IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 45>
Прашање: DALI VI SE DOPAGA BG. MUZIKA ?
Одговор Гласови Статистика
7093 [48,44%]
7098 [48,47%]
433 [2,96%]
20 [0,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Arm'nj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arm'nj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 08:17
DeadDeadDeadDead
Tatarska rabota....DeadDeadDead
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 08:53
bugarskata muzika ic ne mi se sviga , nemaat nikakva ideja , zagrevota se
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 11:46
 
 
Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........a vsusnost gledam deka nikoj ne izjavi deka gi poznava bugarskite muzicari pa nema da repliciram..............koga ke se javi nekoj da znae za ovie togaj moze na duel a sega nemam potreba...........
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
soncence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: American Samoa
Статус: Офлајн
Поени: 2341
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај soncence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 13:54
Ma ne slusam ja toaLOLLOLLOLLOL
Кон врв
srpkinja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај srpkinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 17:32
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
Ej decki pod bugarska muzika ne se podrazbira samo Anelija, Preslava, Azis and friends,
 
nepotcenuvajki ja nasata muzika......so pravo mozam da kazam deka bugarskata muzika kompletno e mnogu pokomleksna i ritmicki i melodiski,
 
i deka nekoi od muzicarite za koi vie garant ne ste slusnale se vrvovi vo nivnoto muzicirawe, osven Teodosij Spasov sto kaj nas e malku popoznat poradi svirkite so Vlatko Stefanovski.......ne ste slusnale za Papazov, Gjorgi Janev, Plamen Dimitrov, Petar Ralcev.......e ako nekoj  ima slusnato za ovie togas mozeme da razgovarame za bugarska muzika.........
 
 


Тако је.

Теодосиј Спасов је одличан!

Препоручујем вам Бело Платно... погледајте:
http://www.myspace.com/beloplatnomusic

Поздрав из Србије (коју администратори нису понудили као опцију коју могу да изаберем и ставим у свој профил!!!)
Кон врв
marinka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marinka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2006 во 19:15
disko folk....LOLucev za toa sociologija....se poistovetuva so sund i kic....toa ti e del od masovnata kultura na narodot....negativni posledici od globalizacijataLOL
Denot mi e mal za moite cekori,nokta e premala za moite misli...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2006 во 23:48

be luge ovde se zbore za bugarska muzika sto znaci deka ovde spaga i nacionalna bugarska muzika...............a za ovaa garant ne ste slusnale.........trakija, trpeza..................koj e slusnal za Ralcev neka pisa dobar moobet ke si napravime...........

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
son4o Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Јануари.2007
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај son4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 10:55
Smileмалку е странно ..баш аз да оговарам тукаEmbarrassed..сум слушала българска музика.
ич не ми допага чалгата ...я мразя и ми е чудно како така народа е пощурел по нея...мали деца само тоа знаатConfused
но другата музика от България ...мислам дека е добра...особено рок групите.
естесктвено ..каки на секаде има и такви що не струват нищоSmile
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 04:02
не ми свиѓа бугарската музика,не сум чул ногу али доволно. тие гергани амелии и сл. све е copy-paste, неинвентивни,монотони,досадни ритми,малце ми се интересни оние  Wickeda,malku
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 12:34
гледам, че свързвате българската музика основно с чалгата. преди време трябваше да пиша колумна за поп музика и кутура на Балканите, включително Македония. явих се на един приятел от Македония да помогне, а той вика "Овде нема поп култура- само турбо фолк." аз се уплаших, че ако е така това е много лошо, но после се видях с едни наши рапари, които казват "много ни сакат в Македония"- голям успех имали.

angelmk види ги записите от Кастро много са добри.

а слушате ли Skopje via Sofia? много са популярни тук. те са от Македония. миналата година спечелиха наградата на ММ (нашето МTV) за рап албум.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 01:50
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........a vsusnost gledam deka nikoj ne izjavi deka gi poznava bugarskite muzicari pa nema da repliciram..............koga ke se javi nekoj da znae za ovie togaj moze na duel a sega nemam potreba...........
 
Тоа не е вистина. Не е точно дека бугарските ритмови се покомплексни од македонските, а делот „десет пати мелодија, музика“ не ти го разбирам. Сакаш да кажеш дека нивните мелодии и воопшто музика се поубави или побогати од нашите. Ова го мислиш бидејки немаш доволно познавања од македонската музика која е една од најбогатите и најубавите традиционални музики воопшто.
 
Најголем дел од бугарите што ги познавам (а познавам многу, меѓу кои најмногу -- музичари) слушаат - МАКЕДОНСКА музика со огромна почит. А голем дел од бугарите слушаат турбо фолк, особено песни од типот на бендот Ратка Пиратка и разни слични нумери особено во српско издание.
 
 


Изменето од chuchuliga - 25.Февруари.2007 во 01:51
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 09:07
хм

неравноделни ритми?
irregular times?
irregular beats?

Изменето од m__g__ - 25.Февруари.2007 во 09:54
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 11:35
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

хм

неравноделни ритми?
irregular times?
irregular beats?
 
Ако „неравноделни ритми“ ми го даваш како аргумент, ти воопшто не ја познаваш македонската музика која е базирана така-речи само на таква ритмичка структура.
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 11:49
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Ако „неравноделни ритми“ ми го даваш како аргумент, ти воопшто не ја познаваш македонската музика која е базирана така-речи само на таква ритмичка структура.


дека съм го написал ова?

Изменето од m__g__ - 25.Февруари.2007 во 12:01
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 45>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.