IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Компјутерско дијагностицирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компјутерско дијагностицирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
dame1mk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dame1mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Компјутерско дијагностицирање
    Испратена: 29.Јануари.2007 во 21:30
ima li nekoj da kaze kade mozam da nabavam od onie programcinjata za da cirnam sto i e na mojava kola gi naogam na internet ama mnogu ja iskomplikuvale rabotata pa nasive carini pa masinski fakultet sto e toa  abe kako samo oni da se razbiraat vo koli a pa nasive servisi naplatuvaat kako toa da nesto nevideno
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 22:46
ej eve ti slucajno brat mi rabotese so ova, poveli sto imas da prashas, brat mi raboti so kompjuterska dijagnostika na avtomobili
Кон врв
dame1mk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dame1mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 22:03
vidi sega vaka
najdov na internet poveketo vo uk nekoi ednostavni programcinja  kako
digimoto--ili--palmer perforrmance  programcinja
samo neznam dali gi ima nekoj kaj nas vo makedonija
so niv dali moze da se citaat kolite od 1997 pa nagore
dali ima batkata nesto slicno da mi odgovori ako moze  i ako treba da kupam nesto od nego
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 12:15

vaka osven programata mora da imas i hardver koj ke gi prenesuva ovie signali. Kaj nas vo R.M. od univerzalni najcesto se koristi Bosch KTS 520 koj kosta okolu 2500evra, znaci toj tester sodrzi programa koja e na 15 cd +hardver koj sluzi za prenos i obrabotka na signalite i toj e za skoro site vozila+ PC. Za Opel se koristi Tech2 koj e od 1997 pa nagore toj go koristat vo Avto kukja i drugite ovlasteni servisi. WV i Audi koristat VAS 5051.  Ova se nekoi testeri koi se koristat kaj nas, no site sodrzat pokraj softwerot i hardver, pa za ovie programi koi gi navede kolite kako ostvaruvaat vrska so PC-to preku seriski kabel ili?? bidejki priklucocite od '95 god. se standardizirani so OBD II i sodrzat 16 pina preku koi se ostvaruva vrska so site kompjuteri koi se vgradeni vo kolata, dodeka BMW i mercedes imaat sosema drugi priklucoci.

Blago ti preporacuvam ako vekje sakas da se bavis so kopmjuterska dijagnostika kupi si nekoj profesionalen aparat koi pocnuvaat 1500evra pa nagore. A so ovie neprovereni programi mozes da imas povekje steta otkolku korist
Кон врв
bond007 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 01:03
Originally posted by dame1mk dame1mk напиша:

ima li nekoj da kaze kade mozam da nabavam od onie programcinjata za da cirnam sto i e na mojava kola gi naogam na internet ama mnogu ja iskomplikuvale rabotata pa nasive carini pa masinski fakultet sto e toa  abe kako samo oni da se razbiraat vo koli a pa nasive servisi naplatuvaat kako toa da nesto nevideno


Mladicu,si uletal u moja specijalnost.

Definiraj za koja namena ti e:

Ako ti treba samo za licna upotreba,kazi sto kola imas da znam sto da ti preporacam,da projdes najevtino.

Ako ti e za profi, muabetot e podrug i poskup.Kolku i da se falat site brand-name proizvoditeli,ne postoi dijagnostika one-for-all.Momentalno rabotam so BOSCH KTS550,a sum gi imal TEXA Navigator,WURTH...sve masini od po nekolku iljadi EUR.Baska imas pretplata okolu 1000 EUR na godisno nivo. Baska,imas dodatni konektori za vozila sto ne se OBD2.Normalno i tuka ke te "zakolat".

Niedna od site ovie skupi masini ne raboti sve.Kolku i da se falat site imaat problemi.
EYES WIDE SHUT
Кон врв
dame1mk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dame1mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 21:57
vidi druze znam za ovie skapi aparati i tie nadopolnuvanja
ama mene me interesira za edni softveri so gi gledam na internet i na tv so gi imaat amerikancive  kako (digimoto i slicni)
so niv kako so razbrav ne mozes da pravis promeni vo autoto so i ne sakam nego da gi citas onie greskite  mozes da ja gasis ona sijalickata chek engine  mnogu dosadna) imas nekoi dijagramcinja na senzorite
i takvi nekoi sitnici
dali si probal nesto od tie

Кон врв
bond007 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 23:50
U start edno da rascistime:dijagnostika ne e samo programata.Ti treba:

     - interface(hardver)
     - konektori(OBD2 ili po brand -hardver)
     - softver
     - laptop(duri i ova zavisi koja dijagnostika koristis).

