IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 86>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 12:08

МЕЃУРЕЛИГИСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО ПРИЛЕП

Апел за духовно разбирање

Апел за „духовна рехабилитација“ во општеството и за мир и духовно разбирање упатија завчера од Прилеп петте цркви и верски заедници што се именувани во Уставот. На меѓурелигиска конференција, која ја организира Советот за меѓурелигиска соработка, православните парохиски свештеници и имами, христијани и муслимани од Прилеп, Ресен и од Битола разговараа на тема: „Добрите зборови поучуваат, а добрите примери привлекуваат“.

- Конференцијата се организира да се продлабочи и развие добрата соработка меѓу верските заедници и црквите во Македонија во околности кога политичките партии ги делат луѓето и ги распарчуваат семејствата. Црквите и верските заедници носат пораки и примери за враќање на духовни корени и верски потреби, кои даваат мир на душата, спокојство на семејството, атмосфера на љубов, почит и разбирање. Формулата за да се постигне тоа е љубовта - вели проф. д-р Ратомир Грозданоски, претседател на Советот за меѓурелигиска соработка.

Јакуп Селимовски од Исламската верска зедница вели дека во Заедницата очекуваат луѓето што повеќе изворно да го разбираат исламот и да им овозможат и на муслиманите рамноправно да дејствуваат и да се развиваат на овој простор.

Вистинска демократија не се постигнува со законски акт, туку за тоа треба да созреваат сите елементи во државата, сите луѓе да созреат, да се почитуваат правата на сите, бидејќи според законот сите се еднакви, вели Антон Циримотиќ од Католичката црква.

Михаил Цеков, надзорен проповедник од Евангелско-методистичката црква, вели дека кога луѓето се запознаваат подобро, расте и нивната меѓусебна доверба. Тој смета дека недостаток е што во државата нема закон за цркви и врски заедници.

- Постојниот закон е ампутиран. Затоа Предлог-законот треба да помине во Собранието по брза постапка и да се организира верскиот живот помеѓу црквата и верските заедници и државата - истакнува Цеков. Етичките вредности се исти за сите вери, а според учесниците на трибината постои соживот.

Мултиконфесионалноста и мултиетничкото е богатството на Македонија, вели Виктор Мизрахи од Еврејската организација.

- Во традицијата на овие простори е живот еден покрај друг со меѓусебно почитување. Верските заедници секогаш меѓусебно се почитувале низ историјата. Сите видови вероисповед имаат исти етички вредности - вели Мизрахи.

Со одржувањето на трибините се очекува поголемо зближување на луѓето од различни религии. Досега Советот за меѓурелигиска соработка одржал конференции во Охрид, Тетово и во Струмица.

Љупчо Мургоски

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 01:25

Клучен е моделот како ќе се предава религијата во училиштата

Билјана Стефковска
23.12.2006

Религијата ќе биде дел од образованието, велат социолозите, но клучен момент е моделот како ќе се предава во училиштата. Според нив, мора да биде прифатлив за учениците, интелектуалната, религиозната, но и политичката елита.

„Еден комбиниран пристап во основа да не биде едноконфесионален, туку моноконфесионален, во кој децата ќе учат за сите религии. Не да се учи само за исламот или само за христијанството, или за исламот или за христијанството, што би било уште полошо, туку да се учи за сите религии“, изјави Зоран Матовски, социолог на религија.

Кој ќе предава, дали социолози или теолози, дали ќе има теоретски, но и практичен дел, во кое одделение ќе се изучува, ќе биде ли задолжителен предмет, се дел од прашањата на кои мора да се одговори пред да почне проектот религија, предупредуваат социолозите. Сомнежот како ќе се изведе проектот сепак постои.

„Јас би се залагал исклучиво за мултиконфесионалниот модел, се со една единствена цел, учениците од различни конфесионални групи што подобро меѓусебно да се познаваат, а со самото меѓусебно познавање имаат подобра можност за меѓусебно почитување“, рече Нурфет Мемишовски, социолог.

„Сите тие желби за зголемување на моралот, неговото присуство, етиката итн. на овој начин, мислам дека тоа додатно и на самата религија ќе и направи една одбивност“, вели Зоран Петрушевски, професор по социологија.

Социолозите предлагаат на заедничка маса интелектуалната, религиозната, но и политичката елита да го изнајдат најсоодветниот модел на изучување на религијата.

Во соседството само Албанија нема религија во образованието. Во Хрватска е задолжителен предмет, во Србија и Босна и Херцеговина е изборен, како и во Бугарија, каде резултатот е минимална посета на часовите, заради лошата организација.

За најсоодветен модел социолозите го предлагаат словенечкиот, каде се изучува образование за религијата.

Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 19:33

Београдски муфтија изазвао скандал

"Осама бин Ладен има топле очи, мио поглед и црте лица које не могу бити злоциначке. Тај човек не би могао ни пиле да згази". Чух то да пре неко вече изрече, ни не трепну, господин Хамдија Јусуфспахић, Београђанин, човек са неспорним теолошким познавањем ислама. Утврдио је то, у заносу, ефендија, "само на основу ТВ-снимка", а онда се острвио на Америку и њену прогонитељску политику према исламу. Ни реч ни натук не изговори о неколико хиљада невиних жртава у Светском трговинском центру у Њујорку, ни о потресним ТВ-снимцима тог "црног уторка". "Јесте то казна Американцима због прогона припадника ислама, али је нису "свети ратници" извршили", реце Хамдија. Сами су себе побили, да би још више оптужили његову браћу по вери. Рече Хамдија и оста жив.

