IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е квалитетно средното образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е квалитетно средното образование

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 15:35
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

среднотео образование е баеги катстрофа.надуени оцени,нема квалитет,се у фрка за подобри оцени,се стават оцени на жими мајка,професорите не се замарат да овозможат квалитетна услуга,


Отсекогаш било така ама сега е уште поизразено, заради ниските плати и огромните класови...


Ги заборавив и неквалитетните програми и укинувањето часови на битни предмети...




Изменето од Julija - 16.Февруари.2007 во 15:35
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 15:56
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

среднотео образование е баеги катстрофа.надуени оцени,нема квалитет,се у фрка за подобри оцени,се стават оцени на жими мајка,професорите не се замарат да овозможат квалитетна услуга,


Отсекогаш било така ама сега е уште поизразено, заради ниските плати и огромните класови...


Ги заборавив и неквалитетните програми и укинувањето часови на битни предмети...




у право си.програмите се стари со децении,демек издават некои нови учебници,демек мењат програми ама ништо.тоа останува без имплементација у ставарноста,старите навики тешко умират.
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 16:08
Originally posted by angelmk angelmk напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

среднотео образование е баеги катстрофа.надуени оцени,нема квалитет,се у фрка за подобри оцени,се стават оцени на жими мајка,професорите не се замарат да овозможат квалитетна услуга,


Отсекогаш било така ама сега е уште поизразено, заради ниските плати и огромните класови...


Ги заборавив и неквалитетните програми и укинувањето часови на битни предмети...

у право си.програмите се стари со децении,демек издават некои нови учебници,демек мењат програми ама ништо.тоа останува без имплементација у ставарноста,старите навики тешко умират.



Програмите се преобемни, фондот на часови премал, се стимулира меморирање на факти а не истражувачко мислење...

Нереалноста во оценувањето (а истовремено и неучењето) е дополнително поттикнато од немањето приемни испити на факултетите...




Изменето од Julija - 16.Февруари.2007 во 16:08
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 19:15
se ukluciv na forumot specijalno da pisam vo ovaa tema
 
deneska bas praveveme muabet so profesorkata germanski za obrazovanieto tuka(vo ger) i ona ni  spomna deka se pravelo nekoi analizi vo koja zemja vo evropa ima najkvalitetno obrazoven sistem  i lugje nema da veruvate ama na prvo mesto, na vrvot, bez konk*rencija  e Finska so najkvaliletno obrazovanie  vo cela Evropa.,  a germancite se nekade 20 ili 21 mesto od vkupno 30 testirani zemji.....i bas profesorkata bese revoltirana zosto germanija da ne e megju najdobrite i ni kazuvase deka ministerot za obrazovanie tuka se zalaga za podobruvanje na obrazovniot sistem i se vlozeni golema suma na pari , pa ne znam kako planiraat da ja realiziraat nivnata idea kon podobruvanje
 
Pa mili moi , se prasuvam Makedonija na koe mesto e so obrazovniot sistem, imam cuvstvo deka denesnava mladina ili se mnogu mrzelivi ili problemot e vo profesorite...t.e. nacinot ili planot po koj ja vodat nastavata.
 
 
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 20:07
Ni slucajno!!Se dodeka ne se smenat apsolutno site raboti.
Nitu imaat nacin,nitu pak plan.Se odi vo uciliste kolku da ne se sedi doma,profesorite si rabotat drugi raboti,ucat lekcii pred da gi predavaat,ocenuvaat bez vrska(odnosno bi mozelo da se kaze so jaka vrska koj kako ke svati).Neznaat da gi zainteresiraat  decata za da navistina se vklucat vo nastavata.....Opst haos!!!!

  T-VIKI:   P O M A G A J !!!!DOPOLNI ME


Изменето од mamma - 06.Март.2007 во 20:09

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
buceslatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 602
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај buceslatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 21:13
spored mene- ne e...
ti ke ucis cela godina i na krajot na godinata doaga majkata ili tatkoto na tvojot skolski, so klasnata mu gi popravaat ocenkite na nego, i na kraj vie imate ist uspeh... Confused
Read an cry!!!!!
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 22:09
Toa pak sto roditelite pridonesuvaat vo "obrazovanieto"na svoite deca e prikazna za sebe.Predhodniot post dovolno govori,i voobicaeni se vakvi situacii.
Najtragicno e toa sto site go znaat problemot i nikoj ne go resavaDeadDeadDead 

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 12:26
ovde stanuva zbor za srednite ucilista, no sistemot za obrazovanie e toj i ministerstvoto e toa....
pred 5 godini na kraj na godina koga decata gi zemaa sveditelstvata , ucitelkata na sin mi , togas bese 2 odd., bese tolku revoltirana i otvoreno kaza deka toa e prva pat vo nejzino 20 i kusur godisno iskustvo site ucenici da pominat so site petki....

ako od mali noze ne se stekanta rabotni naviki i ako deteto ne sfati deka treba da si ja zasluzi ocenkata kakva i da e , koj e kriv? sto moze profesorot koga nekoj nad nego ke mu nalozi da pise ocenka? ne e sekogas vinata vo profesorite.

