IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Лош брак или добар развод?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лош брак или добар развод?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 00:43
Podobro e decata da imaat eden normalen roditel otkolku dvajca nenormalni,zasto vo vrska koja nikako ne funkcionira po nekoe vreme dvajcata stanuvame nenormalni,a decata patat
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 00:54
Кога веќе мора да се избира помеѓу лош брак и добар развод, нормално е дека подобро е добар развод. Но, дали треба да дозвлиме да го имаме за опција овој избор?
Треба да се внимава кога, како, со кого и зошто се стапува во брак. Доколку сите овие критериуми се задоволени, многу се мали шансите да дојде до лош брак или пак помисла за развод...Изборот е нашголема%20насмевка
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 13:20
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Podobro e decata da imaat eden normalen roditel otkolku dvajca nenormalni,zasto vo vrska koja nikako ne funkcionira po nekoe vreme dvajcata stanuvame nenormalni,a decata patat
 
...TOA TAKA FUNKCIONIRA KAJ VAS...VO BRAZIL...??изненадување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2007 во 13:39
Загор, го разбравме твоето мислење. А можеш ли да го поткрепиш со аргументи? На пример, сметам така и така затоа што 1 ..., 2 ..., 3....

Вака некако спориш кружно - не е убаво развод зашто не е убаво.



Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 15:55
Los brak=Los razvod. Dokolku partnerot bil tolku sovesen da se razvede spogodbeno, ke bil dovolno sovesen i da ja zadrzi bracnata harmonija. Koga ke dojde do takva situacija, resenie bez posledici ne postoi. Treba so ladna glava da se proceni koe od dvete zla e pogolemo, razvodot ili brakot. 
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2007 во 11:04

ma definitivno se i dvata zla??? veruvajte

i losiot brak  a  isto taka  l  dobriot razvod  (ako ima dobar)

koga e vo prasanje razvod  nema sovest  nema spogodbeno  nema  nisto  samo  lazni  vetuvanja i nadezi????i ne postoi resenie bez  posledici.

posledici ima i ke ima ????

aj nemozam da pisuvam veke na ovaa tema  skrsen sum od bolka?????
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 19:27
....ako moze da ti pomogne, licno tebe  Bici, eve go moeto licno iskustvo....posle 18 godini zaedno, od koi 13 vo brak, jas ni vo eden moment ne se dvoumev da kazam "zbogum" na takviot zivot. Brakot ne e samo zbor, ne e zaednica na dvajca stranci koi imaat zaednicki deca, tuku na dve osobi koi se sakaat, pocituvaat i cenat megju sebe, megju koi postoi megjusebna doverba, a ako toa go nema, ja nema i osnovnata pricina za toj brak da opstoi. Decata ne go drzat brakot, tie se samo kruna, vrv na zaednickiot zivot, a ne osnovna pricina ( mozete da imate dete i ako ne ste vo brak, neli? ). A koj ke im bide primer na decata, ako ne roditelite? I sto ke im pokazeme? Nezavisno sto ke odlucis, prvo sfati deka, se raboti za TVOJOT ZIVOT, a tvojot zivot go zivees samo ti i nikoj drug, a potoa i za zivotot na tvoite deca. Nikoj ne moze da znae sto se slucuva vo tvojata dusa poveke od tebe samata, zatoa, ako nema sluh kaj tvojot partner, vidi koj ima ushi da gi slusne tvoite problemi, zasto, ne si sama na svetot. Sigurna sum deka ima koj da ti pomogne i da zastane zad tebe, ako si sigurna vo svojata odluka, nezavisno kakva i da e, bidi resitelna, Bog im pomaga na hrabrite! A da se boris za dostoinstven zivot, vo koj ke ima mesto za ljubov i pocit sprema tebe e golema rabota na ovie balkanski prostori, kade seuste mazot e "glava" na semejstvoto ....
 