Наравно, неко јесте наложио, финансирао и починио то масовно убијање, а сумње и истрага упиру прст у Бин Ладенову "Ал Каиду". Мирис освете и крвавог рата на видику плаћа цео свет и многи траже да се непобитно утврди ко стоји иза свега. Египатски председник Хосни Мубарак је предао западним обавештајним службама шифровани компакт-диск са доказним материјалом које су његови агенти прикупили о плановима атентата Бин Ладенове организације на западне лидере и важне објекте. Прикупљају се информације и хапсе се умешани у овај злочин. Сви путеви воде ка Авганистану и штабу саудијског милијардера и већ осведоченог терористе за кога је доказано да стоји иза крвавих сукоба у Босни и на Косову...

"Милијарду и по има муслимана у свету и кад је један нападнут, онда су сви нападнути", рече ефендија Јусуфспахић, бранећи Бин Ладена, уз напомену да Алаховим следбеницима није жао дати живот за веру.
"Џихад још није почео, а доказ за то да није почео је то што сам ја још у Београду", настави да сеје страх господин Хамдија. Да је свети рат почео, он би, рече, био тамо где се борба води. Где, питаше га, а он се брецну" како не
би да открива војне тајне и планове".


Какве планове, какве тајне овај грађанин Србије има и којој то војсци или паравојсци је он дужан да се одазове на позив за мобилизацију - оста ми питање на уснама и зачудих се откуд таква ватрена промена у човеку који је ва ио за мирољубивог верског уцитеља. Доду е, овај бив и београдски муфтија (смењен је 1991. године одлуком Исламске верске заједнице СФРЈ и укинуто му је муфтинство, али он смену никада није прихватио него је остао "аутокефалан") умео је да заталаса јавност неодмереним изјавама, али и да помиритељским тоновима позива на међусобно разумевање. Сада, када свет ври, као да се ефендија дефинитивно разоткрио. Верски поклич, претња да свети рат, џихад, мора да успе и да ће он бити тамо где је војно потребан, уплашила је многе који су схватили његове речи као директан позив на окупљање за рат са немуслиманима. Јер, џихад проповеда исламизацију целог света и има за искључиви циљ тријумф ове вере над другима. Зашто не рећи отворено: један од основних канона ислама је такијах - правило да није грех не говорити истину ако она има за циљ успех у ширењу ове вере (к*ранска сура број 16).

У том светлу схватих и оно што овај бивши муфтија говори - прво, да "нема страха од џихада у Југославији, ако муслимане на овим просторима нико не дира", а одмах затим да се истоверници помажу тако да "има оних који иду да се боре у светом рату, као, на пример, на Косову и у Босни". Да ли је Косово за "муфтију" већ ван Србије и Југославије? Прилично смело а и контрадикторно за човека који се представља као поглавар једне верске скупине у Србији. Дакле, питам господина Јусуфспахића: да ли је Косово у Југославији и да ли је џихад почео или не. Ако свети рат у јужној српској покрајини траје, шта онда он још чека у Београду и какве он војне тајне крије од осталих суграђана?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 19:50
Originally posted by aladin aladin напиша:

The Cause of Islamic Terrorism
Terrorists know their enemy very well. They have used our respect for religious freedom against us. They have used our commitment to free speech and human rights against us. They know us very well, but most of us don't know anything about them. In a very real sense, our ignorance is the cause of terrorism.

The Terrorism Of "Islamists"
What is the cause of Islam-style terrorism? Why is there so much of it? What can be done to slow it down or stop it? What are they after? What are they ultimately trying to accomplish? Find out here.

Islam and Terrorism
Mark A. Gabriel was born and raised in Egypt. He was a Muslim who had memorized the Koran by the time he was 12 years old. And he spent eleven years at the most respected university in the Islamic world: Al-Azhar. He earned his bachelor's, master's, and doctorate degrees there studying Islamic history. If you want an author with enough knowledge to write and authoritative terrorism book, this is the man.

Warning To The West
An ex-Muslim tells us what we need to worry about.

Blind Faith
Irshad Manji, the author of this article says, "Religion is no innocent bystander in the violence perpetrated by Muslims. Just as moderate Christians and Jews acknowledge the nasty side of their holy texts, modern Muslims ought to come clean about how our sacred script informs terror. One can argue that certain passages are being politically exploitedand, indeed, they are. The point is, however, that they couldn't be exploited if they didn't exist."

How Islam Spreads
Certain elements of Mohammed's teachings cause the religion to spread and take over countries.

Al Qaeda's Fantasy Ideology
This is an intelligent, thought-provoking, illuminating article on the danger of fantasy ideology: How it works, and what can be done about it. Excellent.

