IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - 3 - DIMENZIONALEN DLABINSKI EFEKT NA FOTO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

3 - DIMENZIONALEN DLABINSKI EFEKT NA FOTO

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2007 во 18:48
so ve nema
so 3D?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 01:14
Posleden primer vo ovaa serija fotografii:



Najnesekaniot sluchaj na image e onoj koj lichi na “cut & paste” parche, bez nikakva pozadina ili vtora i treta ramnina na interes. Sto da se pravi togas? Pa, treba da se kreira onoa sto nedostasuva, a najednostavno i chesto pati najelegantno e da se napravi senka ili “drop shadow”. Toa moze da se realizira na razni nachini, a tuka e pretstaven eden od niv, sto mene vo momentot mi izgledase najpriemchiv za nezhniot detski portret.

Изменето од Zoran K - 14.Јануари.2007 во 01:17
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 01:21
taka e dobro
odlicno
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 20:54
[QUOTE=Zoran K]

....Toa se reshava so “fill light” od stranata na kamerata. Vo vakvi sluchai kako izvor na “fill light” moze da se koristi svetla reflektirachka povrshina ( koja od svoja strana ke bara asistent ili stativ za korektno postavuvanje ) ili blic (flash light), kako sto e koristeno vo ovoj konkreten sluchaj. Koristenjeto na “flas light” nosi svoj predizvik, a toa e korektno doziranata silina na svetlina. Imeno, korektno doziranata svetlina treba da bide nezabelezliva so toa sto ke se blendira so okolnoto svetlo, a istovremeno ke mu dade moznost na okoto na nabljudivachot da gi vidi site potrebni detali. Premnogu svetlina bi deluvala neprirodno, a premalu e isto kako i voopsto da ja nema. .....
QUOTE]

Zoki, pozdrav i priznanie za ova sto go pravis. Ovaa diskusija (lekcija) najmnogu mi se dopadna. Dali mozebi ima nekoj algoritam (barem priblizen) kako da go doziram blitzot vo zavisnost od jacinata na backlight-ot i rastojanieto? Koi se tvoite iskustva? Mene retko mi se pogoduva, iako dosega ne sum se obidel seriozno da eksperimentiram.

Napomena: jas imam Minolta 5D, so ili bez ADI (vo zavisnost od objektivot sto go upotrebuvam) i moznost za +-2EV kompenzacija na vgradeniot blitz.
Vo pogled na odreduvanje na ekspozicijata, mozam da gi izbiram slednite 2 moda:
- presmetanata ekspozicija (blenda+traenje) e rezultat na procenka samo na ambientalnata osvetlenost (isto kako i bez blitz, iako blitzot okinuva)
ili pak
- rezultat od kombinacija na ambientalna so osvetlenosta sto ke ja predizvika blitz-ot (default)
I kaj obete imam moznost za kompenzacija od +-2EV.

Koi se tvoite preporaki, ima li nekoj barem priblizen metod?

Angel
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 02:24
Angel, blagodaram za ubavite zborovi.

So problemot sto ti go posochuvas se sudruvaat site fotografi koi sakaat da koristat fill-light so svoite kameri. Iako sekoj sistem-kamera si ima svoj karakter za koj ima posebni finesi (najlesno im e na onie so Nkon), sepak nema sega da se zadrzuvam na detalni elaboriranja i ke ti dadam praktichen sovet koj treba da ti dade mnogu dobar rezultat uste od prvata upotreba. Se razbira ke treba da go ispoliras malu za tvojot sistem, a ke treba da steknes isto taka i malu iskustvo okolu procenkata na slikanite objekti vo odnos na nivnata reflektivnost...Ako treba poveke objasnuvanje okolu toa ke mozeme da razgovarame drug pat.

Prvo, odredi ja precizno ekspozicijata so merenje na svetlinata sto pagja na objektot. Napravi go toa kako sto tebe ti prilega ili ti e vozmozhno - mozes da koristis rachen svetlomer ili kamera. Dokolku ne e nekoja mnogu specijalna situacija, toa ke bide i generalnata vrednost na osvetluvanjeto na seta okolina vo koja se naogja fotografiraniot objekt od STRANATA NA KAMERATA. Back-lightot definitivno ke bide posilen, no toa obichno ne e tolku kritichno bidejki kako takov toj moze da bide toleriran za +1 do +2EV (vsushnost dobro e da bide barem +1EV, inaku nema da bide back-light ). Podesi gi blendata i vremeto da odgovaraat na vaka odredenata ekspozicija spored osetlivosta vo ASA sto ja imas odbereno na kamerata. Slednoto e blicot. Vmesto da odreduvas manuelno kolku svetlina ke frli, so modernive blicovi mozes da se potpres na nivnata sofisticirana avtomatika (se nadevam deka blicot na tvojata kamera e relativno dobro dizajniran), pa ednostavno odberi -1EV (se razbira za ista vrednost na ASA).

