IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни или Државни факултети?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни или Државни факултети?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 31>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 11:58

Приватните факултети мислат дека се додека имаме добри училници,компјутер пред секој студент,нови униформи ќе се наоѓаат студенти кои се спремни да платат неколку илјадарки во европски пари и тераме натамо и продаваме статус и имиџ,а продаваат ветар во магла.

Се додека студентот кој плаќа размислува на начин -јас плаќам големи пари и очекувам да ми помогнете да дипломирам,а мое е само да не се откажам,ништо не бидува од таа работа.
 
Сакаат рејтинг Приватните факултети?
-Нека дадат во наредните неколку години полни стипендии на сиромашни деца и потоа нека направат споредба на оценки помеѓу сиромашните стипендисти и мамините и татините галеничиња кои фрлаат илјадници евра кој има успех поголем.
 
Но кваката е што раководствата на Приватните го знаат тоа и никогаш нема да го дозволат,од проста причина што Тато и Мама плаќаат,а тие земаат,и секако Тато и Мама што плаќаат се богати
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 12:08
Originally posted by fiks fiks напиша:

 
Сакаат рејтинг Приватните факултети?
-Нека дадат во наредните неколку години полни стипендии на сиромашни деца и потоа нека направат споредба на оценки помеѓу сиромашните стипендисти и мамините и татините галеничиња кои фрлаат илјадници евра кој има успех поголем.
 
Но кваката е што раководствата на Приватните го знаат тоа и никогаш нема да го дозволат,од проста причина што Тато и Мама плаќаат,а тие земаат,и секако Тато и Мама што плаќаат се богатиЕве ќе го земам ФОН на пример(не за друго-туку поради тоа што сум запознаена со ситуацијатасреќа)
100 стипендии(целосни) но не на сиромашните..туку на тие што покажаа одлични резултати на тестирањата...
Што се случува...9,3 бараат просек, што и не е така тешко да го имашнамигнување...но...за 6ка е лесно..ама за 10 каразмислување...пак лесно...ама не толку лесно...среќа
Е сега...тие што си плаќаат редовно најчесто поминуваат со 6 ка, 7ца....ама овие стипендистиве учат и тоа прилично многу за разлика од оние плаќачите. И после со тие 100 стипендисти ФОН се удира во гради. Дека имаат студенти со огромно знаење и сл. Новитет им е сега..што даваат уште 100 на веќе постоечките студенти. Ако имаат над 9 просек..плус какви резултати ќе покажат на дополнителните активности. Ама се е маркетинг трикнамигнување Така мислат дека ќе си го подигнат рејтингот, но од друга страна..ваквите како мене што пишуваат по форуми...им го спуштаат..рејтинготда
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 12:17
Нинџа во предходниот пост го кажа своето искуство со студенти и од приватен и од државен факултет.
Тоа кажува нешто и треба секој иде студент да го има во предвид.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 00:44
Факт е дека на дел од приватните факултети, условите за школување се подобри и посовремени за разлика од државните....
Плус, ми се допаѓа начинот на соработка (мислам дека беше на ФОН) со дел од најуспешните македонски компании, со тоа што лично ги канат сопствениците на средби со студентите а и дел од студентите (најдобрите) ги земаат на работа во тие компании....да
Но сепак разликата во квалитетот е неоспорна...потешкиот начин на школување на државните факултети, допринесува до тоа од таму да излезе студент што далеку подобро ја совладал материјата за разлика од приватниот...
 
ПС...На минатогодишниот Саем на образование, кога разгледував варијанти за пост дипломски студии, добив понуда од еден од приватните факултети, за 1500 евра - студии, плус 1000 евра за дипломирањето....со напомене дека досега никој не заглавил...намигнување
Варијантата  што ја одбрав на државен факултет досега ме чини околу 800 евра и ќе одат уште 600-700 ....меѓутоа, јас си знам како е...голема%20насмевка
И уште нешто...дури сега скоро седнав и го отворив ЦД-то што при понудата ми го дадоа од приватниот факултет...на него беа преставени дел од наставните планови и обуки што во живо ги изведуваа дел од студентите...не можев да се изнасмеам и изначудам...главните вежби пред дипломирање беа всушност вежби кои инаку ги имам учено во прва година од средното образование....а тука се финални вежби при завршување на пост дипломски студии...
 
