IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Лош брак или добар развод?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Лош брак или добар развод?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 20:41
izgleda ne ste ja cule onaa narodnata:
,,KOGA SE MAZESE STO TI SE CINESE.....;i obratno

decata se plod na ljubovta a ljubovta ne e plod koja doaga od decata

decata treba da se pozadi roditelite a ne pomegu niv ili pred niv,,,i mizerno mi e koga citam deka decata se pricina za bilo kakvo zrtvuvawe

razvod ili los brarak e posledica na sklucena INSTITUCIJA POMEGU DVAJCA NEDOKVAKANO IZGRADENI LICNOSTI





Изменето од ivin - 12.Февруари.2007 во 20:42
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 09:51
Originally posted by sanjica sanjica напиша:

Што мислите? Дали е подобро да се очајува во лош брак или да се пристапи кон добар -спогодбен развод?

 
ако веке со дошло до тоа да мора да се бира измегу овие две работи гласам за ДОБАР РАЗВОД ( ако воопшто има таков :) )
 
 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 10:18
Vo red mama, ako na nekogo mu e neizdrzlivo i bez fizicko maltretiranje ke se razvede, jas rekov deka treba se da se stori da se odrzi brakot. Decata kako zrtvi vo brakot, objasni sto konkretno mislis tuka.

Decata se plod na ljubov, ne znam Ivin dali imas deca, no moite deca nikogas nema da bidat pozadi mene tuku pred mene i nisto ne mi e povazno od niv. Ne moze jas da sednam i da se najadam ubavo a na decata da im gi dadam ostatocite.

Ja znaete onaa narodna pesna kade majkata veli na kerkata, " bez raka ne mozam, bez tebe mozam" sekogas sum velela kakva majka e taa.

Kakvi roditeli se i tie ako gi stavaat svoite deca pozadi niv?
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 10:34
 

Изменето од beleg - 15.Ноември.2007 во 12:34
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 11:10
Sepak se slozuvas deka treba da se stori se, a ne vednas posle prvata karanica razvod
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 15:35
Daleku od toa da pomislis da se razveduvas posle prvata karanica,normalno deka ke napravis se i mozno i nemozno da go spasis,no zboruvam za toa koga posle site napori ne uspees vo toa,ili pak ednostavno gledas deka e nemozno da prodolzis vo takvi uslovi.
Decata kako zrtvi vo brakot: ste razmisluvale li nekogas kako tie deca se cuvstvuvaat koga ke osetat deka nesto ne e vo red so odnosite pomedju roditelite?Znaete li kolku takvi odnosi mozat da gi traumiraat?Se povlekuvaat vo sebe,nepoverlivi se sprema okolinata....i mnogu drugi raboti.Ne retko se slucuva da im ostanat trajni posledici po psihata.Za takvi zrtvi zboruvam!!
Normalno deka se plod na ljubov,toa ne go negiram,no vo nikoj slucaj ne se soglasuvam da tie poradi moi licni problemi patat!!!

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 18:32
Se zavisi od samite roditeli koi koga megjusebno ne se slozuvaat gi koristat decata. Sekako deka decata ne se cuvstvuvasat dobro koga nesto neubavo se slucuva megju nivnite roditeli, no isto ne se cuvstvuvaat dobro ni koga ke stanat deca na razvedeni roditeli. Sekogas na nivnite rodendeni ili drugi nekoi znacajni momenti ke im fali edniot roditel.

Vo sekoj slucaj razvodot ne e dobra rabota.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 18:53
Znaci,resenieto e da se ocajuva vo losiot brak?
Razvodot definitivno ne e dobra rabota,licno jas i gi osuduvam na nekoj nacin tie sto po mali nedorazbiranja ili otkako ke se svestat deka pogresile sto brzopleto ili od drugi razlozi vlegle vo brak sakaat da go rasturat.!Vo slucai koga nema deca nekako e polesno no koga gi ima,togas e navistina bolno.I ne tolku za roditelite ama za decata...koj znae sto tie mislat.
Sepak ostanuvam na prvicnoto mislenje deka e podobro kulturno da se razdelat roditelite i  uste pokulturno da na tie jadni deca objasnat deka tie  ne gi gubat roditelite,deka se sekogas tuka koga ke im pritrebaat.
Mozebi i gresam neznam..ama sigurna sum deka site pomalku ke stradaat.

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 18:31
Добар развод бидејќи лошиот брак не е убав да се има.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 21:29
Се сложувам со првото мислење на мамма. Треба жените во Мк да се ослободат од ропскиот менталитет и мислењето дека разведените се граѓани од втор ред.

Originally posted by perinosi perinosi напиша:

Знам што е лош брак, ама разводот дека може да биде добр не би рекол.



Е па може и има многу такви примери. Детето се гледа редовно и со двајцата родители, сите баби и дедовци, таткото плаќа алиментација, родителите контактираат меѓу себе за да се договараат околу воспитувањето на детето.


