IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Mega-kameri / Mega-mega pikseli
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mega-kameri / Mega-mega pikseli

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Mega-kameri / Mega-mega pikseli
    Испратена: 29.Декември.2005 во 21:41

eve za tie so pojaka konekcija... 9 fotografii od 'aparatcevo' so 22 mega pikseli...

(edna fotografija od 5 do 28mb)

 

http://www.mamiya-op.co.jp/home/camera/digital/zd/sample/sam ple.html



Изменето од KoKi
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2005 во 12:41

ej koki da znaes kolku mnogu sakam edna mamiya :)

jas nemam da ti dadam nekoj konkreten link no proveri gi "Hasselblad" i "Phase one". Ovi vtorite napravija senzor od 39 megapikseli! e toa e ogromno!

 

Кон врв
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2006 во 04:35
22 мегапиксели а? Тоа ти е резолуција Батаљон на Миљарда а? епа тоа е непотребно.
Кон врв
tasevski7 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tasevski7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2006 во 17:29
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

 "ej koki da znaes kolku mnogu sakam edna mamiya ....

                                           ....."Hasselblad" i "Phase one". Ovi vtorite napravija senzor od 39 megapikseli! e toa e ogromno!"

 

    Mnogu neproduktivno e da se fokusiras na tehnikata fokusiraj se na objektite koi gi ili bi sakal da gi snimis , aparatot nisto ne pomaga on samo registrira toa sto ti si go videl ma kakov i da e on raboti na ist princip ( ako imas rezultati i so smena 8 ke gi imas )!!!!

Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2006 во 17:42

Toa e tehnologijata si go pravi svoeto!!

No i koga ke se pretera necini.

Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2006 во 14:42
*deemee* напиша:

 "ej koki da znaes kolku mnogu sakam edna mamiya ....

                                           ....."Hasselblad" i "Phase one". Ovi vtorite napravija senzor od 39 megapikseli! e toa e ogromno!"

 

    Mnogu neproduktivno e da se fokusiras na tehnikata fokusiraj se na objektite koi gi ili bi sakal da gi snimis , aparatot nisto ne pomaga on samo registrira toa sto ti si go videl ma kakov i da e on raboti na ist princip ( ako imas rezultati i so smena 8 ke gi imas )!!!!

******************

mnogu e nepotrebno da se vadat zaklucoci od tugi izjavi.

bez razlika kolku dobro ke ja osmislam prikaznata, ke ja osvetlam scenata, komponiram i snimam scenata ako koristam ednostavna point and shoot 35 mm kamera so tapa film (nekoja konika 100 od pazar), finalniot proizvod nema da izleze kako sto treba. zosto profesionalnite fotografii ne koristat idiotcinja tuku mamii, contaksi ili nekoj horseman

PS: mi se dopagaat medium format aparatite bez razlika dali imaat digitalen beck ili ne. ednostavno sakam da imam takov aparat.

nego dali imas objaveno fotografii na foto.idividi?

pozdrav

dimitar

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2006 во 05:40

Abe da e nepotrebno nema da postoi, se zavisi kolkavo ce stampas :) Od medium ili large format film mozes da pravis plakati, od idiotce ili Smena 8 nikako. Duri bi rekol deka so 35mm film vo sekoj slucaj ti treba barem navistina dobar objektiv za da mozes da stampas navistina golema slika (povece od 90x60cm). Normalno, toa treba da najdes i kade da go stampas kaj nas

Se si ima svoe. Nemora da bide covek "Gear - Head" za da se voodusevuva od medium format slajd. Ima ludje sto bezmalce tolkavi gi stampaat slikite od negativ .

Tuku se se toa pusti sonista. Edna Mamiya so medium format film kosta basnoslovno za nasi priliki, a ne pak ova.

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
tasevski7 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tasevski7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 09:06
Цитирај

.........  mnogu e nepotrebno da se vadat zaklucoci od tugi izjavi.

bez razlika kolku dobro ke ja osmislam prikaznata, ke ja osvetlam scenata, komponiram i snimam scenata ako koristam ednostavna point and shoot 35 mm kamera so tapa film (nekoja konika 100 od pazar), finalniot proizvod nema da izleze kako sto treba. zosto profesionalnite fotografii ne koristat idiotcinja tuku mamii, contaksi ili nekoj horseman

PS: mi se dopagaat medium format aparatite bez razlika dali imaat digitalen beck ili ne. ednostavno sakam da imam takov aparat.

nego dali imas objaveno fotografii na foto.idividi?

pozdrav

dimitar

   

    Ne mi e celta da ve navredam ili da ve ponizam , nego ednostavno toa sto ti go kazuvam ne sum go izmislil jas toa e taka ! Sredno formatni i golemoformatni kameri funkcioniraat na ist princip kako i 35 mm ( lajka ) format kameri propustaat svetlina za odredeno vreme niz odreden otvor i toa e toa ! Znaci razlikata e kako sto objasni i Mire samo vo goleminata na printot koi ti go ovozmozuvaat !  "Profesionalnite " fotografi gi koristat bidejki rabotat na konkretni proekti pa za odrdeni printovi im treba i konkreten sredno formaten ili golemo formaten aparat !

