IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Се се случува со причина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се се случува со причина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2007 во 12:08
нема последица без причина.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:27
Секој човек поседува огромна количина на енергија која свесно и несвесно ја троши во својата околина.Можеме да речеме да шири околу себе некои вибрации а како ги шири така и свесно и несвесно ги прима од околината.Ако гледаме дека човекот е средиште од каде почнуваат вибрациите и се шират околу него како бранови кои ке направат како да ке капне капка во мирната вода, тогаш можеме да запазиме како можеме да добиеме информација пред стварно нешто да ни се случи (на пример да ја сретнеме особата на која пред некоја минута сме помислиле).И ова дали е случајност?Да за мене е случајност..Или еве во љубовта, кога најмалку се надеваш ке го запознаеш...

Кога најмалку очекуваме тогаш сме најотворени за нови работи бидејки кога очекуваме го добиваме тоа што сме го очекувале со сите карактеристики кои ги сакаме или со сите мани кои предизвикуваат кај нас страв како основа од искуството-поврзување на фрекфренцијата.
Кога не очекуваме,кога нема никаква „намерна„ случајност, ние сме спонтани, без план и кога немаме план го немаме и стравот што ќе биде..е сега колку личноста е здрела да не ги носи своите минати искуства во нешто ново и со тоа враќа се на иста фрекфренција од која телата се решиле на времето едни од други (бившиот партнер)тоа зависи од самата личност, бидејки не е ретко да особата оди од врска во врска па потоа да речи дека случајно се сретнала со новиот партнер..

Јас не верувам дека се што се случува има причина, зошто за да има причина тогаш сами го правиме настанот со причина(значи работиме по некој наш зададен план кој сме си го поставиле ) за мене се е случајност, кој како сака нека каже..... но не верувам дека имам потполна контола над својот живот, па макар велела дека за себе сум личност со голема самоконтрола, да ја имам но во одредени моменти...(како и да е човечки е и да се погреши)

Ништо не се случува со причина, се се случува случајно...
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 04:30
Originally posted by maja maja напиша:

Секој човек поседува огромна количина на енергија која свесно и несвесно ја троши во својата околина.Можеме да речеме да шири околу себе некои вибрации а како ги шири така и свесно и несвесно ги прима од околината.Ако гледаме дека човекот е средиште од каде почнуваат вибрациите и се шират околу него како бранови кои ке направат како да ке капне капка во мирната вода, тогаш можеме да запазиме како можеме да добиеме информација пред стварно нешто да ни се случи (на пример да ја сретнеме особата на која пред некоја минута сме помислиле).И ова дали е случајност?Да за мене е случајност..Или еве во љубовта, кога најмалку се надеваш ке го запознаеш...

Кога најмалку очекуваме тогаш сме најотворени за нови работи бидејки кога очекуваме го добиваме тоа што сме го очекувале со сите карактеристики кои ги сакаме или со сите мани кои предизвикуваат кај нас страв како основа од искуството-поврзување на фрекфренцијата.
Кога не очекуваме,кога нема никаква „намерна„ случајност, ние сме спонтани, без план и кога немаме план го немаме и стравот што ќе биде..е сега колку личноста е здрела да не ги носи своите минати искуства во нешто ново и со тоа враќа се на иста фрекфренција од која телата се решиле на времето едни од други (бившиот партнер)тоа зависи од самата личност, бидејки не е ретко да особата оди од врска во врска па потоа да речи дека случајно се сретнала со новиот партнер..

Јас не верувам дека се што се случува има причина, зошто за да има причина тогаш сами го правиме настанот со причина(значи работиме по некој наш зададен план кој сме си го поставиле ) за мене се е случајност, кој како сака нека каже..... но не верувам дека имам потполна контола над својот живот, па макар велела дека за себе сум личност со голема самоконтрола, да ја имам но во одредени моменти...(како и да е човечки е и да се погреши)

Ништо не се случува со причина, се се случува случајно...


добро кажано.целосно те подржувам ,се се случува случајно у тоа е бизрноста на битието човеково.човек не може да има контрола над све.те држи у неизвесност до последниот здив...
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 11:43
Originally posted by maja maja напиша:

Секој човек поседува огромна количина на енергија која свесно и несвесно ја троши во својата околина.Можеме да речеме да шири околу себе некои вибрации а како ги шири така и свесно и несвесно ги прима од околината.Ако гледаме дека човекот е средиште од каде почнуваат вибрациите и се шират околу него како бранови кои ке направат како да ке капне капка во мирната вода, тогаш можеме да запазиме како можеме да добиеме информација пред стварно нешто да ни се случи (на пример да ја сретнеме особата на која пред некоја минута сме помислиле).И ова дали е случајност?Да за мене е случајност..Или еве во љубовта, кога најмалку се надеваш ке го запознаеш...

Кога најмалку очекуваме тогаш сме најотворени за нови работи бидејки кога очекуваме го добиваме тоа што сме го очекувале со сите карактеристики кои ги сакаме или со сите мани кои предизвикуваат кај нас страв како основа од искуството-поврзување на фрекфренцијата.
Кога не очекуваме,кога нема никаква „намерна„ случајност, ние сме спонтани, без план и кога немаме план го немаме и стравот што ќе биде..е сега колку личноста е здрела да не ги носи своите минати искуства во нешто ново и со тоа враќа се на иста фрекфренција од која телата се решиле на времето едни од други (бившиот партнер)тоа зависи од самата личност, бидејки не е ретко да особата оди од врска во врска па потоа да речи дека случајно се сретнала со новиот партнер..