Originally posted by perinosi perinosi напиша:

Кога бракот ќе стане лош не е решение по ској цена да се дојде до развод, вреди да се обидеш да најдеш компромис.
Компромиси се прават до некоја определена граница. Инаку човек се губи себеси и дури и да нема гласни караници има длабоко прикриено незадоволство и несреќа што се трупа со години. Сето тоа се чувствува и децата многу добро знаат дека нешто не е во ред. Пет-шест годишно девојче на пријателско семејство се чудеше кога со маж ми се гушнавме пред неа, ни се радуваше ептен многу. Ми стана вистински жал затоа што беше очигледно дека дома многу ретко гледа едно обично гушкање.

Како што кажав и во соседната тема, многу убаво ми е јасно како се одразува лошиот брак на децата. Сум била такво дете и не го посакувам никому. Среќа што бевме блиски со сестра ми, па имало барем со кој да се споделува разочарувањето или да се правиш дека си играш и не слушаш што се случува во другата соба.

Затоа пред да се склучи брак треба да бидат партнерите заедно подолго време, да ги видат и добрите и лошите страни на партнерот, да поживеат заедно и да склучат брак не само затоа што се лудо вљубени во моментот, туку  затоа што трезвено ќе преценат дали може со тој човек да градат фамилија. Колку и да сум го сакала сопругот, пред да се омажам најважни критериуми ми беа 1) дали би бил добар татко и 2) дали врската ни се крепи на нешто подлабоко од љубов (разбирање, слични ставови, желби, планови, почит).  



Изменето од Miriam - 04.Ноември.2007 во 21:43
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 11:16
eve vaka jas sum vo edna vakva situacija da ne kazam losa>>>>
 
vo brak sum seuste zaedno ziveeme i imame 3 decinja
pred 2,5 god.od negova strana se sluci prevara   i jas od kako go doznav toa nemozam da se pomiram so toa sakam da go prebrodam  ama nikako nemozam
 
i sega doaga prasanjeto sto ponatamu i kako??????
 
ako ostaneme zaedno??? ke me jade crvot cel zivot  a  nemozam da se pomiram tek taka on nitu mi se "izvinil"(a nikoj ne go ni bara toa) ni ti kazuva sto i kako ke terame ponatamu.Znam samo deka ova mora da se zavrsi samo neznam kako a imam dve alternativi ili da se razvedeme ili da se pomiram so toa sto mi se sluci i da ziveeme nekako kolku reda radi(a takviot zivot uste sega znam kakov ke bide) 
 
i care???????????????
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 15:08
Originally posted by BICI BICI напиша:

Znam samo deka ova mora da se zavrsi samo neznam kako a imam dve alternativi ili da se razvedeme ili da se pomiram so toa sto mi se sluci i da ziveeme nekako kolku reda radi(a takviot zivot uste sega znam kakov ke bide)


Освен изгубената доверба, како стојат работите меѓу вас? Како дозна за изневерата - тој ти кажа или случајно? Врската прекината е или уште трае? Се кае ли? Разговарате ли, се смеете, се гушкате, излегувате заедно, каков татко е, како е сексуалниот живот? Ако се освен добербата е ОК, пробај да дадеш шанса. Дај ја безусловно - прости навистина, без да се мачиш себеси и него.

Ако изневерата е само една од работите што не чинат, разделете се.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 18:30
[QUOTE=BICI]eve vaka jas sum vo edna vakva situacija da ne kazam losa>>>>
 
vo brak sum seuste zaedno ziveeme i imame 3 decinja
pred 2,5 god.od negova strana se sluci prevara   i jas od kako go doznav toa nemozam da se pomiram so toa sakam da go prebrodam  ama nikako nemozam
 
i sega doaga prasanjeto sto ponatamu i kako??????
 
ako ostaneme zaedno??? ke me jade crvot cel zivot  a  nemozam da se pomiram tek taka on nitu mi se "izvinil"(a nikoj ne go ni bara toa) ni ti kazuva sto i kako ke terame ponatamu.Znam samo deka ova mora da se zavrsi samo neznam kako a imam dve alternativi ili da se razvedeme ili da se pomiram so toa sto mi se sluci i da ziveeme nekako kolku reda radi(a takviot zivot uste sega znam kakov ke bide) 
 
i care???????????????
 
Од ова мене ми се чини дека вие воопшто не сте ни разговарале за овој проблем. Ако не разговарате, ако не си ги отворите картите, искрено и СО ЉУБОВ (значи многу повеќе разум, и контрола на емоциите - мирен разговор, за да си дадете шанса двајцата меѓусебно да се разберете, а тоа значи и да ти се извини и ти да му простиш) тогаш не гледам иднина за вас.
 
Секако дека треба да си дадете шанса еден на друг, на бракот. Кризи - нема кој ги нема. Меѓутоа проблемите треба да се чистат додека се мали, бидејки ако не - може толкави да пораснат, да не можете да се видите себе си, а тоа значи да се изгубите еден со друг (независно дали ќе живеете еден ДО друг - ама не еден СО друг , или пак ќе се разведете).
 
Инсистирај на разговор. Тоа лечи се.
Помогнете си, за вас и за децата.
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 22:05
Dobar i "topol" razvod
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.