IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - oly
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

oly

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 21:53
Potpolno se slozuvam, slikite se izvonredni.
Sepak, namesto vo grip za canon 350D, jas bi investiral vo objektiv so pogolem otvor za nikon D70. No, toa sum jas.....
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 22:28
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by loser loser напиша:



Sekoj koj barem malku e poseriozen za fotografija koristi ISO 800 i 1600 itn, taka da cim se stemni ne si odi doma


Ima i nekoi koi si kupuvaat kameri so antishake na senzorot (3 stopa) za mali pari (mnogu pomali od komplet na IS objektivi), pa pak ne si odat doma. Zavisi od prioritetite.

A zosto e slikanjeto so ISO1600 serozna rabota?


A nekoi ke si ja zavrsat rabotata na vreme, pa...si odat doma.

Za koristenje 1600 ASA...pa mora da se koristi i 1600 i 3200 ASA stom se dadeni pari za niv, ami kako! Za dzhabe da se plati kamera koja se reklamira edinstveno na ASA i da ne se koristat? Togas toa bi bilo promasena investicija. Koga site si odat doma, a nekoj ostanuva vo temnica da slika so site tie ASA...e toa e seriozna rabota. Toa ne moze sekoj.


Zoki, ne mi e toa poentata, ne sakam da bidam sarkasticen.
Spored mene, dobivkata od 1 stop vo sumot e premalku za da bi se odlucil za 350D nasproti 70D (eheee...., vistinska kamera).
Jas na pr. imam minolta 5D, ista klasa kako i 350D. Dobivkata so AntiShake sistem na senzorot e 3 stopa (so site objektivi), pa sepak mozebi bi ja smenil za D70. Ednostavno kazano - povisoka klasa. No nekako mi e udobno (i evtino) da imam +3 stopa so bilo koj objektiv, tesko deka bi mozel da se otkazam od toa. Mozebi nekoj iden Sony, koj znae....
Sekoj si go favorizira sopstveniot sistem, diskusijata nema kraj.....


Se slozuvam so tebe Angel. Jas samo sakav da se posheguvam, ama za zal izleze sarkastichno i se izvinuvam poradi toa.

Tokmu na ovaa tema imav mala diskusija so Andrej okolu razlichniot priod vo dizajniranjeto i izrabotkata na kamerite. Koga trebase da se odlucham kakva digitalna kamera da kupam bev soochen samo so dve alternativi: Canon i Nikon. I dvete kompanii se dobri proizvoditeli, no so posebna filozofija vo izrabotkata na nivnite modeli. Dodeka Nikon e tradicionalen, Canon e inovativen, dodeka Nikon kamerite gi pravi kako alat za race koi vrednuvaat kvalitet na izrabotka i ergonomija, Canon kako da pravi kontroleri za kompjuterski igri koi izgledaat deka ke traat samo dodeka izleze noviot model...Dodeka Nikon ne proveri kako vo praksa se odnesuva edna nova tehniologija pred da ja primeni, Canon veke primenil dve tehniologii...dodeka Nikon se trudi da obezbedi kompatibilnost so skoro site generacii proizvodi nanazad, Canon si dozvoluva voopsto da ne pochituva kompatibilnost i t.n. i t.n.

Dve kompanii so dva kompletno razlichni karakteri. Ednata od stariot kov, drugata od kovot na novata generacija.

Koga napraviv suma sumarum od onoa sto nudi ednata, a sto drugata (pod pretpostavka deka i devete se isto kvalitetni), se soochiv so faktot deka Canon realno e podobar za edna blenda vo shumot i to ne poradi upotrebata na CMOS chipot kako sto se reklamira i kako sto lugjeto veruvaat, tuku poradi poagresivniot filter na shumot vo kamerata. Mi bese jasno deka, dokolku nekogas mi bide potrebno prigushuvanje na shum vo slika, toa sekogas mozam da go postignam so Nikonoviot softver (vo koj e vgraden filterot kako i mnogu drugi raboti) ili so nekoj drug plagin koj se naogja lesno na pazarot.

Od drugata strana Nikon mi nudese besprekoren kvalietet na izrabotka, blic-sistem (od izvonredna vazhnost za mene) koj e bukvalno sovrsen i nedostizhen od bilo koj drug proizvoditel, kompatibilnost so bilo koj proizvod od minatoto, podobra preciznost vo merenjeto na svetlinata koj ne samo sto go zema vo predvid nejziniot intenzitetot tuku i toplinata (bojata), pogolema osetlivost na fokusniot sistem vo temnina i t.n.