Dar al-Harb vs. Dar al-Islam
A crucial distinction made in Islamic theology is that between dar al-harb and dar al-islam. To put it simply, dar al-harb (territory of war or chaos) is the name for the regions where Islam does not dominate, where divine will is not observed, and therefore where continuing strife is the norm. By contrast, dar al-islam (territory of peace) is the name for those territories where Islam does dominate, where submission to God is observed, and where peace and tranquility reign.

Is Islam a Religion of Peace?
This link goes to a site that simply lists all the Islam-inspired violence around the world since September 11th. It is an amazingly long list. It makes you wonder.

Osama's Worst Nightmare
If you'd like to know more about Islam and its role in terrorism, go to this page. Read articles and listen to interviews by Irshad Manji, author of the book, The Trouble with Islam: A Muslim's Call for Reform in Her Faith. Ms. magazine has named her a “Feminist for the 21st Century” and The New York Times has dubbed her “Osama bin Laden’s worst nightmare.” She takes that as a compliment.

What Is al Qaeda Up To?
The long-range strategy of the Third Jihad depends on the accomplishment of three strategic goals.

1. The U.S. withdrawing from the region just as it did in Southeast Asia, following Vietnam.

2. The terrorists taking control of the oil wealth in the Muslim countries, which would be upwards to 75% of known reserves, and

3. Using nuclear weapons or other WMDs to annihilate Israel.

A further outcome of successfully achieving these objectives would be to place the United Nations as the sole arbiter in East/West negotiations.

"Men never do evil so completely and cheerfully as when they do it from a religious conviction."
- Blaise Pascal

How To Create An Islamic State
The point of this article is that there has been a pattern to the transformation of countries into Islamic States and there are planners behind these takeovers even when the vast majority of both Muslims and non-Muslims are unaware of these activities. Compare the following recipe with what has happened and is happening in Malaysia, Philippines, Sudan, Indonesia, India-Pakistan-Kashmir, Britain, Algeria, USA, etc. It's enough to send a cold shiver up your spine.

The Islamization of Europe?
Only a few years ago, mass-murder attacks on the West in the name of Islam, like those of September 11, would have seemed like a thriller writer’s fantasy. Nor would anyone have imagined that a bombing by Islamists could swing a general election in a European country, that a Dutch movie-maker might be shot dead on the street for a film about the abuse of women in Islam, or that one might find oneself watching, on television, the beheading of Western hostages by men crying out Allahu Akhbar! over their savage deeds. Pakistan now has a nuclear bomb, and this weapon is widely described as an Islamic bomb. To judge by their pronouncements, the Islamist leaders of Iran can hardly wait to perfect and use their derivative of it.

What The West Needs To Know
A new film about Islam. Read a description of the main points of the film here and find out where it is playing in your area.

Pathways to Jihadi Terrorism
A psychologist who specializes in criminology has some new insights into the forces driving Muslims to turn into Jihadi terrorists.

The Tragedy of Islam
Michael Graham, the man who was fired from his talk-show-host job for his hard-hitting comments about Islam, wrote this op-ed piece.

Is Islam a Violent Religion?
What are we dealing with? The issue may be much bigger than Iraq and al Qaeda. Check out this quote from the Koran: "Fight and slay the Pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war)." (Sura 9:5)

Common Bonds
Sane people of all faiths and nationalities and races share certain universal values. If we focused on the values, we might create a strong common bond.

Peace Against Terrorism
What is the best way to eliminate a problem? To try to get rid of it or to try to create a solution that makes it go away on its own?

We must be allowed to criticise Islam
The problem is that a virulent hatred of Muslims can no more be racism than a virulent hatred of Marxists or Tories. Nobody is a member of a race by choice. Such groups are protected from attack because it is unfair to malign human beings for something they cannot help. However, nobody is a member of a community of belief except by choice, which is why those who have decided to enter or remain within one are never protected. Were such choices not open to the severest censure, we could no longer call our country a democracy.

The Deep Intellectual Roots of Islamic Terror
Mr. bin Laden does seem to have deviated from the radical tradition in one sense, by focusing his attacks on the United States rather than Arab regimes. In his 1996 declaration, he went so far as to say that Muslims should put aside their own differences so as to focus on the struggle against the Western enemy — a serious departure from the doctrine of Qutb and even Sadat's killers, who argued that the internal struggle was the one that mattered. But that may be merely a shift in tactics, not in overall strategy. "Bin Laden is using the U.S. as an instrument in his struggle with other Muslims," Mr. Doran said. "He wants the U.S. to strike back disproportionately, because he believes that will outrage Muslims and inspire them to overthrow their governments and build an Islamic state."


Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 19:42
CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpghttp://www.flint.lib.mi.us/fpl/islam/bism2.gif

I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.    http://www.hanif-islam.com/Image61.jpg
http://www.muslimtents.com/missionislam/islam/quran/quranhd.JPGhttp://www.damselworld.com/prod_images_small/marilyn_manson_face_m.gif


MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION !!!!
Изменето од rice - 09.Јануари.2007 во 19:56
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 19:51
Originally posted by rice rice напиша:

CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpg

I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION


Следи добри примери......Wink
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2007 во 21:49
satanizamDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDead
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2007 во 11:13

СКАНДАЛ: МПЦ ГО ИЗГУБИ ИМОТОТ ВО КАЛИШТАЗа 12 милиони евра- Црковниот имот на коцка

Приватна фирма "Миладинов" ДОО од Струга, чиј основач е и МПЦ, подигнала вкупно 12 милиони евра кредит од две банки, а како залог под хипотека го ставила хотелот "Изгрев" и уште голем дел црковен имот, без знаење на Синодот. Долгот кон банките не е вратен, што пак веќе повлекло активирање на хипотеките. Најзасегнатиот владика Тимотеј, пак, во чија епархија се хотелите, според информациите на "Вечер", воопшто не бил известен за целата ситуација!Македонската православна црква повеќе не е сопственик на хотелскиот комплекс "Изгрев", имот што манастирот во Калишта го доби преку денационализација пред шест години, дознава Вечер. Целокупниот имот со површина од 8594 метри квадратни е ставен под хипотека за кредит од 1 милион евра. Хипотекарниот договор, до кој дојде Вечер, е склучен на 20 април 2006, меѓу Струшката фирма, Миладинов ДОО од една страна и една деловна банка од Скопје, од друга страна.
Како основачи на фирмата, Миладинов ДОО, се јавуваат двајцата браќа Миладинови, Димитар и Ѓорѓи, а како трет основач во Централниот регистар е заведена Македонската православна црква.
Браќата Миладинови од Струга се истите луѓе, кои како сопственици на "Кимико" повеќе години управуваат со хотелите "Изгрев" и "Бисер", кои пак се во сопственост на МПЦ.
За скандалот да биде уште поголем кредитот од 1 милион евра, не е единствениот што оваа приватна фирма го подигнала, а како гаранција искористила црковен имот. Во документацијата што ја поседува Вечер, истиот имот, но и дополнителен имот со површина од 40.000 метри квадратни е заложен во друга странска банка поврзана со домашната, од која е подигнат кредит во висина од 11 милиони евра.
За кои потреби е подигнат кредитот и каде се парите никој не знае. Она што Вечер го дознава е дека долгот кон банките не е вратен, што пак веќе повлекло активирање на хипотеката за 11-те милиони евра, заведено како судски спор за имотот во имотниот лист. Наскоро се очекува активирање на хипотеката и за кредитот од 1 милион евра.
Инаку, во целата приказна има неколку контроверзии. Во имотниот лист, кој е искористен како доказ за склучување на штетниот хипотекарен договор, стои дека сопственик на имотот е фирмата барател на кредитот, односно Миладинов ДОО. Како и кога оваа фирма станала сопственик на имотот ќе треба да објаснат владиците на МПЦ. Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан истиот ден кога Вечер побара увид во струшкиот катастер, на 26. 12. 2006, изјави дека хотелите "Изгрев" и "Бисер" се споственост на МПЦ, но се дадени на управување на фирмата "Кимико".
-За хотелилиерство веројатно треба и искуство, но и знаење. Тие хотели се на МПЦ, но се дадени на управување на браќата Миладинови. Тоа е фирмата "Кимико" од Струга, изјави пред Нова година за Вечер, поглаварот Стефан.

 МПЦ - ПРОФИТИРАЧКО ДОО?!
Македонската православна црква во Централниот регистер е евидентирана како здружение на граѓани, која пак не подлежи на даночни обврски. Според се уште важечкиот закон за Верски заедници во Македонија, верските институции не можат да основаат приватни компании.
Фирмата Миладинов ДОО, во приватна сопственост, е регистрирана на 10 мај 2003 со седиште во Мориошта, Струга, како друштво за угостителство, трговија и услуги, увоз-извоз. Како основачки влог е заведен имот (повторно црковен) во вредност од 22.177.414 денари, поделен меѓу
тројцата основачи на фирмата, Димитар Миладинов, содружник, Ѓорѓи Миладинов, содружник и МПЦ, основач/сопственик. Сите имаат еднаков влог од по 7.392.471, денари. Управител на фирмата пак е извесен Иван Симоновиќ.
Според Уставот на МПЦ, таа е верска заедница, што ја претставува архиепсикопот охридски и македонски, г.г. Стефан. Кој го потпишал основачкиот договор од страната на МПЦ, најверојатно знае нејзиниот прв човек.

КАЛИШТА - ИСТОРИСКИ МАНАСТИР
Манастирскиот комплекс "Калишта" е едно од историските места на Македонската православна црква. Во него е сместена и летната резиденција на поглаварот на МПЦ. Во Калишта редовно се одржуваат сите црковно-народни собири на МПЦ.
Овде се наоѓа манстирска црква посветена на "Св.Богородица" придружена со други црковни објекти и мали пештерски цркви кои датираат од 15 век.

МИЛАДИНОВИ ПРЕД ПЕТ МЕСЕЦИ САКАА ДА ГРАДАТ КОЦКАРНИЦА ВО КАЛИШТА
Браќата Миладинови од Струга се истите луѓе кои во август 2005 година најавија голема хотелска инвестиција на Словенечкиот синџир хотел ХИТ Нова Горица, кои во Калишта требаше да градат хотел со огромна коцкарница. Сопствениците на КИМИКО се повлекоа од идејата откако под притисок на јавноста, поглаварот Стефан ја стопираше идејата за изградба на хотел-коцкарница.
- МПЦ и јас како нејзин поглавар никогаш нема да дозволам изградба на хотел со коцкарници на црковен имот до манастирот "Калишта" во Струга. Такви игри нема да поминат ниту во Изгрев, ниту пак во кој било хотел во сопственост на МПЦ, изјави на 30. 9. 2006, во Охрид Архиепископот г.г. Стефан.