      "bez razlika kolku dobro ke ja osmislam prikaznata, ke ja osvetlam scenata, komponiram i snimam scenata ako koristam ednostavna point and shoot 35 mm kamera so tapa film (nekoja konika 100 od pazar), finalniot proizvod nema da izleze kako sto treba"

     Znaci pazarskite filmovi se super i nemoj da sumljas u nivniot kvalitet ! Mozes samo namesto konika da kupis kodak ili fuji , razlikata e mnogu mala taka da , mislam deka i toa ne e problem ! Sto se odnesuva do " point and shoot 35 mm kamera " probaj da kupis nekoj ne tolku skapa SLR kamera , kako Canon \eos 300 ili \eos 50 i mislam deka i toj problem ke bide resen !

   Znaci kolku i dobro i da si ja osmislil osvetlil i komponiral scenata ili objektot  , greskata e do tebe , znaci mozes i podobro samo treba da vezbas !

     Glavnata poenta zasto go napisav prviot komentar bese deka ne ti treba tolku mnogu pari da frlis za takva kamera za da postignes nesto , so takov aparat mozes samo da postignes pokvalitetno nisto dokolku neznaes da slikas !

    I pak ke ti povtoram nesakam da te navredam samo sakam da pomognam !

 Moite nekolku sliki na foto idi pa vidi  se :

                     http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1140

bi sakal da gi poglednam tvoite sliki ovde !

 

                 so pocit Vladimir Tasevski



Изменето од tasevski7
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 15:35

Bi sakal da go doobjasnam svojot stav, ako dozvoluvate...

Kako prvo, dokolku nekoj znae da se dvizi vo ogranicuvanjata na aparatot (vo smisla na aparta+objektiv+medium) moze da pravi odlicni sliki so, recisi, bilo sto. Sepak i ova ima granici! Imeno, spomnatata Smena 8 (mojot vtor aparat vo zivotov) imase objektiv koj boite gi renderirase uzasno. Kako rezultat na toa morav da se potpiram na korekciite koi bi gi izvrsil fotofiniserot, ili da rabotam so crno-bel film. Ova vtorovo bese po eksploatirana varijanta, bidejci vo toa vreme Fotokemika bese vo sostojba da unisti sliki i na tezok profesionalec, a ne pa moite strakanja  .

Site sme ja cule onaa: "It's the eye, not the camera" ... no fakt e deka so odredeni aparati, odredeni sliki ednostavno ne se mozni (bez ogled na goleminata na stampanje).

Licno go zastapuvam stavot deka, spored ogranicuvanjata na budzetot, fotografot treba da si nabavi najdobroto mozno "staklo", kolku e mozno podobar medium (se soglasuvam za Fuji-to od pazarce sosema  ) i na kraj foto aparat koj ce ima dovolna kolicina na "zvonci i trakatanci" za da ovozmozuva normalna rabota.

Mozebi nekoj ima poinakvo mislenje, no za mene e totalna nebuloza da se kupi SLR so kit objektiv. Koja e poentata na aparat od 300EUR koj napred ima staklo od 80EUR ?!?! Odnosot treba i mora da bide obraten.

Od druga strana, da se sporeduvaat moznostite na edno "idiotce", pa makar i nekoe od legendarnite modeli na Olympus, Yashica ili Rollei, so eden SLR so asolen objektiv ne e bas na mesto... Kako sakate zavrtete go, nema zanat bez alat. Soglasen sum deka podprosecen fotograf, ce vadi podprosecni fotografii pa sto i da mu dadete v race, no za da napreduva mu treba i aparat sto ce moze da go prati.

Na kraj, seto ova e otstapuvanje od temata  i pokraj iskazanoto seuste smetam deka osnovnata razlika pomedju medium/large format i 35mm format se gleda vo goleminata na print koja moze da se postigne (so soodveten kvalitet).

... ne deka ne bi mi se naprail ceif da "udram" edna tura so takov aparat

Mire

PS Vladimir, mi se dopadja tvoeto portfolio, i toa mnogu. Portretite sum gi zabelezal i porano, no ne e moj zanr taka da se vozdrzuvam od komentari, ako ne drugo, kolku da ne "otkacam nekoja zelena"   

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 16:06
***
Mozebi nekoj ima poinakvo mislenje, no za mene e totalna nebuloza da se kupi SLR so kit objektiv. Koja e poentata na aparat od 300EUR koj napred ima staklo od 80EUR ?!?! Odnosot treba i mora da bide obraten.
****

Mire, zaboravas deka vo megjuvreme i senzorite stanaa mnogu bitni ;-)
Nacelno se slozuvam, kaj kamerite so isti senzori pozelno e da se kupi poevtinata a razlikata vo cena da se vlozi vo objektiv.
Postoi i edna izreka: "kamerite se trosok a objektivite - investicija".
No uste ednas, vo zavisnost od potrebite. Kolkava e razlikata pomegju 2 objektiva (eden od 200$ a drug od 800$) sto moze da se primeti na eden sekojdneven hobi print (eve da receme 13x21 cm) ?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 23:04

***Mire, zaboravas deka vo megjuvreme i senzorite stanaa mnogu bitni ;-)
Nacelno se slozuvam, kaj kamerite so isti senzori pozelno e da se kupi poevtinata a razlikata vo cena da se vlozi vo objektiv. ***

Ne gi zaboravam Angel, toa e sovremenata verzija na filmot ... samo e vgraden vo cenata na aparatot

Se salam, ne e ni samo do senzorot, a kade e AD konvertorot, pa algoritmite za obrabotka koi Mali Djokica (inzenerite na Min, Can, Nik i ostanati) gi vgraduva po svoe svacanje na fotografijata.