DIGIMOTO sum go imal i mene licno ne me odusevi.Ne e nesto skapo,ali pa i ne vrsi nekoja rabota.Go koristat najveke za chip-tuning.Ima dobra preglednost na karakteristiki na rabota na motor i go sakaat radi sto e dobar za oko.Konkretno mene ne mi rabotese na poveke vozila,a toa sto go raboti e samo pratenje na parametri.

CHECK ENGINE so kakva sakas dijagnostika gasi ja,non-stop ke ti sveti pak,ako ne si go resil kvarot.Kaj skoro site vozila ako go resis problemot,check-engine sama se gasi.Edino sto greskata ja imas vo memorija u board computer,pa mora tamu da resetiras.

P.S:ova ne vazi za AIRBAG.Tamu resetiranje e obavezno,sto i da si interveniral.
EYES WIDE SHUT
Кон врв
dame1mk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dame1mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 13:06
druze mene toa i mi treeba da gi pratam parametrite
gledam sega inter face doaga zaedno so obd 2 kabelot
nego ti kazi od kaj go nabavi i procedurata da go dobijam pa ke ti bidam mnogu blagodaren
i znaes mnogu kopilaci se palat na tie chip tuning i ostalo pa malce da se zafrkavame

Кон врв
bond007 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 13:56
kaj digimoto OBD2 konektorot e integriran so interfejsot.
Mnogu e bitno koja konekcija tebe ti treba so laptop (USB ili RS232).Ako nemas native-RS232 na laptop,nisto zivo od onie gluposti "usb-to-serial" ne ti pomaga.

Ja go zemav pred 2 god,mi go donesoa od nadvor.Toa ti e najsigurna varijanta.Inace imas rizik:

     1.Plakjanjeto,kolku i da se falat e HAOS.Nema 100% sigurno plakjanje.Kartica,Western Union...(na 2 pati mi se desi da puknam pari bezveze i od togas izbegavam).

     2.Transport-isto havarija.Site nacini(EMS,DHL,FEDEX,normalna i preporacana pratka) se "tumabaat" pri sortiranje (ova najveke kaj "nasive") ,a naracuvas elektronski komponenti...