Dokolku mislish deka svetlinata od blicot e presilna, odi na -2EV. Kako sto rekov ova e generalen sovet. Vrednosta na kompenzacijata ke zavisi i od reflektivnosta na objektot. Posvetol objekt (kako na prilozenata slika) ke bara pomala kompenzacija, potemen ke bara pogolema.

Kako sto rekov, ke treba da probas, da eksperimentiras i iskustvoto ke te nauchi sto se idealnite kompenzacii za tvojot sistem. Mozebi ke imas dopolnitelni problemi i nekonzistentstvo vo rezultatite bidejki go koristis maliot vgraden blic. Negovata silina e skromna, posebno kade sto se bara pogolema silina (slikanje nadvor pod svetlo sonce), vremeto na recikliranje e pogolemo, kapacitetot mu zavisi od sostojbata na bateriite vo kamerata, podolgite objektivi navleguvaat vo sferata na frlanjeto na svetlina pa go "zbunuvaat" blicot vo presmetkata na svetloto i t.n. Nadvoresen, nezavisen blic, bi bil mnogu podobar izbor vo vakvi sluchai.

Изменето од Zoran K - 15.Јануари.2007 во 02:29
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 06:45
Zoran, ako nemas nisto protiv, bi ja preselil temava vo "Korisni soveti" :)

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 15:26
Nemam nisto protiv Mire. Samo ako mozes malu da pochekas so prefrlanjeto bidejki lugjeto se naucheni temava da ja gledat tuka. Na novata pozicija bi bila izgubena.

Blagodaram za predlogot.

Изменето од Zoran K - 15.Јануари.2007 во 17:02
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 16:10
Eve dva primeri za ilustracija na ulogata na teleobjektivot vo sozdavanjeto na trodimenzionalniot ili prostoren efekt na fotografiite.



Prvata fotografija e napravena so teleobjektiv i maksimalno otvorena blenda (f 2,8). Poradi malata dlabinska ostrina, kako i odbiranjeto na ramninata na fokusot, kaj ovoj primer imame (gledajki od desno na levo) prva ramnina nadvor od focus, vtora vo focus i tretata ramnina nadvor od focus. Toa e malu porazlichno od predhodnite primeri, no efektot na postiganje prostornost e ist.

Efektot na upotreba na teleobjektiv, no so namalena blenda, ke dade kompletno drug rezultat:



Karakteristika na teleobjektivite e “splesnuvanje” (kompresiranje) na perspektivata. Takviot efekt venchan so mal otvor na blenda ke dade slika na ostro fokusirani objekti koi se natrupani eden zad drug. Na ovoj nachin se ELIMINIRA prostornosta, sto e sprotivnoto od onoa sto sakame da go istakneme vo ovoj post. Megjusebnoto rastojanieto na dvata prikazani objekti od ovaa slika e 200-300 metri.

Celta na pokazuvanjeto na ovie primeri e da se istakne razlikata vo upotrebata na razni otvori na blenda kaj teleobjektivite. Teleobjektivot moze da se upotrebi da ja kompresira perspektivata so site prikazhani objekti vo perfekten fokus, no i da go selektira fokusot (so shirokata blenda) i da odbere samo eden objekt na interes frlajki gi drugite nadvor od focus, istovremeno sozdavajki iluzija na trodimenzionalen prostor.


Prikazanite fotografii se postirani tuka:
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=21114
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=16626

Изменето од Zoran K - 15.Јануари.2007 во 17:04
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 01:05
Zoran nestriplivo cekame na tebe :))

nesto novo
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 02:26
Dali mora da se ima mokjen teleobjektiv za da se postigne efekt na prostornost i trodimenzionalnost? Sigurno ne.

Eve nekolku primeri na fotografii napraveni so teleobjektiv od samo 70mm/2,8(filmska kamera) ili 55mm/2.8 (digitalna kamera). Najednostavno e da se zazeme pozicija na slikanje koja ke ni ja postavi pozadinata na maksimalna oddalechenost od objektot na slikanjeto. Vo toj sluchaj izborot na blendata ne e tolku kritichen (osven ako ne e ekstremno mal), a trodimenzionalniot efekt sepak ke bide garantiran. Dobar primer za toa e slikava so ververichkata (pogolema slika ke najdete tuka - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=17425) :



Iako ekstremnata oddalechenost na pozadinata e pozhelna, taa ne e presudna za da se dobie ubav trodimenzionalen efekt. Korektnoto odbiranje na pozicijata na slikanje, koja ke ni ovozmozhi skromno no dovolno rastojanie, kako i efekten “back-light” (priroden-sonchev ili kreiran od nas so blic) ke bidat dovolni za postiganje na baraniot efekt. Primer za toa e slikata so ovoj simpatichen kolor-koordiniran par (pogolema slika e postirana tuka - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=19065) :



Za zal, najchesto pozadinata e mnogu, mnogu pobliska od idealnata. Vo takvite sluchai treba blendata da se otvori maksimalno, da se prijde ekstremno blisku do objektot na slikanjeto i da se odbere agol koj ke ni garantira ednolichna pozadina. Najdobro ke bide ako objektot na slikanjeto so svojata forma se oddalechuva od nas kon pozadinata. Primer za toa e ova stop svetloto na eden avtomobil (originalno postirana tuka - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=19433) :



