IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445>
Прашање: DALI VI SE DOPAGA BG. MUZIKA ?
Одговор Гласови Статистика
7093 [48,44%]
7098 [48,47%]
433 [2,96%]
20 [0,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 03:32
Originally posted by Bugi lav Bugi lav напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry


да, има различни вкусови,ама бедна музика си останува бедна музика.тие таму ѓергани,амелии..и сл. све е грда музика,copy-paste плагијаторство до крв,тешка катастрофа.


Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:34
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 01:41

da profesor na katedrata za gajda na sofiskiot univerzitet e Marija Gajdarkata...onaka samo informacija...

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 01:37

hahahaha, chuchuliga, Dautovski, poznavac na muzikata...oflele.....

patem nezeraj za Todos, si imame eden Martin drugarce tuka Dautovski kako profesor, moze samo voda da mu nosi na deteto so bez den skolo muzichko..patem Todos e za mene...Big%20smiledaj mail da ti pratam nesto...

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 00:59
 
Беличка, мојот одговор беше на твоето тврдење:
 
.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat.
 
А што се однесува до изучување на фолклорни инструменти, на софискиот државен конзерваториум воопшто не постои отсек и можност за студирање на фолклорни инструменти, камо ли катедра по секој инструмент.
На државниот фалкултет во нашиот главен град  СКопје (факултет е повисока институција од конзерваториум!) постои отсек за народни инструменти кој го води Проф. Даутовски кој голем познавач, музичар и интерпретатор со голема интернационална кариера.
 
Во Софија од поскоро време постои приватна институција за изучување на народните инструменти нешто како „Нов блгарски институт“ (или колеџ) кој нема никаква врска со државниот конзерваториум. А во Пловдивскиот конзерваториум се изучува педагогија и народни инструменти.
 
BTW Спасов е Теодосиј, а не Тодос.
 
 
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 00:06
obichaj me , siluvaj me , zrtvuvaj me, shte b'da tvoja tazi nosht, samo tazi noooooosht........ah Anelia , mojot favorit Big%20smileBig%20smile

koj znaer od koga ne sum slusala bugarska muzika, zabraviv kako izgledat peacite vekeLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Bugi lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bugi lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 00:00
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена
Muzika si e muzika nema selska muzika samo ima razni vkusoviAngry

Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:34
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 23:28
Бугарска музика селјачаната ја слуса!!!!!!!!! Преполан со кич и ја пеат исклључиво шабански .....

Азис што е он маж или жена

Изменето од anastea - 28.Јуни.2008 во 15:33
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:17
Беличке, кажи нещо за неравноделните ритми
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:08
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........a vsusnost gledam deka nikoj ne izjavi deka gi poznava bugarskite muzicari pa nema da repliciram..............koga ke se javi nekoj da znae za ovie togaj moze na duel a sega nemam potreba...........
 
Тоа не е вистина. Не е точно дека бугарските ритмови се покомплексни од македонските, а делот „десет пати мелодија, музика“ не ти го разбирам. Сакаш да кажеш дека нивните мелодии и воопшто музика се поубави или побогати од нашите. Ова го мислиш бидејки немаш доволно познавања од македонската музика која е една од најбогатите и најубавите традиционални музики воопшто.
 
Најголем дел од бугарите што ги познавам (а познавам многу, меѓу кои најмногу -- музичари) слушаат - МАКЕДОНСКА музика со огромна почит. А голем дел од бугарите слушаат турбо фолк, особено песни од типот на бендот Ратка Пиратка и разни слични нумери особено во српско издание.
 
 
 
 
LOLLOLLOLdaleku od toa deka ja zanemaruvam nashata muzika, folkor, melodija, ritam, zborot mi bese dodadam deka seoak vo nekoi delovi od muzikata mnoooogu poveke begat od nas, vo samiot nacin na izucuvanjeto na instrumentot, kako sto znam kaj nas tuku vo FMU ima samo katedra za narodni instrumenti dodeka vo bugarija za sekoj naroden instrument ima katedra,
NIEDEN nash kavalist nemoze da go sporeduvam so genijalniot Todos Spasov, i voopshto da recam muzicarite tehnicki se pospremni...pred nekoje vrem go slushav orkestarot na Makedonskata radio televizija, da ti kazam najiskreno mene mi se dopagja ona sto go svirat ama kako go otsvirea olele male, dodeka nacionalniot orkestar na bugarija se mnogu pospremni, sea koi se pricinite ne navlegnuvam...
mislam deka treba mnogu povekje spremanje i poseriozno rabotewe...
 
 
 
 
Кон врв
Bugi lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bugi lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 18:35
a mi se sviga  kako i sekoja druga muzikaWink
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 11:49
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Ако „неравноделни ритми“ ми го даваш како аргумент, ти воопшто не ја познаваш македонската музика која е базирана така-речи само на таква ритмичка структура.


дека съм го написал ова?

Изменето од m__g__ - 25.Февруари.2007 во 12:01
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 11:35
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

хм

неравноделни ритми?
irregular times?
irregular beats?
 
Ако „неравноделни ритми“ ми го даваш како аргумент, ти воопшто не ја познаваш македонската музика која е базирана така-речи само на таква ритмичка структура.
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 09:07
хм

неравноделни ритми?
irregular times?
irregular beats?

Изменето од m__g__ - 25.Февруари.2007 во 09:54
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 01:50
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Bog, da ve cuva.........bugarskata muzika ima 5pati poslozeni ritmovi i deset pati melodija  muzika.......i muzikata ne ja ogranicuvaat...........a vsusnost gledam deka nikoj ne izjavi deka gi poznava bugarskite muzicari pa nema da repliciram..............koga ke se javi nekoj da znae za ovie togaj moze na duel a sega nemam potreba...........
 
Тоа не е вистина. Не е точно дека бугарските ритмови се покомплексни од македонските, а делот „десет пати мелодија, музика“ не ти го разбирам. Сакаш да кажеш дека нивните мелодии и воопшто музика се поубави или побогати од нашите. Ова го мислиш бидејки немаш доволно познавања од македонската музика која е една од најбогатите и најубавите традиционални музики воопшто.
 
Најголем дел од бугарите што ги познавам (а познавам многу, меѓу кои најмногу -- музичари) слушаат - МАКЕДОНСКА музика со огромна почит. А голем дел од бугарите слушаат турбо фолк, особено песни од типот на бендот Ратка Пиратка и разни слични нумери особено во српско издание.
 
 


Изменето од chuchuliga - 25.Февруари.2007 во 01:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.