IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовни мудрости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовни мудрости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 252627
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2019 во 16:52
Тој се ожени со неа затоа што ја љубеше. 
Таа го љубеше затоа што се ожени со неа.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2019 во 00:28
Најдобрите врски и односи се како врвно вино
Како времето изминува стануваат сѐ подобри и подобри.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 13:58

1. „Најважната работа во животот е да научите како да ја пуштите љубовта да си замине и како да ѝ дозволите да влезе“.  - Мори Шварц

2. „Учиме да сакаме нешто и некого кога ќе сфатиме дека можеме да го изгубиме“.  - Гилберт К. Честертон

3. „Љубовта не препознава никакви бариери. Скока пречки, скока огради, продира низ sидови за да стигне на својата дестинација, полна со надеж“.  - Маја Ангелу

4. „Знаете дека е љубов кога сѐ што сакате е личноста да биде среќна, дури и ако не сте дел од нивната среќа“.  - Џулија Робертс

5. „Со допир на убовта, секој станува поет“.  - Платон

6. „Кога ќе се разбудите наутро, размислете за скапоцената привилегија да се биде жив - да дишете, да размислувате, да уживате, да сакате“.  - Марко Аврелиј

7. „Знаете дека сте заљубени кога не можете да заспиете затоа што реалноста е конечно подобра од вашите соништа“.  - д-р Сеус

8. „Незрелата љубов вели: Те сакам, затоа што ми требаш. Зрелата вели: Ми требаш, затоа што те сакам“.   - Ерих Фром

9. „Да се биде сакан од некого, ти дава сила, додека да сакаш некого силно, ти дава храброст“.  - Лао Цу

10. „Подобро да  љубиш и да изгубиш, отколку никогаш да не љубиш воопшто“.  - Ернест Хемингвеј

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 08:52
Цитати за љубовта од Пауло Куелјо

„Љубовта може да нè донесе до пекол или рај, но секогаш нè носи некаде. Треба да ја прифатиме, бидејќи таа е храна на нашето постоење“.

„Во љубовта не постојат правила. Можеме да се обидеме да се придржуваме кон упатството, да господариме со своето срце, да изградиме стратегија на однесување – но сето тоа е безначајно. Срцето носи одлука и она што тоа ќе го одлучи, само тоа е важно“.

„Кога човекот подлабоко ќе се загледа во душата на светот, лесно ќе сфати дека на светот секогаш постои една личност која чека некоја друга, без разлика дали е тоа среде пустина или во центарот на некој огромен град…

И кога тие две личности ќе се сретнат, а нивните погледи ќе се вкрстат, сето минато и сета иднина го губат своето значење… и постои само тој момент“.

„Најсилната љубов е токму онаа којашто може да ја покаже својата слабост“.

„Оние коишто љубат очекувајќи нешто за возврат, само си го губат времето“.

„Оној којшто е способен да чувствува, знае дека е возможно да ужива дури и пред да допре некоја друга личност. Зборовите, погледите, сите тие работи ја содржат тајната на танцот.

Најголемото задоволство не е во сексот, туку во страста. Кога страста е голема, сексот доаѓа да го заврши танцот, но тој никогаш не е битен. Оној којшто е заљубен води љубов дури и кога не го прави тоа.

Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“.

„Во љубовта никој никого не може да го повреди; секој од нас е одговорен за она што го чувствува и не можеме другиот да го обвинуваме за тоа.

Веќе сум го искусила страдањето кога ја изгубив личноста во којашто бев вљубена. Денес сум цврсто убедена дека никој никого не губи, бидејќи никој никого не го поседува.

Тоа е вистинското искуство на слободата: да ја имаш најважната работа на светот без да ја поседуваш“.

„Оној којшто љуби мора да знае да се изгуби себеси и повторно да се пронајде“.

„Треба да се трага по љубовта каде и да е таа, дури и кога сте свесни за часовите, деновите и неделите на разочарување и тага. Бидејќи во моментот кога ќе ѝ појдеме во пресрет на љубовта и таа тргнува кон нас. И нè спасува“.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2021 во 13:46
„Првата љубов се движи слободно во два правци. Не трошете време на ништо друго.“ – Шерил Стрејд

„Што е скршено – скршено е. Подобро би се сеќавала на врската како што навистина била, наместо да ја склопувам и да ги гледам скршените делови додека сум жива.“ – Маргарет Мичел
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 252627
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.