IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN-от ЈА ПРИЗНАВА БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 21>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 23:50
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Neli bez tie sradanja,otelotvoruvanja,izmacuvanja,krvarenja,Bog mozel da im gi oprosti grevovite na lugeto ? Isto prasanje.Zarem tolku bil nemoken,trebalo da prokrvari toj licno za nasite grevovi ?
 
Опсс грешка пријателе! Без тие Христови страдања, измачувања, крвавења итн Бог НЕ МОЖЕЛ да им ги прости гревовите на луѓето затоа што нашиот Бог покрај тоа што е СВЕТ е и ПРАВЕДЕН Бог.
Правдата Божја барала човек за човак. Христос морал да го покрие Адамовиот престап.
 
И друго што е многу важно, Бог никаде не ветил дека може да го прости гревот на човекот без тие Хритстови страдања, измачувања, крвавења итн, туку напротив, скоро сите пророци (а најмногу Исаија) зборуваат токму за тој Велики Петок што се случи подоцна.
 
Додека Во к*ранот Аллах ветил неколку пати дека никој не може да го промени Негиовиот Збор! Никој! Ни христијани, ни евреи, ни ЦИА, ни МИА, ни незнам кој. Е тука е проблемот братко. Размисли па одоговори, а не да се вртиш во круг.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 22:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Neli bez tie sradanja,otelotvoruvanja,izmacuvanja,krvarenja,Bog mozel da im gi oprosti grevovite na lugeto ? Isto prasanje.Zarem tolku bil nemoken,trebalo da prokrvari toj licno za nasite grevovi ?
 
Опсс грешка пријателе! Без тие Христови страдања, измачувања, крвавења итн Бог НЕ МОЖЕЛ да им ги прости гревови....
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 00:34
Мило ми е што си ја призна грешката Миралем Tongue
 
Точно е дека Библискиот Бог не можел да ги прости гревовите на луѓето без да обезбеди покривање за престапот.
Како што ти кажав, Библискиот Бог е ПРАВЕДЕН Бог, за разллика од Аллах кој замижува врз гревот на луѓето и ќе им прогледа низ прсти на "праведниците" и ќе ги прошверцува во рајот за да му го демолираат таму за многу кратко време.
 
Библискиот Бог не прогледува низ прсти.
Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.
Ако Тој на Адам Му рекол дека оној ден кога ќе вкуси од тој плод - ќе умре, тука нема пардон, тоа и се десило. Ако Бог замижи на ова, тогаш ќе испадне лажливец, а Бог, барем Библискиот Бог, НЕ МОЖЕ да лаже. (ете ти уште дена особина што нашиот Бог не ја може, па слободно фали се како твојот Бог може некоја работа повеќе од нашиот Бог LOL)
 
Но не заборавај тоа што ти реков: Бог не можел да го прости гревот на човекот без жртва, но исто така НИКАДЕ НЕ ГО ВЕТИЛ тоа Wink
За разлика од Аллах кој на 3 места во к*ранот ветил дека никој НЕ МОЖЕ да ги промени Неговите Зборови, а сепак се нашле (според вас) некои ПОСИЛНИ од него - христијаните и евреите, и ги промениле LOL
Кој бог лаже сега?
 
Ако нашиот Бог не може да лаже, тогаш на вашиот Бог НЕ МОЖЕ да му се верува! Big%20smile
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 19:22

A sakas da kazes deka Allah bil nemoken. A sega velis tocno e deka bibliskiot bog nemozel.... bez razlika sto.Bitno nesto ne mozel.Znaci ne e semoken.NEMOZEL.

VO MOKTA NA ALLAH GRANICA NE POSTOI ! ALLAH E SEMOKEN,SEZNAEN..........
 
