IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Како да ги откажеш цигарите?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да ги откажеш цигарите?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 26>
Автор
Порака
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 04:31
разгледај слики со рак на грло, pak  на плуќа Dead

Изменето од ASTRIX - 04.Март.2007 во 04:33
Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 04:36
здраво белодробно крило
и со рак...споредиBig%20smile
Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 04:38
човек опериран од рак на бели дробови
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 13:49
siguren si?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 16:11
Bljak, 
Brza,sigurna sum deka e siguren baral fotki po internet vo 5 casot nautro! Sum gledala i pogadni....ama 

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 16:24
Има некои апчиња иначе кои содржат одереден процент на никотин и ако сакаш да се откажеш треба секогаш кога ќе посакаш да запалиш цигара да изпиеш едно апче... Помагаат ама и за тоа треба да бидеш упорен... Баба ми цел живот пуши и сега со тие се откажа, а мајка ми и татко ми џабе ги пиеја, не беа доволно упорни.... И колку за информација ако се откажете од цигарите бидете спремни на неколку килограми плус Big%20smileBig%20smileBig%20smile
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 18:26
Еве јас сум таа која ги откажа цигарите со еднен збор само НЕ ПУШАМ ПОВЕЌЕ.Не си поставувам на пример е сега ке ги намалам или пак ке ги оставам од понеделник, или уште оваа кутија итн.Од самиот момент кога реши тоа го направив, пред мене имаше пола кутија неиспушена и скоро цела штека цигари кои стоеја на шанкот.Јас поминував покрај нив како да не ги приметувам.

Во почетокот првите денови ми се појавуваше во моментот онака да седнам да запалам по некое цигарче уз кафе, но тоа беше во моментите кога бев слободна, значи кога немав што да правам.Во тие моменти грицкав сончоглед и секој или пак земав херба бонбони.Ова траеше не села недела, а потоа и кафето беше поубаво без цигара а и нивниот број го намалив.

Веќе сум непушач долго време.Никогаш не сум имала желба да запалам цигара повторно.

Бидејки патам од алергии самиот имунитет ми е послаб, пушењето уште толку ми го намалуваше имунитетот (кога да имаше грип, го имав јас, кога постоеше вирус го имав јас) и кашлицата која ми се појавување од цигарите ми сметаше толку беше сува кашлица што добивав стомачни болки од самото напрегање од кашлањето).Сега немам никакви проблеми околу ова а имунитетот ми е одличен, не паметам од кога не сум била под антибиотик.

Само цврсто НЕ и проблемот е решен.Тоа е навика која многу лесно се одвикнува, велат е завист, би рекла НЕ Е, само сака едноставно да се каже: „Од денес не сум пушач„.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 19:38
Браво Clap

И јас се откажав, ама непланирано. Едно утро заборавив да купам цигари, вечерта приметив дека не сум купил ама не осетив потреба, и така продолжив да не пушам без никакви кризи.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 19:42
ova tvoe zvuci kako bajka
abe begaj

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 19:57
Nezznam
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 02:26
jas od ko znam za mene vikam deka ne sum pusac pa picku mater,sekoj den se pojke i pojke pusamConfused
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 09:33
Доволно е само цврсто НЕ ...Понекогаш ми е тешко сватливо како е можно човек да нема контрола врз себе .Овде не мислам на тешките ,патолошките зависности  од дрога ,алкохол па и цигари ако сакате . Немањето на самодисциплина , пријдувањето на проблемот на оставање на цигарите како ,,спореден,, не толку битен ,можеби ...кој знае... 
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 20:27
Originally posted by anakin anakin напиша:

ova tvoe zvuci kako bajka
abe begaj


Da be, dva pati LOL
Ama vtoriov pat e za ozbilno.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 20:44
a,shto ima da se otkazuvate?!,...ubavo e pushenjeto.........Big%20smile
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.