IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5051525354 66>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 15:16
исто и мене ........ кога ме вработија како помошник багер ........ онаму каде не можеше да копа багерот , настапував јас задоволство задоволство задоволство
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 15:18
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

исто и мене ........ кога ме вработија како помошник багер ........ онаму каде не можеше да копа багерот , настапував јас задоволство задоволство задоволство


Сепак од помошник багерист,многу брзо си напредувал во МАРШАЛ на багеристите,за што не ти барале диплома сигурно.намигнување
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 11:04
Ах бре македонче, македонче!губитник Од пуста желба да се нападне некој, не се приметува кој што зборува (пишува). Само да се нападне, да се критикува!
Ај, уште еднаш внимателно прочитајте ги следниве постови:
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... Р.Ѕ. Не загледав во претходните пораки, дали има некој кој прашал: „кој од нас овде присутни членови ќе замине во ЕУ?“ Еве, јас размислувам да одам уште во првиот месец. А вие?

Модераторе сакам да ви реплицирам дека немаме намера патриотите да излегуваме од нашата држава.Доколку сте вие расположени за да одите некаде повелете слободно одете.Јас не сум расположен да одам да работам во земјите на ЕУ бидејќи овде ми е подобро.

Дали забележувате за што зборувам?

Каде во мојот пост спомнав дека во ЕУ ќе одам за работа?
Незнам каков епитет да дадам за луѓе кои под патриотизам подразбираат затворање во сопствените граници. Никако не смее да се испадне надвор! глупчо. Посебно за луѓе интелектуалци, студенти, идни академски граѓани. Нема ли тие да одат во странство за да видат свет, да се запознаат со новите достигнувања во сопствената област на работа или студирање ... или се си имаат во Македонија и по никоја цена нема да испаднат? За да бидат патриоти де, нели?
Милег, се надевам ќе го воочиш овој твој превид и јавно ќе го произнесеш твојот став после оваа моја забелешка. Те молам немој преку ЛП, затоа што овде јавно ме „искритикува“ индиректно нарекувајќи ме предавник, бидејќи сакам да излезам од МК.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 11:11
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ах бре македонче, македонче!губитник Од пуста желба да се нападне некој, не се приметува кој што зборува (пишува). Само да се нападне, да се критикува!Ај, уште еднаш внимателно прочитајте ги следниве постови:
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... Р.Ѕ. Не загледав во претходните пораки, дали има некој кој прашал: „кој од нас овде присутни членови ќе замине во ЕУ?“ Еве, јас размислувам да одам уште во првиот месец. А вие?

Модераторе сакам да ви реплицирам дека немаме намера патриотите да излегуваме од нашата држава.Доколку сте вие расположени за да одите некаде повелете слободно одете.Јас не сум расположен да одам да работам во земјите на ЕУ бидејќи овде ми е подобро.
Дали забележувате за што зборувам?Каде во мојот пост спомнав дека во ЕУ ќе одам за работа? Незнам каков епитет да дадам за луѓе кои под патриотизам подразбираат затворање во сопствените граници. Никако не смее да се испадне надвор! глупчо. Посебно за луѓе интелектуалци, студенти, идни академски граѓани. Нема ли тие да одат во странство за да видат свет, да се запознаат со новите достигнувања во сопствената област на работа или студирање ... или се си имаат во Македонија и по никоја цена нема да испаднат? За да бидат патриоти де, нели?Милег, се надевам ќе го воочиш овој твој превид и јавно ќе го произнесеш твојот став после оваа моја забелешка. Те молам немој преку ЛП, затоа што овде јавно ме „искритикува“ индиректно нарекувајќи ме предавник, бидејќи сакам да излезам од МК.
Модераторе не сакам да излезам од темата,ако го мислете тоа за обвинување се извинувам и тоа неам да се повтори.Инаку јас си кажував за мене дека немам намера да излезам од државата.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 13:25
Originally posted by mileg mileg напиша:

Модераторе ... ако го мислете тоа за обвинување ...

Види Милег, освен обвинување, како поинаку да се протолкува овој твој коментар:
Originally posted by mileg mileg напиша:

Модераторе сакам да ви реплицирам дека немаме намера патриотите да излегуваме од нашата држава. ...

Со други зборови, ние, кои по било која основа сакаме да излеземе од државава, не сме патриоти (=предавници)? Така?
Originally posted by mileg mileg напиша:

...  се извинувам и тоа неам да се повтори..

Во ред е! Сметам дека сето ова не беше речено со злонамера! Затоа нека ти е просто, како од мене така (верувам) и од другите кои евентуално се најдоа „погодени“ од твојата изјава.

