IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 83848586>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2012 во 05:00Изменето од Messenger - 25.Април.2012 во 05:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2012 во 22:29
На македонски јазик во издание на „Универзален живот„ од печат излегоа книгите:

- Реинкарнација: дар од милоста на животот - патувањето на мојата душа- Животна школа за овладување со животот 1 дел- Порака од сепостоењето - Божјото пророштво денес, а не речта на Библијата (2 дел)Изменето од Majkl - 26.Април.2012 во 22:30
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2012 во 00:29

“Последните зборови на пророчицата на крст“Вака ќе се вика бурлески преставата чија што премиера ќе биде одржана на 12 мај - оваа година - во германскиот град вирцбург.

Оваа бурлески/сатирична престава се однесува на самонаречената 76 годишна пророчица габриеле витек, која себеси се експoнира како единствената “божја проорчица“ на денешницата и како таква е обожавана од нејзините потполно оддадени следбеници!

...

Покрај протестите поради преставите од страна на христијанските цркви и партии, кои што сакаат да ги заштитат верските чувства на членовите на верските заедници во германија, сепак највисоките германски судови се ставија на страната на хуманистичките вредности кои преку сатира знаат да критизираат и ги дозволија бурлеските престави кои им се “посветени“ на габриеле витек и нејзините потполно оддадени обожаватели .

Дури и реномираната фондација Џордано Бруно се изјасни против цензурските “ножици во глава“ кои би можеле да ги скратат фундаменталните права на слободно изразување во германија.

http://mainpost.de
Изменето од Messenger - 27.Април.2012 во 05:52
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 22:42
А1ON: Црквата го кочи разоткривањето на чудото

Инаку во врска со појавата (меѓу останатите тнр. чуда) на фреските дискусијата е префрлена во темата:
(Не)Објасниви чуда
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 22:54
Сега... Црквата тоа го прогласи за чудо, верниците и неверниците се втурнаа да го видат... и што очекуваш сега, да се повтори истата грешка како онаа што ја направи Ватикан со Туринскиот чаршав ?

Црквата рече дека тоа е чудо и готово !
 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 23:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Сега... Црквата тоа го прогласи за чудо, верниците и неверниците се втурнаа да го видат... и што очекуваш сега, да се повтори истата грешка како онаа што ја направи Ватикан со Туринскиот чаршав ?

Црквата рече дека тоа е чудо и готово !Напротив пријателе! Црквата не ги прогласи официјално за чудо. Пониските свештеници, одговарајќи на прашања, упатија на Светиот Архиерејски Синод како на надлежен за прогласување чуда. Црквата никаде ништо не прогласи, дури и Архиепископот рече дека без детални испитувања не може да даде точно објаснение. Тоа што народот поинаку тоа го протолкува, не е работа на Црквата.

А за туринскoто платно, очигледно е дека не си запознаен со сите збоднувања. Научниците не се согласуваат ниту меѓусебно, затоа што дел сметаат дека е автентично, друг дел смета дека процесот на датирање бил со огромни пропусти, трет дел смета дека потекнува од средниот век, но не се согласува начинот на кој бил изведен сиот процес. Можеби ќе ти звучи чудно, но, дури и меѓу нив има такви кои сметаат дека има голема веројатност тоа платно да е од првиот век. Колку што се сеќавам, професорите на медицината и форензичарите се во најголем дел скептични дека се што е претставено таму е средновековна конструкција, особено околу нештата поврзани со телото на ликот на платното.


Изменето од Македон - 06.Мај.2012 во 23:37
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2012 во 00:53
Е така де, зошто да има недоразбирања и сомневања, кога свештениците ќе се изјаснат дека тоа е чудо со кое Бог сака да го искаже своето незадоволство од "ова" или "она", нели ?

И зошто Црквата да си става трн во нога со давање дозволи за испитувања на нештата, така ?

Вака е најдобро... свештениците изјавуваат дека е чудо, официјално Црквата вели можеби е чудо,  демек сака разјаснувања, ама не дава пристап истото да биде извршено...  научниците велат дека треба детални испитувања за да се докаже работава дали е чудо, ама бидејќи Црквата не дава тие не можат да сторат ништо... и така волкот сит и овците на број... или сите топтан гладни освен Црквата која , се разбира, е единствената која добива со пласирања на вакви научнотo необјаснети сензации. намигнување

Како што ми рече еднаш еден свештеник -"абе нема ништо лошо во тоа, добро е за верата и верниците". намигнувањеИзменето од Messenger - 07.Мај.2012 во 01:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2012 во 01:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Е така де, зошто да има недоразбирања и сомневања, кога свештениците ќе се изјаснат дека тоа е чудо со кое Бог сака да го искаже своето незадоволство од "ова" или "она", нели ?

И зошто Црквата да си става трн во нога со давање дозволи за испитувања на нештата, така ?

Вака е најдобро... свештениците изјавуваат дека е чудо, официјално Црквата вели можеби е чудо,  демек сака разјаснувања, ама не дава пристап истото да биде извршено...  научниците велат дека треба детални испитувања за да се докаже работава дали е чудо, ама бидејќи Црквата не дава тие не можат да сторат ништо... и така волкот сит и овците на број... или сите топтан гладни освен Црквата која , се разбира, е единствената која добива со пласирања на вакви научнотo необјаснети сензации. намигнување

Како што ми рече еднаш еден свештеник -"абе нема ништо лошо во тоа, добро е за верата и верниците". намигнување


Messenger, дали добро ја прочита веста? Истата завршува со фрлање анатеми на сите кои не верувале во чудото, а притоа се заборава дека за Црквата не претставува чудо она што не е прогласено за такво. Никаде и никому не му беше фрлена анатема, но во веста стои дека е така.  Токму затоа јас се прашувам дали и воопшто има пречки, но, дури и да има, како што стои во веста, тие потекнуваат и од друго место, а тоа е управата за културно наследство. А таа управа не е дел од Црквата, туку од државната власт.