Тимотеј
ВЛАДИЦИТЕ ШОКИРАНИ!

Во емисијата "Светла точка" на Сител завчера, струмичкиот митрополит Наум не знаеше што да одговори на прашањето: Како МПЦ ќе се извлече од скандалите со хипотекарните договори за хотелот "Изгрев" и неодговорноста во Синодот за случајот Говрлево.
- Како сега да бранам?! - изјави владиката Наум за "Светла точка".
Најзасегнатиот владика Тимотеј, пак, во чија епархија се хотелите кои МПЦ ги изгуби без знаење на Синдот, според информациите на Вечер, воопшто не бил известен за целата ситуација. Но, тој однадвор ги разбрал информациите, И кога побарал објаснување од архиепископот Стефан, овој му одговорил дека сега не е време да прашува такви работи.
По два неуспешни обиди да разбере што се случува со неговите хотели, владиката Тимотеј, според информациите на Вечер, испратил писмено барање до архиепископот Стефан, на кое се уште нема одговор!

Како еден имот е заложен кај две банки?!
Како фирмата на МПЦ, Миладинов ДОО успеа да заложи еден ист имот два пати, откако претходно не го вратила кредитот од 11 милиони евра?
Банкарските експерти за Вечер објаснуваат дека тоа е можно само ако при реализација на хипотеката, банката процени дека пазарната вредност на имотот за скоро време ќе биде поголема од вредноста на кредитот.
Затоа, велат тие, домашната банка го дала вториот кредит од милион евра (што е вредност веројатно помала од износот кој Миладинов ДОО го барал), по што, откако банката ќе го преземе имотот, ќе може да го продаде за поголема цена и да ги наплати и двата кредита: сопствениот и оној на странската банка (што се реализира со договор и меѓу двете банки).
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 17:09

Меркел:Важноста на христијанството мора да се нагласи во Уставот на ЕУ

Берлин /20/01/ 16:10

Уставот на Европската Унија (ЕУ) не ја истакнува доволно важноста на христијанството во Европа.

Ова го изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во интервју за германскиот магазин „Фокус“.

„Помило би ми било доколку појасно се истакне важноста на христијанските корени на Европа“, изјави Меркел.

Претседателката на Христијанско - демократската Унија (ЦДУ) го спореди Уставот на ЕУ со германскиот Устав каде се споменува „одговорност кон Бога и луѓето“.

Меркел, која претседава со шестмесечното претседателство на Унијата, пред неколку дена го објави планот за донесување на нов Устав, повикувајќи ги 27. земји членки до пролетта 2009 година да се усогласат околу измената на текстот на Уставот.

Сегашната верзија се наоѓа во делумна блокада, откако Уставот беше одбиен пред 18 месеци на референдумите во Франција и Холандија.

Меркел и во изминатите години беше меѓу претставниците во ЕУ кои се залагаат за појасно истакнување на христијанските корени на Европа./крај/хина/ам
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 18:17
abe strasen si nema so!LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2007 во 18:17
Originally posted by rice rice напиша:

CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpghttp://www.flint.lib.mi.us/fpl/islam/bism2.gif

I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.    http://www.hanif-islam.com/Image61.jpg
http://www.muslimtents.com/missionislam/islam/quran/quranhd.JPGhttp://www.damselworld.com/prod_images_small/marilyn_manson_face_m.gif


MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION !!!!


vistina li e ova lugje???????????????ShockedShockedShockedShocked


Изменето од aladin - 20.Јануари.2007 во 18:18
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 13:59

