IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е квалитетно средното образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е квалитетно средното образование

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака Обратен редослед
irenka_princess Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај irenka_princess Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 12:23
Unijata na srednoskolci na Makedonija, USM ima pozitiven stav vo odnos na predlog zakonskite izmeni za zadolzitelno sredno obrazovanie, bidejki na toj nacin ke se zgolemi pismenosta kaj mladite lugje kako i procentot na mladi lugje vkluceni vo obrazovniot proces taka da SEKAKO deka e kvalitetno srednoto obrozavanie i toa MNOGU
Само упорноста не води до целта...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 12:12
Тема: Дали е квалитетно средното образование?

НЕ..

Homo homini lupus est...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 11:48
перцетилното рангирање не е одраз на знаењето на ученикот во однос на оценката туку е одраз на неговото знаење во однос на останатите кои полагале испит... условот за одредена оценка се бодовите... тоа што некои со перцетилна вредност од 94% биле оценети со оцена многу добар значи дека салдото на бодови што го освоиле било адекватно за таа оцена, а дека пред нив во државата по успех има само 6% од тие што полагале испит... баби се едно, жабите,пак, сосема друго... ланската година на ниво на држава предметот македонски јазик во рамките на државната матрура со одличен успех го полжија само 5% од учениците кои го полагаа испитот...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 08:56
Еве едно наведување од паталец преземено од Утрински весник во кој се изнесуваат лични убедувања- значи аргументи дека нешто не е во ред. Само некој од надлежните треба да го разбере ова што се кажува

Една оценка подолу - 600 евра од џебот

Елеонора Антовска, Прилеп

Како и минатата година, актуелни се резултатите од полагањето на државната матура. Многу реакции, матурантите разочарани од резултатите, шпекулации дека тестовите биле познати пред да се изведе матурата... Повторно се случи парадоксот резултатите од странските јазици, особено англискиот, да бидат подобри од мајчиниот јазик. Колку за споредба, можев да забележам дека матурант со 76 отсто перцитилен ранг има оценка 4, а исто така и друг матурант, со перцитилен ранг 92 отсто, има оценка 4 по предметот македонски јазик и литература!?

Дали јавно се знаат критериумите на оценување и бодовната скала? Зошто толку строг критериум, кога таа оценка, единствена 4 на матурантот, може да го чини 600 евра, наместо 200, или пак воопшто да не влезе во квотите на факултетот каде што сака да студира. Зошто минатата година матурантите знаеја дека екстерните предмети исто ќе се оценуваат се' додека не ги видоа резултатите, кога излезе дека преодна оценка по мајчин јазик се добива со 40 отсто, а за вториот предмет со 30 отсто? Нормално ли е да се случи следнава ситуација: македонски јазик 4 (93,91 отсто) и математика - основно ниво 5 (86,24 отсто). Случајов беше кај мојата внука, значи не е измислен.

Зошто во јавноста ги плукаат средношколците кои „не учеле“ математика и професорите кои, наводно, не ја вршат совесно својата работа? И зошто во јавноста не се каже дека, за разлика од минатата година, оваа година на тестот по математика- основно ниво, имаше 15 задачи повеќе од лани, а на задачите со заокружување и дополнување требаше да се применат барем две формули за да се дојде до резултатот? Зошто сето тоа некој го премолчува, без да каже дека и покрај тоа што имаа 15 повеќе задачи, времето за решавање остана исто - три часа?

Најпрво нека се преиспитаат оние од Министерството за образование, Бирото за развој на образованието и Заводот за школство за тежината на испитите и критериумите на оценување, а потоа нека плукаат по професорите по математика. Нека размислат дали е нормално екстерен втор предмет - тестот по англиски, да се решава за помалку од еден час, а математика дури и три часа да се малку. Ќе ве замолам текстов да биде објавен за да знаат сите што се случува со нашиот образовен систем.
Изменето од mamamd - 20.Јули.2009 во 08:57
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 15:15
без да се наведат критериуми за квалитет, како може да се дискутира за истиот... паушално?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 23:45
Originally posted by ato ato напиша:

Се гледа дека само филмови гледаш и тоа од оние убавите.
Прочитај и некој весник од Америка па ќе видиш дека Американците бараат системот на образование да го копираат од европа, односно од неки држави во европа.


Само да не го копираат од кај нас  плазење , не ќе можат да завршат ни прво одделение хи,%20хи...

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 10:52
Originally posted by ato ato напиша:

Се гледа дека само филмови гледаш и тоа од оние убавите.
Прочитај и некој весник од Америка па ќе видиш дека Американците бараат системот на образование да го копираат од европа, односно од неки држави во европа.


Образованието во САД оди во крајности. Имаш одлични училишта, а имаш и никакви.