Ako imas covek najpametno e da ti go donese licno.
EYES WIDE SHUT
Кон врв
burda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај burda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2007 во 00:59
IMAM SVE SO SAKAS SAMO ISPRATI MI SO KOLA IMAS JAS NE TI PRODAVAM VETER I MAGLA KOGA KE RESIS DA KUPIS NESTO SAMO KE SKONTAKTIRAME KE DOJDES KE GO PROBAME PA TOGAS AKO TI ODGOVARA KE GO KUPIS
serial
Кон врв
zoran967 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoran967 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 14:58
Batka pozdrav
Bi te zamolil da mi kazes kako da kontaktirame i dali imas obd kabel so RS 232 interfejs .Sekako me interesira i cenata .Pozdrav
zoran.gjakovski@gmail.com
Кон врв
Himen Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Himen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 00:39
    Gospodine Dame1mk postovanje od mene. Jas imam servis i rabotam so BOSCH KTS 540. Sakam da ti predocam edna rabota, ako poseduvas dijagnosticki aparat ne znaci deka si go resil problemot. Kaj nas vo MK edno citanje na sistemot kosta 10 evra. Problemmot ne e vo citanjeto tuku vo cenata na kostanje na delot sto treba da se smeni a toa pocnuva od 50 evra pa nagore. Sigurno e poevtino da dades 10 evra za citanje na greski odkolku da kupuvas cel aparat za da procitas greska. Se nadevam deka me razbra. I jas dodeka go kupiv KTS-ot dosta se zanimavav so tie prebaruvanja i prasuvanja za takvi neprofesionalni aparati koi ne vredat nisto. Se soglasuvam so bond007 i vistina e ona sto go zboruva nema univerzalen dijagnosticki aparat koj ke gi cita site vozila, sekoj si ima svoi mani i prednosti. Uste edna rabota za sijalickata za greski, ona ne sveti sekogas, nekogas koga ima pomali greski (koi mu smetaat na sistemot no ne vo golema mera) ona ne se pali. Ona ke se zapali togas koga ke ima poseriozen defekt na voziloto so nekoj vitalen senzor. E vo toj moment nema lek samo od resetiranje, togas e potrebno da se odvrze keseto narodski kazano i da se zameni potrebniot senzor ili sistem. Ako vo nesto ne bev jasen povelete so prasanje.
    Bi go zamolil burda da ostavi nesto za komunikacija e-mail ili broj kako bi mozele da razmenime iskustva i da naucime i nie, i toj nesto novo.
    Srdecen pozdrav
Кон врв
zoranbaban Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranbaban Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 13:10
Vaka prvo mora da kazes koja kola imas za da moze da ti pomogneme koja dijagnostika ke ti odgovara. Vaka jas imam servis za auto elektrika i elektronika. imam nekolku uredi za dijagnostika vag com hex can orginalen nabaven od usa 400$ koristi za grupacijata vag. tech2 orginalen 4200 e za opel od 1997 do denes. tech1 original 1200e koristi za opel od 1987 do 1997 godina. brain bee univerzalen tester za vozila so osciloskop 3600e koristi za golem broj vozila motornata elektronika raboti skoro na site vozila posebni funkcii ima slabo a ostanati sistemi vo voziloto ne se dovolno pokrieni za profesionalna upotreba. reflex univerzalen tester za evropski vozila slicen an brain bee 3900e. bosch kts 540 isto univerzalen i se sto e bosch raboti dobro no isto taka e slab za specijalni funkcii. toa e od poskapite uredi sto gi imam isto taka imam od poeftinite koi ti gi baras opel scener odlicno ulozeni pari raboti skoro se na opel od 1987-2004 site sistemi 180e.vagcom 704 ne orginalen 200e ne isplatlivo podobra varijanta e orginalen 400e, vagtacho 2.5 za vracanje kilometrazi raboti na vag vozilata 200e, bmw scener 1.36 brisenje greski i odlicen za kodiranje kljucevi zamena naimmobilajzer i motoren kompjuter i za vracanje na kilometrazi 180e. vag k+can commander 200e odlicena za pin codovi i za kilometrazi za vag grupacija. i uste mnogu drugi programcinja koi sum gi dobil nekoi besplatno nekoi sum gi platil. znaci se zavisi sto sakas da rabotis i kolku profesionalno sakas da go rabotis toa. eve ti uste eden primer. doaga kola mercedes c200 abs ne raboti ne raboti airbag i kilometrazata ne vrti. reflex go raboti airbegot ama ne raboti abs, bosch kts540 go raboti absot znaci bez orginalna diagnostika ne pravis nisto u moj slucaj se macam so razni dijagnostiki za da ja popravam kolata. e sega uste nesto okolu cenata za dijagnostika 10evra. mozes da gi soberes site ceni kolku ja sum vlozil vo dijagnosticki aparati + drugi alati plus rabotnici i plus danoci plus nepredvideni trosoci i kazi mi kolku koli jas treba da izrabotam za da gi vratam parite sto se vlozeni nazat. kaj nas dijagnostikata e najslabo platena zasto ima luge koi ke kupat za 100 dolari mobi dik i stanuvaat majstori i naplacaat 600den za citanje na greski ima ima golema razlika pomegu aparat za citanje greski i aparat za dijagnostika. i vo 80% kvarot ne e elektricen tuku mehanicki no so pomos na iscitanite parametri ne greski go otstranuvas defektot a za da stignes da gi popravaskolite ti treba covek so golemo iskustvo so mnogu neprospieni noci da ti pomaga ili pak da odis po poteskiot pat i ti da gi pominuvas tie neprospieni noci.
Sto znaci deka mnogu poisplatlivo e da si otides kaj nekoj kvaliteten majstor i da ti ja popravi kolata odkolku da kupuvas bilo sto.   
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 14:11
Dame1mk сите програмчиња што ти требаат ги има на торрент, малку ќе бараш. Во зависност од колата што ја имаш ќе си симнеш програмче, а кабел може и тука да ти направат, ПР: во Логин системи. Ако прогуглаш подобро ќе ги најдеш и шемите за каблите, пошто како што рекоа различни коли различни кабли. Како и да е сите тие програми работат најдобро на 233 и 386 ако имаш појак компјутер(лаптоп) може да те зезаат. Инаку за OBD2 кабелот што е СТАНДАРД има само 3 жици од кои само 2 работат од просто попросто, опел малку зеза оти кај него за секој сензор се менува пинот и таму мислам дека се 11, може да ти направат сам да мења, а може и рачно да се премостува зависи како сакаш да ти се направи :).
Јас така си завршив работа.
А сензорите што ги спомнаа на другарче му се пали и свети ко лудо, ресетирај, пак исто, инаку се работи за Сеат ибица - маката беше во крив бандаш.
 На аудито што го имав А4 1.8 програмите велеа се е ок, а моторот се мачеше како да се гуши, на крај испадна дека му е до едно црево за воздух, било подизвадено. Не е се до софтверот намигнување
Имаш програми и за тјунинг и поголем дел од нив се ФРЕЕ - гуглај братче намигнување среќа


Изменето од Bronhi - 25.Ноември.2008 во 14:13
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.