Јас не верувам дека се што се случува има причина, зошто за да има причина тогаш сами го правиме настанот со причина(значи работиме по некој наш зададен план кој сме си го поставиле ) за мене се е случајност, кој како сака нека каже..... но не верувам дека имам потполна контола над својот живот, па макар велела дека за себе сум личност со голема самоконтрола, да ја имам но во одредени моменти...(како и да е човечки е и да се погреши)

Ништо не се случува со причина, се се случува случајно...



Super kaza se soglasuvam so tebe Wink
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 14:02
Ви благодарам што ви се допадна моето мислење:)

човек не може да има контрола над све.те држи у неизвесност до последниот здив...Баш така angelmk , да не е малиот предизвик на нештата нема што да ти даде мотивација за размислување и впуштање во неизвесноста која сепак се случува без причина , сама по себе..

[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2007 во 18:27
Nemoznosta da se razbere kauzalnosta i so toa da se dolovi prichinata, ne e nikakov dokaz deka nestata se sluchuvaat bezprichinski. Vsushnost, samata ideja deka nestata se sluchuvaat "nekako sluchajno" e kompletno nadvor od site materijalni i duhovni iskustva i znaenja do koi sme doshle do denes. Imeno, taa "a priori" gi negira site nauchni terkovi na soznavanje, proveruvanje i dokazhuvanje na zbidnuvanjata vo ovoj poznat svet vo koj zhiveeme i koj go narekuvame Univerzum.

A dali imame ili nemame kontrola nad prichinite i posledicite...toa e kompletno druga tema za filozofiranje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Bufce Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bufce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2007 во 00:08
da u pravo si se se slucuva so
pricina zaso rabotite
se postavuvaat taka da ima konec
so gi komplicira nestata ! I nie lugeto nekogas svesno, nekogas ne go zategame a decata se sposobni da go odvrzat!Smile
 
put crepe bows round the white necks of the public doves...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 09:27
и јас го поддржувам ставот т.е законот за каузалност, секоја последица има причина....
а како крајна алка во ланецот треба да има нешто, на кое не му треба причина за неговото постоење. а како законот за каузалност би важел за  Универзумот а не  и за  нештото? Се што има почеток има и причина, Универзумот има свој почеток затоа има и причина... а тоа нешто кое е прапричина на се, нема свој почеток и е вон времето и просторор. затоа не му треба причинаWinkShocked
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 09:31
i onie raboti koi ni se slucuvaat slucajno ili nenamerno imaat svoja pricina. bas sve ima svoja pricina.

lepceto so margarin padnalo bez da sakame, nenamerno... no i toa ne e slucajnost, sekako ne sme go zemale vo raka kako treba , pa ni padnalo...
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 09:47
Се, што не опкружува е поврзано мегу себе . Законитостите на мегусебните релации најчесто се многу сложени за нашето ниво на свест и со самото тоа неразбирливи.  Некаква си промена таму негде далеку, или за нас неважна, може да предизвика верижно дејство ( за нас невидливо и нејасно ) кое ке манифестира како резултат нешто кое не го разбираме ( од каде сега ова ? ) .  Не сум сигурен дали убаво објаснив :) ..... 
 
Демек...
 
 ДА се се случува со причина !


Изменето од Delfin - 21.Март.2007 во 09:49
Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEGENDA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 13:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nemoznosta da se razbere kauzalnosta i so toa da se dolovi prichinata, ne e nikakov dokaz deka nestata se sluchuvaat bezprichinski. Vsushnost, samata ideja deka nestata se sluchuvaat "nekako sluchajno" e kompletno nadvor od site materijalni i duhovni iskustva i znaenja do koi sme doshle do denes. Imeno, taa "a priori" gi negira site nauchni terkovi na soznavanje, proveruvanje i dokazhuvanje na zbidnuvanjata vo ovoj poznat svet vo koj zhiveeme i koj go narekuvame Univerzum.

A dali imame ili nemame kontrola nad prichinite i posledicite...toa e kompletno druga tema za filozofiranje.
 
Nisto ne e slucajno
Кон врв
someone Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај someone Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 11:50
mislam i ubeden sum deka za se ima pricina,koga ne bi imalo pricina ne bi imalo posledica neli.toa se dolzi na redot,na harmonijata vo nasiot kosmos.mislam deka se sto se slucuva vo prirodata strogo determinirano,edinstveno covekot moze i ja unistuva taa ramnoteza.zamislete vo godinata ke se rodat tolku zajaci,tolku volci i tolku treva za da mozat site da se hranat i vidot da im opstane.se se slucuva so pricina,se si ima svoe zosto i kako,e sega tesko ni e na nas lugeto da veruvame deka nie ne si ja kroime sudbinata ama delumno e taka
Кон врв
gunslinger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 116
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gunslinger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 13:30
akcija - reakcija vo se ...nema lutenje
Кон врв
lost addict Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јуни.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lost addict Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 00:56

EVERYTHING HAPPENDS FOR A REASON-Lost Wink

Se slozuvam.bez nekoi filozofii i slicno.ednostavno.za nesto so si go napravil koga ke razmislis svakas deka za se postoi pricina bez razlika sto e i kakva e...
All we need to survive, is the one person who truly loves us!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.