И што е најтрагично....утре, истите тие студенти ќе го имаат истото право како и јас , ќе аплицираме за работни места рамо до рамо, со исто звање и диплома....не
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 21:00
Приватните факултети се кул...Никој не паѓа на испит.смеење..може да падне само на скали...доколку се спрепнеангел...затоа нема многу знаење но секој има дипломагазење%20од%20смеење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 02:51
Generalno obrazovanieto kaj nas vo Makedonija otkako znam kontinuirano, postojano e vo reformi. Pocnuvajki od osnovnoto, srednoto pa se do visokoto obrazovanie. Site vladi od osamostojuvajneto na nasata mila mala drzavicka vetuvaa se podobri uslovi, standardi, kvalitet vo site sveri na ziveenjeto pa vklucitelno i vo edna od najvaznite, najznacajnite a toa e obrazovanieto. Pred nekolku godini bese dozvoleno a so toa i otvoren prostorot za privatna inicijativa vo visokoto obrazovanie, togasnite odredbi na zakonot za visoko obrazovanie dopustija dozvolija da se formiraat nekolku privatni univerziteti od koi se ocekuvase da go podobrat kvalitetot, konk*rencijata vo ovoj del, segment od obrazovanieto kade dotogas caruvaa so svojot monopol drzavnite fakulteti. Togas se formiraa denesnite privatni univerziteti: FON koj potoa se podeli na dva dela i toa na FON koj ostana vo sopstvenost na Fijat Canoski i denesniot Evropski Univerzitet vo sopstvenost na Bojo Andreski, potoa American College, New York College, i uste nekolku pomali privatni fakulteti kako biznis akademija Smilevski, Neokom, i dr. Nasata vlada cenejki deka e potrebno da se zgolemi brojot na visokoobrazovani kadri koi se motorot, dvigatelot, na progresot, prosperitetot, razvojot sekade vo svetot, a pritoa potpirajki se na nekolku uspesni primeri vo nekoi aziski brzorastecki ekonomii kako Japonija, Malezija, Hong Kong, Tajvan, i drugi vakvi primeri vo svetot, odluci da go zgolemi brojot na univerziteti so otvoranjeto na noviot univerzitet vo Stip "Goce Delcev" isto taka ja zgolemi kvotata na studenti na drzavnite univerziteti, se otvorija disperzirani studii na drzavnite fakulteti vo sekoj grad i selo(bez prethodno obezbedeni osnovni prostorni tehnicki i kadrovski uslovi) vazno visokoto obrazovanie da go napravi podostapno i popristapno do sekoj graganin koj ima zelba da studira. Seto ova e za pozdravuvanje, no se postavuva prasanjeto kade posle site ovie diplomirani visoko obrazovni kadri ke se vrabotat. Dali ke mozat posle zavrsuvanjeto na fakultet da ja dobijat tolku ocekuvanata rabota za koja ucele studirale gi pominale najubavite godini od svojot zivot. Denes vo nasata drzava postojat 4 drzavni i uste tolku privatni univerziteti i fakulteti koi im nudat na zavrsenite srednoskolci moznost da go prodolzat svoeto visoko obrazovanie. Kvalitetot koj go nudat ovie univerziteti e razlicen, se podrazbira deka dokolku se odlucite da go prodolzite svoeto obrazovanie na nekoj od drzavnite univerziteti sekako ke treba dobro da ja zagreete stolicata vo tekot na studiranjeto, osven ako ne ste dete na nekoj funkcioner, profesor, minister, ili druga licnost so koja bez nikakvi problemi i ucenje ke si dobiete diploma na drzaven fakultet, no ovoj broj na studenti koi imaaat privilegiran, povlasten tretman e mal i e nekolku procenti. Dodeka mnozinstvoto ke treba so sopstven trud sili zalaganja da go zavrsat fakultetot. Uslovite vo privatnite fakulteti se sosema razlicni, cenata za zapisuvanje na privaten univerzitet e okolu 2000 evra na nekoi pomalku megjutoa se dvizi generalno okolu ovaa cifra, prostornite, tehnicnite uslovi se podobri na privatnite za razlika od drzavnite fakulteti. Kriteriumite na ocenuvanje na privatnite fakulteti se mnogu polabavi, poliberalni vo odnos na drzavnite fakulteti, primer eden ist profesor koj predava/predaval i na drzaven ist predmet, razlicno bara od studentite da pokazat znaenje, ako za ist odgovor na drzaven fakultet studentot dobie 6 na privaten fakultet za istiot odgovor ke dobie 8ka ili 9 ka, da ne zboruvame za odnosot koj go imaat profesorite na drzavnite fakulteti kon studentite, za nivniot aroganten, drzok odnos, prosto so eden zbor tie se nedostizni, nedostapni za studentite za razlika kade na privatnite fakulteti studentot moze da sedi pie kafe so profesorot, vo sekoe vreme profesorot e dostapen za studentot za konsultacii bukvalno 24 casa, studentite gi imaat i domasnite broevi na profesorite i tn. Sekoj koj saka da dobie kvalitetno obrazovanie moze toa da go dobie i na drzaven i na privaten univerzitet, so mala prednost vo kvalitetot na drzavnite univerziteti, no dodolku studentot saka bez pogolemi maki, teskotii da dojde do diploma neka se zapise slobodno na privaten univerzitet.