Allah im DOPUSTIL (a ne deka bil nemoken) na drugite.Deka e semoken,vidis,ni dade Qur'an,koj go SOCUVAL i koj OSTANAL NE PROMENET. Razberi ednas. Allah posle Musa a.s (Mojsie) planiral i drugi Bozji pratenici,pa zatoa im ja dal i taa moznost,da go sokrijat,da prepisat drugo,da go izmenat....  I sekako,ostanale luge koi veruvale na Izvornata TORA i onie koi ja prifatile izmislenata. Togas Allah go pratil Isa a.s koj ke im gi kaze vistinskite zakoni... tie sto veruvale vo Izvornata,znaele deka ke se pojavi Isa a.s i go prifatile.... taka i niv Allah im dal moznost da ja sokrijat,izmenat,prepravat..... oti imalo uste eden POSLEDEN BOZJI PRATENIK. Tie sto veruvale vo Pravo Evangelie (INDZIL) znaele i go ocekuvale toj posleden pratenik i PECAT NA PRATENICITE pa go prifatile. Posto drug pratenik posle Muhammed a.s nema so toa nema ni druga Bozja objava,allah Qur'anot go zastitil od sekakva izmena.
Prasanjeto "koj bog laze" ja dokazuva tvojata nevera vo NEGO.
Bog e EDEN i NE LAZE. Ispravno bi bilo da prasas "dali e Qur'anot tocen ili Evangelieto"
Цитирај
Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.
Bibliski Bog bese i Musaoviot Bog,neli.Pa nego mu naredil da ne jadat svinsko meso. Dali go izlazal ? Ili se predomislil ? Ke me preskoknes,znam.
 
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 20:00
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Bog e EDEN i NE LAZE. Ispravno bi bilo da prasas "dali e Qur'anot tocen ili Evangelieto"

 

 

 

 



Silen argument protiv koj sekoja diskusija ja gubi svojata smisla.

Vprochem argumentov gi pravi site diskusii okolu religiive da nalikuvaat na chisto akademski akrobacii.


Цитирај
Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.

Bibliski Bog bese i Musaoviot Bog,neli.Pa nego mu naredil da ne jadat svinsko meso. Dali go izlazal ? Ili se predomislil ?
 

 

 

 
[/QUOTE]


Interesno e da se vidi koj ke go ispruzhi vratot i ke si go izlozhi sopstveniot kredibilitet so svoja interpretacija na Bozhjata misla ili chovekovata neposlushnost kako odgovor na ova prashanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 20:48
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

A sakas da kazes deka Allah bil nemoken. A sega velis tocno e deka bibliskiot bog nemozel.... bez razlika sto.Bitno nesto ne mozel.Znaci ne e semoken.NEMOZEL.

 
Miralem,
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи триаголен четириаголник.
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи камен кој самиот тој нема да може да го поткрене.
Семоќен Бог не е Оној кој ќе измисли број кој истовремено ќе биде поголем од 3, а помал од 2.
Со вакви реторики можеш да се занимаваш со "подбивачите", но не и со сериозните дискутанти.
 
Семоќноста на Библискиот Бог е во тоа што тој успеал на божествен начин да направи RESTORE на паднатиот грешен човек, а притоа ги задржал своите вечни, свети и непроменливи атрибути ЉУБОВТА, МИЛОСТА, но и ПРАВДАТА.
 
Не е семоќен оној "бог" кој ќе покаже нерелана милост, а притоа дискредитира својата праведност.
Не е семоќен оној "бог" кој ќе ја воздигне својата љубов, а притоа се засрами од својата праведност.
Семоќен е Оној, реален и вистинит Бог, кој ќе успее да обезбеди РЕШЕНИЕ за паднатиот човек, а притоа да не си побие себеси како Бог и Своите свети, вечни и непроменливи атрибути.
 
Тоа е нашиот Бог, ТОЈ МОЖЕЛ да го направи тоа што го наумил, и го направи тоа, обезбедувајќи му РЕШЕНИЕ на паднатиот човек преку крвта на Својот Син Исус Христос, и навистина ми е жал што не те прашал тебе за совет како да го направи тоа, туку согласно Својата Суверена Воља, го направи тоа на оригинален, божествен и неповторлив начин за кој човечката историја никогаш не чула ниту ќе чуе, а тоа е доказ за нас кои веруваме во тоа, дека тоа е дело на Бог!
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

VO MOKTA NA ALLAH GRANICA NE POSTOI ! ALLAH E SEMOKEN,SEZNAEN..........
 
