IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Histogrami
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Histogrami

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 12:00
edno prasanje!

Kakvi rezultati se dobivaat ,ako na histogramot se prikazuva priblizno prava linija koja pominuva horizontalno po sredina??

Dali ke se dobie Flat fotografija , izmiena , ili nesto so celosen Dinamicki tonalitet....



                         (malku mozocna gimnastika ili mozmost za testiranje na opremata)

P.S.

Imam svoi rezultati , no bi sakal da slusnam(citnam) vasi razmisluvanja ( koga vekje postoi vakva tema na forumov) ili da vidam nekoi vasi eksperimenti

Pozdrav
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 17:50
Izvini Zoki, misinterpretacija od moja strana.


Se navrativ uste ednas na linkot sto go preporacuvam. Mozebi e malku e kompliciran za lica koi nemaat tehnicki background. No, koristejki go tvojot link, dojdov do nesto poednostavno i se nadevam razbirlivo za povekemina:

tuka

Ova sakav da ko kazam, izvini uste ednas.
Angel
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 17:54
Originally posted by moz pos moz pos напиша:

edno prasanje!

Kakvi rezultati se dobivaat ,ako na histogramot se prikazuva priblizno prava linija koja pominuva horizontalno po sredina??

Dali ke se dobie Flat fotografija , izmiena , ili nesto so celosen Dinamicki tonalitet....



                         (malku mozocna gimnastika ili mozmost za testiranje na opremata)

P.S.

Imam svoi rezultati , no bi sakal da slusnam(citnam) vasi razmisluvanja
( koga vekje postoi vakva tema na forumov) ili da vidam nekoi vasi
eksperimenti

Pozdrav


Izvini Borat, bi sakal li da ni se pretstavis, pred da se vpustime vo diskusija. Preku glava mi e od fantomi (gi ima mnogu na foto-sajtot).
Prasanjeto i ne e bas nekoe (sto se odnesuva do mozocnata gimnastika)
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 19:04
Blagodaram za linkot

....Sto se odnesuva za mojot predlog ....sam se zamarav za podobro razbiranje na vrednostite od histogramot ,pa mislev slucajno nekoj  drug da  ne dosol do nokoi interesni soznanija...
Nema potreba od diskusija ako nekoj ne smeta deka nesto treba da kaze, sepak postoi otvorena tema za Histogrami  i smetav deka dobro bi bilo da postavam takvo prasanje..

uste RGB histogram mi preostanuva (sega za sega) da go testiram



P.S. Se pretstavuvam samo koga licno se zapoznavam (mislam deka toa e nacin kon potrajni prijatelstva, a ne virtuelni i BEZIZRAZNI. Mozebi koga kje dojde denot koga ke se gledat nasite izrazi vo viruelen svet vo realno vreme , bi se odlucil da se zapoznaeme so CEL identitet),
ne smetam teka imeto e hendikep za diskusija...

P.P.S
Nikoj ne e prisilen da odgovara na moite prasanja, toa e samo otvoreno pole na koe moze da se razmisluva i da se donesuvaat zaklucocci...


Pozdrav


Изменето од moz pos - 13.Декември.2006 во 19:05
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 20:34
OK Angel, znachi site sme zborele za ista rabota!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 20:45
moz pos,

Neli e podnestovno i poefikasno da ne pochestish so tvoite naodi prvo, pa potoa nie da gi sporedime eventualno so naseto iskustvo, vmesto vaka da pretpostavuvame sto ti e poentata.

Ako po tvoeto objasnuvanje imam nesto da dodadam ke se javam, ako nemam ke ti se zablagodaram na informacijata sto ke ni ja dades. Sigurno deka sekogas ima nesto da se nauchi od teorija ili od praksa...
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 22:33
Uf

ne znam kako da stavam slika na forumov..
ona sto go dobivam kako histogram izgleda priblizno vaka
" llllllllllllllllllllllllllllllllll "
(ramen horizontalen histogram vo visina na polovina od negovata maksimalna vrednost )


Vo sustina prasanjeto e dali vo relna situacija vi se slucilo da dobiete
priblizno vakov histogram, i kakov rezultat bilo toa...

So manipulacija na fotografija dobiv nesto takvo i zadovolen sum od rezultatot..Dobro bi se videlo na print za razlika od razlicno kalibriran monitor...Zdravje ponataka mozebi kje ima moznost da vi pokazam
(koga kje najdam vreme bi iskontaktiral za Foto Akcija druzba )...
 