Изменето од panter123 - 20.Август.2010 во 03:06
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 03:06
Originally posted by panter123 panter123 напиша:

... no se postavuva prasanjeto kade posle site ovie diplomirani visoko obrazovni kadri ke se vrabotat. Dali ke mozat posle zavrsuvanjeto na fakultet da ja dobijat tolku ocekuvanata rabota za koja ucele studirale gi pominale najubavite godini od svojot zivot.


Во врска со ова.

Каде? Каде што до сега се вработуваа со средно. Зошто? Затоа што веќе секој втор ќе заврши факултет благодарение на државата.

Порано за XY работно место примале и со вечерно школо или некој к*рс. После тоа за истото раб. место со средно. Денес со факултет. Утре со магистерски.

Без факултет си никој и ништо. Ама па и со факултет како овие што сега државава ги отвори...нема да бидеш нешто посебно. Нема веќе вредност. Се е сменето.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 04:02
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Originally posted by panter123 panter123 напиша:

... no se postavuva prasanjeto kade posle site ovie diplomirani visoko obrazovni kadri ke se vrabotat. Dali ke mozat posle zavrsuvanjeto na fakultet da ja dobijat tolku ocekuvanata rabota za koja ucele studirale gi pominale najubavite godini od svojot zivot.


Во врска со ова.

Каде? Каде што до сега се вработуваа со средно. Зошто? Затоа што веќе секој втор ќе заврши факултет благодарение на државата.

Порано за XY работно место примале и со вечерно школо или некој к*рс. После тоа за истото раб. место со средно. Денес со факултет. Утре со магистерски.

Без факултет си никој и ништо. Ама па и со факултет како овие што сега државава ги отвори...нема да бидеш нешто посебно. Нема веќе вредност. Се е сменето.