So ljubov i pocit kon tebe,
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Blonde.Kirka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blonde.Kirka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 00:21
Добро треба  да се размисли пред да се стапи во брак, кога че се случи бракот треба да се негува и чува, но ако дојде до неминовни разијдувања, несогласувања најдобар е разводот, секако откако ќе се стори се тој да се спаси или обнови. Ама ако не бива-не бива.децата немаат врска со бракот на родителите, зашто децата и родителите претставуваат семејство а сопружниците го чинат бракот.
Подобро среќни раздвоени родители, отколку несреќни родители и деца.Е сега децата страдаат ама страдаат и возрасните и не е лесно за никого, ама ништо не се постигнува ниту ако децата се држат во лажна атмосфера, зашто и тие разбираат и чувствуваат не се воопшто мутави.Битно е да се остане добар родител до крај и да се направи се за добробит на децата, ама лоша брачна заедница не е решението за среќата на децата. Јас многу добро го знам тоа.
Кон врв
P.Natalija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај P.Natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 22:45
 Vo faza na razvod sum,dosega bese ajde zaradi decata ,ama mozda ke go ubedam ako uspeam i vo selo da ziveam samo ponastrana od majka mu i sestra mu,a togas koga sme daleku a bese retko bese ok-zamislete duri cudno!No sega odkako se iseliv so sinot od kaj nego nie imame mnogu posmiren zivot so sinot ja nemame onaa napnatost sto ni ja naturase toj ,pobrzajte sestra mi etuka vo Skopje(pobrzajte vazese za decata)A sestramu zivee vo srbija od7 dena vo nedelata taa bese tuka 3,od koi 2 den ni trebase da se smirime,ali naredniot den pak svonat telefoni ''nie doagame''
Pa sega mirno spijam imam ubav i smiren zivot,deteto si komunicira normalno so tatkoto,a sepak fala mu na Gospod sto sinot mi sveduva zaklucoci koi eksot ne e ni svesen za toa,ne deka jas mu zboram na deteto-nie vozrasnite ne sme duri ni svesni kolku decata se vo tek za se i toa go razbiraat potrezveno od nas.
         Ke ve castam koga ke zavrsi rocisteto!!!
UBAV E ZIVOTOT!  PA TEATAR ,KINO, ZLATNO SLAVEJCE, PRIRODNO NAUCEN MUZEJ, SAMO KAKO PRIMER OD KAKO NE SME ZAEDNO STO PRAVIME SO SINOT STO PREDHODNO NE MOZEVME I ZIVEEVME KAKO VO ZATVOR-SESTRA MU IDEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
T-E-T-E Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај T-E-T-E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 22:49
bravo za tebe P.Natalija...si se spasila na vreme..e sega bivsiot neka organizira prececi i ispracaji za kogo saka...vazno tebe i na sinot da vi e superсреќа
raka shto dava ne se sushi
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:03
Originally posted by P.Natalija P.Natalija напиша:

 Vo faza na razvod sum,dosega bese ajde zaradi decata ,ama mozda ke go ubedam ako uspeam i vo selo da ziveam samo ponastrana od majka mu i sestra mu,a togas koga sme daleku a bese retko bese ok-zamislete duri cudno!No sega odkako se iseliv so sinot od kaj nego nie imame mnogu posmiren zivot so sinot ja nemame onaa napnatost sto ni ja naturase toj ,pobrzajte sestra mi etuka vo Skopje(pobrzajte vazese za decata)A sestramu zivee vo srbija od7 dena vo nedelata taa bese tuka 3,od koi 2 den ni trebase da se smirime,ali naredniot den pak svonat telefoni ''nie doagame''
Pa sega mirno spijam imam ubav i smiren zivot,deteto si komunicira normalno so tatkoto,a sepak fala mu na Gospod sto sinot mi sveduva zaklucoci koi eksot ne e ni svesen za toa,ne deka jas mu zboram na deteto-nie vozrasnite ne sme duri ni svesni kolku decata se vo tek za se i toa go razbiraat potrezveno od nas.
         Ke ve castam koga ke zavrsi rocisteto!!!
UBAV E ZIVOTOT!  PA TEATAR ,KINO, ZLATNO SLAVEJCE, PRIRODNO NAUCEN MUZEJ, SAMO KAKO PRIMER OD KAKO NE SME ZAEDNO STO PRAVIME SO SINOT STO PREDHODNO NE MOZEVME I ZIVEEVME KAKO VO ZATVOR-SESTRA MU IDEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:03
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by P.Natalija P.Natalija напиша:

