IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни или Државни факултети?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни или Државни факултети?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
Автор
Порака
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Приватни или Државни факултети?
    Испратена: 07.Март.2007 во 21:38
Што мислите каде има поквалитетно образование??

Државниов факултет има долга традиција но сепак знаеме во какви услови се одвиваат предавањата , знеме за корупцијата која и неслучано влиае на квалитетот на образованието, или пак за слушањата дека на приветните е битно само да имаш кеш и си ја земеш дипломата??

Јас лично имам и пријатели кои се на приватни и сепак кажуваат доста позитивни ставри дека не е така лесно , се учи и бара и таму но сепак има голема разлика во односот со професорите самите материјали за учење . пристапот до истите, ефикасноста, компјутеризација има ...

Кој е вашиот став??


Изменето од SeXY - 07.Март.2007 во 21:39
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 23:53
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Што мислите каде има поквалитетно образование??

Јас лично имам и пријатели кои се на приватни и сепак кажуваат доста позитивни ставри дека не е така лесно , се учи и бара и таму но сепак има голема разлика во односот со професорите самите материјали за учење . пристапот до истите, ефикасноста, компјутеризација има ...

Кој е вашиот став??
 
 
koga praveme muabet na ovaa tema sekogas sum nervozna poradi stavot sto go imat nekoi vo vrska so privatnite fakulteti
jas licno studirav na Shtul 2 godini i mozam da kazam deka mnogu e tesko za da polozes ispit.....toa prashanjata sto ni gi davaat se so trikovi i logicno razmisluvanje. So togasnata cimerka imase baaagi noki nespaniOuch
Sto se odnesuva do profesorite, imav 3 makedonski profesori, a drugite prof mi bea albanci i asistentite bea albanci, i sto e najbitno strucnite predmeti sto gi ucev, programiranje, kompjutersko modeliranje,kompljuterska  arhitektura i t.n. prof mi bea albanci , a toa za nas znacese deka treba mnoooooogu da uceme, da se okozeme za da gi polozeme ispitite i  posle koga ke sretnam nekoja drugarka sto ke mi rece deka bilo lesno na privatniote fakulteti mi ide vratot da i go skinam oti jas si znam licno kolku mi bese tesko tamuCryCryCry
E sega vo vrska so toa dali e pokvalitetno obrazovanieto na drzavnite ili privatnite skoli ne znam, toa si zavisi od studentot.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 01:37
Да да и јас викам дека не е лесно само што луѓево се убедебни ако искешираш дека одма ке ти дадат диплома

Единствено е тоа што го пишав во врска со одржувањето на настават тоа е факт на државниов нема ни столче за да седнеш а камо ли па да сакш професор да најдеш и да прашаш нешто што не ти е јасно
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 09:08
Moite deca se uste daleku od fakultet, no od nekolkute studenti vo posirokata familija imam soznanie deka na privatnite polesno e zapisuvanjeto, mozebi i studiranjeto a stepenot na red i disciplina e mnogu povisok otkolku na univerzitetot kade sto sekoj profesor e svoja drzava. Ne mozam da sfatam kako moze da se ucenuvaat studentite da mora da gi kupat knigite na svoite profesori(koi ne se bas eftini ) ako sakaat prelazna ocenka. Vo moe vreme ne bese vazno dali ucis od nova kniga ili stara ili od kopija, vazno da go sovladas materijalot.

Okolu inventarot i ostanatite raboti, toa e veke do ministerstvoto za obrazovanie.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 10:07
За да се запишеш на список за полагање е тоа да треба да имаш купено книга а за полагање е друга песна!!

Една книгфа од Таки ФДити е 2700

ЕВЕ кај мене на економски ...

за да пројдеш со 6 ти требаат од 300-500 евра

Изменето од SeXY - 08.Март.2007 во 10:08
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 10:53
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Ne mozam da sfatam kako moze da se ucenuvaat studentite da mora da gi kupat knigite na svoite profesori(koi ne se bas eftini ) ako sakaat prelazna ocenka. Vo moe vreme ne bese vazno dali ucis od nova kniga ili stara ili od kopija, vazno da go sovladas materijalot.