Potpolno se soglasuvam so tebe dojdi da te gusnam , seto ova koe sto go napisa kako argumentacija e vistina nasa realnost stvarnost vo koja ziveeme. Denes koga srednoto obrazovanie e zadolzitelno, a prethodno osnovnoto obrazovanie bese zadolzitelno, koga vladava forsira postojano se vrtat preku cel den reklami za znacajnosta vaznosta na visokoto obrazovanie. Preku istite tie reklami se povikuvaat zavrsenite srednoskolci, da se zapisuvaat zadolzitelno da go prodolzat svoeto obrazovanie, bidejki samo taka mozat da uspeat, prosperiraat vo zivotot da dobijat pristojna plata i da se realiziraat kako licnosti so svoeto steknato obrazovanie i intelektualni pontencijali i kapacitet koj go poseduvaat. No pokraj dobrite zelbi i nameri na vladata, realnosta posle zavrsuvanjeto na fakultetot od strana na ovie mladi, ambiciozni, svezo zavrseni studenti koi so polet i elan cekaat da gi realiziraat svoite moznosti adekvatno na zavrsenoto, steknatoto obrazovanie, koga nema da ja dobijat taa sansa, koga ke ja uvidat surovata realnost koja vladee vo nasata drzava vo pogled na vrabotuvanjeto, kaj niv nastapuva ocaj, razocaruvanje revolt. Kade e togas vetuvanjeto od reklamnite kampanji deka samo dokolku zavrsite visoko obrazovanie vasite sansi za prosperitet, podobar zivot, standard,povisoka plata e zagarantirano . Sto togas dali sekoj koj ima fakultet i ucel so cel da raboti soodvetno na profesijata treba da bide prodavac/prodavacka vo butik, taksist, vraboten vo konfekciska fabrika, vraboten/vrabotena vo supermarket, distributer i drugi rabotni mesta koj denes se najprisutni. Zarem za ovie rabotni mesta e potreben fakultet? i so sredno i so fakultet isti vraboteni dobivaat isti plati na isto rabotno mesto. Kade e togas tvrdenjeto od reklamnite spotovi deka samo so visoko obrazovanie dovivate podobro rabotno mesto, status, kvalitet na zivot, plata. Toa mozebi go ima postoi, no istoto vazi samo za mal broj na poedinci za koi odnapred se znae deka ke dobijat ke bidat vraboteni uste koga se zapisuvaat na fakultet, no sto ke pravat ostanatite obicni smrtnici koi vlozile 4-5 godini trud, pari, vreme, nervi za da go zavrsat fakultetot i posle sto? Denes od pomladava generacija nema nekoj koj ne studira, site srednoskolci se zapisuvaat na fakultet. Podatokot deka 97% od zavrsenite srednoskolci se zapisale na fakultet samo e dokaz za prethodnoto tvrdenje. Na ovaa brojka mozat slobodno da ni pozavidat i mnogu visokorazvieni drzavi. Ako prodolzime so ova tempo za nekolku godini ke bideme najobrazovana nacija vo Evropa, sekoja cest za nas. Jas koga se zapisuvav na fakultet brojkata na zapisani srednoskolci na fakultet bese nesto nad 50% sega istata e 97% so tendencija za nekolku godini da bide 100%, kakov uspeh pa ova nemozat da go postignat i najrazvienite drzavi vo svetot. Da ne zboruvame deka denes srednoto obrazovanie go ima istoto znacenje kako porano osnovnoto, dodeka fakultetot ima status i znacenje na sredno. Denes se zapisuvaat skoro site na postdiplomski studii, na privatnite fakulteti programite se koncipirani po sistemot 3+2 taka da site se primorani da go prodolzat svoeto obrazovanie posle zavrsuvanjeto na dodiplomskite studii se zapisuvaat na postdiplomski, taa praktika postoi i poleka se voveduva i na nekoi drzavni fakulteti koi isto taka gi koncipiraat studiite po sistemot 3+2. Kako rezultat na vakvata sostojba za nekoja godina ke imame ogromen prilv, hiperprodukcija na magistri so tendencija dokolku prodolzi takvata praksa da staneme drzava so najgolem broj na magistri po glava na zitel. Koi mozeme slobodno da gi izvezuvame vo nekoi zapadnoevropski zemji koi se soocuvaat so nedostig na kadri od odredeni profili kako rezultat na stareenjeto niskata stapka na priroden prirast vo nivnite drzavi. Slobodno na ovoj nacin mozeme da go resavame nasiot najgorliv problem so koj se soocuvame od osamostojuvanjeto a toa e nevrabotenosta so izvoz na visokoobrazovani kadri i magistri, doktori na nauki bidejki ke gi imame vo suficit, sekako nemozeme da bideme konk*rentni so nekoj drug izvozen proizvod na stranskiot pazar pa vaka barem ke izvezuvame umovi mozoci i ke bideme poznati prepoznatlivi po toa, toa ke stane nas zastiten brend izvozen proizvod koj se obiduvame da go sozdademe site ovie prethodni godini.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 04:11
Хммм
Поправи ме ако грешам, но мислам дека сега не се само приватните Универзитети со програма 3+2.