P.S.
Veke nekolku meseci se zanimavam so digitalno procesiranje na fotografija,
pa se dobivaat interesni rezultati...ako vi teknuva imase ednas na forum  link za "DeBluring"

, toa ne e nesto posebno zatoa sto se raboti za ednostavni algoritmi...
koj e zainteresiran i se sekjava na ovoj link bi obrazlozil povekje...






Изменето од moz pos - 13.Декември.2006 во 22:51
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 22:50
Mene toa do sega ne mi se sluchilo, no kolku sto mozam da razberam od opishanoto toa e ista gustina na informacija raspredelena po celiot spektar, sto histogramot bi ja prochital kako edna prava horiziontalna linija od edniot do drugiot kraj.
Ako nemozes da postiras na forumov, togas prati ja slikata do eden od nas i nie ke go napraviome toa za tebe, pa potoa ke imame zosto da diskutirame. Vaka...nesto zapochna i go ostavi na pola pat...i sega si imame edna neresena gatanka...

Изменето од Zoran K - 13.Декември.2006 во 22:53
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 23:21
bidejki si zainteresiran bi mozel da ti pratam primer  (Vo sustina ne prakjam digitalna forma od moite fotografii ,samo moze da se vidat na print, toa ja namaluva moznosta od zloupotreba na avtorski prava, i ne zavisi od kalibracija na monitor)


iskoristi ja da ja vidis, i proveris za sto zboram...
Samo bi sakal da ne odi taa fotografija-(digitalna alternacija) javno ...

kazi kade da ti ja pratam...



Изменето од moz pos - 13.Декември.2006 во 23:22
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 23:38
moz pos,

1. Jas ziveam vo Kanada.
2. Ne znam kolku bi bilo "kosher" samo jas da ja vidam taa slika i so zborovi da im objasnuvam na chlenovite sto sum videl, bez da im ja pokazam.
3. Ne sakam samo jas da bidam vkluchen vo seta ova rabota, koga ti javno gi povika site chlenovi na diskusija.

Ako se plashish da ja objavis slikata pod minimalna rezolucija na sajtov, togas mislam deka nema smisla tvojot povik za razgovor so posetitelite na sajtov.

Blagodaram na ponudata, no jas sakav tvojot primer da go spodelam so site, a ne da go chuvam za mene.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 23:44
Vo red kje vi da dadam vo minimalna rezolucija (mislev po mail da si ja razmenite,  a ne da ti ja prakjam kako print Smile)

(ne deka smetam za nesto dobra fotografija tuku, problemot e vo toa sto korstam aparat so mala rezolucija)

uste ednas : kade da ti ja pratam (se razbira vo digitalna forma , samo taka kje se vidi histogramot Smile)


Изменето од moz pos - 14.Декември.2006 во 01:14
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 23:55
Ajde, da napravime kompromis...


Prati na:
zorankarapancev@rogers.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 02:19
Nasiot nov prijatel moz pos mi dozvoli da ja objavam negovata slikata so histogramot sto jas go dobiv kaj mene.

Povelete komentirajte.

Jas imam dobieno nesto slichno takvo, no vo nikoj sluchaj tolku drastichno ramno od edniot do drugiot kraj na histogramot.

Koi se vasite iskustva, kakvi se vasite viduvanja i komentari? Dali nekogas ste pomislile na nesto vakvo, dali smetate deka e originalno kako artistichki priod vo obrabotkata na fotografiite?

Mislam deka moz pos ke vi bide blagodarenm na dobronamernite komentari.

Изменето од Zoran K - 14.Декември.2006 во 02:22
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2006 во 14:17
Zoran, od moe licno iskustvo ova e sosema mozna situacija i nema nikakva indikacija flat fotografija koga e vakov histogramot.  Flat fotografija po pravilo ima histogram koncentriran vo cenbtarot na rasponot bez jasno razvieni highlights i shadows. Vo slucajov e ocigledno deka duri ima i klipuvanje na istite.
Od zabestiot izgled na histogramot e jasno deka stanuvalo zbor za kolor fotografija i koristenje na filtri (ili da receme algoritmi) koi pristapuvaat po poedinecni kanali. My best guess e deka konverzijata vo BW e napravena napravena naknadno.
Elem, flat histogram ne e ednakvo na flat fotografija, se e do rasporedot na pikselite, koj tonalitet e nasprotiv koj. Ce probam da generiram nesto slicno vestacki, no vo crno bela varijanta (imam nekakva ideja za tehnicko prikazuvanje na poslednava moja recenica) pa ce vidime dali ce uspeam Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.