Znachi imav od ednata strana edna blenda podobar shum kako sto izlaga fajlot direktno od kamera, a od drugata strana red drugi raboti koi mi trebaat sekojdnevno i vo sekoja prilika.

Izborot za mene bese nedvosmislen i ednoznachen. Za drug veruvam deka bi bil kompletno sprotiven. Sekomu prema potrebite...
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 22:31
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:



Na strana od toa...nikogas ne sum se interesiral za scenska fotografija, no od iskustvo so video snimanja poznato mi e deka vsushnost binite ne se tolku temni kako sto si pretpostavuvam

Zoran ne zaboravaj deka toa e sepak video kade sto ne ti treba da zamrznes kadar

Reflektorite se poveke od dovolni za korektno zabelezuvanje na dejstvieto bez da se posega za ekstra visoki osetlivosti.


Misalm deka opremata na koncertot na Faithless bese specijalno donesena od niv ili pak specijalno za niv taka da mislam deka bese odlicna vo smisla na osvetluvanje a sepak davase  1/10  f 5.6 na ISO 1600 (Slikav na 5.6 zasto toa e maksimalna blenda na 17-85 IS na 85mm-site sliki imaat exif) sto ako se slikalo na brz objektiv ke dadese 1/80 ili 1/100 na f 2 ISO 1600 sto  ke kaze deka bilo sto pod ISO 1600 e so golem rizik da bide matno

Vo mojata sekojdnevna rabota najmnogu sto imam potreba da odam e do 400ASA. Ednas otidov do 640ASA i toa so film (Fuji 800). Vo muabeti so ostanati fotografi gledam deka na site 800ASA im e nekakva granica i retko koj ponekogas posega po 1600ASA...mozebi samo vo iskluchitelni situacii...i toa ne se smeta kako sekojdneven standard vo rabotata.

Iskreno, do sega nemam slushnato nitu eden seriozen profesionalec da koristi 3200ASA za svojata redovna rabota.

Zavisi od tipot na fotografijata koja ja rabotis. Za sport i low light high ISO e neophoden vo ovozmozuvanje na visoka brzina na zatvaracot so cel za stopiranje na dvizenjeto i namaluvanje na handshake blur

Mozebi ne koristat ISO 3200 sekojdnevno ama mislam deka cesto koristat a ISO 1600 i sekojdnevno, barem od fotografiite koj jas sum gi gledal

Pro sliki od 1dmkIIN site na ISO 800 i brzina na zatvaranje od okolu 1/1000 (Ima exif)


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 22:41
Sega gledas zosto poveketo sportski fotografi sakaat da koristat Canon. I ne samo poradi edna blenda podobar shum, tuku i poradi toa sto Canonovite objektivi fokusiraat samo maluuuuu pobrzo od Nikonovite. Se razbira tie razliki ne se ogromni, no lugjeto sakaat da ja imaat taa ekstra sigurnost. Ne znachi deka toa ke napravi da slikaat kako Dave Black (koj koristi Nikon), ama barem si imaat mirna sovest...
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 22:50


Znaete kako se zezaa na internet so slednava slika od olimpijadata vo Atina- Nikon aparatite mozat da se izbrojat na edna raka  Smile







Poveke ovde


Pls nemoj nekoj da pocnuva Canon vs Nikon-ova samo shega  a originalnata proaka bese za Olympus





Изменето од loser - 27.Јануари.2007 во 00:21
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 23:14
Da, toa e fakt za sportskata fotografija i kako sto rekov, Canon za takva aplikacija realno ima mala prednost nad Nikon. No se razbira, ne znachi deka ako najmnogu se koristi vo sportskata fotografija deka e podobra kamera vo se i za se.

Ama ubavo e toa da se koristi vo reklami. Fakt e deka ti si kupil Canon tokmu poradi takvoto reklamiranje. Faktichki, pravenjeto beli objektivi so koi se oddeluvat Canonite od drugite proizvodeli i nivnoto prisustvo i reklamiranje na sportskite tereni e geniljalen marketinski poteg na Canon. Najgolema koncentracija na lugje ima na sportski naptrevari i najmnogu od lugjeto pratat sport. Da se iskoristi toa i da se oddeli od ostanatite so druga boja e GENIJALNO! Lugjeto gi gledaat sportskite fotografi so Canoni i si velat: ej, ako Canon e najbroen megju profesionalcive, togas sigurno e najdobra kamera. Togas i nie da kupime Canon!

Tolku ednostavno i efektno.