***Postoi i edna izreka: "kamerite se trosok a objektivite - investicija". ***

So digitalcite, se stana relativno . Odvratna, no i vosh*tuvacka situacija.

***No uste ednas, vo zavisnost od potrebite. Kolkava e razlikata pomegju 2 objektiva (eden od 200$ a drug od 800$) sto moze da se primeti na eden sekojdneven hobi print (eve da receme 13x21 cm) ? ***

Od prilika nikakva, Angel. Za 13x18 dovolen ti e idiot so 3,2 MP koj ima barem kopce za kompenzacija ili Aperture Priority mod.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2006 во 11:42

vladimir mojot komentar bese poveke rezultat od ednostavnoto aparatce so koe rabotev (olympus mju 410 digital) bidejki mnogu idei ednostavno ne mozev da gi realiziram poradi da receme losiot DOF.

od druga strana  napraviv i mnogu odlicni fotografii a nekoi bea objaveni i vo Dnevnik.

drug problem bese nedostatokot na kakvi bilo manuelni funkcii sto e prednost na SLR/DSLR aparatite vo odnos na point and shoot aparatite

najmnogu sakam da slikam portreti, pa olimpusot ednostavno ne bese za toa.

problemot kaj mene bese, sto sakav da prodavam (na net) nekoi od fotografiite no kvalitetot stana precka. mal cip i loso objektivce.

vo sekoj slucaj mamiyata e samo pusta zelba ili neostvarena ljubov :)

go vidov tvoeto portfolio i fotografiite ti se odlicni

ova e moeto portfolio

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695

pozdrav

dimitar



Изменето од *deemee*
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2006 во 19:40
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

***
Kolkava e razlikata pomegju 2 objektiva (eden od 200$ a drug od 800$) sto moze da se primeti na eden sekojdneven hobi print (eve da receme 13x21 cm) ?


Ne sakam da navleguvam vo polemiki, pa nachelno ke recam deka za sekojdnevno laichko slikanje, bez nekoi pogolemi ambicii, gorno kazanoto e prifatlivo. Za site onie drugite, vkluchuvajki i gi i amaterite (toa za mene se samo fotografi koi ne naplakaat za nivnata rabota) shto znaat kako da gi iskoristat kvalitetite na soodvetnite objektivi, razlikata moze da se vidi i na slika so dimenzii na dopisna kartichka. Ne se raboti samo za rezolucijata na objektivot, tuku i za nekoi drugi karakteristiki. Taka, na primer, eden od osnovite parametri, koj sigurno na site vi e dobro poznat, e optichkata osetlivost na objektivot pretstavena so simbolot "f", kaj nas poznat pod opsto prifatenoto ime "blenda". Kolku sto e toj broj pomal, tolku poveke moze da se koristi ambientnoto svetlo vo kreiranjeto na slikata i vo isto vreme da se ima pogolem izbor na dlabinskata ostrina na istata.

Kreativen fotograf koj znae kako da gi koristi moznostite na dadenite objektivi lesno moze da napravi slika na ist objekt, pod isti svetlinski uslovi sto ke izgledaat kako dve razlichni fotografii. Duri i totalen laik vednas ke vidi razlika vo slikata napravena od objektivi so ista fokalna golemina, no razlicen otvor na blenda (na primer 85/1,2 i 85/4) ako tie se napraveni pri maksimalnata otvorenost na objektivot.

Zoran

www.abcweddingproduction.com
   
P.S. Pogolemata svetlinska osetlivost na objektivot vi ovozmozhuva da slikate so pomala osetlivost na film (istoto vazi i za digitalcite), a toa doprinesuva za namaluvanje na zrnatosta (shumot) na slikata i podobruvanje na kvalietot na detalot, sto pak, od druga strana, vi ovozmozhuva da pravite pogolemi zgolemuvanja na negativot so podobar kvalitet na slikata... mu ovozmozhuva na avtomatskiot sistem za fokusiranje da raboti polesno, pobrzo i poprecizno...ovie objektivi imaa vistinski stakleni lekji, a ne plasitichni, imat podobra optichka korekcija i pomala kolorna aberacija, podobra periferna ostrina i pomalo opagjanje na svetlinata kon kraevite na slikata...posolidno se izraboteni i kako takvi se porobusni i traat podolgo i t.n.
    
    
    

Изменето од Zoran K - 09.Јуни.2006 во 20:12
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2006 во 06:12
Ni pomalku ni poveke potpolno se soglasuvam so ZoranThumbs Up
Zatko
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.