IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПМС - Пред менструален синдром
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПМС - Пред менструален синдром

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 09:25
Originally posted by Julija Julija напиша:

Море помага... Ич не му се мисли...Само место обичен шеќер стави си ванилин и додај малку цимет и веќе е корисно за слабеење...

ХА...Си ја откри тајната сега..Барем знам сега што пијам кога ке ми дадеш нешто LOLLOLLOLLOL а не вака се прашувам од каде ваков интересен вкус LOLLOLLOLLOLHug
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 00:21
пмс - никад не ми влијае лошо само што сите ги тепам околу менеConfusedConfusedConfused


LOLLOLLOLLOL
LOLLOLLOLLOL
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 17:14
Koga nekoj ima zenska ili zena so pms, toa znaci - Prebegaj Makedonce Siroto
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 19:33
jas UJEDAM LOLLOLLOL
Кон врв
emkas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 398
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emkas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 22:04
Imam mn bolki  prvite  2  dena i togas podobro nikoj da nema pred mene  zs mn  sum nervozna i  se  karam  so siteлутина
Кон врв
MX-8441 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MX-8441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 22:11
Originally posted by KaLiNa KaLiNa напиша:

Предменструалниот синдром се опишува како непријатни физички и психички симптоми кои се јавуваат недела или две пред почетокот на менструацијата. Овие денови знаат за жените да бидат тегобни. Што може да се стори за барем малку да си олеснат?

Еве 10 начини како да се ублажи ПМС.

1. Промена на стилот на живеење: прифатете ги здравите навики, лесно вежбајте најмалку три дена неделно по 20-30 минути.

2. Избегнувајте тежок физички напор и практикувајте техники за релаксација: јога, медитација, пријатна музика за опуштање, лесна масажа на стапалата.

3. Повеќе сон: спијте најмалку 6-8 часа дневно.

4. Избегнувајте го стресот, избегнувајте стресни ситуации.

5. Смалете го внесувањето на кофеин, сол и алкохол.

6. Јадете повеќе соја.

7. Мултивитамински препарати: посебно се корисни калциумот, магнезиумот, витамините Ц, Д, Е и Б.

8. Диуретици се исто така препорачани, но со намалено внесување на сол.

9. Лекови: кај силно изразените емотивни симптоми, помош од лекар, психолог или психијатар е неопходна.

10. Хормонална терапија: во потешките случаи, потребна е хормонална терапија која може да ја одреди исклучиво гинеколог.





Обратетесе кај лекар.
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,
Кон врв
eutanazia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eutanazia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2007 во 23:37
И јас го имав тој проблем,но веќе не
Земајте мултивитамински препарати  особено   Zn
пијте  зелен  чај редовно  секој ден еднаш до двапати
И прекинете или max:намалете конзумирање на сирење кравјо.овчо,мешано(естрогените од  невареното  млеко  од   кое се   припрема   сирењето)
Проверено верувајте јас веќе ги немам  проблемите  на дуење   отеченост  и    тромост
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 14:31
Добро е што сте ја отвориле оваа тема, бар ќе знаеме како да помогнеме или како да се чуваме.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mysterious Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mysterious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 14:35
batalete ishrana zosto nekogas toa ne mi pomaga,kazete koi apcinja se najdobri.
fala
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 21:39
Nemam nekoja promena vo apetitot,ama zatoa vo raspolozenie imamepten golema promena..nervozna sum use nedela dena pred da dobijam..a bolkite vo stomak fala bogu poleka kako izminuva vremeto se namaluvaat..za bolki inace preporacuvam caj od nane ili majcina dusica..ili ketonal ili kafetin menstrual..pomagaat epten
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:12
Originally posted by orlov orlov напиша:

Добро е што сте ја отвориле оваа тема, бар ќе знаеме како да помогнеме или како да се чуваме.


хахахаголема%20насмевка

Чувајте се подобро, нема помошнамигнување

Јас само гледам во тој период да имам доволно слатки до мене.
И некој да ме слуша/или да се смее ако сум хиперактивно забавно расположенасреќа. И кучето.




Изменето од Kali - 28.Јануари.2008 во 22:19
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 23:47
добра тема......... машки да си знаете........ голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка иначе добивам огромен апетит за благо,...... а расположение не мењам многу......... трепкањетрепкање
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 23:58
devojki moi moram da vi priznam
koga dobro kje razmislam
poarno e da se bricis sekoj den
i ako se koles kako prase no
ne e tolku strasno- pogotovo so gi izmislija tie EXEL  drive so 4 brica
koga se koles - zakoli se Quatroголема%20насмевка


Изменето од anakin - 31.Јануари.2008 во 23:59
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 10:44
накај тргнавте ПМС стварно ќе стане пребегај македонче сирото
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.