IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како на работа во некоја европска  земјa
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како на работа во некоја европска земјa

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:07
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


.................... На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. ................................
   koj polovina svet?!,...mislish na juzna amerika?,...samo tamu ,..da,...i toa bez najgolemiot sto milionski brazil,...kakov polovina svet?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 05:58
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

.................... На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. ................................
   koj polovina svet?!,...mislish na juzna amerika?,...samo tamu ,..da,...i toa bez najgolemiot sto milionski brazil,...kakov polovina svet?!


Па да, мислам на Јужна Америка, без сто милионскиот Бразил, но со сто милионското Мексико, а немој да ги заборавиш САД и Филипините, и еден куп поситни држави - се на се околу половина милијарда луѓе.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 06:05
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Почитуван канадски македонецу, иако Франција е 60-милионска земја, Шпанија тука некаде (да, факт е дека пола свет зборува шпански), а во светов доминира англискиот јазик поради политичката доминација на САД и ВБ, и можеби не им се преку потребни странските јазици (на оние од англиско говорно подрачје, не и на другите!), тоа не го намалува ниту оправдува фактот дека имаат лош систем на образование (и воопшто познавање)  на странските јазици.


Уште повеќе почитувана германска македонке, тоа што го зборуваш е во принцип точно, но е ирелевантно. Не доаѓаат шпанците и французите да работа во Македонија, та тие да треба да учат македонски, туку македонците сакаат да работат во странство. Значи македонецот како придобивка од живеењето во мала (и неразвиена) држава, МОРА да има подобро образование и да зборува барем уште еден јазик ако сака успех во светот.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Бидејки тие во нивните школи и к*рсеви ги учат јазиците со години и пак не научуваат (со чесни исклучоци). Јас лично англискиот го научив во основно училиште во Скопје, не одев дури ни на к*рс, а верувај дека ми е прилично добар.


И јас својот англиски многу добро го научив во македонските школи. Но такви како тебе и како мене беа 10% во класот. Останатите не научија ни да бекнат. А учев во добри училишта. Значи не можеш да кажеш дека во просек македонците се јаки со странските јазици. Факт е дека помладите генерации мрднаа, но оние со 35+ се воглавно дудуци.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Независно колку се тие земји големи, а нашата МК е мала дво-милионска земјичка, можеме да се споредуваме баш поради фактот дека пропорционално гледано апсолутно водиме. Категорички тврдам.


Пропорциите апсолутно немаат значење. Токму поради големината на Македонија, течното зборување англиски треба да е дефиниција за писменост. Тој што разбира само македонски за светот е глув, нем и неписмен. Пазар од еден и половина милион жители не е доволен за успех.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Што ли ти направила таа твоја земја Македонија што цело време само негираш се нејзино, а сепак редовно го посетуваш форумов македонски (значи уште си врзан за неа).


Оваа забелешка ќе ја игнорирам, затоа што си земаш право да судиш лично, а тоа право не ти го дадов.Изменето од Polar Bear - 11.Декември.2007 во 06:33
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:19
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

[QUOTE=brza]
[QUOTE=chuchuliga].................... На шпанците им треба уште помалку, оти половина свет зборува шпански. ................................
   koj polovina svet?!,...mislish na juzna amerika?,...samo tamu ,..da,...i toa bez najgolemiot sto milionski brazil,...kakov polovina svet?![/QUOTE]

Па да, мислам на Јужна Америка, без сто милионскиот Бразил, но со сто милионското Мексико, а немој да ги заборавиш САД и Филипините, и еден куп поситни држави - се на се околу половина милијарда луѓе.
 
среќасреќасреќа
 
1.„...половина свет зборува шпански....“ - така е зборот,   бидејки во голем дел на планетава де факто се зборува шпански.
 
НО
 
2. „....се на се околу половина милијарда луѓе....“ не е половина планета која веќе одамна ја надмина бројката на шест милијарди жители.
 Изменето од chuchuliga - 11.Декември.2007 во 12:14
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:48
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Почитуван канадски македонецу, иако Франција е 60-милионска земја, Шпанија тука некаде (да, факт е дека пола свет зборува шпански), а во светов доминира англискиот јазик поради политичката доминација на САД и ВБ, и можеби не им се преку потребни странските јазици (на оние од англиско говорно подрачје, не и на другите!), тоа не го намалува ниту оправдува фактот дека имаат лош систем на образование (и воопшто познавање)  на странските јазици.


Уште повеќе почитувана германска македонке, тоа што го зборуваш е во принцип точно, но е ирелевантно. Не доаѓаат шпанците и французите да работа во Македонија, та тие да треба да учат македонски, туку македонците сакаат да работат во странство. Значи македонецот како придобивка од живеењето во мала (и неразвиена) држава, МОРА да има подобро образование и да зборува барем уште еден јазик ако сака успех во светот.
 
