IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПМС - Пред менструален синдром
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПМС - Пред менструален синдром

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 15:20
blueprauer  posle  pms  ne  zbori  so  nikoj
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 18:44
 
 
   е овде сум мирна како бубачка...
  ништо не ми смета ,ништо не ме нервира..само...
  воопшто не ми се јаде ништо...среќа
Кон врв
trepetlika Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trepetlika Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:28
Mene me rastura PMS-ot!Vo toj period, site sto me poznavaat, a mi "se najdat na patot", me prasuvaat: "Ustvari, tebe da ne treba da ti dojde?"
Кон врв
emkas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 398
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emkas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 23:56
Sega sum vo PMSтага imam bolki i sum nervozna vo  PMS denovi
Кон врв
Ena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 798
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:04
Ништо не ми се случува, само малку ми отекуваат и ме болат ц....те    
Рај за очите,пекол за душата, а чистилиште за џебот сме ние жените ....хахахах....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 00:44
За сите тешки ПМС страдалници: вреди да го погледнете ОВА

http://familydoctor.org/online/famdocen/home/women/mental/752.html

Имено, се работи за premenstrual dysphoric disorder (PMDD), кој претставува  потежок облик на ПМС.

Од овој синдром страдаат 2-10% од жените кои веќе страдаат од ПМС (а тоа се околу 75%).

Симптомите се слични но поизразени одколку кај ПМС.
*Тага, безнадежност, можни суицидални мисли
*Тензија и анксиозност
*Панични напади
*Нагли промени на расположенијата
*Постојана иритабилност и агресија, лутина која ги расипува  односите со другите луѓе
*Незаинтересираност за обавување на секојдневните рутински активности и односи со другите.
*Тешкотии при концентрирањето
*Замор или немање енергија
*Желба за одреден вид храна или прејадување
*Чувство на немање контрола врз случувањата
*Физички симптоми, слични на ПМС но поизразени: надуеност, осетливост на градите, главоболка и болки во зглобовите и мускулите.


Доколку се востанови (незнам колку нашиве еќими знаат за ова), овој синдром се третира со давање антидепресант 10-14 дена пред започнување на цилкусот (тоа незначи дека таа жена страда од депресија, но кај ПМДД е потребен третман бидејќи симптомите се такви да го попречуваат нормалното функционирање на единката и ги расипуваат нејзините односи со околината.









МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 01:51
e togas koga imam pms begaj od mene........mozam vo rok od edna minuta da smenam 5 razlicni raspolozenija,ne sakam da se pogledanm vo ogledalo, se mrazam sebe si i site okolu mene,placam na raklami,mi se jade de blago ,de soleno,de kiselo.........uzas.......
Кон врв
Irenica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
SIC ITUR AD ASTRA!

Регистриран: 20.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Irenica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 12:13
Vo PMS imam gooolem apetit,na nisto konkretno-se' mi se jade,nervozna sum prilicno,vo eden moment sakam da se guskam a veke vo sledniot ne sakam da me dopiraat.
Pred nekolku godini na bivsiot mu udriv shamar vo sred kafic zatoa sto me dopirase za nogata,a poslednoit pat raskinav so decko mi zatoa sto "ne mozev da go gledam veke"!Toa e! Ne se gordeam so svoite postapki ,ama barem ednas mesecno ima sto da mi go opravda raspolozenieto
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 15:01
strashna rabota

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:45
Originally posted by IQ IQ напиша:

strashna rabota


IQ што е старшна работа, ПМС сам по себе или мислиш на она што го постирав погоре за Пременструал Дисфорик Дисордер?

Ако мислиш на второво,па да, на извесен начин е страшно, како за “страдалникот“ така и за неговата околина. Инаку е често...

Спас? Климактериумголема%20насмевка

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:53
da ke se iznacekame do klimakterium.............
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 17:54
голема%20насмевкаТрпение-Спасение. (Но затоа има и работи кои можат да се превземат во меѓувреме, никој не смее да страда)

Инаку, ова не го наведов, одредени контрацептиви имаат поволно дејство врз самиот ПМС како и врз
Пременструал Дисфорик Дисордер, бидејќи ги балансираат хормоните и нема такви нагли скокови и падови на расположението,емоциите се стабилни цел циклус. Тука предничи Јасмин, но и Цилест се добри.

Па сеа....тоа е.голема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Irenica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
SIC ITUR AD ASTRA!

Регистриран: 20.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Irenica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:19
Mila maria magdalena,mislam deka postot na IQ bese reakcija na mojot post!
Понекогаш токму она што го бараш е она што не можеш да го видиш!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:25
Ma OK e е се тоа, сите сме во иста каша.
А мојот следен беше  до Контеса-но и до сите заинтересираниголема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,267 секунди.