Нешто слично како и четириаголниот триаголник.
Кај Алах граница не постои, тој во секој момент може да премине (прескокне) преку својата "праведност" и да се врати назад Smile 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Allah im DOPUSTIL (a ne deka bil nemoken) na drugite.Deka e semoken,vidis,ni dade Qur'an,koj go SOCUVAL i koj OSTANAL NE PROMENET.
 
Тоа дали Бог ви дал к*ран за мене е дискутабилно, но не е тоа темата тука, мене ме интересира ако Аллах им допуштил на евреите и христијаните да ги менуваат своите книги (објави), тогаш зошто 3 пати во к*ранот тој ветува дека никој не може да ги измени Аллаховите зборови? Па нели и Инџилот и Тевратот се Аллахови зборови? Зошто воопшто ветил нешто што не може да исполни?
И зошто Аллах им наредува на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот и Тевратот кога знаел дека тие се променети? Сакал намерно да ги заблуди?
Сомнителна работа Миралеме мој, размисли малку во каков Бог и во каква објава си ја положил својата надеж.
 
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Библискиот Бог не плука врз Сопствениот Збор.
 
Originally posted by Miralеm1 Miralеm1 напиша:

Bibliski Bog bese i Musaoviot Bog,neli.Pa nego mu naredil da ne jadat svinsko meso. Dali go izlazal ? Ili se predomislil ? Ke me preskoknes,znam.
 
Не те прескокнувам не се секирај, зошто би го направил тоа? LOL 
Бог не го излажал Мојсеј и не се предомислил, туку Неговата заповед не била вечна. Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст. Таму беа казнети сите луѓе што јадеа свинско, и пред Велики Петок, и по Велики Петок.
Законот беше даден за да се познае гревот и за целиот свет да се стави под осуда. Законот бараше смрт од човекот, и ја најде таа смрт во Исус Христос нашето Пасхално Јагне. Христос го исполни Законот и ни обезбеди ослободување од Законот. (ова ќе ни отвори можеби цела тема на муабет, но како што ќе имам време, така ќе ти одговарам, се разбира доколку видам кај тебе искрена потрага по одговори)
Поздрав Миралем.
 


Изменето од EvAngelos - 04.Јули.2007 во 20:50
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 21:15
во заблуда си ЕвАнгелос, дефинитивно не станува збор за тоа што ти сакаш да го истакнеш на оваа тема.
И, зарем не знаете да се придржувате до темата? Дали ви требам ЈАС или некој да ве контролира па да можете да се придржувате до темата?
Сите сме за толку паметни, зошто да дозволиш некој да ти го одвлекува вниманието?!



Изменето од mist - 04.Јули.2007 во 21:17
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 21:30
Ти си во заблуда мист, и ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не остави не со Миралем да си ги обасниме работите.
Миралем праша, јас му одговорив, темата е задржана.
А ако ни треба во иднина некој да не контролира, фала за понудата, ќе ти пишеме по лична порака. Wink
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 21:33
тоа дека си во заблуда е ЗА ТЕМАВА, додавање. А тоа што јас морам да ти висам над глава да се држиш до тема пошто самиот неможе да се контролираш, ти и Миралем, тоа не сум ви јас крив.
Smile
ај , ќе ве оставам да коментирате .. НАДВОР ОД ТЕМАТА пошто тоа го правите колку што гледам.
И, извини, не мислев во заблуда за да те навредам, извини.





Изменето од mist - 04.Јули.2007 во 21:34
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 21:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.
 


Ne vi se mesham vo diskusijata, no samo bi pobaral klarifikacija.

So gorenavedenoto ti eksplicitno tvrdish deka Stariot Zavet poveke ne vazhi.

Tochno?