И, btw. навистина ме зачуди со ова:
Originally posted by mileg mileg напиша:

... Инаку јас си кажував за мене дека немам намера да излезам од државата

Ти навистина воопшто не мислиш да излегуваш од државава?изненадување Ниту како студент во некоја студиска посета на некој универзитет, ниту во меѓународна размена на студенти, ниту како обичен човек за шетање, ниту понатаму како деловен човек, ниту ...?збунетост


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 13:37
bugarite nema da postavat veto tamu kade nemozat da postavat газење%20од%20смеење

http://www.focus-news.net/?id=n1239840газење%20од%20смеење


Изменето од anakin - 14.Август.2009 во 13:37
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 15:04
милег стварно не те разбирам, од една страна се радуваш што сите ќе си одат, а од друга не сакаш да си одиш збунетост
и сите што ќе заминат се предавници, а остатокот патриоти збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 15:47
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

милег стварно не те разбирам, од една страна се радуваш што сите ќе си одат, а од друга не сакаш да си одиш збунетости сите што ќе заминат се предавници, а остатокот патриоти збунетост
Zabegan сега че ме разбеееш.Ако сакаат да работат некои во странство по 01 јануари треба да се пријават тану,а ако се пријават на црно тогаш според европските закони следува санкција илли казна.Бидејчи не ги знаеме уште тие закони треба да молчиме.А јас бавистина сакам да нема визи бидејќи тоие што немаат работа овде да си најдат во странство ама само за 90 дена или 3 месеци
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 15:50
МилеГ ...има една финта со санкциите .
Санкција следува ако те фатат ако `не немаш гајле .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 16:25
Originally posted by mileg mileg напиша:

Zabegan сега че ме разбеееш.Ако сакаат да работат некои во странство по 01 јануари треба да се пријават тану,а ако се пријават на црно тогаш според европските закони следува санкција илли казна.Бидејчи не ги знаеме уште тие закони треба да молчиме.А јас бавистина сакам да нема визи бидејќи тоие што немаат работа овде да си најдат во странство ама само за 90 дена или 3 месеци
kakvi sankcii g-ne mileg?збунетост...za rabotnikot edinstvena sankcija ke e....da go "ispratat" do granica.


Изменето од brza - 14.Август.2009 во 16:26
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 16:28
Originally posted by mileg mileg напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

милег стварно не те разбирам, од една страна се радуваш што сите ќе си одат, а од друга не сакаш да си одиш збунетости сите што ќе заминат се предавници, а остатокот патриоти збунетост
Zabegan сега че ме разбеееш.Ако сакаат да работат некои во странство по 01 јануари треба да се пријават тану,а ако се пријават на црно тогаш според европските закони следува санкција илли казна.Бидејчи не ги знаеме уште тие закони треба да молчиме.А јас бавистина сакам да нема визи бидејќи тоие што немаат работа овде да си најдат во странство ама само за 90 дена или 3 месеци


И порано беше така,ама за кратко време никој не удираше печат во пасошот кога си влегол или излегол во и од ЕУ.Па така многумина Македонци остануваа таму и по година-две непрекинато,сега ја имаме финтата со фирма на располагање.Му ги носиш на газдата документите од твојата фирма,склучувате договор и си работиш колку што сакаш и до кога што сакаш,без визни ограничувања,само доколку навистина се симне визниот режим.Инаку и во ЕУ важи принципот “човек-фирма“ и одлично функционира,барем на законска основа.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 17:22
kolku ubavo!...sme ibile  i eksperti za evropskite zakoni....samo,se chudam zoshto voopshto ne ni trgnuva..."rabotata"....so tolku "znaenja"..збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 17:32
Originally posted by brza brza напиша:

kolku ubavo!...sme ibile  i eksperti za evropskite zakoni....samo,se chudam zoshto voopshto ne ni trgnuva..."rabotata"....so tolku "znaenja"..збунетост


Зошто сме пикнати како Евреите во ГЕТО,само еден многу пософтициран вид на ГЕТО,кое да се надеваме дека ќе биде навистина прекинато од 01.01.2010.
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 15:40

ПОРАДИ БИРОКРАТСКА ГРЕШКА МОЖНО Е ОДЛОЖУВАЊЕ НА РАСПРАВАТА ЗА УКИНУВАЊЕ НА ВИЗИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА, СРБИЈА И ЦРНА ГОРА

Група пратеници во Европскиот парламент би можеле поради грешка во дневниот ред да побараат од претседателите на ЕП да се одложи расправата за одлуката на Советот за Европската унија и на Европската комисија за укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора, пишува денеска босанскиот весник „Дневни аваз“.

Оваа расправа е поместена на дневниот ред за наредната седница на ЕП во Стразбур, која треба да се одржи од 14 до 17 септември, но во неговата подготовка е направена грешка, така што на листата на држави, наместо Црна Гора, е ставена Босна и Херцеговина.

Тоа, како што пишува весникот, во никој случај не значи дека европарлементарците се противат на укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора.

Оваа административна грешка, иако бизарна, би можела, како што изјавија извори од Брисел за весникот, да се отвори дополнителна можност за БиХ, доколку ги иполни условите, сепак да влезе во првиот ешалон на држави, за кои ќе биде воведен безвизен режим.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5051525354 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.