IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Конзервативни родители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Конзервативни родители

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2007 во 23:41
Pod konzervativen roditel se podrazbira onoj roditel koj se vodi od "stari",nasledeni neshta i tradicii,a ne go gleda vremeto vo koe zivee...ste gi izmeshale poimite strogost nasprema mekost koi nemaat vrska so konzervativnosta...primer-konzervativen roditel ni pod razno nema da dozvoli kerkata da mu ja vidat so dechko komshiiteWinke toa e konzervativnost...da ne kaze maaloto imalo devojcheto dechkoLOLLOLa drugo e kolku e strog a kolku popustliv roditelot i dali e toa dobro ili loshoTongue
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 07:24
Велиш дека конзервативен родител ни под разно нема да дозволи ќерката да му ја видат со дечко комшиите.... мислиш дека ова нема врска со строгост?!?

Ах да, ова е конзервативност, не строгостConfused
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 09:38
Конзервативизмот  е како  поим  е интересен за анализа . На пример , до каде  е границата , што секако спага во домен на индивидуалната перцепција . Секако дека има и убави и неубави страни . Ако го гледаме црно бело  .
Тврд Конзервативизам............................................Раскалашаност 
секако дека во најмала рака преставува и добар  баланс .
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 09:45
Мене пак ми покажува дека конзервативноста умре со моите баба и дедо..
Не ги напоменувам селата каде не се се уште цивилизирани и идат со некоја длабока традиција леле немој срамота е, рамењата ти се голи што ќе кажат комшиите..
Или за моја куќа ништо лошо нема да се збори, не џабе ве воспитував да се збори лошо..нема ова она ти реков ми рече..Малку по распуштено е и полежерно сваќањето на нештата...

Сега родителите соработуваат со нас, учат од нас...
до вчера не се смеело родител да се праша зашто не ми купуваш ова него по твое тоа...
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:00
Originally posted by natalija natalija напиша:

нема ова она ти реков ми рече..Малку по распуштено е ...сваќањето на нештата...


Sega se kaza.
LOL
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:03
Тоа и ми беше целта Wink
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:22
Samo kritiki za veke dokazanite tradicii i vrednosti. A sto se nudi kako alternativa? Raspustenost? Ke napravime beloto da bide crno, a crnoto belo?
I site da sakame taka dzabe e. Prirodata ke sotre se sto ne e spored nejzinite zakonitosti.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:58
Природата???? 
Читајки некако ми се меша традиција со конзервативност и строгост...Сите три работи немаат врска едно со друго... различни се..
Традицијата е едно нешто и нема никогаш да се искорени зашто е традиција..
Конзервативноста нема врска со строгоста, зашто конзервативни луѓе за мене се луѓе кои малку идат по застарени или да не се изразам состојби на ниски сваќања..
Строги луѓе се луѓе кои си држат до своите принципи и правила на куќата и по никоја цена не дозволуваат тоа размислување да им се размрда..

ако се разнишаат традицијата и строгоста, тогаш ред тешко ќе се воспостави..
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 12:35
Originally posted by natalija natalija напиша:

Природата???? 
Читајки некако ми се меша традиција со конзервативност и строгост...Сите три работи немаат врска едно со друго... различни се..
Традицијата е едно нешто и нема никогаш да се искорени зашто е традиција..
Конзервативноста нема врска со строгоста, зашто конзервативни луѓе за мене се луѓе кои малку идат по застарени или да не се изразам состојби на ниски сваќања..
Строги луѓе се луѓе кои си држат до своите принципи и правила на куќата и по никоја цена не дозволуваат тоа размислување да им се размрда..

ако се разнишаат традицијата и строгоста, тогаш ред тешко ќе се воспостави..
 
Браво за обајснувањево некоја ако е строг не значи дека е конзеравтивен или човек со модерни сваќања LOL  LOL  LOL 
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 17:40
Natalija, sekoja cest kako uspevas kontradiktorni misli da gi predstavis kako ednakvi. Ne moze da se iznajde nikakov stabilen ili koherenten princip, osven deka zazemas pozicija kolku vo daden moment da se izvadis i da ti e poudobno, bezrazlika na vistinata, logikata i racionalnosta.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 17:45
Originally posted by anakin anakin напиша:

pa site nie imane konzervirani roditeli
si ziveat vo konzervata a od kapakot negledat podaleku
no toa e normalno
kako sto kje stareeme taka kje se pikame se povekje vo konzerva
a nasite deca tuk kje go otvarat tuk kje go zatvarat kapakot
kako sto sega nie pravime


moram da se citiram da gi svatime rabotite
ova nema vrska so strogosta
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2007 во 08:22
Originally posted by sensei sensei напиша:

Natalija, sekoja cest kako uspevas kontradiktorni misli da gi predstavis kako ednakvi. Ne moze da se iznajde nikakov stabilen ili koherenten princip, osven deka zazemas pozicija kolku vo daden moment da se izvadis i da ti e poudobno, bezrazlika na vistinata, logikata i racionalnosta.


Не барав да ми анализаш мисли сенсеи..барав размислување во врска со темата..