Изменето од Messenger - 04.Јули.2007 во 21:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 21:45
Originally posted by mist mist напиша:

ај , ќе ве оставам да коментирате..
 
Благодариме! Smile
 
Originally posted by mist mist напиша:


И, извини, не мислев во заблуда за да те навредам, извини.
 
Простено ти е. Извини и ти за моето "заблуда", и јас не мислев да те навредам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 22:26

Цитирај

Miralem,
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи триаголен четириаголник.
Семоќен Бог не е Оној кој може да направи камен кој самиот тој нема да може да го поткрене.
Семоќен Бог не е Оној кој ќе измисли број кој истовремено ќе биде поголем од 3, а помал од 2.
Со вакви реторики можеш да се занимаваш со "подбивачите", но не и со сериозните дискутанти.
 
Семоќноста на Библискиот Бог е во тоа што тој успеал на божествен начин да направи RESTORE на паднатиот грешен човек, а притоа ги задржал своите вечни, свети и непроменливи атрибути ЉУБОВТА, МИЛОСТА, но и ПРАВДАТА.
 
Не е семоќен оној "бог" кој ќе покаже нерелана милост, а притоа дискредитира својата праведност.
Не е семоќен оној "бог" кој ќе ја воздигне својата љубов, а притоа се засрами од својата праведност.
Семоќен е Оној, реален и вистинит Бог, кој ќе успее да обезбеди РЕШЕНИЕ за паднатиот човек, а притоа да не си побие себеси како Бог и Своите свети, вечни и непроменливи атрибути.
 
Тоа е нашиот Бог, ТОЈ МОЖЕЛ да го направи тоа што го наумил, и го направи тоа, обезбедувајќи му РЕШЕНИЕ на паднатиот човек преку крвта на Својот Син Исус Христос, и навистина ми е жал што не те прашал тебе за совет како да го направи тоа, туку согласно Својата Суверена Воља, го направи тоа на оригинален, божествен и неповторлив начин за кој човечката историја никогаш не чула ниту ќе чуе, а тоа е доказ за нас кои веруваме во тоа, дека тоа е дело на Бог!
 
EvAngelos... pa kako togas moze 3 da bide eden.Za toa bog e moken a nemoken da gi izbrise grevovite bez da go zrtvuva svojot ednoroden sin ? Toa ne e pravenje na cetiriagolen triagolnik. Toa e sosema normalno a nenormalno i vo ista merka so
Цитирај
Семоќен Бог не е Оној кој ќе измисли број кој истовремено ќе биде поголем од 3, а помал од 2.
Со вакви реторики можеш да се занимаваш со "подбивачите", но не и со сериозните дискутанти.
veruvanjeto na 3 vo eden ili eden vo 3. Deka eden e 3 i deka 3 e eden. Vie ste ispletkani vo vakvite raboti EvAngelos.
Цитирај
Нешто слично како и четириаголниот триаголник.
Кај Алах граница не постои, тој во секој момент може да премине (прескокне) преку својата "праведност" и да се врати назад Smile 
 
Pa vidis.... znaci prvo ti sto treba da napravis e da doznaes sto e BOG sto e STVORITEL,STO E I KOJ E SOZDATELOT.
Цитирај
Тоа дали Бог ви дал к*ран за мене е дискутабилно, но не е тоа темата тука, мене ме интересира ако Аллах им допуштил на евреите и христијаните да ги менуваат своите книги (објави), тогаш зошто 3 пати во к*ранот тој ветува дека никој не може да ги измени Аллаховите зборови? Па нели и Инџилот и Тевратот се Аллахови зборови? Зошто воопшто ветил нешто што не може да исполни?
И зошто Аллах им наредува на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот и Тевратот кога знаел дека тие се променети? Сакал намерно да ги заблуди?
Сомнителна работа Миралеме мој, размисли малку во каков Бог и во каква објава си ја положил својата надеж.
 
