IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Лош брак или добар развод?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лош брак или добар развод?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 00:01
.....
 

Разводот е лош во секој поглед...истовремено уништува неколку животи, оној на жената, оној на партнерот, а најмногу оној на децата што по некое непишано правило треба да биде убав и безгрижен. Но, од друга страна подобро да бидете среќно разведена жена отколку несреќна сопруга и мајка. Што значи разводот не е пожелно решение, но сепак е решение ако донесе помирен и посреќен живот.

Една млада жена ...имаше се...работа со скромна заработувачка, но ја работеше со љубов. Топол дом на кој посебно му се радуваше бидејќи сама го уреди. Грижлив сопруг (барем така мислеше во тоа време) и машко прекрасно детенце.

Често си повторуваше дека е среќна жена. Не возеше скап автомобил, летно време не се печеше на песочни плажи, но секогаш кога ќе си дојдеше дома ја чекаа две прекрасни насмевки и многу прегратки. Тоа беше сосема доволно за неа.

Но, семејната среќа имаше краток век. Еден ден нејзиниот сопруг ја дочека со веста дека сака развод...туку така, како гром од ведро небо и кажа дека има друга и дека конечно научил што е тоа вистинска љубов.

Младата жена .. ги кажа шокантните моменти со кои се соочила после разводот и причините зошто не треба да се плашите од бракот. Како што постои живот постои и смрт, но тоа не нѐ предомислува да не живееме и да се бориме, истото важи и за разводот. Само поради тоа што некој го измисли не значи дека треба да се плашиме од него и да го избегнеме бракот.

БРАКОТ НЕМА ДА ВЕ НАУЧИ ДА МУ ГИ ЧИТАТЕ МИСЛИТЕ!

Верував дека сѐ знам за него. Немојте да мислите дека ако долги години сте заедно дека тоа ве прави способна да осетите и да знаете сѐ што поминува низ неговата глава. Да, јас знаев да кажам кога е уморен, знаев да осетам кога е лут иако ме гледа во очи и ми кажува дека не е...но не знаев дека има друга. Имајте на ум дека човекот секогаш чува дел за себе што не го споделува со другите. Јас не успеав, но вие можеби ќе можете да допрете токму до тој непознат остров кај вашиот сопруг.

РАЗВОДОТ СМИРУВА!

До пред разводот, бев жена што живее со сто на час. Пријателките ме нарекуваа брбливка бидејќи не можев да престанам да зборувам, сакав да се дружам со сите, сакав да учествувам во долги филозофски дебати иако никогаш не успевав да разубедам некој поинаку да размислува. Сега животот го примам смирено, верувам само во неколку пријатели,а преземам чекор кога сум сто проценти сигурна дека тоа е вистинското решение. Морам да признам дека повеќе ми одговара ваквиот начин на функционирање, посигурна сум и позрела.

СЕКСОТ ПОСЛЕ РАЗВОДОТ Е НЕВЕРОЈАТЕН!

Девојките во врска знаат колку е добар сексот после кавга...чувството е слично. Ослободена од мислите за тоа што ќе биде утре или дали има љубов, сексот почнувате да го сфаќате како телесна потреба и награда после толку страдање. Кога умот е ослободен од грижи за тоа што носи иднината и кога знаете дека ништо не сте ветиле и не очекувате ништо за возврат, тогаш вистински ќе почнете да уживате во своето тело. После 13 годни со истиот човек, повторно се почувствував секси и посакувано.

РАЗВОДОТ ГИ МЕНУВА СТАНДАРДИТЕ ЗА СЛЕДНИОТ ПАРТНЕР!

Кога сте мислеле дека сте го нашле вистинскиот, човекот кој се вклопувал во целост со вашиот замислен профил на маж и на крај излегува дека е тотална грешка...не можете, а да не ги смените стандардите. Сега почнувам да се загледувам во мажи што до пред некоја година биле незамисливи за мене.

РАЗВОДОТ ЌЕ ВЕ НАТЕРА ДА ГО ЗАСАКАТЕ БРАКОТ УШТЕ ПОВЕЌЕ!

Чудна работа, но разведените жени вистински ја сфаќаат смислата на бракот. Всушност тоа е исто како со сите работи во животот, кога ќе загубите нешто сфаќате колку било вредно неговото постоење. Јас уживав додека бев во брак и се надевам дека ќе го повторам искуството до крајот на животот. Ако се сакате и ако се замислувате омажена за вашиот партнер, тогаш не плашете се да се земете со него. Бракот е благослов даден од Бога.

РАЗВОДОТ ЌЕ ВЕ НАПРАВИ ХРАБРА ЛИЧНОСТ!

Порано се ми беше испланирано, ништо не оставав на случајноста. Конечно сфатив дека не мора да знам што следува на ред за да бидам среќна и мирна. Изненадувањето што ми го приреди бившиот сопруг ме натера да го живеам животот како авантура. Не размислувам што ме очекува на следниот агол, гледам само да уживам.

.... Извор Жена....
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 00:12
I jas se sl*gam deka podobro e dobar razvod otkolku los brak.
Imam mnogu zabeleski za tekstot, no nema da zboram za niv.
Kje posocam samo edno:


Originally posted by zamislena zamislena напиша:

.....

.... Извор Жена....