Изменето од Petkovsky - 06.Јули.2009 во 10:53
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 23:50
Во ред е твојата мисла и колку е точна не спорам ,затоа што весници во Америка има колку сакаш и што сакаш ќе ти напишат,(такви написи со глупости ги има и кај нас),,а за филмовите изгледа цела наша нација гледа филмови,јас зборувам за реалната состојба што се случува кај нас и од каде ја копираат.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
ato Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 08:01
Се гледа дека само филмови гледаш и тоа од оние убавите.
Прочитај и некој весник од Америка па ќе видиш дека Американците бараат системот на образование да го копираат од европа, односно од неки држави во европа.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 15:56
Одлично срочено и во суперикс варијанта кажано...но ете и за вас дојде радоста,сега сето тоа ќе се воведи,сега доаѓа америчкиот начин на школување,само стрпете се уште малце,,да ,да сега на обука се наставниците од основните училишта,ги учат како да ги оценуваат децата по амерички систем со проекти,(само незнам како ќе оди проекти на 13-14 предмети,а американчињата имаат само 3-4 основни и другото им е избор),потоа во средно ,аааа,тоа ќе биде приказна за себе,овие од деветолетка ќе завршат ,па дотогаш ќе им пикнат ниско средно(за раја-сиромаси),а оние татините и мамините мази (побогати) ќе одат на високо(хај)средно,е потоа некое (мудбак)факултетче и ете ти идиот на функција,Потоа ќе ве видам дали ќе викате овој е на функција по партиска линија или татко му го намести односно мафијата.И тогаш ќе го видиме квалитетот на образованието???
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 11:47
Originally posted by Професорот Професорот напиша:

Средното образование не е квалитетно поради следните причини:
 
 
 а) Несоодветен наставен кадар: примање по роднински, партиски,
    пријателски и др. врски плус давање и примање на мито.
 б) Класични методи во наставата: Монолошка метода (професорот   
    предава-учениците “слушаат“, страв од испитување “ако не си
    спремен ќе ти ставам единица“пасивност на учениците на 
    часовите за предавање, користење на фронтална наставна форма
    наместо работа по групи, некористење на интерактивната настава,
    навредување, бркање од часови, па дури и тепање на учениците,
    надменост на некои од професорите дека се семоќни и се знаат,
    а воглавно него знаат ни предметот што го предаваат добро,
    голем дел од професорите до ден денеска не знаат да направат
    годишен глобален план, тематски планови, а да не зборуваме и за
    дневни подготовки со сите нишани, слаба работа на наставниците 
    во осмолетките, ставање на високи оценки и др.
    Професорите не треба да имаат крајна цел да ставаат 5 или 1 туку
    да знаат и да умеаат да ги натераат учениците да учат за да
    знаат. Знаењето е мудрост, а мудроста е повредна од златото
  в) Учениците да бидат посериозни, покултурни, да знаат да
    почитуваат, редовни и дисциплинирани и работни.
  г) Наставни нагледни средства: како можеме да зборуваме за
      квалитетно средно образование, кога има професори што
      диктираат, кога употребуваат се уште табла и креда, наместо
      графоскоп, LCD-проектор, DVD, компјутер. Немање на доволен
      број на столчиња и клупи, штедење на греењето, немање на
      кабинетска настава, основни наставни помагала, необновени со
      години библиотеки и др.
  д) Родители: слаба одговорност и слаба контрола над своите деца
      не доаѓање на родителски средби, но затоа се редовни во мај,
      јуни и август.
  ѓ) држава: тотална не грижа за младите поколенија и идната
      армија на невработени лица што нормално доведува до
      фрустрација и разочараност кај децата кои најчесто си ги
      задаваат неизбежните прашања-што ако завршам, кој ќе ме
      вработи, и ако ме вработи ќе ме осигура ли, за 6000 денари ли ќе
      работам, што ако имам завршено факултет кога ќе работам како
      таксист или собирач на плодови, а да си ја побарам среќата
      надвор од Македонија или да одам во Франкфурт да продавам
      дрога и ќе направам пари, па кога ќе си дојдам ќе отворам нешто
      приватно, ќе си купам добра кола, ќе станам мангуп и др.
   

аплауз за ова
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 13:35
сега ја читам темава и мислам дека е глупост, баш најстарите професори кои имаат години искуство позади нив се оние квалитетните

ја сум таа генерација што ги фати повеќето професори пред пензија голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 08:02
definitivno ne e ,
sekoja cest na isklucoci ,
duri znaenjeto na srednoskolcite od osnovno im e nikakvo
a za znaenje od opsta kultura da ne zboruvam ,
najobicni raboti, izrazi za niv se spansko selo   

Изменето од cupeto - 03.Јули.2009 во 08:02
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 07:43
Секој со свои размислувања, видувања. Еве и едно размислување дека во средното образование треба дополнување на наставните програми предмети од екологија.
И наставниците и учениците - еколошки неписмени
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.