Муабетот ми беше напиши го она што во моментот мислев дека е рационално, дали е логично дали е вистина, не знам ни јас..По сите речници и вујаклии и чуда има сегаде различно сваќање и образложување..Тоа го поставив зашто лутаме по цела тема и никој не дава конкретен пример, нити пак е конкретно поставена темата..Кога ќе ја читаш цела тема никој ен збори за конзервативност сите за строгост..Е кај мене нема логика строгоста и конзервативноста да се исти..

Е сега без твојата анализа на мене, не ми даде ништо конкретно кое ќе ме потикне да размислувам...Wink ни мене ни било кој член...

Ме потикна да го барам зборот, значението..Прашав и многу луѓе, но никој не ми даде логично размислување, сите креваа раменици и ја мешаа строгоста...
Па ме потикна да дојдам до заклучок дека што е строго е строго, а тие луѓе кои се кротки и полни разбирање???што?? не се строги, затоа и не се конзервативни??

нема логика...

Изменето од natalija - 25.Јануари.2007 во 09:07
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 20:00
Vo zivotot kako nivna edinstvena kerka ne bev bash mazena vo pogled na se ona sto go posakuvav,(bez razlika sto me cuvaa kako vo stakleno zvono, no za se imashe red) zosto godinite dodeka sozreesh kako licnost se "blesavi" toa e period niz koj se minuva niz se', koga od dete preminuvash vo devojka, koga se sto leta e tvoe.. zatoa tuka bea mama i tato kako potpora na se', kako oklopi koi znaeja da me zastitat od se ona sto ne me mazeshe, iako vo tie godini mislish deka sekoj problem e nereshliv, jas sepak imav pokraj mene roditeli (a i sega se prisutni bez razlika sto sum svoja) koi koga ke zapnev me butkaaa napred, svesni dodeka sama ne osetam sto e bolka, ljubov, dobro, loso...deka nema da ja znam sushtinata na se ona sto go nosi denot i samiot zivot, dodeka ne go osetam na sopstvenata koza.

Roditelite se tie koj sakaat da si sekogash najdobra, no za mene se najdobri onie roditeli vo sluchajot kako moite koi bea kriticari za se, koj ne se sramea da kazat pred drugite kade i kako sum zapnala i sum naishla na neuspeh...no i dobrata strana od mene ja poznavaa kako i mojata upornost koga vo nesto ke se zalozev (i seuste se zalozuvam) celosno, a posle ova poleka diskretno ke se pofalea za mojot uspeh(svojstveno za roditelite).No znaeja da mi kazat kade gresham, no toa go pravea poleka smireno za jas samata da ja uvidam greshkata,ke mi dadea vreme dobro da razmislam za se.Potoa se sednuvashe i onaka zdrelo se praveshe dobar razgovor od koj sekogash izleguvav so resenie za ona kade sto imav zapnato.Majka mi kako zena beshe potvrda vo pogled na nestata, znaeshe da preseci i da rece NE! Ne se bunev znaev deka toa e posledniot zbor, iako taka receno urgenciite od strana na tatko mi(tatina maza sum) ne palea kaj nea barem za malku popustlivost...i pokraj site udobnosti sto gi uzivav, me naucija sama da sozdavam za sebe, da sum ekonomicna, za se da imam plan, da ne gi delam lugjeto na nivniot status i polozba, me naucija na losoto da vratam so dobro....

Ne se konzervativni po postapki , sto za mene togash bea nesvatlivi, zosto postoeja ZABRANI od nivna strana za nekoi raboti,zosto premnogu mi se ukazuvashe na nekoi raboti, zosto postojano me prashuvaa kade sum so kogo sum.. no pokasno so tek na vremeto gi svativ site nivni postapki, daleku od konzervativni se... zosto so niv moze za se da se razgovara, bez ogranicuvanje i stegi za bilo sto.

Ni malku ne se protivea,koga odluciv da ziveam sama,(da bea konzervativni, pred se ke im bese vazna okolinata, a mene ke me zatucaa so takvoto ogranicuvanje, da ziveam so niv) zosto veruvaa deka mozam, deka ke uspeam i deka ke sozream pobrzo sama zivejki i grizejki se za sebe i na nestata deka ke gledam od poinakov agol, kako vozrazna i zrela devojka.

Ni malku ne se protivea na odlukata da zaminam vo Italija,(iako tagata ja gledav vo ocite na majka mi, so toa sto ke i nedostasuvam i ke sum daleku od nea) za ova mi dadoa celosna podrshka, zosto sum nemiren duh koj saka da odi napred iako zad sebe vo MKD ostaviv nesto za koe tatko mi se grizeshe za se, no sepak sakav nesto svoe, koe ke me ispolnuva.

Za svoite postapki sama odgovaram, a roditelite se sekogash tuka.No da ne bea roditelitre, a da ne bev tolku bliska so niv, premnogu bliska (denes i dalecinata ne e prechka za sekojdnevno kontakltiranje i sovetuvanje so saati ) nemashe da sum ova sto sum denes, uspeshna zena, oformena lichnost, nesebichna i pred se samokriticna.....Im blagodaram za se :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.