IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - oly
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

oly

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 19:30
ok ok ok ok
site ste vo pravo!! LOLLOLLOLLOL
kraj.Sleepy

potsetnik:
temava bese za noviot model na Olympus!!

pozdrav Wink
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 19:58
Ok Koki.... Eve i olympus kje go stavime vo listata LOL


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

  Dokolku ne se dobri neka gi snajde istata sudbina kako Bronica, Mamiya, Minolta, Contax, NSU, Zundap, Daewoo...


+ OLYMPUS :))


Изменето од moz pos - 27.Јануари.2007 во 20:01
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 15:06
jajceto ili kokoskata?????
sto e postaro????
pocnavte so edna krajnost , otidovte  vo druga, zavrsivte so treta....

kako patalec (sprotivno od gatalec) mozam da vi preporacam samo edno, trosejte pari kolku sto morate, a ne kolku sto imate...
visoki iso??? zosto vi se??? za ednas vo tri godini da odite na koncert, teatar ili neznam sto... spored potrebite i dzebot razmisluvajte i se ke vi se rasjasni... potoa sledi vtorata dilema, visoki iso analog ili digital???
pa potoa tretata od koj proizvoditel??? pa potoa koj model??? pa so koi leki???.... i taka se do beskraj

malkusega do vecnata dilema canon ili nikon. Tuka kako patalec i slucajno ili namerno kako fotograf moram da vi kazam deka nijansite se presudni. Mene  kako kanondzija, sudbinata mi nalozi 8 godini po 8 casa na den da rabotam so nikon F4S i cela paleta na nikor leki, vo najekstremni uslovi (realni) i mozam da kazam deka osven nenajavenoto praznenje na baterii i malku dosadno sporiot autofokus so kardan, nikonot ja zavrsuvase rabotata besprekorno. A sega zosto za sebe zatvaram pari i kupuvam canoni, e pa vaka, mozam toa da go narecam moj fetis...
zatoa ne sporam za prednosta na canon nasproti nikon. zoran dobro ja objasni ( zorane ova nesto pocnav premnogu da te falam vo posledno vreme) i me k*rtuli od objasnuvanja, nabivanje prsti po tastatura i sl...
znaci sekomu spored potrebite, sekomu spored moznostite i sekomu  spored zelbite , ako moze?
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 20:51
Zosto mislite deka visokite ISO se beznacajno frlanje pari? Visok ISO, pokratka ekspozicija, pomal blur od tresenje, poevtini svetla... Jas sum amater-entuzijast, i mozam da vi kazam deka visokoto ISO mi znachi baagi. Ne zatoa sto go imam, nego zatoa sto bez nego 1/3 od moite fotki ne bi bile napraveni. Aparatot ne go kupiv radi visokoto ISO, ama mi brka uzasno mnogu rabota. Baska sto na ISO 800 skoro nema shum. Otkrovenie...
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:15
JANUS TOA E TAKA SAMO ZATOA STO RABOTIS SO DITALNA SLR CAMERA (BASKA CANONSmile) , TOA MNOGU JA OLESNUVA RABOTATA.
 NO NE MISLIS LI DEKA E POGOLEM PREDIZVIK DA UPOTREBIS b&w FILM OD 25-50 ASA ILI SLAJD OD 50, 64 ILI 100 ASA I DA RABOTIS SO UZASNO DOLGI EKSPOZICII OD STATIV ILI NESTO NALIK NA NEGO(IMPROVIZACIJA), I DA TRCAS POSLE SLIKANJE NA RAZVIVANJEZA DA VIDIS STO SI NAPRAVIL. SE NADEVAM DEKA GO ZNAES TOJ ZANES I ZADOVOLSTVO KOGA SE KE IZLEZE ONAKA KAKO STO SI POSAKUVAL I KOGA VO SEBE KE SI RECES : Iam the best, f**k the rest Clap, I KOGA CICKOTO STO TI GO RAZVIVAL SLAJDOT KE POCNE DA SE VOsh*tUVA I DA TE PRASUVA KOGA , KAKO I ZOSTO SSI GO SNIMIL SLAJDOT....
MISLAM DEKA VKUSOT NA ZADOVOLSTVOTO OD UBAVATA FOTOGRAFIJA E TOGAS POSILEN. ILI MOZEBI GRESAM....
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 10:51
Jane, go pocituvam toa cuvstvo, no po zanesot od 20 pred godini, ja napustiv fotografijata od mrza. Digitalnata ja fativ od pocetok, i ne ja pustam. Mislam deka ne sum dovolno dobar za da uspeam nesto da napravam bez 50 kadri i preview na lice mesto...
A i na %-kata mozam da mu sibnam 50 asa i ekspozicija od pola saat, isto mi se fakja... Sepak sum poveke tehnoman otkolku nostalgichar...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 23:57
Originally posted by Janus Janus напиша:

Zosto mislite deka visokite ISO se beznacajno frlanje pari? Visok ISO, pokratka ekspozicija, pomal blur od tresenje, poevtini svetla... Jas sum amater-entuzijast, i mozam da vi kazam deka visokoto ISO mi znachi baagi. Ne zatoa sto go imam, nego zatoa sto bez nego 1/3 od moite fotki ne bi bile napraveni. Aparatot ne go kupiv radi visokoto ISO, ama mi brka uzasno mnogu rabota. Baska sto na ISO 800 skoro nema shum. Otkrovenie...


