а и оние кои не се појавуваа на факултет(како Грујота) и нивните татковци им ги полагаа испитите.
И последно за денешниот систем на студирање,тоа ви е во контекст на новите општествени уредување(да го речам како што е по ПС),во капитализмот треба квалитетно да научиш односно да направат човек- стручњак од областа,па за тоа се води сметка не толку на теоретско оптоварување,колку што е потребно практично кое покасно би се докажало на повеќе начини,проблемот е кај нас што не можеш ти да ги смениш истите луѓе(тоа ти се комуњари професори од стар ков)па си тераат по старо,а и образовниот систем е сепак далеку од некое ново општество,а и да си признаеме за волја на вистината ,секаде во паметните земји високо образовните институции се повразни со крајниот потрошувач економијата,тоа кај нас го нема,затоа нема и квалитет.На тој начин државниот си го тера по старо ,а приватниот сектор(факултет) на сметка на помпите вели дека има квалитет но општеството покажува нешто спротивно.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 11:35
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Што 6 предмети

На мојот факултет за втор циклус на студии ти требаат околу 4000 евра.

И 16 положени испити.

И добиваш титула Магистер по дипломатија.

Е сега имаш и друг вид...(со двојна диплома)
Од октомври има последипломски студии од областа на евроинтеграциите кои ќе ги организира европскиот институт ЦИФЕ и кои ќе бидат заеднички со центрите во Брисел, Ница, Истанбул и Берлин.

Тука мислам дека не се 16 предмети во прашање, ама сепак треба да проверам.
------
И друго нешто..
Многу сум против генерална класификација кога станува збор за приватното образование. Да не помисли некој дека форсирам нешто тука

Da! da! kako sto kazav brojot na predmeti iznesuva 6. Samo neznam sto tolku se iznenadi . Mora i drzavnite fakulteti da se prilagoduvaat na uslovite i konk*rencijata koja sto vladee vo sverata na visokoto obrazovanie, kako sto kazav i prethodno momentalno se vodi borba site fakulteti(i drzavni i privatni) se obiduvaat da privlecat sto pogolem broj na studenti, pa poradi toa gi pravat, vrsat promeni vo studiskite programi so cel istite da gi napravat poprivlecni, podostapni, popristapni do idnite potencijalni studenti.
Da naglasam deka 6 te predmeti se odnesuvaat za ednogodisnite poslediplomski studii, i se odnesuvaaat na studenti koi imaat 4 godisno fakultetsko obrazovanie ili imaat akomulirano 240 krediti vo tekot na studiranjeto.
Na Ekonomskiot Institut vo Skopje brojot na predmeti na ednogodisnite studii iznesuva uste pomalku odnosno 5. Istiot broj na predmeti na postdiplomski studii odnosno 5 ima i na Ekonomskiot Fakultet vo Prilep. Kolku sto sum zapoznaen site ovie poslediplomski studii se po EKTS, i nosat vkupno 60 krediti i studentot posle polozuvanjeto na predvidenite 6 odnosno 5 predmeti vo zavisnost od soodvetniot fakultet i odbranata na magisterskiot trud, teza, se steknuva so titula, zvanje, magister po ekonomski nauki so naglasok na potesnata specijalnost primer magister po monetarna ekonomija. Dodeka brojot na predmeti koi se izucuvaat na dvegodisnite studii e pogolem i kolku sto znam iznesuva 9 - 10 vo zavisnost od fakultetot, brojot na krediti koi treba da gi osvoi studentot vo tekot na studiranjeto na dvegodisnite studii iznesuva 120. Druga olesnitelna okolnost e toa sto im se ovozmozuva konkretno na (Ekonomski Fakultet Skopje) na studentite koi se zapisani po starata programa na studii da se prefrlat na novata studiska programa po EKTS kade brojot na predmeti iznesuva 6. Seto ova se pravi so cel fakultetite da inkasiraat sto poveke finansiski sredstva, kako i sekade vo svetot. Iznosot koj se plaka za studiranje na poslediplomski studii na drzavnite fakulteti e 500 evra vo denarska protivrednost po semestar. Primer na ednogodisnite postdiplomski studii studentot treba da odvoi vkupno okolu 1500 - 1600 evra, znaci po 500 evra za semestar toa se 1000 evra za dvata semesti i okolu 500 evra za prijavuvanjeto i odbranata na magisterskata rabota. Dodeka taa cifra na privatnite univerziteti e mnogu pogolema. No toa neznaci deka ako e namalen brojot na predmeti na postdiplomskite studii i deka so samoto toa e mnogu lesno istite da se zavrsat. I pokraj namaluvanjeto na predmetite na postdiplomskite studii materijalite za istite tie predmeti se preobemni i studentot treba da posveti mnogu vreme i trud za sovladuvanje na istite, za razlika od privatnite fakulteti kade istite tie materijali se pomalubrojni i kriteriumite za otcenuvanje se polabavi, poliberalni za razlika od drzavnite fakulteti.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 11:53
Не мил мој пантер. Не се изненадив толку многу, но сепак ми беше неразбирливо.
Шест (односно пет) предмети дури и за државните се многу малку.
Значи дека јас имам дупло повеќе . Дури 16 за две години. По 8 на година. По 60 ЕКТС секоја година и 20 (мислам) за магистерската работа. Во врска со финансиите, кај мене вкупната сума е околу 5000 евра за две години (со сите трошоци..книги, полагање, одбрана на труд и сл). Но според твојата финансиска анализа, можам да заклучам дека е поефтини да магистрирам на Штулов, него на државен .

А кога веќе го спомна материјалот, мала исправка на ова..

Цитирај No toa neznaci deka ako e namalen brojot na predmeti na postdiplomskite studii i deka so samoto toa e mnogu lesno istite da se zavrsat. I pokraj namaluvanjeto na predmetite na postdiplomskite studii materijalite za istite tie predmeti se preobemni i studentot treba da posveti mnogu vreme i trud za sovladuvanje na istite, za razlika od privatnite fakulteti kade istite tie materijali se pomalubrojni i kriteriumite za otcenuvanje se polabavi, poliberalni za razlika od drzavnite fakulteti.


Кога е веќе намален бројот на предмети, тоа значи дека е намален и материјалот на годишно ниво. Зошто? Затоа што секој предмет е одредена област. Не може некој да измислува нови работи и да вметне во тоа.
Евентуално можат да го зголемат бројот на страните, со трик зголемување на фонт , за да докажат дека тие 10 ЕКТС ( би требало да носат 10 од предмет, затоа што велиш дека се 6 на година) се законски доделени на студентот. Затоа што не се од памет пишани ЕКТС поените. Си има начин на пресметување..оптеретување од материјалот, од настава, од самостојна работа и сл.

Значи доаѓам до заклучокот дека се е исто, само парите се различни.

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.