IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 42434445>
Прашање: DALI VI SE DOPAGA BG. MUZIKA ?
Одговор Гласови Статистика
7093 [48,44%]
7098 [48,47%]
433 [2,96%]
20 [0,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 12:34
гледам, че свързвате българската музика основно с чалгата. преди време трябваше да пиша колумна за поп музика и кутура на Балканите, включително Македония. явих се на един приятел от Македония да помогне, а той вика "Овде нема поп култура- само турбо фолк." аз се уплаших, че ако е така това е много лошо, но после се видях с едни наши рапари, които казват "много ни сакат в Македония"- голям успех имали.

angelmk види ги записите от Кастро много са добри.

а слушате ли Skopje via Sofia? много са популярни тук. те са от Македония. миналата година спечелиха наградата на ММ (нашето МTV) за рап албум.
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 04:02
не ми свиѓа бугарската музика,не сум чул ногу али доволно. тие гергани амелии и сл. све е copy-paste, неинвентивни,монотони,досадни ритми,малце ми се интересни оние  Wickeda,malku
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
son4o Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Јануари.2007
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај son4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 10:55
Smileмалку е странно ..баш аз да оговарам тукаEmbarrassed..сум слушала българска музика.
ич не ми допага чалгата ...я мразя и ми е чудно како така народа е пощурел по нея...мали деца само тоа знаатConfused
но другата музика от България ...мислам дека е добра...особено рок групите.
естесктвено ..каки на секаде има и такви що не струват нищоSmile
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2006 во 23:48

be luge ovde se zbore za bugarska muzika sto znaci deka ovde spaga i nacionalna bugarska muzika...............a za ovaa garant ne ste slusnale.........trakija, trpeza..................koj e slusnal za Ralcev neka pisa dobar moobet ke si napravime...........

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
marinka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marinka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2006 во 19:15
disko folk....LOLucev za toa sociologija....se poistovetuva so sund i kic....toa ti e del od masovnata kultura na narodot....negativni posledici od globalizacijataLOL
Denot mi e mal za moite cekori,nokta e premala za moite misli...
Кон врв
srpkinja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај srpkinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 17:32
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
Ej decki pod bugarska muzika ne se podrazbira samo Anelija, Preslava, Azis and friends,
 
nepotcenuvajki ja nasata muzika......so pravo mozam da kazam deka bugarskata muzika kompletno e mnogu pokomleksna i ritmicki i melodiski,
 
i deka nekoi od muzicarite za koi vie garant ne ste slusnale se vrvovi vo nivnoto muzicirawe, osven Teodosij Spasov sto kaj nas e malku popoznat poradi svirkite so Vlatko Stefanovski.......ne ste slusnale za Papazov, Gjorgi Janev, Plamen Dimitrov, Petar Ralcev.......e ako nekoj  ima slusnato za ovie togas mozeme da razgovarame za bugarska muzika.........
 
 


Тако је.

Теодосиј Спасов је одличан!

Препоручујем вам Бело Платно... погледајте:
http://www.myspace.com/beloplatnomusic

Поздрав из Србије (коју администратори нису понудили као опцију коју могу да изаберем и ставим у свој профил!!!)
Кон врв
soncence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: American Samoa
Статус: Офлајн
Поени: 2341
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај soncence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 13:54
Ma ne slusam ja toaLOLLOLLOLLOL
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 11:46
 
 
Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........a vsusnost gledam deka nikoj ne izjavi deka gi poznava bugarskite muzicari pa nema da repliciram..............koga ke se javi nekoj da znae za ovie togaj moze na duel a sega nemam potreba...........
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 08:53
bugarskata muzika ic ne mi se sviga , nemaat nikakva ideja , zagrevota se
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Arm'nj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Arm'nj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 08:17
DeadDeadDeadDead
Tatarska rabota....DeadDeadDead
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 01:17
abe steta sto nerazbravte
ovde se zbori
za bugarski tutbo folk

a za bugarski operski peaci nemam zbor
no toa ne e temata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 22:38
На златните плочи на дватата космически апарата Вояджър са включени 27 музикални изпълнения от цял свят.

Най-дългите изпълнения са:

Китайска песен, „Течащи потоци“, 7:37
Бетховен, Пета симфония, първо движение, 7:20
Бетховен, Струнен квартет номер 13, 6:37
България,  „Излел е Делю хайдутин“, изпълена от Валя Балканска, 4:59

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 21:52
 
 
ne rekov gergana.......a ako se geleda i glasovnite moznosti se daleku od nasite...i pak ako spomnam nekoi imiwa ne ste slusnale za niv......
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 21:35
koj gergana?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 42434445>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.