Изменето од Zoran K - 26.Јануари.2007 во 23:23
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 23:52
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:



Ama ubavo e toa da se koristi vo reklami. Fakt e deka ti si kupil Canon tokmu poradi takvoto reklamiranje.

Tolku ednostavno i efektno.


Tongue Smile Wink Zoran pak ke kazam jas ne biram aparat za da ubavo mi lezi vo reka nitu poradi toa sto nekoj fraer na olimpijadata vo Atina slikal so golem bel objektiv.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 05:01
Dobro si napravil. Si go kupil oti ti trebalo tokmu onoa sto toj ti nudel...

Jas kupiv drug bidejki moite potrebi gi zadovoluvase druga kamera...

Ne postoi najdobra kamera, najdobar avtomobil...najdobroto e onoa sto najubavo gi zadovoluva nasite poedinechni potrebi.

Sekoe polemiziranje od stilot "ova ime" e podobro od "ona ime" e kompletno besmisleno.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 06:51
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by loser loser напиша:



Sekoj koj barem malku e poseriozen za fotografija koristi ISO 800 i 1600 itn, taka da cim se stemni ne si odi doma


Ima i nekoi koi si kupuvaat kameri so antishake na senzorot (3 stopa) za mali pari (mnogu pomali od komplet na IS objektivi), pa pak ne si odat doma. Zavisi od prioritetite.

A zosto e slikanjeto so ISO1600 serozna rabota?


A nekoi ke si ja zavrsat rabotata na vreme, pa...si odat doma.

Za koristenje 1600 ASA...pa mora da se koristi i 1600 i 3200 ASA stom se dadeni pari za niv, ami kako! Za dzhabe da se plati kamera koja se reklamira edinstveno na ASA i da ne se koristat? Togas toa bi bilo promasena investicija. Koga site si odat doma, a nekoj ostanuva vo temnica da slika so site tie ASA...e toa e seriozna rabota. Toa ne moze sekoj.


STATIV!

Big%20smile


E tuka vece serioznite imaat Manfrotto (kako i da se speluva - me mrzi da baram) itd Tongue
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 07:25
Bez namera da dodavam benzin na ogin, bi spomnal eden aspekt koj cinam go zaboravate ... celava diskusija se sveduva na generaliziranje. Moj vpecatok, a imam procitano i komentari po netov vo potkrepa na moeto mislenje, e deka za sekoj od aparatite ima pomestuvanja vo pro et contra argumentite, kako sto odite niz razlicni klasi na aparati.

Sakate podelete gi klasite na cenovni razliki, znaci sporeduvajci aparati od 1000, do 2000 i td evra, ili spored deklaracijata na celnata grupa dadena od proizveduvacot, vpecatok e deka vo odredena klasa ce prednici Canon, vo druga Nikon. Onoa sto ce vazi, kako sporedba,  vo consumer klasata, ne znaci deka e  isto i vo prosumer ili pro klasite.

Onoa sto go gledam kaj site koi ucestvuvaat vo diskusijava i sto mi e posebno milo, no ne me iznenaduva od vas, e deka go koristite najpamentniot, spored mene, nacin na kupuvanje ... odredi si go budzetot, proveri koj sto nudi i odberi ona sto najmnogu ti gi zadovoluva potrebite.

Inaku, nema ni polovina cas kako prisustvuvav na "izjava": "Denes moze ce si go kupam Sony-to "...", 7,1Mp i da vidis kakov e tenooook".

Zinav da kazam nesto, demek da pomognam, pa se pismaniv ... samo rekov deka pod 1,5Kg ne priznavam ni svinsko pecenje ni foto aparat.


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 08:42
Originally posted by Mire Mire напиша:

": "Denes moze ce si go kupam Sony-to "...", 7,1Mp i da vidis kakov e tenooook".

Zinav da kazam nesto, demek da pomognam, pa se pismaniv ... samo rekov deka pod 1,5Kg ne priznavam ni svinsko pecenje ni foto aparat.




LOL:DDDDDDD
ej nema ikonce za da se pokaze toa kolku  mnogu se iznasmeav...

Cesto pati i jas go imam slusnato arumentot "mn. e tenok",ili "vidi telefonov kakvi sliki vadi, WOW"  i sekako jas nemam pravo da komnetiram na toa zasto lugjeto si imaat svoj potrebi koi ocigledno se zadovoleni so takva oprema...

Mire se soglasuvam so 1,5kg :))
Dali moze da go iskorisam nekad??
Mn. e originalno :DDDD


Изменето од moz pos - 27.Јануари.2007 во 08:43
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 13:11
Interesno, no mojata cel ne bese da sporeduvame aparati, a uste pomalku i marki na aparati zatoa sto otsekogas sum bil protiv lugeto koi se brand-lojalni i smetam deka so bilo koj DSLR moze da se napravi gore dole istata fotografija.