КОМУ МУ ПРИПАЃА МПЦ, СОСЕ ИМОТОТ? НА ВЕРНИЦИТЕ ИЛИ НА ПОГЛАВАРОТ?!За Стефан новинарите се предавници!Повеќе медиуми објавуваат и документираат случаи ( Говрлево, Калиште, Козјак...) во кои г.г. Стефан продава црковни имоти за милиони евра, надвор од процедура, без согласност од Синодот! Наместо одговор г.г. Стефан се обидува да ги замени тезите - и да се скрие од одговорноста. Нападот врз мене е напад врз МПЦ, изјави тој.Финасиски скандали и корупции имало, и ќе има во сите Цркви. Најорганизираната и најбогатата - Ватикан, ги имала најмногу. Новинарите во Италија, Шпанија... католички земји, не ги штеделе учесниците на тие финансиски скандали, уверени дека на тој начин и тие придонесуваат да се сочува имотот, редот и поредокот во Ватикан и Католичката црква. Никој од Ватикан, оние што ги објавиле финасиските афери, не ги изопштил или прозивал за предавство. Никогаш папата во Ватикан не изјавил: пишувањето на весниците за мене е напад врз Ватикан!
Но, тоа е Ватикан. Кај нас е, очебијно, малку поинаку.
И македонските медиуми откриваат финансиски скандали во МПЦ. И тие, исто така, убедени дека името, угледот, имотот на МПЦ им припаѓа на сите верници, а не лично на г.г. Стефан и неговата волја. По серијата пишувања за финансиски скандали зад кои, како по правило, стои името на само еден човек: г.г. Стефан, тој наместо пред Синодот, а потоа и пред верниците и јавноста, да даде известие за документите и податоците кои се објавуваат, се обидува за ги замени тезите и да ја одбегне обврската, па сите што покажувале кон него и барале одговор, ги прогласи за предавници кои, според него, сакале да ја уништат МПЦ, а тој ја бранел. Заклучок: г.г. Стефан ја брани МПЦ од верниците и јавноста!
Македонскиот архиепископ г.г. Стефан, во завчерашната беседа за празникот Св. Јован, новинарите ги прогласи за Ироди на Македонската православна црква и на македонскиот народ. Во црквата во Капиштец, г.г. Стефан директно ги нападна новинарите прогласувајќи ги за најголеми непријатели. Не свои. На целата Црква!
- Сведок е севкупната македонска јавност, сведоци сте и вие - речиси цела седмица се бара нечија глава. А во основа ја бараат главата на нашата црква! Сме се излажале ако мислиме дека завршија Иродите кон Македонската православна црква, кон македонскиот народ, и кон се што е македонско. Внатрешните и надворешните непријатели не мируваат! Тие не сакаат да одиме напред во која било област, па ни во црковна. Ќе наоѓаат Ироди, ќе прават сценарија за злоупотреби и криминал, ќе објавуваат само за нив видени скандали. Но, за среќа, ги знаеме и сценаристите и послушниците. Не им е прв пат да ги рушат столбовите на македонското опстојување. Но, наше е да продолжиме со борбата за нашата македонска правда. Трпението наше е над нивната злоба. Издржала МПЦ и поголеми искушенија и всушност, тие и помагаат со Божја помош да оди по вистинскиот пат, изјави во црквата св. Јован, поглаварот на МПЦ.
Во одделените текстови на оваа страна ќе се потсетиме на некои сканадали и кој пишувал за тоа. Речиси да нема релевантен медиум кој, според г.г. Стефан, не работел против Македонската црква и македонскиот народ! После се, остануваат прашањата: зошто се продавал наш, заеднички имот на МПЦ надвор од процедура. Зошто се криело сето тоа од Синодот на МПЦ. Каде се парите, милони евра, од сите тие транскации?! (М.Н.)

СЛУЧАЈ ПРОДАЖБА НА ЦРКОВЕН ИМОТ - ГОВРЛЕВО
На 2 Август 2006, случајот го објави Канал 5. Пишуваа, СИТЕЛ, А1, Телма, МТВ, Вечер, Дневник, Утрински, Фокус.
Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, без знаење на Синодот, ги продал црквите со земјиштето во Говрлево за 200.000 евра. Купопродажниот договор со Цементарницата Усје бил потпишан во март 2006.
Архиепископот г.г. Стрефан не свикал синодска седница, а владиците за купопродажбите разбраа од медиумите. Наместо одговор пред Синодот, за да легне атмосферата, г.г. Стефан замина неколку дена во посета на Романија. Во меѓувреме Владиците од Синодот повикуваа на одговорност. Одговорност немаше.
Еден месец подоцна, под притисок на јавноста на 14. 8. МПЦ се повлече од продажбата. Г.г. Стефан го изјави:
- Договорот за купопродажба е раскинат. Беспредметно е да се разговара за завршена работа. Немало расправа за одговорноста околу тоа зошто Договорот за продажба на Говрлево воопшто бил склучен, и ако не го откриеле медиумите секако дека и би бил извршен.

СЛУЧАЈ КАЛИШТА и ХОТЕЛ ИЗГРЕВ СТРУГА
Скандалот на 12 јануари 2006 го објавија Вечер и Сител. Пишуваа: Дневник , Утрински, А1, Фокус и други.
МПЦ ја загуби сопственоста и владеењето врз хотелот Изгрев, вреден најмалку 4 милиони евра! Имотот е ставен под хипотека и со каматите оптоварен за 12 милиони евра. Имотниот лист број 641 од 26. 12. 2006, покажува дека сопственик на Изгрев и на 45.000 м2 градежнио земјиште во Струга не е МПЦ, туку фирмата Миладинов ДОО.
г.г. Стефан, пред објавувањето на имотниот лист според кој МПЦ не е сопственик, на 26. 12. 2006 изјави:
-Хотелот Изгрев и хотелот Бисер се во сопственост на МПЦ, а се дадени на управување на браќата Миладинови, бидејќи за хотелиерство е потребно и знаење и искуство.
Но, на 12 јануари Вечер и Сител ги објавуваат фактите дека сопственик на тој имот, за кој г.г. Стефан тврди дека е на МПЦ, е некој друг. Изјавите наеднаш се менуваат.
На 13 јануари, во изјава за Сител, Вечер и за А1, портпаролот на САС на МПЦ, владиката г. Тимотеј, инаку и член на АУО на МПЦ, категорично ќе изјави:
- За хипотеките во Калишта разбрав од медиумите. Колку што мене ме служи меморијата, а ме служи, за такво нешто никогаш не е расправано во црковните тела. Не сакам да прејудицирам, но кога ќе се отворат тефтерите ќе се види дека во оваа зделка се вклучени луѓе многу блиски до, или пак самиот поглавар. Прашајте го архиепископот, порача митрополитот г.Тимотеј.
Истиот ден Димитар Миладинов, косопственик на Миладинов ДОО, тврди: хотелот е сто проценти наш, и не е на МПЦ. Имотниот лист го докажува тоа.
Следниот ден, по објавувањето на имотниот лист за Изгрев од страна на Вечер, во кој се гледа дека Хотелот е на Миладинови, МПЦ преку соопштение, не тврди ништо, туку едноставно - бара да се молиме за архиепископот.
Финале: г.г. Стефан новинарите ги прогласи за Ироди на црквата и на предавници на народот и Црквата.
Според изјава на сопствениците Миладинови, дадена во септември минатата година, тие имаат намера во хотелот Изгрев да изградат најголемо Казино и систем на коцкарници на Балканот!