Најголем дел од државните го применуваат ова. Така да тука нема разлика дали е приватен или државен. (Нели, освен медицина и станати слични факултети)
Што се однесува до продолжувањето на студиите после тие 3 години..не е задолжително. И со програмата од 4 години факултет и со оваа се добива истата титула. Дипломиран политиколог или било што. На мојот Универзитет 4 тата година е насочена кон специјализација(пример специјалист по дипломатија) и петтата (маг. по дипломатија). Но темпото на живот налага продолжување на студиите.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 04:39
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Хммм
Поправи ме ако грешам, но мислам дека сега не се само приватните Универзитети со програма 3+2.

Најголем дел од државните го применуваат ова. Така да тука нема разлика дали е приватен или државен. (Нели, освен медицина и станати слични факултети)
Што се однесува до продолжувањето на студиите после тие 3 години..не е задолжително. И со програмата од 4 години факултет и со оваа се добива истата титула. Дипломиран политиколог или било што. На мојот Универзитет 4 тата година е насочена кон специјализација(пример специјалист по дипломатија) и петтата (маг. по дипломатија). Но темпото на живот налага продолжување на студиите.

Jas koga studirav, studiskite programi bea koncipirani po sistemot 4+1, dodeka denes i na drzavnite fakulteti poleka se voveduva sistemot 3+2 no ne na site, postojat golem broj na drzavni fakulteti kade studiskite programi se koncipirani po sistemot 4+1. Dodeka privatnite fakulteti rabotat isklucivo po programata 3+2. Okolu tvojata konstatacija deka ne e zadolzitelno prodolzuvanjeto na studiite vednas po zavrsuvanjeto na dodiplomskite studii ne se soglasuvam so tebe, zatoa sto diplomata i zavnjeto na zavrsen diplomiran student so 3 i 4 godini ne e ista, toa mi go kazale i mnogu studenti koi zavrsile 3 godini. I rabotodavacite gledaat razlicno na ovie studenti pri vrabotuvanjeto. Kako ilustracija ke posocam eden primer eden prijatel cija sto kerka e zapisana na drzavniot praven fakultet mi kaza deka nejzinoto zvanje na dimpomata od trigodisni studii ke bide poznavac na pravoto a ne diplomiran pravnik, taka da i taa vo start e prinudena na se zapise na postdiplomski studii. Denes kako sto se odvivaat rabotite sekoj koj saka da dobie rabotno mesto so fakultet treba da bide magister, toa e cista degradacija no sepak toa e nasa surova makedonska realnost.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:05
Denes studiranjeto na drzavnite fakulteti znacitelno se razlikuva od pred nekolku godini. Posle voveduvanjeto na EKTS sistemot na studiranje na studentite znacitelno im e olesneto studiranjeto, za razlika od nas koga studiravme po stariot sistem kade nemase ni kolokviumi, ni seminarski, tuku ispitite gi polagavme vo utvrdenite ispitni sesii. Togas bese mnogu potesko bidejki go polagas celiot materijal po odreden predmet koj si go slusal preku celata godina. Dodeka denes na studentite im se dozvoluva da go polagaat ispitot na 4 kolokviumi duri imaat i popravni kolokviumi, drugo e da polagas ispit po predmet koj ima 500 strani od ednas a drugo e istiot toj predmet da go polagas na 4 pati po 125 strani. I pokraj toa sto i denes kriteriumite za studiranje se daleku postrogi na drzavnite, isto taka i kvalitetot e na povisoko nivo vo odnos na privatnite univerziteti, sepak denes na studentite koi studiraat na drzavnite univerziteti mu e olesneto studiranjeto vo odnos na onie generacii koi se obrazuvale svoeto obrazovanie go steknale po stariot model pred voveduvanjeto na EKTS. Isto taka po voveduvanjeto na studiskite programi po sistemot 3+2 kade dodiplomskite studii traat 3 godini, a potoa studentite koi gi zavrsile dodiplomskite studii mozat svoeto obrazovanie da go prodolzat na dvegodisni postdiplomski studii imaat vkupno pomalku predmeti vo 5 godini za razlika od onie studenti koi gi zavrsile svoite 4 godisni dodiplomski i potoa go prodolzile svoeto obrazovanie na ednogodisni postdiplomski studii po programata 4+1.