Vidi go sega se vrti povtorno. Deka Allah ni objavil Qur'an toa e FAKT i VISTINA. So negovata zacuvanost e i dokazot zosto drugite se izmeneti i dokaz deka Allahovite zborovi nemozat da se promenat.
Znaci im dopustil pa potoa im prakjal drug pratenik.... so doagjanjeto na POSLEDNIOT zacuvana e do sudniot den POSLEDNATA OBJAVA. OVA E FAKT NA KOJ MOZES DA MOLCIS SAMO.A neznam kako da ti objasnam. Musa a.s i Isa a.s nie veruvame deka bile sledbenici na ISLAMOT-POKORNOSTA,SO TOA VERUVAME DEKA ALLAH NE SE PREDOMISLUVA,DEKA NE SE DVOUMI,DEKA E SEMOKEN,NA SITE TIE PRATENICI IM BESE OBJAVEN DEL OD QUR'ANOT.Razbiras li ? Pa se povikuvaat i Hristijanite i Evreite,da se vratat kon VISTINSKATA VERA. VERATA KOJA JA PROPOVEDAL ISUS I MOJSIE I AVRAM I SITE ALLAHOVI PRATENICI. KOGA BI IMAL TROSKA POZNAVANJE NA ISLAMOT,SE BI BILO SOSEMA JASNO,KAKO SONCE.
Цитирај
Бог не го излажал Мојсеј и не се предомислил, туку Неговата заповед не била вечна.
Sto znaci ova za tebe ? Prvo im naredil da ne jadat svinsko a potoa ajde more jadete (iako ne e nikade dozvoleno). Ne se predomislil ami zakonot toj ne bil vecen. Na Mojsie a.s Mu naredil da propoveda da se odrezuvaat (sunetisuvaat)sledbenicite negovi a na Isus mu zabranil. Zosto da muzabrane,koga SITE ZNAEME DENES DEKA E HIGIENSKI I MEDICINSKI PREPORACANO ? Ili toa vie Protestantite go praktikuvate....
Znaci,doagja deka Qur'anot e ona sto mu bilo objaveno na Musa i na Isa a.s i zatoa ve povikuva da se vratite na Knigata koja NIM im bila dadena a toa bese del od QUR'ANOT. Bog e EDEN i negovata OBJAVA E EDNA.
Ponataka... i jas ke prodolzam da diskutiram,ako i jas vidam TROSKA BAREM ozbilnost vo tebe. So meseci ISKRENO odgovori sum baral. Postavuvajki gi prasanjata,ozbilno razmislile i drugite,prasanite.
Gledajki vo Italija,kolku go prifakjaat Islamot (zboruvam za doktori i svestenici i UGLEDNI LUGE) iskreno,mi se place od radost sto sum sledbenik na Muhammed s.a.w.s i GORD so toa,kako so nisto drugo.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.
 


Ne vi se mesham vo diskusijata, no samo bi pobaral klarifikacija.

So gorenavedenoto ti eksplicitno tvrdish deka Stariot Zavet poveke ne vazhi.

Tochno?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 22:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот и воопшто Стариот Завет се временско конечни завети кои Бог ги склучил со евреите, како подготовка за Неговиот Вечен Завет кој подоцна го склучил преку Својот Син Исус Христос на Велики Петок на Голготскиот крст.
 


Ne vi se mesham vo diskusijata, no samo bi pobaral klarifikacija.

So gorenavedenoto ti eksplicitno tvrdish deka Stariot Zavet poveke ne vazhi.

Tochno?
 
Точно така Messenger, Сариот Завет завршува во моментот кога Христос висејќи на Голготскиот крст рече "завршено е!" и Неговото тело умре, жртвата беше дадена, престапот покриен, Адамовиот грев платен, Законот исполнет, Стариот Завет - завршен!
Веќе следната секудна по Христовата смрт настапува Новиот Завет (Евреите 9:17) во сила, завет на милост, завет на благодат, завет во Христовата Крв.
Поздрав!
 
п.с. тука сум за подетални објаснувања, само да не се одалечиме многу од темата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,264 секунди.