Изменето од Marko Polo 1 - 19.Август.2010 во 00:12
Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 10:53
se e vo red so teskstot,samo dali sekoj ima rabrost da rece...jas si zaminuvam snajduvajte se kako znaete,ili jas si zaminuvam ama decata ako moze kaj mene?itn...prasanja koi se stapica za mnugu luge vo bracnata zaednica.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 22:50
Sekogas decata ve povrakaat od pomislata za razvod, mnogu e lesno da se razdelis ako nemas deca no tuka ima edno ako. Ne postoi brak da nema kavgi no sepak treba da bide umereno bidejki ne ste sami ima nekoe malo detence sto se sobira kako sunger sto podocna vo zivotot moze da ima zdravstveni problemi ili pak loso da se odnesuva so partnerot a vie podocna za toa ke si ja cukate glavata. Mnogu sum i blagodaren na mojata majka ako ni dojde na gosti i nesto si prefrlime so zenami kolku i da ne sum vinoven ona e na strana na zenami, taka treba da se odnesuva majkata. Eden prijatel bese mnogu povrzan so majka mu i od tie pricini se razvede so zena mu pa deteto sudot i go dodeli na zenata, dodeka bea vo brak se odnesuvase loso ne samo so zenamu tuku i so svoeto dete pa sega kaj zenamu ne mu go dava deteto ni toa nesaka da odi kaj nego a neska da ja gleda i negovata baba. Pred dvajca luge da vlezat vo brak treba barem malku da ziveeat zaedno pa da vidat dali im odgovara zivot so kompromisi a ne odma ura ke napravat semejstvo pa posle razveduvaj se.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 22:56
Браво Павароти!!!
голема вистина.тага
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 23:02
nepostoi dobar razvod

osim ako ne zemala nekoj milioner i sega saka da go odere

ama za takov ne zboruvam голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 11:58
Многу луѓе после разводот дури и децении подоцна не размислуваат за повторен брак. Можеби се решаваат да живеат со некого во вонбрачна врска но самата помисла на душевниот пеколот низ кој поминале ги одвраќа од повторно врзување за друг човек.
Болката, чувството на напуштеност и отфрленост, понижување и страдање оставаат рани на душата кои печат засекогаш и кои тешко се забораваат, особено кај оној кој бил оставен или трпел трауми во бракот.
Најгорко е кога си се вложувал целосно и материјално и емотивно во тој брак и кога еден ден ќе добиеш шамар како во случајот во постот на Замислена, дека дотичниот сфатил или научил што е вистинска љубов со друга жена, а твојата љубов е ништожна и за во корпа, сите денови, ноќи, подеми и падови поминати со него, тоа не е вистинска љубов тоа е нешто безвредно.
Често гледано од аспект на една жена која била оставена поради некоја друга, е чувството на обезвреднетост и пад на нејзината самодоверба.
Се отвара и прашањето- ако јас не му чинев и не бев доволно добра за него, дали би била за некој друг? Се преиспитува каде згрешила и што воопшто сакаат мажите од една жена, што очекуваат?
Добро е кога после разводот партнерите се подготвени секој да тргне по својот пат независно од исходот на нивниот претходен брак и да се биде отворен да се прими друга личност во нивните животи и да имаат верба дека повторно ќе можат да сакаат и да бидат сакани.


Изменето од Glenn - 31.Август.2010 во 11:59
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 12:14
Ако бракот не чини подобро да се разведат.Сè друго е мака.
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 11:52
Originally posted by емил емил напиша:

Ако бракот не чини подобро да се разведат.Сè друго е мака.
даtaka e emil...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 19:47
ни едното ни другото ....... доколку се зеле од љубов , треба да се поработи на средување на бракот ....... но доколку го зела заради неговата банкарска сметка , тука нема помош ........ поефтино ќе замине доколку и’ свирне к*ршум во глава отколку да и’ дава дел од имотот ....... еден к*ршум 0,25 центи а половина имот којзнае колку ...... ем башка ако се знае дека на судиите  омилено јадење им се ПАРИТЕ голема%20насмевка 
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 21:42
Originally posted by емил емил напиша:

Ако бракот не чини подобро да се разведат.Сè друго е мака.

Сите бракови имаат понекогаш имаат криза, треба да работат да се средат односите или да мислеле пред да се земат
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 23:56
Во цела приказна нај точно е тоа,дека децата страдаат.Немојте да ми кажете дека за децата е подобро развод, да живеат со еден родител.Мојот маж е дете на разведени родители,и само јас знам кој се последиците.Прво браќата да не се видат,едниот е во Хрватска другиот во Скопје,21 год.не се виделе.Како деца едниот бил кај мајка му другиот кај татко му,а сите под еден кров.Мајката со швалер,таткото со друга жена!!!!и тоа е живот....тоа е добар развод?Тие деца, сега возрасни мажи,ама големи деца што по секоја цена го бараат изгубеното,а тоа сега јас треба да го трпам.Девер ми уште не е женет,наводно што ќе се жени кога треба да се разведе.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 00:06



ЛОШ БРАК ИЛИ ДОБАР РАЗВОД?

Како може да живеете во лош брак?!?!?!?!?!
Во кој сте несреќни!
Децата ќе имале последици???? А нема ли да имаат последици од секојдневните кавги дома?!? Подобро е тоа да го трпи детето?
Подобро е жената (или мажот) да патат?!?
Подобро ли е да стануваш секое утро без желба за ништо? Да легнуваш исто така?!?
Подобро е да си го уништиш животот?!?

НЕ Е!!!

Изменето од ФорумскаБаба - 02.Септември.2010 во 00:06
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 00:19
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:


Сите бракови имаат понекогаш имаат криза, треба да работат да се средат односите или да мислеле пред да се земат

големо%20гушкање
Токму така. Храброст и јунаштво е да се одржи среден брак. Најлесно е да се дигне раце и да се кажува дека излезот е во разводот.



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.