Ubavo e koga ke se prochita deka nekoj kupil model na kamera poradi odredeni kvaliteti koi nemu mu se potrebni. Toa se veli "informirano kupuvanje". Tebe ti trebalo Hi-ISO kvalitet poradi tvojot nachin na fotografiranje i zatoa si napravil takov izbor. Bravo!

Mene lichno toa ne mi e tolku vazhno kolku sto mi e vazhen najdobar mozhen flash-sistem. Vo mojata rabota blicot go koristam 80-90% od slikanjeto. Tokmu poradi toa voopsto ne mi e vazno edna blenda podobar signal-shum. Ako nekogas (se uste ne sum imal takva potreba) moram da imam ekstremno low-light (high ISO) slika, ke upotre*am filter za shumot i - rabotata ke se svrsi.

Koga rabotam so foto kamera, taa mi e vo racete neprekinato od 5 do 10 saati. Pa ne mozam da drzham tolku vreme parche mazna plastika koja ne mi dozvoluva dobar grip i postojano ke mi se lizga megju prstite. Uste poloso, ako moram da stiskam celo vreme po nekakvi mali kopchinja i da skrolam gore-dole po nechitlivo menu za da pravam promeni vo setinzite koga nemam vreme za nesto takvo...Sigurno deka mi e mnogu vazna ergonomijata na kamerata i site najvazhni raboti da se ednostavno direktno dostapni so golemi kopchinja.

Koga slikam, nemam kontrola nad meteoroloskite uslovi. Ponekogas zarosuva, pa i zavrnuva na sred slikanje, chesto pati moram da se dvizham od pekolno visoki tempereturi vo prostorii so kondicioniran vozduh koj e za 20 stepeni ponizok, i potoa povtorno da se vratam nazad. Sigurno deka ke mi bide vazhno da imam "sealed body" kamera.

Brzoto fokusiranje vo potemni uslovi mi e mnogu vazhno, RGB histogram isto taka, podesuvanjenje na white-balance so temperatura vo Kelvini e dobrodojdeno, color-accurate LCD monitor e nesto preku koe ne mozam da pominam...

Kako sto gledas, ZA MENE ima mnogu drugi poznachajni raboti otkolku edna ili dve blendi podobar ISO shum direktno od kamerata. Nestata sto gi nabrojav ( a ima i drugi ) mi se potrebni pri pravenjeto na SEKOJA fotografija SEKOJ pat, dodeka visokite ISO (poveke od 800ASA) do sega ne mi bile potrebni nikogas.

I toa e toa sto sakav da objasnam porano. Ne se raboti za toa dali visokite ISO se znachajni ili beznachajni, tuku dali voopsto nekomu mu trebaat. Ako mu trebaat, togas se znachajni, ako ne mu trebaat - togas ima mnogu drugi poznachajni nesta na koi treba da se obrne seriozno vnimanie.

Mislam deka na krajov ke se razbereme.

Изменето од Zoran K - 01.Февруари.2007 во 17:14
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 11:14
ABE LESNO E KOGA SI RAZBRANClapClap
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 11:40
Janus ne si me razbral. za tebe so 5d e lesno se da napravis zatoa sto site opcii ti se dostapni. pomisli kako im e na onie so point&shot cameri kade skoro i da nemaat nikakvo vlijanie vrz slikanjeto. i ke moras da se slozis deka nekogas dolgata ekspozicija i sitnoto zrno se nezamenlivi. zamisli si go kontrastot i kvalitetot na eden ortho b&w film so 12ili 25 asa...
sekoj pogled na fotografija iskopirana od nego ke bide dvoumenje dali e fotografija ili grafika...
nekoj me narece retro jane pred nekoj den, no sepak smetam deka esencijalnite tehniki na fotografijata se nezamenlivi bez razlika dali stanuva zbor za analogna ili digitalna fotografija, i za kontrolata vrz istata vo samiot proces na nastanuvanje...
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 22:16
Olympus Se vrakja vo igra :)

http://www.dpreview.com/news/0703/07030504olympuse1successor.asp

Edvaj cekam da vidam review posle ovoj mesec na noviteti
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 18:32
Originally posted by moz pos moz pos напиша:

Olympus Se vrakja vo igra :)http://www.dpreview.com/news/0703/07030504olympuse1successor.aspEdvaj cekam da vidam review posle ovoj mesec na noviteti


koja igra?
odamna e zagubena
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 19:56
Shteta ....a bas mi se nekako najinventivni t.e. prvi se pojavuvaa so noviteti...

razgledav objektivi... samo zooms , a toa mene sto mi treba go nema "prime"

taka da nisto od OLY


Изменето од moz pos - 06.Март.2007 во 19:56
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 15:42
Pa ne sakav da te odvrakam, i jas sum na istoto mislenje kako tebe, deka olympus e najinventivna marka, pred se', gledam golema prednost vo odnos na ostanatite vo 3/4 format.Spored najavite, vgraduvaat i IS na senzorot, live preview na LCD, itn. Objektivite vo kitot im se odlicni. Dokolku nemas potreba od ISO>800, togas mozebi e toa vistinskiot izbor za tebe, koj bi znael?!?
Kolku za informacija, eve edna lista na zuiko objektivi dostapni na germanskiot pazar.
olympus objektivi
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 15:42
a mozebi imaat i nov senzor, ke pricekame, ke vidime...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.