КОЈ ГО КРШИ УСТАВОТ НА МПЦ?
Сите скандали што медиумите ги објавија овие месеци имаат една заедничка основа. Видно, и заедничко во нив, е дека се продава заеднички, црковен имот кој е сопственост на МПЦ, односно на сите верници, во четири очи. Без расправа и писмена одлука на Светиот синод. Во сите случаи трансферите се последица на одлука на само еден човек, г.г. Стефан. Во блиска иднина ќе се види како имот на МПЦ кај Козјак, и како е доделен плац од Државата за Црква, кој потоа се продава на друг за на него да се гради трговски центар.
Вечер ги пренесува дел од членовите на Уставот на МПЦ, во кои се гледа дека се работи нецрковно.
Член 24. Светиот архиерејски Синод на МПЦ води надзор над работата на архиепископот и архиереите.
Член 49. Архиепископоскиот црковнонароден собор донесува одлука во врска со управувањето, употребата и контролата на архиепископските имоти, фондови и легати. Врши надзор на имотите со кои раководат архиепископот и архијереите.
Член 64 Архиепископскиот Управен одбор врши контрола на склучените договори за земање или давање под закуп на црковно-општински, манастирски и епархиски имоти.
Одобрува конечно отуѓување на имоти во МПЦ

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 18:25
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by rice rice напиша:

CITAJKI NA INTERNET DENESKA SRETNAV EDNA MNOGU INTERESNA VEST:
TOA E DEKA POPULARNIOT PEAC I UMETNIK MARILIN MANSON VEKJE 5 GOD SE DEKLARIRA KAKO MUSLIMAN.

PROROKOT MUHAMED MU PRETSTAVUVAL GOLEMA INSPIRACIA ZA NEGOVITE NASTAPI VO DUHOVEN SMISOL.I MNOGU JA ZASAKAL ZELENATA BOJA!

http://www.blogdemusica.com/imagenes/MarilynManson.jpghttp://www.flint.lib.mi.us/fpl/islam/bism2.gif

I POGOTOVO UBAVINATA NA ZENSKIOT SVET
The%20image%20“http://www.lacoctelera.com/myfiles/chikasadolescentes/manson1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.    http://www.hanif-islam.com/Image61.jpg
http://www.muslimtents.com/missionislam/islam/quran/quranhd.JPGhttp://www.damselworld.com/prod_images_small/marilyn_manson_face_m.gif


MISLAM DEKA VLIANIETO E VIDLIVO I OD AVION !!!!


vistina li e ova lugje???????????????ShockedShockedShockedShocked
 
----------------------------------------------------------------------------------------------
Najverojatno e  vistina ama ovoj kako i MICHAEL JACKSON si imaat  nekoj provaten nivni islamSmile  sto e  daleku od ucenjeto na Muhammed s.a.v.s. Sepak podobro toa nego ateizam.Go molam Allah dz sh da  gi
upati  celosno vo negovata  vera i da  go zajakne nivnoto veruvanje.
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 11:00
Не секирајте се има место и за црква


