IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 105>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 20:16
A DA SI JA OLESNEVTE RABOTATA SO KODAK FILTRITE OD EDICIJATA AIR BRUSH PRO, DIGITAL AIR BRUSH, DIGITAL ROC I DIGITALSHO...
I DA SI JA OLESNITE RABOTATA I DA JA OTKRIETE TAJNATA (SKAPO PLATENA NA SKOPSKITE FOTOGRAFI ) KAKO RETUSIRAAT SLIKI ZA TABLOA....
Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
Big%20smile
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 22:40
Se nadevam deka avtorot sakal da prikazhe atmosfera na tainstvenost, neizvesnost i tenzija. Sepak smetam deka originalot e podesksponiran i ne e kolor koregiran. Poledicata od prvoto e zgolemen kroma-shum i slaba definiranost na objektot na slikanjeto vo odnos na pozadinata. Resenieto da se odbere crna obleka i temna pozadina ne pridonesuva nisto za podobruvanje na situacijata. Vertikalnata linija od pozadinata nepotrebno go odvekuva vnimanieto i go seche objektot na slikanjeto:




Eve eden obid da se napravi nekakvo modeficiranje koe do nekade ke gi odresira nekoi od spomnatite raboti. Napravena e kolor korekcija vnimavajki da ne se afektira premnogu originalniot ton na slikata, editirana e vertikalnata linija, akcentirani se svetlite detali na kosata za da se dade podobar prezens na likot, a za da se dobie podobra plastichnost (poveke okolu toa kako se postignuva iluzija na prostornost i trodimenzionalnost na slikite otidite na postot: http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=45&PN=1 ) na istiot, doosvetlen e zavojot na desnata strana kako i kragnata na istata strana i okoluvratnikot pod bradata. Nemav namera da potrosham premnogu vreme vo modefikaciite i tie se napraveni bez namera da bidat perfektni, tuku samo da go ilustriraat komentarot. Na krajot napraven e nov krop, a shumot ne e filtriran, tuku e ostaven kako vo originalot:



Изменето од Zoran K - 21.Јануари.2007 во 00:46
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 23:17
Original:



Modeficirano:

Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 00:58
Zoran, ubavo napraveno,no ideata mi bese da e vo original bez nikakva korekcija osven kroping,kako i 90 % od mojte fotografii ne se voopsto koregirani,kako i da e ubavo izgleda samo pozadinata e presvetla taka sto dvlekuva vnimanie od glavniot objekt,subjektivnoWink
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 03:48
zatko, vidi go ova:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5494&PN=24

Изменето од bobicar1 - 21.Јануари.2007 во 08:20
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 15:32
zasto e izmeneto od bobicar1
texot na Zoran K
sto li pisuvase .... koj znae
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 22:14
Анакин, нема ништо избришано или допишано во текстот на Зоран
Јас само направив линкот да биде активен за да не се малтретираат луѓето со копи и пасте
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 22:51
Thank you Bobi, you are the best!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 23:06
aham
pa cudno mi bese
mislev da ne me opsul zoki neso
ahhahahahhahhaha
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 11:59
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=21387

     

                             Оригинал                                                                обработка

Изменето од bobicar1 - 22.Јануари.2007 во 12:13
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 23:25
pi brisi inboxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 23:33
Кој, јас?

Мојот е празен

Изменето од bobicar1 - 22.Јануари.2007 во 23:34
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 23:35
ne be pinnnfoto hahah
bara pomos za upload na slika
a nemozam oti e poln
hahahahahhah
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
pinholephoto Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pinholephoto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2007 во 18:13
go izbrisav.....

inbox-ot
www.chkrap.blogspot.com
www.chkrap.com
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.