Sporedbata sto ja napraviv pomegu D70 i 350D bese zatoa sto nekoj novajlija citajki gi komentarite ovde moze da izvede zaklucok deka 350D e smesen aparat vo odnos na d70 sto voopsto ne e tocno.Moeto mislenje za D70 VS 350D ke go zadrzam za sebe zatoa sto toa neizbezno ke vodi kon diskusija kade sto ke se sporeduvaat aparati, funkcii, marki na aparati, itn

Potoa samo sakav da objasnam koj i kade bi koristel ISO 800, 1600,itn zatoa sto smetam deka toa e krajno korisna funkcija koja naoga najrazlicna aplikacija vo bilo koj segment od fotografijta, sto povtorno ako nekoj novajlija cita ovde moze da dobie zaklucok deka toa e samo marketinski trik za ovozmozuvanje na pogolema prodazba na odredeni proizvodi.

I na krajot sekoj si odbira aparat po potrebite, dlabocint na dzebot, ili na dzebot na tatko mu, dostapnosta,itn....

P.S. Mire-Give the people what they want

Dolgo vreme im objasnuvav na moite prijateli za korisnosta na ovoj aparat, prednostite na onoj,i tn se dodeka ne svativ deka za nekogo aparat e samo ubava stvarcica vo dzeb koja ja koristi samo koga odi na odmor ili na rodenden,itn. Tipovi na luge koi sakaat da imaat ultra tenok aparat so golem displej i moderen dizajn ili 20 x zoom (pa makar i digitalen) i koi  nikogas nema da izlezat od doma i pominat cel den nekade samo da fotografiraat. I na krajot normalno I gave up




Изменето од loser - 27.Јануари.2007 во 13:15
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 17:52
Za Zoran i Angel,aman veke so toj Nikon,95% od profesionalcite koristat Canon sto mislite samo poradi toa sto bil po moderen?????????
Zoran koga objasnuvas na lugeto ubavo bi bilo kompletno da kazis se sto ima Canon podobro a ne samo si zapnal so taa blenda ,prvo objektivite na Canonot se kade kade podobri i pobrzi a ne kako sto velis ""neprimetni razliki"""vtoro mnogu se potivki,treto motorot na zumot e vgraden vo objektivot a isto taka ste se fatile za 350,zosto voopsto ne gi spomnite D60,D10,D20,D30,D5,D1n,Ds1 isto taka stramota e da se sporeduva Koja bilo DSRL so Canon zatoa sto samo Canon ima full frame toes ekvivalentno na 35mm film(se razbira ne gi smetam tuka Hasselblad Mamya itn)
Ako veke si go sakate nikon nemora so potcenuvanje da gledate na ostanatite
Za kraj da ne me razberete pogresno gi imam i koristam dvata i Nikon i Canon
zatkoWink
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 19:23
Zatko, kolku pati treba da recham deka i C i N se isto dobri i deka sekoj nudi nesto podobro od drugiot.

I nemam nikakov interes da favoriziram nitu edena marka na kameri vo svetov. Jas imam onoa sto mene mi treba i objasniv zosto jas napraviv takov izbor. Mislam deka na nakoj nachin i Angel go napravi istoto. A ako toj si ima svoj pogled kon vrednosta na nestata, toa si e negova rabota i ima potpolno pravo slobodno da si go iznese svoeto mislenje.

Jas lichno nemam kupeno nikakvi akcii od Nikon, ne dobivam besplatni objektivi i kameri i ne me interesira kolku parchinja od niv prodava na pazarot. Ne go fetishiziram i ne se poistovetetuvam nitu so negovite proizvodi, nitu so negovoto ime. Sum koristel sekakvi kameri vo minatoto i nikogas ne sum bil slepo lojalen na nitu edno ime bidejki smetam deka edinstveno taka ovie proizvoditeli ke bidat primorani da dizajniraat i da proizveduvaat sto podobri nesta za nas.   Dokolku ne se dobri neka gi snajde istata sudbina kako Bronica, Mamiya, Minolta, Contax, NSU, Zundap, Daewoo...i site ostanati koi ne se spremni za novite predizvici i baranjata na klientite.

Od druga strana, sekoj neka si kupi sto si saka, neka si go uzhiva istoto i nikoj da ne mu go krsi kjefot vo toa.

Изменето од Zoran K - 27.Јануари.2007 во 19:24
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.