Мојот коментар беше коментар на твојата изјава дека во МК системот за образование (и познавање) на странски јазици е лош, што не е вистина.
Во МК она што е многу позитивно и мислам дека придонесува за подобро учење јазици е што сите филмови се даваат во оригинална верзија, а не со синхронизиран превод на локалниот јазик, како во сите западни земји,или со грозен симултан превод како во источна Европа. На тој начин човек пред се го слуша АВТЕНТИЧНИОТ ГЛАС на глумецот (тоа за мене значи почит кон глумецот и кон целиот филм!), а плус и го слуша паралелно странскиот јазик. На тој начин некои луѓе дури и го научуваат јазикот (и ти самиот знаеш колку гледање ТВ на странски јазик го подобрува знаењето на истиот)или ако ништо друго ја развиваме подлогата, предиспозицијата (во мозокот) за учење/познавање  уште еден јазик.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Бидејки тие во нивните школи и к*рсеви ги учат јазиците со години и пак не научуваат (со чесни исклучоци). Јас лично англискиот го научив во основно училиште во Скопје, не одев дури ни на к*рс, а верувај дека ми е прилично добар.


И јас својот англиски многу добро го научив во македонските школи. Но такви како тебе и како мене беа 10% во класот. Останатите не научија ни да бекнат. А учев во добри училишта. Значи не можеш да кажеш дека во просек македонците се јаки со странските јазици. Факт е дека помладите генерации мрднаа, но оние со 35+ се воглавно дудуци.
 
Тоа е сосема ирелевантно бидејки така е во секоја земја на светов. Никој не ни полош (дали??намигнување) ни подобар.

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Независно колку се тие земји големи, а нашата МК е мала дво-милионска земјичка, можеме да се споредуваме баш поради фактот дека пропорционално гледано апсолутно водиме. Категорички тврдам.


Пропорциите апсолутно немаат значење. Токму поради големината на Македонија, течното зборување англиски треба да е дефиниција за писменост. Тој што разбира само македонски за светот е глув, нем и неписмен. Пазар од еден и половина милион жители не е доволен за успех.

 
Да, факт е дека треба да се учи јазик. Зборувам многу од нив, редовно жонглирам и планирам и нови да учам. Големо, незаменливо богатство е. Не само за работа, туку воопшто за комуникација, страшно ги шири хоризонтите.
Но, пак ќе речам: ако американецот зборува само англиски, или кинезот само кинески (а тек нив колку ги има?????), или колумбијанецот само шпански, хоризонтот не им е ништо поширок од оној на македонецот кој не зборува странски јазик. Пошто знаеме дека на пример голем дел од американците САД ги имаат за центар на светот, а останатиот дел за неколку мали државички. Па така доаѓаат до заклучок дека пола милијарда жители се веќе пола жители на планетава намигнувањенамигнувањенамигнување.
 
Зборување само на својот (во случајов англиски) јазик, можеби е оправдан, бидејки цел свет го зборува, па автоматски и комуникацијата и пазарот се ширум отворени и големи. Но тоа води кон себе - центризам и своевидна нарцисоидност кои драстично го ограничуваат хоризонтот и видокругот, а може и умот да го заматат, што може да биде погубно во некоја блиска иднина (на пример развојот на кинескиот пазар и економија).

Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:


Што ли ти направила таа твоја земја Македонија што цело време само негираш се нејзино, а сепак редовно го посетуваш форумов македонски (значи уште си врзан за неа).


Оваа забелешка ќе ја игнорирам, затоа што си земаш право да судиш лично, а тоа право не ти го дадов.
 
ОК, почитувам.


 


Изменето од chuchuliga - 11.Декември.2007 во 12:07
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 16:49
Од 1 Јули 2011 и граѓаните кои не се во ЕУ ќе може да работат во Холандија.

Тоа значи дека ќе им биде издадено work permit

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
Кон врв
bojan-goran Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan-goran Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 08:49
RABOTA VO SVAJCARIJA

PRED 2NEDELI SLEDESE OGLAS ZA RABOTA VO LUCERNRABOTNICKI ZA VO SHVAJCARIJA
<Претходна   |   Огласи   |   Следна >
Нудам работа од bosko на 16 дек 12:36 Избриши, измени или обнови го твојот оглас
Направи го онлајн овој оглас
Ново!

