IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Верувате ли во задгробен живот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верувате ли во задгробен живот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 00:38
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

ne mozam da poveruvam, kako i vo raj ili pekol od ednostavna pricina sto nikoj ne se rodil kako los ili dobar, toa se steknuva poradi vlijanieto na okolnostite i nikoj ne moze da bide vinoven za toa kolkav psihicki i umstven kapacitet poseduva zosto toa e samo igra i zaebancija na genite 

zbunet, ti barem ne se sekiraj,
zasto ti si najdobar od site
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 16:49
Originally posted by macas macas напиша:

gospod rekol
od zamja si i vo zemja ke se vratis
a popovite i vladicite prepovedaat
ako hristos ne voskresnal na tretiot dena togas nasata vera e prazna
posle smrta odnosno preminuvanjeto od ovoj na onoj svet dusata na preminatiot prvite dva dena odi na site mesta kade sto bil do dotogasniot zivot i najmnogu se zadrzuva na naj-omilenite mesta.na tretiot den posle smrta duhot na pocinatiot odi na prvo poklonenie pred gospot.od 4 do 9 den odi vo rajot da gi vidi site ubavi raboti sto se tamu
vika rajot e naj-ubavo nesto,tamu neva vozdiska bolka taga
na 9 den duhot odi na 2 poklonenie pred gospod i zaminuva vo pekolot za da gi vidi makite i da se pokai za site grevovi sto gi napravila dodeka dusata bila soedineta so teloto.od dvaesetiot dena do cetiriesetiot odi po mitarstvata t.e. po sudovite gospodovi
i na 40 den se odlucuva kade ke odi dusata dali vo rajot ili vo pekolot
ovaj e patot na dusata posle odeluvanjeto od teloto
i mislam deka seto ova e vistina
 
Ova za dusata i prvite 40 dena od onaa strana, me interesira kade mozam da go procitam, vo Biblijata do sega ne sum go sretnala toa, a mnooooooooogu me interesira, molam ako nekoj znae neka mi odgovori.


Изменето од maria_magdalena - 04.Ноември.2007 во 16:52
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 22:06
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ova za dusata i prvite 40 dena od onaa strana, me interesira kade mozam da go procitam, vo Biblijata do sega ne sum go sretnala toa, a mnooooooooogu me interesira, molam ako nekoj znae neka mi odgovori.
 
Здраво Марија,
Не само "до сега", туку и 100 години д аја читаш Библијата никогаш нема да прочиташ такви приказни за тие прошетки на душата што ги наведува macas. Не знам од каде му се тие патешествија, но сигурно знам дека не му се од Божјото Слово - Библијата.
Библијата тврди дека по смртта душата на човекот воопшто не се задржува на Земјата, туку веднаш си оди кај Бог. Тоа го читаме во Проповедник 12:7, Лука 16:22, Лука 23:43 и др.
Христос на распнатиот разбојник, додека двајцата виселе на крстовите, му рекол:
"Вистина, вистина ти велам, денес ќе бидеш со Мене во рајот" Лука 23:43
 
Христос не му рекол дека ќе биде со него во рајот по 40 дена, туку ДЕНЕС, истиот ден. Затоа библиските христијани веруваат дека нема никакви ваму-таму патешествија на душата, туку дека таа веднаш по смртта на телото заминува кај Бог.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 23:21
KAKOV E TOJ ZIVOT??????????NE VERUVAM U TAKOV!!!!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 19:05
Originally posted by nina1 nina1 напиша:

KAKOV E TOJ ZIVOT??????????NE VERUVAM U TAKOV!!!!!
 
..MORAME NINA..INAKU TESKO NAS....!NEMA DA NE IMA POSLE TOA...!!!!KAKO KE KAZAT DRUGITE..MORAME DA IM VERUVAME...збунетост
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 19:07
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by nina1 nina1 напиша:

KAKOV E TOJ ZIVOT??????????NE VERUVAM U TAKOV!!!!!
 
..MORAME NINA..INAKU TESKO NAS....!NEMA DA NE IMA POSLE TOA...!!!!KAKO KE KAZAT DRUGITE..MORAME DA IM VERUVAME...збунетост
 
veke koga "morate" veruvajte imголема%20насмевка
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 22:04
internetot e simulacija na zadgroben zivot...samo misli...nikade tela da vidis
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:28
Veruvam vo renkernacija.

NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:31
Mrdnat...sum citala nekoji knigi koji davat cvrsti dokazi za renkernacija....a i astrologijata dava nekoji odgovori....taka da...pak vikam veruvam!!!
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:37
Posebno vo astrologija.....pa taa tolku dokazi dava....a nauka e!!!
Koga ke otides kaj dobar astrolog toj ti kazuva isto kako da ziveel cel zivot so tebe....a astrolozite ne se gataci, ne se baba vangi...se e matematika.
Veruvam i veruvam vo astroloski soveti
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:40
Daj ne me plasete so reinkarnacii...sakam u penzija
Кон врв
florensia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај florensia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 01:53

kako moze da veruvam vo astrologijata, deka podreduvanjeto na dzvezdite ima tolku golemo vlijanie vrz zacnuvanjeto i ragjanjeto na edno sustestvo, zatoa sto dokolku ova bi bilo vaka togas sudbinite na istite tie sustestva ne bi smeele da se promenat.

a nie znaeme mnogu primeri za lugje koi im se promenila sudbinata a koi se rodeni vo ist cas pod istoto podzvezdie...  osobeno za bliznacite,   koi treba da teraat ista sudbiana zasto se istovremeno rodeni t.e. pod ist raspored na zvezdite, a vsusnost ima mnogu bliznaci so razlicni sudbini.

Jas veruvam vo svetot na ideite -posle smrtta 
Кон врв
loptica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loptica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 02:03
O zdravo florensijaсреќа
Za blizanci...i z ablizanci ima lek...se pomerat kukite vo astrologijata...
Ne se razbiram do tolku, ama znam deka imam prasano i mi go objasnile, ama nee bas ednostavno i ne znam da objasnam.
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...
Кон врв
florensia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај florensia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 02:13
eve za bliznacite najprost primer.   tie u princip se razboluvaat istovremeno i boleduvaat od isti bolesti. ne mislis deka toa e zatoa sto isto se hranat, ista voda pijat, ista prasina disat, vo isto zivealiste ziveat-  za sto medicinata tvrdi deka se ovie mnogu bitni uslovi koi vlijaat na zdravketo na poedinecot.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.