inaku kvalitet vo obrazovanieto....odamna svrseno minato vreme...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 12:53
Koj e toj sto ke mu nalozi na profesorot koj raboti so decata da mu pise ocenka???
Moze li istiot profesor da rece ne,toa dete ne ja zasluzuva taa ocenka?
Kako ne se krivi?Niv samo im e strav da ne go izgubat rabotnoto mesto i privilegiite sto gi imaat na istoto!!!!
Voopsto ne se grizat za toa dali toa dete moze so toa znaenje da odi ponatamu vo obrazovanieto!
Rabotnite naviki na ucenicite od osnovnoto obrazovanie se griza isklucivo na nastavnicite(so mala pomos od roditelite)neli zatoa gi prakame vo uciliste???Da naucat kako se uci a ne kako bez ucenje da dobijat podobri oceni.Steta sto seuste na nastavnicite i profesorite im se dozvoluva samovolno da se odnesuvaat i da bidat losi primeri za decata koi od niv ucat deka so mali podaroci i umilkuvanje mozat lesno da dobijat podobra ocena.
Imam sin sto studira na privaten koledz,i vnuk sto studira na drzavniot univerzitet........koja razlika!!!!!
Ne deka plakas pa mu popustaat tuku gledam deka navistina se trudat dobro da gi upatat vo zivotot i profesijata koja ja odbrale,za razlika od ovie drugite koi ne plakaat(a vsusnost pretplatuvaat).
BTW,i pokraj plakanjeto sinot padna na eden ispit znaci ne e plati ja diplomata i ke ja dobies.
Na zalost vo srednovo nase obrazovanie e bas taka....

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 13:38
Paa od 1 do 5 bi stavil 1+ ili 2 varira tuka negde, drzavnite sredni ucilista se mnogu polosi od privatnite, ne samo sto ima vo poveketo ucilista losi uslovi, nedovolno nadgleden materijal i dr i kadarot e za nigde, profesorite korumpirani, isfrustrirani sekakvi.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2007 во 14:12
Originally posted by buceslatko buceslatko напиша:

spored mene- ne e...
ti ke ucis cela godina i na krajot na godinata doaga majkata ili tatkoto na tvojot skolski, so klasnata mu gi popravaat ocenkite na nego, i na kraj vie imate ist uspeh... Confused


Мнооооогу точно е ова

Ама ова не е во врска со образованието , туку со неговиот систем на оценување,а образванието и неговиет квалитет кој бви требало а не води кон просперитет и не е така неквалитетен само зависи кој како ке си го свати самиот обарзовен процес, завршам
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 09:29
Koj e toj sto ke mu nalozi na profesorot koj raboti so decata da mu pise ocenka???
Moze li istiot profesor da rece ne,toa dete ne ja zasluzuva taa ocenka?
Kako ne se krivi?Niv samo im e strav da ne go izgubat rabotnoto mesto i privilegiite sto gi imaat na istoto!!!!
Voopsto ne se grizat za toa dali toa dete moze so toa znaenje da odi ponatamu vo obrazovanieto!


Na profesorot nekoj sto e nad nego moze da mu nalozi , znaci direktorot, ili vo konretniot slucaj sto go navedov, na ucitelkata i bese nalozeno od ministerstvoto.

Ako ucenikot ne dade odgovor za 5 sekako deka ne ja zasluzuva taa ocenka.

Za rabotnoto mesto sekoj se grizi pogotovo vo denesno vreme koga nieden rabotnik ne e zastiten so zakon vo odnos na svoite rabotni prava.

Uciteli, nastavnici, profesoti ima sekakvi, no ne e tocno deka ne se grizat voopsto.Deteto nema da stekne nikogas rabotna navika ako ne mu se kaze deka treba da sedne i da se potrudi. Roditelot so edno vrtenje na telefonot kade sto ke bara na negovoto dete da mu se stavi 5 celosno go degradira nastavnikot a go uci svoeto dete deka i ne mora da se trudi i deka lesno ke dojde do celta ako ima nekoj da go butka.

Vo sekoj slucaj podobra e i zasluzenata trojka otkolku poklonetata petka.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 17:14
Jas znam deka sekoj se grizi za svoeto rabotno mesto,no vo slucajot so nastavnicite-profesorite nemozam da zamislam kako bez tronka sovest istite bi se odlucile da si go spasuvaat svojot grb namesto da ja rabotat rabotata sovesno,zosto sepak se raboti za deca  koi moras  da gi izvedes na vistinskiot pat,deca na koi istite tie nastavnici treba da im bidat primer kako ne treba.
Isto znam deka nad sekoj postoi nekoj drug koj gi vlece koncite.Znaci i nad ministerstvoto ima nekoj koj e povisok.Ne se slozuvam deka treba da se molci,ima nacin da nezadovolnite ucenici(od svoite oceni)dokazat kolku navistina znaat i mozat.
Zboruvame generalno za site profesori,navistina ima i takvi koi se uste se grizat za idninata na nasite deca no tie se kapka vo okeanot.


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 21:10
tocno, se slozuvam so tebe , osteteniot ucenik sekogas moze da dokaze deka e osteten.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.