Изменето од panter123 - 24.Август.2010 во 02:09
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:13
Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Dodeka denes na studentite im se dozvoluva da go polagaat ispitot na 4 kolokviumi duri imaat i popravni kolokviumi, drugo e da polagas ispit po predmet koj ima 500 strani od ednas a drugo e istiot toj predmet da go polagas na 4 pati po 125 strani.


На кој универзитет ова
Секаде е по два, на едно место(барем јас што знам) по три. Ама четири
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:26
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Dodeka denes na studentite im se dozvoluva da go polagaat ispitot na 4 kolokviumi duri imaat i popravni kolokviumi, drugo e da polagas ispit po predmet koj ima 500 strani od ednas a drugo e istiot toj predmet da go polagas na 4 pati po 125 strani.


На кој универзитет ова
Секаде е по два, на едно место(барем јас што знам) по три. Ама четири

Vaka jas kolku sto sum informiran taa praktika postoi na nekoi fakulneti na Univerzitetot Kiril i Metodij vo Skopje, na Kliment Ohridski vo Bitola i na Goce Delcev vo Stip. Ajde i neka nebidat 4 kolokviumi iako gi ima na nekoi drzavni fakulteti, po 3 sekako ima plus eden a sekogas mu davaat studentite dobivaat uste eden popraven. Po taa matematika ke izleze deka zadolzitelno imaat 4 a nekogas i 5 kolokviumi. Patem kazi ti kakvi se uslovite kolku kolokviumi imate vie na privatnite univerziteti.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 02:27
Ова е еден цитат од друг форум. Имено воведена е новина во високото образование на еден од приватните факултети. (Не е ова реклама за личен профит, туку стварно може да му се најде на некој што размислува каде да се запише.)

За сите оние кои што имаат финансиски проблеми, а сакаат да студираат, Бизнис Академија Смилевски овозможува кредит кој се враќа откако ќе се вработи оној кој го користи истиот кредит. Има подолу веб страна која може да се посети за повеќе информации (јас пред малку го забележав овој коментар и не ја ни ѕирнав страната), па кој е заинтересиран може да ја разгледа подетално. Напоменувам ова е само за заинтересираните за студирање на бизнис и менаџмент.

Цитирај Системот „учи па плати“ од оваа година го има и во Македонија - ако не сме USA.
БАС од оваа академска година почна со долгопланираниот „БАС студентски кредит“ токму по теркот на америчкиот високообразовен систем.
Со нотарски договор, без банки и жиранти, добиваш студентски кредит, студираш, се вработуваш, па дури тогаш почнуваш да го враќаш кредитот. Со лично свои пари - не од мама, тато, баба, вујче... па така, кој сака стварно да студира, наместо да тепа 3-4 години како студент на „некој факултет“, па да види после што-како, нека повели.
Понудата можете да ја ѕирнете тука: www.bas.edu.mk
Да не каже некој после, нема кај нас „учи па плати“ ;)

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.