Во соопштението на Скопската епархија, стои дека средствата добиени од изградениот станбено-деловен објект ќе бидат наменети за изградба на предвидената црква, но тогаш кога надлежните служби ќе предвиделе на таа локација да се гради црква, а не трговски центар, како што тоа сега било предвидено.
Епархискиот управен одбор на Скопската епархија, тврди дека МПЦ не се откажала од изградбата на црквата св.Кирил и Методиј, и дека таа ќе почне со градба кога за тоа ќе се создадат услови, бидејќи сега немале средства. Митрополијата со која раководи поглаварот на МПЦ, г.г Стефан вчера во соопштение испратено до медиумите вели дека на локацијата што ја поседува Скопската епахија постои простор за изградба и на црква, но не демантира дека на нивна локација приватна фирма градела станбено-деловен објект. Во соопштението стои дека средствата добиени од изградениот објект ќе бидат наменети за изградба на предвидената црква, но тогаш кога надлежните служби ќе предвиделе на таа локација да се гради црква, а не трговски центар, како што тоа сега било предвидено.
Епархискиот управен одбор тврди дека катастарската парцела број 1734/13, ја добиле од држават во 1992 година со намера на таа локација да се гради црква. Но бидејќи изградбата на црквата не почнала во предвидениот рок, што наводно го добиле како услов, во неколкуте измени на деталниот урбанистички план, без нивно знаење, била вцртана маркичка за изградба на станбена зграда. Со последната промена на ДУП, пак на таа локација била предвидена изградба на пазар и трговски центар. Скопската епархија посочува дака барале објаснување од тогашната општина Кисела Вода, но и дека добиле ветување оти на истиот булевар од спротивната страна ќе била вцртана маркичка за изградба на црква.
Во меѓувреме дел од парцелата (6386м2), повторно без знаење на Скопската епархија со решение број 47-88/2 од 30.08.2005, во постапка на денационализација бил доделен на физички лица, за една година подоцна, комисија за управни работи во втор степен на Р.Макдонија да го поништи своето претходно решение и му наложил на катастарот и овој дел од парцелата повторно да го запише како сопственост на Скопската епархија.
Инаку во соопштението на Скопската епархија нема ниту една реченица за заедничкиот договор за градба со приватната фирма КОНСТ-ИНГ, што МПЦ го потпишала, а кој завчера го објави Вечер.
И покрај настојувањата да поставиме прашање до надлежниот Архиереј и надлежниот епархиски секретар, кој всушност е и потписник на скандалозниот договор, за кои потреби МПЦ ја отстапила локацијата за градба на станбено-деловен објект, во тоа не успеавме. Нејасно е како атрактивно државно градежно земјиште, во еден момент подарено на Црквата за изградба на верски објект, дошло во раце на приватна фирма која гради станбено-деловен објект, кој подоцна го продава на трети заинтересирани лица.

ВЛАДИЦИТЕ БАРААТ СЕДНИЦА!
И додека скандалите со црковен имот ја потресуваат МПЦ и го рушат нејзиниот углед, Поглаварот Стефан се уште не закажува синодска седница. Неофицијалните информации велат дека таа најрано може да се очекува кон средината на февруари, но нејасно е дали на дневен ред ќе се најдат најновите скандали. Владиците ја очекуваат седницата и порачуваат дека целата работа мора да се расчисти.
-Мора најитно да има синодска седница, на која што ќе се отворат сите документи и случаи, за да видиме кој и што правел. Не може постојано едни те исти луѓе да работат нешто, за кое постојано ќе биде обвинувана целата МПЦ. Треба да се лоцира вината, порачува Европскиот митрополит, г. Пимен.

Марјан Николовски

НЕ СТИВНУВААТ ПРОВОКАЦИИТЕ ОД БУГАРИЈА
10.000 долари награда кој ќе докаже дека постои македонски јазик и држава

Божидар Димитров, директор на бугарскиот национален музеј, во својата книга "Десетте лаги на македонизмот", напишал дека нуди награда од 10.000 американски долари за оној што ќе докаже дека постои македонски јазик и македонска држава.
Книгата е издадена пред околу две години.
Авторот Димитров се смета за еден од водечките македонофоби во Бугарија. Своевремено Димитров бил во немилост на големобугарските шовинистички кругови, бидејќи јавно кажал дека фалсификувале плоча со натпис дека Самоил е бугарски цар. Потоа за да ги затопли односите со нив, но и за да ја задржи функцијата на прв човек на бугарскиот Национален музеј, Димитров неочекувано и преку ноќ почнал да пишува текстови со антимакедонска содржина, за на крајот својот големобугарски труд за фалсификување и искривување на историјата да го круниса со кич книгата "Десетте лаги за македонизмот". Со ова тој успеал во намерите да ја задржи високата државна функција, но, за жал, не успеа да го избрише фалсификатот за Самоиловата плоча, за кој јавно во својата држава изјавил дека е лажен. За тој настан во октомври 1997 година текстови објавуваа неколку бугарски весници.
Своевремено Димитров заедно со ултранационалистот Красимир Каракачанов, во комунизмот агент на тајната полиција на Бугарија задолжен да ги кодоши Македонците, и со сегашниот бугарски претседател Георги Прванов одржувале ораторски вечери во студентски читални во Софија, на антимакедонски теми. Информациите на бугарските медиуми велат дека Димитров и сега му е неофицијален советник на Прванов.

Прва Лага
"Современа Македонија и македонскиот народ - наследници на Античка Македонија и античките Македонци"

Втора Лага
"Чистите македонски Словени и Бугарите - Татари"

Трета Лага
"Светите браќа Кирил и Методија, свети Климент, свети Наум, свети Гораст, свети Сава, свети Ангелариј - Македонски просветители и автори на македонската азбука"

Четврта Лага
"Македонскиот цар Самоил и неговата "македонска" држава

Петта Лага
"Охридската рахиепископија (1019-1767) македонска црква"

Шеста Лага
"За македонските преродбеници и за бугарската егзархија, која го завладеала македонскиот народ"

Седма Лага
"ВМРО - организација на Македонци за ослободување на македонскиот народ"
Осма Лага
"Крсте Мисирков - Македонец број 1 за 20 век"

Деветта Лага
"Херојска борба на македонскиот народ против бугарските окупатори 1941-1944"

Десетта Лага
"За радоста на Македонците од нивното повторно вклучување во Југославија во 1944 година и 250.000 Македонци во Бугарија".
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.