Iako maksimalnoto priblizhuvanje kon slikaniot objekt bi bilo najdobro, ne treba da se otfrli kako opcija i edno poskromno oddalechuvanje, koe sepak so maksimalno otvorenata blenda i kontroliranoto svetlo mozat da kreiraat prekrasen trodimenzionalen efekt kako ovoj so cveketo (pogolema slika ke najdete tuka - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=15744) :



Изменето од Zoran K - 18.Јануари.2007 во 02:32
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 09:26
Anakin, prisustvuvas na master class po fotografija.  Gledaj, uci, prasuvaj ... np. Just don't disturb the order in the classroom, please Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 19:57
zorrrrane, zorrrane....ClapClapClap
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 20:04
Originally posted by Mire Mire напиша:

Anakin, prisustvuvas na master class po fotografija.  Gledaj, uci, prasuvaj ... np. Just don't disturb the order in the classroom, please Wink


zasto mi ja zbrisa mojata 3D slika
taka li ti kaza profesorot posle casot?
ne veruvam oti profesorot si e profesor
a ucenik e ucenik
a drugar si e drugar
a nasmejan si e sekogas nasmean


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 23:01
Na krajot, temava nema da bide kompletna ako ne se posochi faktot deka efektot na prostornost i trodimenzionalnost moze da se postigne i so shirokoagolen objektiv. Iako pri koristenje na vakov objektiv nezbezhno se soochuvame so potpolna ostrina na site objekti vo slikata, iluzijata na prostornost moze da se postigne so korektna kompozicijata na koja ke bidat prikazhani ramnini na interes koi se struktuirani i jasno voochlivi kako “sloevi” (grupi) na slikata ili kako voditelki na pogledot. Site sliki se napraveni so objektiv od 17 mm digitalna kamera, sto korespondira so okolu 28mm na filmska kamera (35mm telo).





Prvata fotografija (pogolema e objavena tuka: http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=13297) go pretastavuva dolovuvanjeto na prostornosta preku proektiranjeto na perspektivata na liniite kreirani od dvete ramnini na interes : klupite (kako glaven objekt na interes) i ogradata pozadi niv. Vaznata koja se gubi vo belinata na pozadinata go nagovestuva tretiot, vo ovoj sluchaj beskraen plan, akcentirajki go prostorot vo sprotivna nasoka na dvizhenje od predhodnite dve, sechejki gi pod prav agol. Glavniot efekt e postignat so smerot na dvete glavni perpektivni linii (ramnini) koi poagjaat od levata strana na gledachot na slikava i zavrshuvaat nekade neodredeno na sprotivnata strana.





Na vtorava fotografija (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=15714) okoto vednas vi se vkovuva na nevestata i gondolata sto pretstavuvaat glaven objekt na interes i kako sluchajno toa e prvata ramnina. Vtorata vodi paralelno so prvata i toa e maliot dok so grupata gondolieri koi se vtoriot objekt na interes. Tetata ramnina i objekt na interes voglavno e paralena so prvite dve, a na desnata chetvrtina od slikata se prekrsuva pod prav agol, pravejki mala ramka. Elementot sto posebno ja potencira prostornosta na slikava e vesloto sto vodi od pozicijata na gledachot na slikata kon vnatresnosta na fotografijata.




Tretata slika (http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=13766) ima prekrasni voditelki na pogledot koi ednostavno ne vi ostavaat nikakva druga opcija, tuku da ja primite iluzijata na prostornost bez pogovor. Iako glavniot objekt na interes pagja duri vo tret plan, okoto vednas se vkovuva vo nego bez da luta naokolu. Site drugi elementi na slikava prosto ve vodat ednoznachno kon glavnata cel i okoto gi sledi prirodno i bez dvoumenje. Vo prviot plan belata drvena ograda pojduva od levata strana na gledachot i vo kosa perspektiva zavrsuva do vtorata ramnina definirana od zhivata ograda koja sega go vodi pogledot vo dijagonala na levo do crkvata i istovremeno ja vramuva od dolnata strana. Grankata, koja go pokriva sinoto nebo bez oblaci i nedvosmisleno pointira kon crkvata, kako da lebdi nekade megju site ovie ramnini. Poslednata linija se ovoshnite drva koi go oznachuvaat krajot na zemniot prostor i ja smestuvaat crkvata vo vnatresnosta na slikata. Sonchevata svetlina dava plastichnost na objektite i samo ja inforsira iluzijata na trodimenzionalnost.

I toa e krajot na ovoj nesuden tutorijal. Pochna kako eden kus osvrt, a zavrshi kako kompletna serija tekstvovi. Vi blagodaram za podrskata i se nadevam deka pronajdovte barem nesto sto ke vi go zbogati vaseto znaenje i iskustvo i sto ke vi pomogne eventualno vo vaseto kreativno fotografiranje.

Изменето од Zoran K - 18.Јануари.2007 во 23:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.