 Vo faza na razvod sum,dosega bese ajde zaradi decata ,ama mozda ke go ubedam ako uspeam i vo selo da ziveam samo ponastrana od majka mu i sestra mu,a togas koga sme daleku a bese retko bese ok-zamislete duri cudno!No sega odkako se iseliv so sinot od kaj nego nie imame mnogu posmiren zivot so sinot ja nemame onaa napnatost sto ni ja naturase toj ,pobrzajte sestra mi etuka vo Skopje(pobrzajte vazese za decata)A sestramu zivee vo srbija od7 dena vo nedelata taa bese tuka 3,od koi 2 den ni trebase da se smirime,ali naredniot den pak svonat telefoni ''nie doagame''
Pa sega mirno spijam imam ubav i smiren zivot,deteto si komunicira normalno so tatkoto,a sepak fala mu na Gospod sto sinot mi sveduva zaklucoci koi eksot ne e ni svesen za toa,ne deka jas mu zboram na deteto-nie vozrasnite ne sme duri ni svesni kolku decata se vo tek za se i toa go razbiraat potrezveno od nas.
         Ke ve castam koga ke zavrsi rocisteto!!!
UBAV E ZIVOTOT!  PA TEATAR ,KINO, ZLATNO SLAVEJCE, PRIRODNO NAUCEN MUZEJ, SAMO KAKO PRIMER OD KAKO NE SME ZAEDNO STO
 
 
PRAVIME SO SINOT STO PREDHODNO NE MOZEVME I ZIVEEVME KAKO VO
 
ZATVOR-SESTRA MU IDEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
za castenjpazi ,drzam za zborнамигнување
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 04:30
...или во превод...МАГАРЕ ИЛИ ЗМИЈА...?
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 10:53
Originally posted by P.Natalija P.Natalija напиша:

 Vo faza na razvod sum,dosega bese ajde zaradi decata ,ama mozda ke go ubedam ako uspeam i vo selo da ziveam samo ponastrana od majka mu i sestra mu,a togas koga sme daleku a bese retko bese ok-zamislete duri cudno!No sega odkako se iseliv so sinot od kaj nego nie imame mnogu posmiren zivot so sinot ja nemame onaa napnatost sto ni ja naturase toj ,pobrzajte sestra mi etuka vo Skopje(pobrzajte vazese za decata)A sestramu zivee vo srbija od7 dena vo nedelata taa bese tuka 3,od koi 2 den ni trebase da se smirime,ali naredniot den pak svonat telefoni ''nie doagame''
Pa sega mirno spijam imam ubav i smiren zivot,deteto si komunicira normalno so tatkoto,a sepak fala mu na Gospod sto sinot mi sveduva zaklucoci koi eksot ne e ni svesen za toa,ne deka jas mu zboram na deteto-nie vozrasnite ne sme duri ni svesni kolku decata se vo tek za se i toa go razbiraat potrezveno od nas.
         Ke ve castam koga ke zavrsi rocisteto!!!
UBAV E ZIVOTOT!  PA TEATAR ,KINO, ZLATNO SLAVEJCE, PRIRODNO NAUCEN MUZEJ, SAMO KAKO PRIMER OD KAKO NE SME ZAEDNO STO PRAVIME SO SINOT STO PREDHODNO NE MOZEVME I ZIVEEVME KAKO VO ZATVOR-SESTRA MU IDEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!




кога сите би биле вака храбри и одлучни како тебе... ќе процветаме...аплаузсреќа

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,268 секунди.