А интересно е во веста што и се спомнуваат примероци со кои располага скопското конзерваторско друштво. намигнување

Интересно е како вакви вести, со јасно изразени неточности се земаат здраво за готово. намигнување
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2012 во 21:39
Messenger и Македон и двајцата сте во право , но она што Македон го објаснува важи де јуре а она што Messenger го кажа е де факто ситуација а не она што правно се утврдило. Во секојдневието почесто се случуваат и важат де факто работите отколку онхие де јуре, дури и во современите демократски општества каде се вели дека има правна држава.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2012 во 11:24
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 00:53
Муслиманите добија порака да не јадат домати бидејќи биле христијански

Радикалната исламистичка група Салафи (салафисти) наречена „Популарна исламистичка асоцијација“ ги предупреди муслиманите да не јадат домати затоа што тие се „христијанска храна“.Групата ги заснова своите тврдења врз фактот дека кога ќе го пресечете доматот на половина во средината се појавува облик кој наликува на крст.

Асоцијацијата го објавила предупредувањето на „Фејсбук“ заедно со фотографија на домат пресечен на половина на кој се гледа обликот во форма на крст во средината.

Пораката објавена на Фејсбук вели:

-Јадењето домати е забрането бидејќи тие се христијански. Доматите го слават крстот наместо Алах.

Во пораката понатаму се вели:

-Ве молиме да ја раширите оваа фотографија затоа што има една сестра од Палестина која го видела Пророкот дека плаче, предупредувајќи ја нацијата да не јаде домати. Ако не ја проширите оваа информација, знајте дека ѓаволот е тој кој ве спречува.

Пораката предизвикала бес кај голем број корисници на Фејсбук, кои побарале групата да го појасни нивното предупредување.

Салафистите пак појасниле дека тие не им рекле на луѓето да не јадат домати.

-Рековме да не ги сечете доматите така што ќе се образува формата на крстот, стои во нивното објаснување.


http://grid.mk/read/news/65176803/771928/muslimanite-dobija-poraka-da-ne-jadat-domati-bidejkji-bile-hristijanski
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2012 во 00:13
Протојерејот Бранислав Перановиќ осомничен за убиство

Во име Оца, Сина и Светото тепање - православно лечење на наркозависници со безмилосно тепање.

Бранислав Перановиќ- Ни ден денес не можам да заборавам на страшните крици кои ги слушав во Црна река, додава тој зависник од наркотици, кој по лечењето во еден метадонски центар, веќе цела година успешно апстинира. 

Тој вели дека во рехабилитацискиот центар Црна река, со кој тогаш управувал Перановиќ, го пратила неговата мајка пред четири години и која за тоа позајмила многу пари. 

- Не сум доживеал некој така да ме удри, но секојдневно присуствував на насилство и се прашував кога ќе дојде ред на мене. Еден човек толку го удираа со тупаници во стомакот и главата, јас помислив дека нема да преживее.


Внимание :  На линкот има и документарно видео како тепаат еден штитеник. Бидете предупредени дека снимката е мошне вознемирувачка.Изменето од Messenger - 11.Август.2012 во 00:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2012 во 09:36


Седуммина мртви во напад на верски храм во Висконсин


Вооружени напаѓачи убија најмалку шест лица во храм на етничката заедница Сики, во градот Оук Крик во американската сојузна држава Висконсин.

Според последните информации, полицијата убила еден од напаѓачите, а претпоставува дека во храмот се наоѓа уште едно вооружено лице. Неизвесно е дали има и заложници. Од полицијата доаѓаат „штури“ информации, а некои медиуми јавија дека во храмот има близу 400 лица. Не се знае точниот број на ранети, дали се четири, седум, или над десет, како што јавуваат некои телевизии, меѓу нив е и еден полицаец.

Нападот бил извршен околу пладне за време на верска служба во храмот во кој имало десетици верници, меѓу кои и деца.

Сиките се заедница од неколку десетици милиони лица во Индија и во Пакистан, додека во САД нивната заедница се проценува на неколку стотици илјади, со стотици храмови низ земјата. Сиките се препознатливи со носењето на турбани и други видливи белези на нивната вера.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 05:09

Уште едно „чудо" во црквата Свети Димитрија во Скопје

Скопје, 19. август 2012 (ИНПРЕС)
извор: факултети.мк фото: skopjeinfo.mk

Црквата Свети Димитрија во Скопје повторно во центарот на вниманието на македонската јавност.

Според пишувањата на порталот Премин  на празникот на светите седуммина младенци во Ефес и светиот маченик Козма Рамноапостолен, во текот на Божествената Литургија  во црвата Св. Димитрија во Скопје била забележена чудесна пројава на светлина на иконата на св. пророк Илија.

Во помал интензитет истотo се случило и со иконата Кршетвањето на Исус Христос.

На фотографиите на порталот skopjeinfo.mk може да се забележи за што се работи. Како што пишува порталот - токму христијанството започнало со чуда и од тие причини тие веруваат во чуда.


http://www.time.mk/read/151a4966ba/e20e2eee74/index.htmlTruth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 83848586>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.