Okolu inventarot i ostanatite raboti, toa e veke do ministerstvoto za obrazovanie.
 
na shtul nema potreba da kupuvas orginali, se e so kopii, site skripti se kopirani i cenite se od 20 do 100 denari , isklucik pravat nekoi kopirani knigi so 600 strani, sto gi plakavme po 250 denari, amatoa samo za 1-2 knigi
 
i  zabraviv da napomenam nesto....
albanskite studenti pravea finti u smisol pred ispi ili kolokvium da otidat vo nekoja kancelarija , da mi platat na prof , da gi zemat prashanjata sto ke se padnat i posle rezultatite site 100 poeni na ispitot, e zatoa jas pukav od nervoza sto morav da ucam i so svoj trud da go polozam ispitot
 
Edinstven prof koj sto e korekton i kon mak i kon alb studenti bese prof  Mentor Hamiti Approve
Кон врв
nade Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 14:56
 Jas mislam deka i na privatnite fakulteti ne e poveke kako sto bese, kes i diploma! Sega i tamu baraat znaenje sto e najbitno, neli! A eve kaj mene na fakultet e beter od privatenLOLLOL mislam na Ohridskiot zaglaviv neam pari si platam ispitLOLLOL a sansite se mnogu mali da si naucis i da si polozis, barem za ovoj predmet Ouch
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 19:30
DEfinitivno privatni fakulteti od dosega toa toa sto mi kauvaat navistina se ispalka privatnoto obrazovanie, osobeno na onie fakulteti kade sto ti davaat svetski visoko priznata diploma. JAs se odluciv za privaten fakultet i ne mi se verva da se premislam
Кон врв
angelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 04:09
sekade se prima mito.
i na privatnite ima nekoi ucenici so si plakaat , nekoi so ucat mnogu i na drzavnite isto ima.
nema mnogu golema razlika.
mislam deka na privatnite e pokvalitetno.
a cenite se isti sekade u makedonija. ne znaci deka na drzavnite e poevtino, plus mora od sekoj profesor da se kupe kniga.

Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 08:28

na masinski super e ima demokratija ko privaten...samo tuka e celosno inajdobro sproveden kredit transver sistemot..Smile

speed
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 14:20
Da ama na drugite drzavni i ne e sproveden sistemot , na primer na ekonomski nemas ni kja da sednes a kamo li pa da ti baraat poeni za redovnost
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 16:25
SE DODEKA NE UMRAT TIE STARITE PROFESORI SO KOMUNISTICKI ISPRANI MOZOCI KE BIDE TAKA TREBA DA SVATAT DEKA NOVO VREME DOJDE... UMRETE KOMUNJARI Angry
speed
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 17:59
Da da se slozuvam potpolno ama se dur se promeni ostanuva ili da se sra,ime ili stvarno da prevzememe nesto korisno
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 23:14
Koga jas studirav  davanjeto  pari za ispit bese vo poceten stadium.Profesorite sramezlivo nagovestuvaa i koj razbirase ke go polozese ispitot.
Mojot sin studira na New York Colege vo Skopje,a od septemvri ke odi vo Solun.
Kako roditel sum mnogu zadovolna od nacinot kako site tie profesori gi podgotvuvaat studentite za soocuvanje so zivotot i profesijata.
Ucat tocno toa sto ke im bide potrebno za profesijata koja si ja odbrale,ocenuvanjeto im e procentualno-10% redovnost,20%aktivnost(domasni raboti,proekti) itn.da ne objasnuvam mnogu.Profesorite gi tretiraat kako ramni na sebe-kolegi,sekoj student ima svoj mentor sto ke go forsira i ke mu pomaga vo ucenjeto.......
 Mozam da napravam razlika zatoa sto moi bliski deca studiraat na drzavniot univerzitet.
Od septemvri i kerkata ke se zapisuva na fakultet i definitivno toa ke bide privaten.


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.