Цена: -
Локација: Кичево, Кичево

Сектор: Работа во странство

Potrebni se 15 devojki ili zeni na vozrast od 25 do 35 godini za rabota vo Svajcarija potocno vo LUCEERN kako rabotnicki vo cvekarska firma za odrzuvanje i pakovanje na oranzerisko cveke iskustvo ne e potrebno poznavanje na jazik e dovolno da znaete Srpski zatoa sto gazdite se srbi i skoro site vraboteni se od bivsa jugoslavija potrebno je dase ima bugarski pasos ili nekoj drug evropski smestaj vie obezbeden samo sto sami si plakate od mesecnata plata se odbiva se raboti vo tri smeni po 8 casa i se plaka po sat zdrastveno i penzisko ste osigurani so prv dogovor na 1 godina satnica od 15 svajcarski franci za podetani informacii javetese na telefon 078665705 ili na email renevra@outlook.com
<img alt="" src="/Content/Images/new_pack/none.gif" />
Прати e-mail Избриши, измени или обнови го твојот оглас Зачувај го огласот
bosko : 078665705

TESKO NA TIE PPECALBARI STO DADOA PASOSI KAJ BOSKO OD VCERA GO ISKLUCI MOBILNIOT TELEFON SEGA SE JAVUVA VIP SEKRETARKA,COVEKOT SI NAPRAVI BIZNIS KOJ DAL PASOS KAJ NEGO KE OSTANE BEZ ISTIOT BIDEJKI BELOSVETSKIOT PREVARANT GO NEMA IZBEGA
Кон врв
kuracpalac Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kuracpalac Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2014 во 23:51
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1556514-Rabota-Holandija-i-Belgija Dali nekoj znae neshto povece za ova i dali nekoj apliciral za ovaa rabota neznam kolku e sigurna rabotata pa me interesira dali ima i nekoj shto e zainteresiran.Jas koga iskontaktirav so osobata preku Email mi kaza samo deka treba da i dadam kopija od pasosh i kratka biografija pa da cekam ako me primat treba da uplatam 50e za dukumenti i taa ce ne ceka vo Holandija na avtobuska stanica.Ako ima nekoj kako mene za ovaa rabota shto apliciral neka me kontaktira za Email bidejci rabotata e so MK pasosh.     
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2014 во 08:57
Originally posted by kuracpalac kuracpalac напиша:

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1556514-Rabota-Holandija-i-Belgija Dali nekoj znae neshto povece za ova i dali nekoj apliciral za ovaa rabota neznam kolku e sigurna rabotata pa me interesira dali ima i nekoj shto e zainteresiran.Jas koga iskontaktirav so osobata preku Email mi kaza samo deka treba da i dadam kopija od pasosh i kratka biografija pa da cekam ako me primat treba da uplatam 50e za dukumenti i taa ce ne ceka vo Holandija na avtobuska stanica.Ako ima nekoj kako mene za ovaa rabota shto apliciral neka me kontaktira za Email bidejci rabotata e so MK pasosh.     

Ако ти рекле дека е само за 3 месеци може и има некоја вистина во огласов. Ако не, бегај подалеку од нив!
Кон врв
Angel-Miranda Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2015
Статус: Офлајн
Поени: 143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Angel-Miranda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2015 во 20:39
За тие што се заинтересирани за работа во странство, прочитав дека во Германија,Норвешка и Шведска може да сен ајде работа без бугарски пасош.

Изменето од Angel-Miranda - 02.Април.2015 во 20:43
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2015 во 22:09
Која е прикаската со Малта некој дали знае?
Лично не познавам никој што отишол,
но слушам многумина оделе.Можело со македонски пасош.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2015 во 00:22
Orka, izdavaat rabotni dozvoli so MK pasosh.
No toa ti e za niskokvalifikuvan kadar, kako higienichari i za medicinsku personal. Za drugo ne sum prashala dali moze. Verojatno vazi za site deficitarni profesii..
Momentalno toa im e potrebno, prvite zatoa shto lokalnite ne se zainteresirani za rabota, a vtorive zatoa shto se deficitarni.
Uslovot za prvive e da odish preku agencija (lokalna), toa ti e kako eden vid sponzorstvo..
Za medicinski personal, kolku shto znam moze i bolnicata da ti e eden vid sponzor..
Imam vnuka shto raboti momentalno tamu, dermatolog.
Ubava ziveachka imalo..
Ako dobro me sluzi memorijata, im davaat dozvoli na godina dena..

Изменето од evangeline - 21.Мај.2015 во 00:24
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2015 во 23:42
Originally posted by Орка Орка напиша:

Која е прикаската со Малта некој дали знае?
Лично не познавам никој што отишол,
но слушам многумина оделе.Можело со македонски пасош.


Да побараме врски кај чоеков плазење
http://vecer.mk/life/jas-sum-makedonec-jas-sum-sin-na-aleksandar-makedonski-jas-nikogash-ne-se-otkazhuvam
Па после можи и ќе не изненадиш со некое видео од таму голема насмевка
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2015 во 15:58
Лелеееееееееј...За Груевски
Да не е ова тажно,смеењево на арно ќе беше.
Нека си ги чува Господ,кој му се отворил патот арно да го снајде...
Ова оти мене убо лошото ме снајде,жив и здрав ама без пари.
Се има по тој бели свет...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,688 секунди.